2019-2020 Euroleague

Bu sene euroleague çok güzel olacak diyorduk gerçekten güzel bir şekilde ilerliyor.Her hafta istatistik rekorları,her hafta kariyer maçını oynayan isimler ..

Campazzo'nun 17 asisti sadece 23 dakikada yapması,T.Rice'ın 41 sayısı,Sloukas'ın 13'te 13 serbest atışla oynayıp 39 verimlilik alması ..

Bu hafta tam 5 takımın 100 sayı barajını aşması ...

Ve tabiki Larkin,ben euroleague tarihinde ilk kez bu kadar baskın bir performans görüyorum.

Akşam Fener - Efes maçı var. Efes istim üstünde, olabilecek en formda şekilde maça çıkacaklar. Kaybetseler sadece bir maç kaybederler ama Fener için öyle değil. Fener kaybederse psikolojik üstünlüğü tamamen Efes'e kaptırmış olur. Yenerlerse de takıma ve hocaya yeniden güven gelir. Onlar için bir maçtan daha fazlasının ifade ediyor. Bakalım kıran kırana bir maç bekliyorum.

Bunun dışında Maccabi - Cska maçı da izlenmeye değer.

Çok büyük konuşmayı sevmem ama şu form durumları ve takım yapılarıyla Ergin hocam en az +15 yapar. Tarihi bir fark olup olmayacağı akşamki şut ritmine göre değişir.

Of of maça bak. Larkin ilk yarı sayı bile atamadı. Adama resmen Harden savunması yapıyorlar, topu alır almaz ikili sıkıştırma. Nefes alamadı Larkin ilk yarı nefes. Obra koçluğunu konuşturdu. Ama fener son saniyede kaç tane attı sayamadım, şanslılardı ikinci yarı bu böyle devam etmez. Efes daha düzenli oynuyor, Larkin de bir şekilde devreye girerse alırlar diye düşünüyorum. Ama mükemmel maç oluyor, Euroleague’nin bu seneki en iyi maçı resmen.

Bu arada yazmayı unuttum, Simon sen de büyük oyuncusun. Basketbol aklın Bodiroga seviyelerinde. Bayılıyorum şöyle aklıyla oynayan adamlara.

Larkin, Bayern, Baskonia, Galatasaray gibi helva savunmalardan sonra Fener defansı görünce biraz nevri döndü. Sayısız devre bitirmesini geçtim sadece 2 top kullanması bile nasıl maçtan koptuğunun göstergesi. Efes şu an daha formda olabilir ama Fener hala genel anlamda daha iyi takım. Eksik pota altı, savunma bilmeyen kısalarla tüm kıtanın en formda takımına karşı oyunu bu kadar dikte edebilmeleri büyük maharet. İkinci yarıda Efes'in Larkin'i her türlü oyuna sokması lazım, maç bu tempo ve skorla giderse Fenerbahçe kazanmaya daha yakın olur. Efes'in de en kaliteli oyuncusu bu kadar senaryo dışıyken maçta kalabilmesi ne kadar iyi takım olmaya evrildiklerinin göstergesi.

Maç tam dediğim gibi oldu. Efes zaten ilk yarıda da daha düzenli oynuyordu, fener korna çalarken defalarca şans sayısı bulmuştu. İkinci yarı bu şans devam etmedi ve Larkin de devreye girdi maçı kopardı. Sıfır sayı attığı ilk yarıdan sonra 20 sayı attı. Fener Efes’ten daha iyi takım falan kesinlikle değil, bu akşam da belli oldu zaten. Efes’in çok daha fazla silahı var.
Simon bugün efsane oynadı, zaten Larkin-Micic-Simon sahada aynı anda olduğu zaman avrupada karşılığı yok bu üçlünün. Sonuçta mükemmel bir maç oldu, fener de olsa iki takımı da tebrik etmek lazım böyle maç izlettirdikleri için. Bu sene Nba dahil izlediğim en iyi maçtı.

İkinci yarıda Larkin maça dahil olunca kolayca kopardı maçı Efes. İlk yarıda Larkin'e gelen 2'li sıkıştırmalarda çok verimli oynayan Simon tarafından yardımı esirgeyerek kötü bir iş yaptı bence Obradovic. Simon'un şu maçta 30 atması bile Larkin'in oyuna son formda girmesi kadar yaralamazdı Fener'i. Zira Larkin attığı skorla sadece maç skorunu değil, Efes'in oynayış şekli ve temposunu da belirliyor. Ondan bir tık kısılan savunma direnci iki takım arasındaki kadro farkını ortaya çıkarttı. Sonda yine 5 kısaya dönüp maçı döndürmeye çalışsa da nefesi yetişmedi. Efes için yavaş yavaş kendine gelmeye başlayan Fenerbahçe önünde çok önemli galibiyet ama Fener bugün ilk yarıda yaptığı rakibin skorerine baskıyla iç sahada çok takımı sindirirdi. Maçtan kopmamak da Efes'in gittiği yolu işaret eden bir gösterge oldu.

Ergin Ataman'ın 1.5 senedir oynattığı oyun gerçekten muazzam.
Simon bugün efsane oynadı. 22 sayı 9 ribaunt 4 asist ile maçın adamı oldu.
Shane ilk yarı çok etkili olmasa da ikinci yarıda 20 sayı atarak, kendi sayı ortalamasını tutturdu yine.
Yalnız ben Sertaç'a bir parantez açmak istiyorum. Dunston sakatlandıktan sonra oynamaya başlaması ile muazzam aşama kaydettiğini gösterdi. Hücum ve savunmada ki performansı ile Dunston'u hiç aratmadı desem abartmış olmam. Allah nazardan saklasın böyle devam eder inşAllah.

2 sene önce GS'yi çalıştırdığında bazı arkadaşlar Ataman'ın basketboldan dahi pek anlamadığını yetersiz bir antrenör olduğunu söylüyorlardı. Bazı arkadaşlarsa GS gibi basketbol şubesi profesyonel yönetilmeyen bir takımda genel anlamda iyi işler çıkardığını, dönem dönem yaptığı hataların da şubenin yönetim şeklinin amatörlüğü düşünüldüğünde tolere edilmesi gerektiğini ve daha optimum şartlarda daha iyi işler yapabileceğini söylüyordu. Bizim kulübün basketbola bakış açısı ve vizyonu düşünüldüğünde Ataman'dan daha iyisinin bizim takıma gelmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlardı

Kısacası kimisi Atman'ın GS için bir köstek, kimisiyse GS'nin Ataman için fren olduğundan dem vuruyordu. 2 sene sonra gelinen noktada GS, Eurocup'ta çeyrek finali başarı sayan ligdeyse yarı finalden ötesini hayal bile edemeyen bir takım. Ataman mı, 1.5 yıllık performansı baz alındığında Avrupa'nın en iyi antrenörü

Son düzenleme:
Ergin Ataman eleştirisinin nedeni uzun süre kalmasına rağmen bir oyun karakteri oluşturmaması.

Oyun karakteri oluşturamadı çünkü sürekli sakatlık ve ödeme sorunları ile uğraştı. Domercant, Jawai, Hawkins olaylarını herkes biliyordur. Ödeme sorunlarından dolayı Furkan başta olmak üzere bazı oyuncular kaçtı. Tabi tutturamadığı transferler oldu. Hele son sene Fitipaldo transferi inanılır gibi değildi. Ama Ergin Hoca bizdeyken sadace saha içi ile ilgilenemiyordu. Şu anda kafası rahat ve sadece saha içi ile ilgilendiği için son 1 senede Avrupa'nın en formda koçu haline geldi. İnşAllah bir sıkıntı olmaz da o çok hak ettiği Euroleague kupasını kaldırır bu sene 🙏

Oyun karakteri oluşturamadı çünkü sürekli sakatlık ve ödeme sorunları ile uğraştı. Domercant, Jawai, Hawkins olaylarını herkes biliyordur. Ödeme sorunlarından dolayı Furkan başta olmak üzere bazı oyuncular kaçtı. Tabi tutturamadığı transferler oldu. Hele son sene Fitipaldo transferi inanılır gibi değildi. Ama Ergin Hoca bizdeyken sadace saha içi ile ilgilenemiyordu. Şu anda kafası rahat ve sadece saha içi ile ilgilendiği için son 1 senede Avrupa'nın en formda koçu haline geldi. İnşAllah bir sıkıntı olmaz da o çok hak ettiği Euroleague kupasını kaldırır bu sene 🙏
Galatasaray gibi bütçenin, basketbola bakışın her an değişebildiği, şubenin üvey evlat muamelesi gördüğü bir kulüpte oyun karakterini oturtmak ne kadar mümkün? Mesela Efes'te niye 1.5 senede oyun karakterini oturttu?

Sevgili Nihat bu dönem az yazsam da geçmişte aktiftim ve misal bahsettiğin tüm oyuncular için hayır dedim. Domercant'ta bile bile lades olduk yetmedi üstüne bir de kalp sorunu olan Jawai'yi aldık. Hawkins keza aynı.
Biz de çalıştığı dönemde unuttunuz galiba ama her deplasman maçı kabustu. Koçluk sadece süper star alıp onu yönetmek değil ki. Oyun planı ortaya koymak. Bizim şampiyon olduğumuz sezon sonu da yazdım o da burada var. Biz şampiyonluğu en iyi olduğumuz için değil ligin mali olarak kuvvetli 2 takımının berbat yönetilmesi sonucu kazandık. İyiler arasında değil kötüler arasından şampiyon olduk. Futbolda da aynı kafalar devam ediyor geçen iki sezonu en iyi olduğumuz için değil kötüler arasında daha az kötü olduğumuz için kazandık.

Ortaya bir oyun koymadı ve bu bana yeter.

Kendince haklı sebeblerin olabilir abi. Mesela bu yönetim ile Ergin Hoca ve yine aynı kadrosu olsa eminim aynı sıkıntıları yine yaşayacağız.
Şu anda çok iyi gidiyor Efes. İnşAllah bir aksilik bir sakatlık olmaz ve böyle devam ederler...

Sevgili Nihat bu dönem az yazsam da geçmişte aktiftim ve misal bahsettiğin tüm oyuncular için hayır dedim. Domercant'ta bile bile lades olduk yetmedi üstüne bir de kalp sorunu olan Jawai'yi aldık. Hawkins keza aynı.
Biz de çalıştığı dönemde unuttunuz galiba ama her deplasman maçı kabustu. Koçluk sadece süper star alıp onu yönetmek değil ki. Oyun planı ortaya koymak. Bizim şampiyon olduğumuz sezon sonu da yazdım o da burada var. Biz şampiyonluğu en iyi olduğumuz için değil ligin mali olarak kuvvetli 2 takımının berbat yönetilmesi sonucu kazandık. İyiler arasında değil kötüler arasından şampiyon olduk. Futbolda da aynı kafalar devam ediyor geçen iki sezonu en iyi olduğumuz için değil kötüler arasında daha az kötü olduğumuz için kazandık.

Ortaya bir oyun koymadı ve bu bana yeter.

Ortaya bir oyun konmadığını iddia ettiğiniz ve şampiyon bitirdiğimiz sezondan sonra da Euroleague'de de F8 yapmıştık. Üstelik o sezon da yine Obra'lı Fb gibi bizden yüksek bütçeli takımların bir kısmı Top 16'da elenmişti. Aynı sezon ligde finali FB'ye nasıl kaybettiğimizi hepimiz biliyoruz. Ondan sonra bütçe küçüldü, ödeme sorunları vs. takım dağıldı, yine sorunlu dönemlerden geçtik ve derken Eurocup'u aldık. Ama Eurocup'u da seyirci aldırdı zaten.

Belli ki Ataman bizden ayrıldıktan sonra 1 sene içerisinde mutasyon geçirmiş. Yoksa dipten aldığı Efes'i bir anda herkesin imreneceği bir kimliğe büründürmesi başka türlü açıklanamaz. Bu arada Ataman superstar almıyor, superstar yapıyor

Kanat pozisyonunda bir tane istikrarlı bir şekilde verim alacağı oyuncu olsa bu senenin net favorisi olabilirdi efes. Dunston olmamasına ve Micic'in düşüşüne rağmen muazzam seviyede oynuyorlar ve zevk veriyorlar. Ergin hocada EL'nin en formda koçu bir buçuk yıldır en aşağıdan alıp en yukarıya çıkardı acayip gerçekten. Fenerbahçe ise hiç beğenmesemde Vesely 'nin liderliğini ve savunmaya verdiği katkıyı çok arıyorlar.

Fenerbahçe'nin sıkıntısı elindeki sınırsız bütçeyle yanlış transfer politikasına yönelmesi. Oyunun artık kısalar oyunu olduğu aşikar, Fenerbahçe'nin Vesely'nin yokluğuna rağmen belli bir standartta kalması, Efes'in Avrupa'nın en iyi pivotu Dunston'sız bile neredeyse daha homojen denecek bir yapıya kavuşması bunun göstergesi. Obradovic oyunu hala uzunlar oyunu zannedip yıllardır guard pozisyonunu Dixon-Sloukas gibi bu seviyede büyük dezavantajları olan oyunculara emanet ediyor ama artık hemen her seviyede oyunu dikte eden ve fark yaratan kısalar oluyor. Bu sene yine boştaki piyasada De Colo'yu çıkarmaları onlar adına kar oldu ama hala point guard pozisyonundaki absürd vasatlık Fenerbahçe'nin tavanını da aşağı düşürüyor. Ergin Ataman'ın yaptığı en doğru iş Dunston'ı gerekirse alternatifsiz bırakıp bütçesinin büyük kısmını guard rotasyonuna ayırmak oldu. Larkin-Micic-Beubouis-Simon bu seviyede nefis bir rotasyon gerçekten de. Ama tabii ki her şeye rağmen Dunston'ın Efes'teki eksikliğiyle Vesely'nin Fener'deki eksikliği bir değil. Zira Dunston her ne kadar Efes'te en yüksek perdeden savunma liderliğini yapsa da en nihayetinde oyunun tek yönünü domine eden tarzda bir oyuncu. Vesely ise sadece savunma değil zaman içinde çok geliştirdiği pasör özellikleri, tartışmasız atletizmi ve yavaş yavaş ortaya çıkardığı orta mesafesiyle işin hücum tarafında da Fener'in liderliğini yapabiliyordu. Hani bir de her rakibe çok itici gelen faul alma, faul satma, sertlik yapma durumları var ki o psikolojik yoksunluğu da çok net yaşıyor Fenerbahçe. Her ne kadar De Colo-Sloukas gibi karakterden sahtekar oyuncularla bu eksikliği kapatmaya çalışsalar da.

Bence Vesely'nin dengesizliğine bu kadar büyük bütçe ayırmak bile şaibeli bir olay ama takımda kaldığı süre boyunca adamın takım lideri olduğunu ve yokluğunun herkesten fazla hissedildiğini de kabul etmek gerek. Tabii ki takımı bir oyuncuya, hem de bir uzuna bu kadar bağımlı yapmak da Obradovic'in Fenerbahçe'de yaptığı kötü işlerden bir tanesi. Ama ne olursa olsun hala son 5 yılın Final Four takımından bahsediyoruz, ki bu kimlik sayesinde de belli ölçüde Efes'i sınırlandırabiliyorlar. Bilhassa ikinci yarısı skorun yansıttığından çok daha farklı biten Efes maçını da takımın yorgunluğu veya Larkin'in bir anda açılmasından ziyade ilk yarıdaki Simon riskinin skor kağıdında verdiği zararı biraz abartılı olarak analiz etmelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Efes şu an Fener'den sadece iyi takım değil, kadro yapısı ve oyun tarzı itibariyle çok daha sağlıklı bir takım olma yolunda ilerliyor ama 4 aylık döneme bakıp çok daha iyi takım olma kanaatine şimdiden varmak doğru değil. Ama sene sonuna doğru çok yüksek ihtimal de o seviyeye geleceklerini görmek de doğru bir tahmin olarak gözüküyor.

Son düzenleme: