2018-2019 Galatasaray Futbol Takımı

Muğdat Akhisar'da bundan daha ucuza oynarken bu rakamlar korkunç. Sen Akhisar gibi Allahın köyünde ucuz rakamlara oynuyorsun, Türkiye'nin en büyük kulübü için istediği rakamlar... Asıl fedekarlık yapması gereken o, CV'ne Türkiye'nin en büyük kulübünde oynadım detayı ekleyeceksin, dünya yıldızlarıyla bir arada oynayacaksın, her türlü imkan (yemek, fitness, kamp, sosyal aktiviteler vs) Akhisar'dan iyi olacak, Avrupa maçlarına çıkacaksın bütün bu avantajlara sahip olmak varken kulüp değil oyuncunun fedakarlık yapması gerekiyor. Bunlar kendini ne sanıyor Ronaldo falan mı?
Sen birde yabancı oyuncu sınırlaması olsa ne olurdu onu düşün. 3 milyona 3 büyüklerden birine patlardı...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Bir şey olmazdı. O zaman da altyapıdaki oyuncularına güvenirdin. Muğdat'ın en iyi hali bu zamanıdır, bu kadar olmasaydı bugün altyapındaki Recep Gül'den de alırdın o katkıyı. Ben halen bu tarz oyuncuların yerine Recep Gül, Atalay Babacan gibi 99 jenerasyonunun gözde oyuncularına şans verilmesi taraftarıyım. 3 büyüklerin altyapıları hep yaş kategorilerinin en iyileri arasında gösterilip forma bulamadığı için kariyeri 3. lig takımlarında biten oyuncularla dolu. Günün piyasasında Salih Uçan, Muhammet Demirci, Cem Sultan gibi zamanının wonderkid'lerinin bugün 3. ligde top oynaması çok fahiş kariyer ve yönetim hatalarıdır. Gelgelelim illa Muğdat gibi kariyerinin en iyi döneminde adam alacaksan da illa ki maaşında iyileştirme yapacaksın. Ufak takımdan büyük takıma giden hiçbir oyuncu önceki aldığının aynı ya da altı paraya gitmez. Bu her şeyden önce etik kuraldır. Oyuncu ne kadar sınırlı da olsa kariyerinde büyük takımın rotasyonuna yaraşır bir atılım yapmışsa mükafatlandırılmalı. Ayrıca bu adamın artık Manisa'da değil, İstanbul'da hayatını idame ettireceğini de unutmamak lazım. Ama her şey mantık çerçevesinde olmalı. Gazetelere yansıdığı gibi Manisa'dan 800 bin lira kazanan oyuncu Galatasaray'dan günün kuruyla 8 milyon lira istiyorsa ikinci kez masaya oturmamalısın. Ama Manisa'da aldığının 2 katına getirebiliyorsan bu yedek kulübün için hem az riskli, hem de günlük performansıyla mantıklı bir ekleme olur.

Bu çapta oyuncular için bu kadar tartışma çıkmasının tek nedeni kendi özelimizde konuşursak, Galatasaray'ın yıllardır yedek oyunculara verdiği, kimin cebine verildiği belli olmayan fahiş paralardır. Aynı Tolga Ciğerci isimli, Hertha'daki kariyer zirvesinde 400 bin euro kazanan adamın Galatasaray'dan 2 milyon euro garanti ücreti alması gibi. Bu işler zamanında doğru ve usulünce yapılsaydı, bugün Muğdat, Emre Akbaba gibi oyuncular için de böyle haddinden fazla kafa patlatma ve eleştiri yaşanmazdı. İnşallah bundan sonra düzelir bu işler. 3 büyüklere gelecek oyuncuların motivasyonu paradan önce yakaladıkları fırsat olmalı. Onu başarabilirseniz gelenler içinde ancak 10'da 2-3 oranıyla yakalayabildiğiniz başarı eğrisini de doğru motivasyon ve kariyer hedefiyle 5-6'ya çıkartabilirsiniz.

Bir şey olmazdı. O zaman da altyapıdaki oyuncularına güvenirdin. Muğdat'ın en iyi hali bu zamanıdır, bu kadar olmasaydı bugün altyapındaki Recep Gül'den de alırdın o katkıyı. Ben halen bu tarz oyuncuların yerine Recep Gül, Atalay Babacan gibi 99 jenerasyonunun gözde oyuncularına şans verilmesi taraftarıyım. 3 büyüklerin altyapıları hep yaş kategorilerinin en iyileri arasında gösterilip forma bulamadığı için kariyeri 3. lig takımlarında biten oyuncularla dolu. Günün piyasasında Salih Uçan, Muhammet Demirci, Cem Sultan gibi zamanının wonderkid'lerinin bugün 3. ligde top oynaması çok fahiş kariyer ve yönetim hatalarıdır. Gelgelelim illa Muğdat gibi kariyerinin en iyi döneminde adam alacaksan da illa ki maaşında iyileştirme yapacaksın. Ufak takımdan büyük takıma giden hiçbir oyuncu önceki aldığının aynı ya da altı paraya gitmez. Bu her şeyden önce etik kuraldır. Oyuncu ne kadar sınırlı da olsa kariyerinde büyük takımın rotasyonuna yaraşır bir atılım yapmışsa mükafatlandırılmalı. Ayrıca bu adamın artık Manisa'da değil, İstanbul'da hayatını idame ettireceğini de unutmamak lazım. Ama her şey mantık çerçevesinde olmalı. Gazetelere yansıdığı gibi Manisa'dan 800 bin lira kazanan oyuncu Galatasaray'dan günün kuruyla 8 milyon lira istiyorsa ikinci kez masaya oturmamalısın. Ama Manisa'da aldığının 2 katına getirebiliyorsan bu yedek kulübün için hem az riskli, hem de günlük performansıyla mantıklı bir ekleme olur.

Bu çapta oyuncular için bu kadar tartışma çıkmasının tek nedeni kendi özelimizde konuşursak, Galatasaray'ın yıllardır yedek oyunculara verdiği, kimin cebine verildiği belli olmayan fahiş paralardır. Aynı Tolga Ciğerci isimli, Hertha'daki kariyer zirvesinde 400 bin euro kazanan adamın Galatasaray'dan 2 milyon euro garanti ücreti alması gibi. Bu işler zamanında doğru ve usulünce yapılsaydı, bugün Muğdat, Emre Akbaba gibi oyuncular için de böyle haddinden fazla kafa patlatma ve eleştiri yaşanmazdı. İnşallah bundan sonra düzelir bu işler. 3 büyüklere gelecek oyuncuların motivasyonu paradan önce yakaladıkları fırsat olmalı. Onu başarabilirseniz gelenler içinde ancak 10'da 2-3 oranıyla yakalayabildiğiniz başarı eğrisini de doğru motivasyon ve kariyer hedefiyle 5-6'ya çıkartabilirsiniz.

Bugüne kadar öyle olmadı ki hiç. Altyapılardaki büyük yıldızlar 2 3 maç yedekte oturtup birer ikişer çürütüldü. Keşke dediğin gibi olsa. Bu örnekten yola çıkarsak Mudgat ile diğer isimlerin farkı şu, birisi kaç senedir süperligde, Türkiye kupasında üst seviye kabul edilebilen arenada oynuyor, diğerleri çoluk çocuğa karşı amatör liglerde.

Abi ne diyorsunuz ne Muğdatı şaka mı? Avrupa’ya gidiyorsun hala muğdat tarık bilmem ne geçin bunları yıl olmuş 2020.. Fener, GS yüz defa Türk oyuncunun kralını aldı şu ligde hangisi adam gibi oynadı büyük takımda.. Sokağa atacak paramız yok, hele ki şu şartlarda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Abi ne diyorsunuz ne Muğdatı şaka mı? Avrupa’ya gidiyorsun hala muğdat tarık bilmem ne geçin bunları yıl olmuş 2020.. Fener, GS yüz defa Türk oyuncunun kralını aldı şu ligde hangisi adam gibi oynadı büyük takımda.. Sokağa atacak paramız yok, hele ki şu şartlarda.

100 oyuncuda en fazla 5 10 tane çıkar, onlarda hakettiklerinin en az 2 katına. Cengiz, Enes gibi bulamayacak ve onları oynamayacaksak en mantıklısı iyi yabancı, ucuz yabancı, genç ve alt yapıdan yerli. Ama takımın ruhu olacak birisi gerekiyor. Bu en iyi yerli olur ama sizin avantajınız Fatih Terim bu işi yapar.

Abel Hernandez ve Kurt Zouma isimleri geçiyor. Gomis'in de iyi bir paraya satılması gündemdeymiş. İnşallah doğru haberlerdir.

Fernando Muslera
Mariano ----- Simon Kjaer ----- Kurt Zouma ----- Yuto Nagatomo
------------ Fernando Reges -----------
Trezeguet ---------------------- Shinji Kagawa ----------------- Garry Rodrigues
--------- Abel Hernandez ------ Mario Balotelli ---------​

Maicon, Gomis, Belhanda ve Feghouli satılsın. Yerli olarak da Emre Mor kiralanıp, kaleci Serkan ve Muğdat alınsın. Bu kadro bizi uçurur. 1 değil 2 tane forma alırım.

Eğer Gomis’den gelen parayla iyi bir golcü alınmaz da sıkıntı yaşarsak “neden 30 gol atan adamı sattınız” diye herkes sorar hesabını. Maalesef en büyük çekincelerimiz paranın çar çur edilmesi.

Her işte bu böyle, daha büyük ve önemli firmaya transfer olurken maaşında artar.
Aykut,

20 senedir çalışıyorum, toplamda 6 tane de iş değiştirdim. Hepsinde bir öncekinden fazla aldım (biri hariç, 2001 krizi sonrasında nikah tarihi aldıktan 1 hafta sonra işsiz kalan birisi olarak verilene bakmamıştım bile) ama hiç birinde maaşım 2,5 katına çıkmadı.

Aykut,

20 senedir çalışıyorum, toplamda 6 tane de iş değiştirdim. Hepsinde bir öncekinden fazla aldım (biri hariç, 2001 krizi sonrasında nikah tarihi aldıktan 1 hafta sonra işsiz kalan birisi olarak verilene bakmamıştım bile) ama hiç birinde maaşım 2,5 katına çıkmadı.

Abi piyasa bu, Frankfurt'tan Bayern'e giden adamda daha fazla maaşla gidiyor, Manchester'dan Real Madrid'e gidende. Öyle 2.5-3 katındanda fazla alanlarda var yani...

Her işte bu böyle, daha büyük ve önemli firmaya transfer olurken maaşında artar.

Mesajını görmemişim kusura bakma. Elbette ki bir oyuncuyu transfer etmek için önceki ücretinden yüksek vereceksin ama Muğdat dediğimiz adamın kulübüyle sözleşmesi sona erdi ve kendisi boşta. Bizden başka onu isteyeceği en büyük takım Bursaspor falan olur. Yani asıl adam Galatasaray'a gelmek için fedakarlık yapmak zorunda çünkü kendisi 28 yaşında, bundan sonra oynayacağı en büyük takım Galatasaray olur yani zirvede bırakır. Dünyaca ünlü oyuncularla çalışacak, Fatih Hocayla çalışacak, Avrupa'ya gidecek, hayal bile edemeyeceği şeyler yaşayacak ama burada fedakarlık yapmamız gereken biz değil o bu faktörleri hesaplarsak. Yani adamın 800 bin tl'ye bile tamam demesi lazım çünkü aynı parayı Akhisar gibi takımlarda almak var bir de Galatasaray gibi takımda almak var. Zaten burada ilk 11 oyuncusu olmayacak. Yani yata yata kazanacak bir nevi.

Mesela Sneijder Inter'den aldığı ücretten fazla aldı bizde. Neden? Çünkü adamı getirmek için tek çare fazla para vermekti. Biz kapmasak bile en az 3-4 dünya devi peşindeydi. Ona bir lafım yok. Ama Muğdat da bir Sneijder değil şimdi. Akhisar gibi köyden İstanbul gibi bir yere geliyorsun ve 2-3 kat fiyat artırıyorsun. Cidden pes.

Türk futbolcu alınacaksa yaşı en fazla 20 olmalı oyuncunun.Altınordu'dan bir oyuncu Türkiye içinde bir takıma gidiyorsa o senin takımın olmalı ( GS ) Yoksa yılların tecrübesi bize bir şeyler öğretti,Muğdat gibi oyuncuları sonra elden çıkartmak için çırpınırsın.

Yabancı transferine gelince yine aynı şekilde yaş 22 - 23 'ü geçmemeli,şampiyonlar liginde parlatıp aldığımız paranın 3 - 4 katına satışı kovalamalıyız.Madem para lazım,madem ekonomi kötü,çare bu.

Bu sene lig + şl + kupa derken en az 50 maça çıkacağız. 14 yabancı hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı düşünürsek, işe yarayan Serdar ve Sinan var. Bu 16 oyuncuyla koskoca sezon bitmez, geçen sezon bile kupadan rotasyon nedeniyle elendik. Rotasyonu yabancı ekleyerek çözemeyeceğimiz için belli kaliteye sahip Türk oyuncular almak zorundayız. İsmi geçen Muğdat, Deniz Kadah, Serdar Gürler, Emre Akbaba, Musa Çağıran, Deniz Türüç birkaç senedir ligde iyi performans veren oyuncular arasında. Bu oyuncuları kimse Real Madrid'e karşı ilk 11 oynasın diye istemiyor. Ligde Erzurum, kupada Tuzlaspor maçında iskeletin üstündeki gücü böyle yan parçalara dağıtmak amaçlanıyor.

Yerli oyuncu almak zorundayız, havuz çok dar, en kalitelileri yukarıda yazdıklarım. Ama bu oyuncuları alırken de çok iyi hesap, kitap yapmalıyız. Önümüzde Tarık Çamdal örneği var. Çöpe atacak bir kuruşumuz dahi yok. Bu oyunculara yüksek bonservis bedeli vermemeliyiz, sözleşmeleri lira olmalı, sözleşmede garanti ücret az olmalı, sözleşmedeki miktar oynadıkça artan bir yapıda olmalı, bir önceki kulübünden aldığının 10 katını vermemeliyiz, sözleşmeye bedelsiz çıkış hakkı koymalıyız.

Galatasaray, Akhisar'dan daha üstün bir takımsa, oyuncu da salak değil, daha üst seviye bir yere gittiğini bilir, parasını ona göre ister. 800bin lira(basında yazan) Süper Lig ortalamasının altındayken, Galatasaray'a gelen, bonservisi elinde oyuncu haliyle 3milyon lira(basında yazan) ister. Gayet normal.

Nagatomo'nun alinmasini yanlis buluyorum. Tamam cok sempatik, iyi uyum sagladi vs de, 32 yasinda ve cok da ust duzey olmayan bir sol beke bonservis verip almak ne kadar dogru bilmiyorum. Kaynaklarimiz kisitli, biraz daha akilli kullanmaliyiz.