Neler yeni

2019 NBA DRAFT

Katılım
6 May 2013
Mesajlar
461
Beğeniler
11
Konum
İstanbul
#1
ABD saatiyle salı akşamı draft lotaryası yapıldı ve draft günü tahminlerinin üstündeki en büyük sis perdesi kalktı. Bu yıl lotarya yeni bir sistemle gerçekleşti ve bu da sürprizleri arttırdı. Geçtiğimiz yıla kadar ligi son sırada bitiren takım ilk sıradan seçme adına %25'lik bir şansa sahipken, diğer takımlar da derecesine göre sıralanıyordu ve sondan 2.takımın ilk sıradan seçme ihtimali de yaklaşık%19-20 seviyesindeydi. Ancak bu yılla beraber ligte en kötü dereceyi alan 3 takım derecelerine bakılmaksızın %14'lük ihtimale, 4. ise %12.5'luk ihtimale sahipti. Yine eski sistemde ilk 3 sıra lotaryayla belirlenirken bu yıl ilk 4 sıra belirlendi. Tüm bunlar drafta oynamalar zalsın diye yapıldı ve kısmen drafta yatmanın öneminin azaldığı da bu lotarya da kanıtlanmış oldu. Lotarya öncesiilk 4 sıra için şanslar şu sekildeydi;
Ekran Alıntısı.PNG
Ancak görüldüğü üzere 1.sıra adına en çok şansı olan 7.takım olan New Orleans %6 şansla 1.sırayı almayı başardı. Aynı şekilde Memphis de %12.3 ilk 2 sıra şansına rağmen 2. sırayı alırken , Lakers sadece %9.4 ilk 4 sıra şansı varken 4.sırayı kaptı.
1. New Orleans
2. Memphis
3. New York
4. Los Angeles Lakers
5. Cleveland
6. Phoenix
7. Chicago
8. Atlanta
9. Washington
10. Atlanta (from Dallas)
11. Minnesota
12. Charlotte
13. Miami
14. Boston (from Sacramento via Philadelphia)


Oluşan bu tablo off-season'da birçok hamlenin yapılamamasına ve yeni birçok hamlenin de yapılmasına neden olabilir. Çünkü birçok süperyıldızın yer değiştireceği son yılların en heyecanlı off-season'u olması bekleniyor. Takımlar için bu süper yıldızlar gökten rastgele yağmayacağına göre onları veya Anthony DAVIS örneğindeki gibi takımlarını çekici nüvelere sahip olmaları gerek. Bu doğrultuda ise, gelecek vaat eden genç yetenekler her zaman şampiyonluklar için umut ışığıdır. Eğer kendi kafalarına ya da Zion'un kafasına meteor düşmezse New Orlenas'ın kimi seçeceği açık. Ancak DAVIS takası bundan etkilenir mi bilinemez. Her ne kadar A.DAVIS buna rağmen takımdan gitmek istiyor şeklinde haberler çıksa da draft kurası biraz soğusun sonra görelim. İşin tuhafı New York'un da 1.sırayı alırsa Zion'u A.DAVIS'i takaslamak için potaya girmek adına oltaya yem olarak takmayı planladığı yazılıyordu. Bu açıdan bakıldığında New Orleans'ın A.DAVIS'i kaybetmeden Zion fırsatını ellerinde bulmaları oldukça ironik. Lakers'ın da beklemedikleri bir 4.sırayı A.DAVIS takası için masaya sereceğinı tahmin etmek için üstün zeka olmaya gerek yok. Ancak bu takası gerçekleştirmeleri gerçek anlamda duygusal nedenlere takılacaktır. En avantajlı olan Boston'ın elindeki en büyük koz olan J.TATUM'ın da forvet olması ve Zion'un belki de boyu itibariyle 3 numaraya kaydırılma ihtimali TATUM'ın New Orleans için değerini düşürebilir.Umarım Boston'a gider ve New Orleans da C.PAUL ayrılığından hemen sonra bulduğu DAVIS gibi bulacağı Zion'a gelir gelmez iyi bir genç nüvenin içine girme olanağı sağlamış olur.
Oyuncular bazında ise New York için çok kritik bir drafttı ve diğer büyük şanslılara göre az sıra kaybetseler de yine de lotaryanın kaybedenlerinden oldular. Zion dışında hiçbir oyuncunun tek başına süperyıldız çekeceğini düşünmüyorum. RJ BARRETT veya Ja MORANT Boston,Clippers,Lakers gibi takımları daha ilgi çekici kılar sadece.
Draftın kazananlarından Memphis'in Ja MORANT'ı seçeceği düşünülüyor ki kendisi bir Point Guard. CONLEY JR.'dan bu yaz vazgeçileceği kesin gibi bu durumda ama ben yerlerinde olsam çok daha büyük bir potansiyele sahip RJ BARRETT'ı seçip Mike CONLEY ile birkaç sezon denerdim. Neyse ki en azından CONLEY'i takas malzemesi yapıp modern oyuna uygun yetenekli oyuncuları takıma doldurabilirler.
20 Haziran Perşembe gerçekleşecek draft ile birlikte büyük kütlelerin yerlerinden oynadığı sarsıcı bir off-season'a hazırlıklı olun.
 

Şu an konu'yu görüntüleyenler: (Kayıtlı: 1, Misafir: 0)

Üst