2018-2019 Spor Toto Süper Lig

Fenerbahçe yıllar yılı zengin kulüp felsefesiyle yönetilerek başarılı oldu. Benim çocukluğumdaki FB, günümüzün Bayern Münih'i gibiydi. Anadolu'da hangi oyuncu kendini gösterse FB alırdı. İhtiyacı olup olmadığına bile bakmazdı. Yeri gelir, rakiplerinin önemli oyuncularını parayı bastırıp renklerine bağlardı. Yurt dışından da önemli oyuncuları, antrenörleri getirirdi. Uzun yıllar bu şekilde büyük kulüp oldu. Hiç bir dönem altyapısıyla, kültürüyle başarılı olmadı.

Aziz döneminde, önce kötü yönetim ile artan borçlar, ardından FFP'nin devreye girmesiyle artık bunu yapamaz hale geldiler. Kulübün başka bir geleneği olmadığı için ne yapacaklarını bilemez haldeler. Ali Koç, Comolli - Cocu ikilisi ile Avrupa'dakine benzer bir sistem kurmaya çalıştı ama görünen o ki, hem seçtiği isimler ülkemiz şartları için doğru isimler değildi; hem de FB'nin başarı için feda edecek yılları kalmamıştı. Bu saatten sonra çıkış yolu bulmaları da çok zor.

Biz de finansal açıdan benzer süreçler yaşadık ama gelenekleri olan bir kulüp olduğumuz için, kaostan başarı çıkarmayı başardık. Camia içi dinamikler, taraftar, medya devreye girdi ve gereken aksiyonlar çok gecikmeden alındı. Yeri geldi başkan değişti, yeri geldi hoca değişti... Ne gerekiyorsa yapıldı.

Misal, Cocu bizde olsa ve bu neticeleri alsa çoktan yollanmıştı. Ali Koç için de çanlar çalmaya başlamıştı.

Sportif başarı da yok onlarda. 10 senedir Avrupa yok, 4 senedir ligde başarı yok. Dolayısıyla sportif gelir kapıları da yıllardır kapalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sportif başarı da yok onlarda. 10 senedir Avrupa yok, 4 senedir ligde başarı yok. Dolayısıyla sportif gelir kapıları da yıllardır kapalı.

Evet, ve buna sebep olan kişi 20 yıl başkan kalabildi. İstedikleri kadar 3 Temmuz'dan, Fetö'den bahsetsinler; asıl sorun camiada...

Bir cok tespitinize katilmakla beraber, yapilan 10 transferin de ic acici olmadigi kesin. Mesela Frey diye bir adam almislar, karpuz pazarinda kamyona karpuz sallarken hayal ediyorum =))

Sadece Frey de degil Jailson, Harun v.s v.s

Ama cok daha baska bir konuyla bitireyim yazimi, Milyar dolarlik bir firmanin veliahti olarak dunyaya geliyorsunuz, Sirketin isleri de buyudukce buyuyor ve insanlar saniyor ki bu adam bu isi de basarir. Adamin basardigi birsey yok ki ? Buyuye duran bir sirket ve bizim ulkemizde gorulmemis bir kurumsalikla yonetiliyor. Ve siz kibarlik soyle dursun kurtlar sofrasinda sert ve yirtici olmaniz gereken bir yere Baskan oluyorsunuz.

Ben bu hikayenin cok fazla uzun surecegini dusunmuyorum. Veliaht sirkete ilk firsatta geri donup eski saltanatini durdurmek zorunda kalacaktir. Bunun baska hicbir ihtimali soz konusu degil.

Ali koc gercekten cok iyi cok naif bir insan. Bu isler kesinlikle kendisine gore degil. En azindan bizim ulkemizde degil. Avrupa da bir klubun basinda olsa suan ki stresin % 10 unu yasamazdi.

Bir cok tespitinize katilmakla beraber, yapilan 10 transferin de ic acici olmadigi kesin. Mesela Frey diye bir adam almislar, karpuz pazarinda kamyona karpuz sallarken hayal ediyorum =))

Sadece Frey de degil Jailson, Harun v.s v.s

Ama cok daha baska bir konuyla bitireyim yazimi, Milyar dolarlik bir firmanin veliahti olarak dunyaya geliyorsunuz, Sirketin isleri de buyudukce buyuyor ve insanlar saniyor ki bu adam bu isi de basarir. Adamin basardigi birsey yok ki ? Buyuye duran bir sirket ve bizim ulkemizde gorulmemis bir kurumsalikla yonetiliyor. Ve siz kibarlik soyle dursun kurtlar sofrasinda sert ve yirtici olmaniz gereken bir yere Baskan oluyorsunuz.

Ben bu hikayenin cok fazla uzun surecegini dusunmuyorum. Veliaht sirkete ilk firsatta geri donup eski saltanatini durdurmek zorunda kalacaktir. Bunun baska hicbir ihtimali soz konusu degil.

Ali koc gercekten cok iyi cok naif bir insan. Bu isler kesinlikle kendisine gore degil. En azindan bizim ulkemizde degil. Avrupa da bir klubun basinda olsa suan ki stresin % 10 unu yasamazdi.

Önce şu Ali Koç ile Koç Holdingi ayırın. Ali Koç pek aktif değil sadece görünen yüz. Anlatılan kendisinin kurum içinde sevilmediği. İlk geldiği yıl yöneticisi yapıldığı bir şirkete kendi adamlarını doldurmuş ve bunlar şirketi neredeyse batırma noktasına getirmişler asıl mesele yaptıklarını görmüyor diyorlar. Yani başarısızlığını kabul etmiyor.

Kişisel serveti için taş atıp kolumu yorulmuş. Aile üyesi olduğu için hisse payı var bundan servet edinmiş.

Yönetim kurulu başkanı olarak Ömer Koç'u seçtiler ki kendisi Londra'da bir hayat kurma derdindeydi geri çağırdılar.

https://www.google.com.tr/search?q=...d6u_eTdAhWJwosKHRw-Bn8Q9QEwAHoECAQQBA#imgrc=_

Fenerbahçe'nin durumu budur.

Fb ile Başakşehir berabere kaldı. Başak'ın net golünü yediler ama golün sayılmaması daha iyi oldu Başakşehir'in bize fazla yaklaşmaması için. Bjk de yeniliyor ve 10 kişiler deplasmanda. Quaresma net kırmızı kartlık hareket yaptı ama hakem vermedi. Verse zaten beşiktaş kopacaktı maçtan. Umarım konya salaklık yapıp vermez maçı.

Bu hafta bize uğurlu geldi. Hem son dakikalarda alınan deplasman galibiyeti hem de rakiplerin puan kayıpları baya iyi oldu bizim için. Bjk'den birkaç oyuncu daha kırmızı görürse ballı kadayıf olur.

Fb ile Başakşehir berabere kaldı. Başak'ın net golünü yediler ama golün sayılmaması daha iyi oldu

Biz adam olmayiz, Basari icin her yol mustehak mi yani ? bu futbol tarihinin kara lekelerinden birisidir. Bunu yok saymak evinizden calinan bir hirsizliga ses cikartmamakla es degerdir.

https://streamable.com/c7py9

Pozsiyona bakin, var sistemi de o anda arizaliymis. Fb Kume dusmesin diye nereden talimat almislarsa artik.

Neymis bizim icin iyi olmusmus, gun gelir o hirsizlar bizim tuttugumuz takiminda puanlarini calinca soyleyecek sozumuz kalmaz.

Rezalet otesi bir olay.

Biz adam olmayiz, Basari icin her yol mustehak mi yani ? bu futbol tarihinin kara lekelerinden birisidir. Bunu yok saymak evinizden calinan bir hirsizliga ses cikartmamakla es degerdir.

https://streamable.com/c7py9

Pozsiyona bakin, var sistemi de o anda arizaliymis. Fb Kume dusmesin diye nereden talimat almislarsa artik.

Neymis bizim icin iyi olmusmus, gun gelir o hirsizlar bizim tuttugumuz takiminda puanlarini calinca soyleyecek sozumuz kalmaz.

Rezalet otesi bir olay.

Abi zaten haksızlık olarak gördüm ben olayı. Yani ofsayt değil demedim ki. Ama bu durum bizim işimize geliyorsa ne yapalım çıkıp açıklama yayınlayarak Başakşehir'in golü ofsayt değildir mi diyelim? Zaten sosyal medyaya bakarsak bütün takım taraftarları ofsayt diyor. Ama bu durum işimize de geliyorsa bir şey diyemeyiz. Neticede oh olsun Başakşehir'e demedim ama üzülmedim de. Başakşehir de bizim rakibimiz ve her maç bize bilenen bir kulüpleri var. 4-5 atıyorlar her sezon unutmayın.

Devletin incisi Başakşehir’i geçen sene az mı itelediler üst sıralara.. 2 sevmediğim takımın maçından güzel sonuç çıktı. Fenerbahçe bizim dursunlu sezondan bile kötü halde. Hatta o kadar kötüler ki artık mutlu bile olamıyorum kepazeliklerine. Tabi mucize gibi duruyor ama Cocu gitmezse, Ali Koç da inadında devam ederse Taraftar-Koç-Cocu üçgeninde eriyip bitecekler.

Kendi takımımıza kızıyoruz ama diğer takımlarda takılıp takılıp duruyorlar. Ortalık iyice 1.lige döndü. Herkes tuttuğunu koparıyor. Böyle giderse 70 puanı gören şampiyon olacak gibi.

İkisi de olabilir, tek başına yeterli bir gösterge değil bu kararı vermek için.
Ama büyüklerin kalitesi konusunda bir gerileme olduğu tartışılmaz. Bence üçünden 1 takım çıkmaz...

Fb yine her başarısızlıkta olduğu gibi gündem değiştirmeye çalışıyor. Neymiş 1959'dan önce şampiyonluklar sayılsınmış. Yahu 1 sezonda 3-4 tane ayrı lig olan sezonları sayıyorlar bir de şaka gibi. Milli Küme denen şey 3-4 tane şehrin takımları bir araya gelip kupa gibi bir şey ayarlamışlar tam olarak ligden bahsedemeyiz (zaten bazı seneler türlü bahanelerle oynanmamış kupanın ciddiyetine bakın :D daha sonra da adı maarif kupası yani milli eğitim kupası olarak değiştirilmiş Aynı donanma kupası gibi saçma sapan bir kupa yani.)

Şimdi diğer liglere bakıyorum mesela Bundesliga'da 63/64 sezonundan itibarenki şampiyonluklar geçerli. Ondan öncesinde de futbol ligleri düzenleniyormuş ama profesyonel sayılmıyormuş. Nürnberg'in 100 sene önceki şampiyonlukları şimdi geçerli değil mesela.

İngiltere'nin ayrı bir mevzusu var. Adamlar aynı sistemle neredeyse 100 yıldır oynuyorlar. Adamlar futbolu bulan, bu işi profesyonelleştiren ülke sonuçta. Kalkıp da sen niye 100 sene öncesinin kupalarını sayıyorsun diyemeyiz. Ama bizde tam tersi. 59 sezonuna kadar sürekli formatı değişen, bir sezonda 2-3 ayrı lig oynanan, o liglerde de 5-6 takımın mücadele ettiği kupaları şimdiki şampiyonluklara eklemek oldukça gülünç bir durum.

Ha bana kalırsa Bjk'nin 59 öncesi 2 şampiyonluğu da iptal edilmeli. 59'u referans olarak alıyorsak öncesini hiçbir şekilde kabul etmeyeceksin o zaman, burada bir çelişki oluyor. Fbliler bu konuda haklı ama genel olarak haksızlar.

Yalnız ben Fb'nin zamanlamasını manidar buluyorum. Adamlar ne zaman sıkışsa sürekli 59 öncesini gündeme getirmeye çalışıyorlar. 4. yıldızı taktığımız sezonu hatırlayın biz şampiyon olacakken bunlar algı oluşturmaya başladılar aslında bizim daha çok kupamız var diye, sonra bu sezon Fb'yle aradaki farkı 2'ye çıkarınca yine ağlamaya başladılar 100 sene öncekiler sayılsın diye. Şimdi küme düşüyorlar ve biz lideriz yine konu aynı mevzu. Kabak tadı vermeye başladı.

Fbliler ve Bjkliler saçma sapan konularda kalmaya devam ederse biz daha çook Galatasarayımızın şampiyonluğunu görürüz onlar da Namoğlu falan diye ağlamaya devam eder :)

Fb yine her başarısızlıkta olduğu gibi gündem değiştirmeye çalışıyor. Neymiş 1959'dan önce şampiyonluklar sayılsınmış. Yahu 1 sezonda 3-4 tane ayrı lig olan sezonları sayıyorlar bir de şaka gibi. Milli Küme denen şey 3-4 tane şehrin takımları bir araya gelip kupa gibi bir şey ayarlamışlar tam olarak ligden bahsedemeyiz (zaten bazı seneler türlü bahanelerle oynanmamış kupanın ciddiyetine bakın :D daha sonra da adı maarif kupası yani milli eğitim kupası olarak değiştirilmiş Aynı donanma kupası gibi saçma sapan bir kupa yani.)

Şimdi diğer liglere bakıyorum mesela Bundesliga'da 63/64 sezonundan itibarenki şampiyonluklar geçerli. Ondan öncesinde de futbol ligleri düzenleniyormuş ama profesyonel sayılmıyormuş. Nürnberg'in 100 sene önceki şampiyonlukları şimdi geçerli değil mesela.

İngiltere'nin ayrı bir mevzusu var. Adamlar aynı sistemle neredeyse 100 yıldır oynuyorlar. Adamlar futbolu bulan, bu işi profesyonelleştiren ülke sonuçta. Kalkıp da sen niye 100 sene öncesinin kupalarını sayıyorsun diyemeyiz. Ama bizde tam tersi. 59 sezonuna kadar sürekli formatı değişen, bir sezonda 2-3 ayrı lig oynanan, o liglerde de 5-6 takımın mücadele ettiği kupaları şimdiki şampiyonluklara eklemek oldukça gülünç bir durum.

Ha bana kalırsa Bjk'nin 59 öncesi 2 şampiyonluğu da iptal edilmeli. 59'u referans olarak alıyorsak öncesini hiçbir şekilde kabul etmeyeceksin o zaman, burada bir çelişki oluyor. Fbliler bu konuda haklı ama genel olarak haksızlar.

Yalnız ben Fb'nin zamanlamasını manidar buluyorum. Adamlar ne zaman sıkışsa sürekli 59 öncesini gündeme getirmeye çalışıyorlar. 4. yıldızı taktığımız sezonu hatırlayın biz şampiyon olacakken bunlar algı oluşturmaya başladılar aslında bizim daha çok kupamız var diye, sonra bu sezon Fb'yle aradaki farkı 2'ye çıkarınca yine ağlamaya başladılar 100 sene öncekiler sayılsın diye. Şimdi küme düşüyorlar ve biz lideriz yine konu aynı mevzu. Kabak tadı vermeye başladı.

Fbliler ve Bjkliler saçma sapan konularda kalmaya devam ederse biz daha çook Galatasarayımızın şampiyonluğunu görürüz onlar da Namoğlu falan diye ağlamaya devam eder :)

Ek olarak şu da var, İngiltere "Premier League" tarihini ayrı tutuyor. Bizde de "Süper Lig" tanımlaması 2000'lerde geldi ama sedece isim değişti.İşin profesyonellik katsayısı Premier league ile beraber değiştiğinden İngiltere ile doğrudan mukayese edemeyiz ama 1959 öncesi ve sonrasını edebiliriz:)

Cocu'yu göndermişler. Aziz Yıldırım etkisi devam ediyor. Koca camia yıllar içinde GS maçı için yaşar hale geldi.

Son yılların belki de tarihin en tuhaf sezonu oluyor. Fb küme düşme hattında, Bjk gelene geçene yeniliyor, bizim takımın yarısı eksik, Anadolu takımları zirveleri zorluyor. Bir daha böyle heyecanlı sezon gelmez. Açıkçası ilk 3'ün kim olacağını kimse tahmin edemiyor şu an. Belki çok kaliteli bir ligimiz yok ama kaos ve heyecan dolu bir ligimiz var. Bu da seyir zevkini biraz olsun artırıyor.

Sadece burda değil aslında Avrupa genelinde de bi tuhaflık var. Barcelona bugün Camp Nou’da 4 yedi mesela, Madrid orta sıralardan kurtulmaya çalışıyor, Bayern kaç ay geçti kendini zar zor ilk 4 e atabildi.
Bizim lig zaten aşırı tuhaf oldu. Büyük takım kavramı yok. Ama bu durum iyi mi kötü mü bilmiyorum. Kaos güzeldir ama tadında güzeldir. Neyse biz hariç hepsi beter olsunlar.