2020-2021 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu sezonun tamamlanmaması ihtimali yüksek. O yüzden şimdiden gelecek senenin planlamasını yapabiliriz. Şubenin bu süreçten sonraki ayıracağı bütçe ve planlamasını merak ediyorum.

Bütçede düşme olacağını tahmin ediyorum. Zaten bu yıldan kalan yabancılarla devam edileceğini düşünmüyorum. Yeni bir takım yapacağız gibi.

Yerli oyuncular; Can, Yiğit, Göksenin(indirim), Samet/Mert/Burak Can, Muhsin
Yabancı oyuncu için lig içerisinden önerilerim Emmanuel Terry ve Gregor Hrovat. Düşük bütçe için çok iyi yabancılar bence.

Maç fazlasıyla sezonu üçüncü bitirdik. Eğer Euroleague'in gelecek sezon için 8'li bir turnuva yapıp Eurocup takımlarını oradan seçme niyeti varsa başvurabiliriz. Gelecek sezon Euroleague'e katılacak 2 Eurocup takımı için başka bir yol seçemezler diye düşünüyorum.

Hemen hiç süre almayan ve katkı vermeyen genç oyuncuları bir kenara bırakırsak (Serkan - Utku) takımda kontratı devam eden 2 oyuncu var: Göksenin (maalesef!) ve Yiğit. Bir de Aaron Harrison'un 1 yıllık opsiyonu var.

Eğer bütçemiz geçen sezondan 1 dolar bile fazla olacaksa Harrison - Auguste ve Roberson üçlüsünün kalmasını isterim. Yerli oyunculardan sadece Can kalmayı hakediyor. Geri kalanı için yorum yapmak bile istemiyorum.

Ortalık toz dumanken oyuncu önermek çok zor. Sponsor gelene kadar belirsiz bir şekilde duracağız gibi görünüyor.

şampiyonlar ligine katılmak bence bizim için en mantıklı düşünce. eurocup'ı kazanan takımın kazandığı parayı sadece ayak bastı parası olarak veriyorlar neredeyse. bizim önümüzdeki 5 yıla baktığımda da eurocup'ı kazanma ihtimalimiz olduğunu düşünmüyorum. kaldı ki eurocup'ı kazanıp euroleague'e gitsen bile 1 yıl kalıyorsun.

maddi olarak bizi çok rahatlatır. zaten bütçemiz her sene düşüyor, çok da iddialı bir kadro kuramayacağız. en azından bu kupadan gelen para ile her sene bir yabancı oyuncunun parası direk çıkar. ayrıca şampiyonlar ligini kazanan eurocup'a falan gitmiyor. o nereden çıktı bilmiyorum.

şampiyonlar ligine katılmak bence bizim için en mantıklı düşünce. eurocup'ı kazanan takımın kazandığı parayı sadece ayak bastı parası olarak veriyorlar neredeyse. bizim önümüzdeki 5 yıla baktığımda da eurocup'ı kazanma ihtimalimiz olduğunu düşünmüyorum. kaldı ki eurocup'ı kazanıp euroleague'e gitsen bile 1 yıl kalıyorsun.

maddi olarak bizi çok rahatlatır. zaten bütçemiz her sene düşüyor, çok da iddialı bir kadro kuramayacağız. en azından bu kupadan gelen para ile her sene bir yabancı oyuncunun parası direk çıkar. ayrıca şampiyonlar ligini kazanan eurocup'a falan gitmiyor. o nereden çıktı bilmiyorum.
İki sene önce böyle bir haber çıkmıştı. Ona istinaden yazdım.

BCL'nin kaç para verdiğini bilmiyorum ama şu an marka değeri ve izlenilirlik bakımından EC çok daha önde bir turnuva. Ayrıca sadece şampiyon değil, finalist de artık EL'ye gidebiliyor. Ha bizim yönetimin böyle bir hedefi, vizyonu var mı; orası ayrı konu...

İki sene önce böyle bir haber çıkmıştı. Ona istinaden yazdım.

BCL'nin kaç para verdiğini bilmiyorum ama şu an marka değeri ve izlenilirlik bakımından EC çok daha önde bir turnuva. Ayrıca sadece şampiyon değil, finalist de artık EL'ye gidebiliyor. Ha bizim yönetimin böyle bir hedefi, vizyonu var mı; orası ayrı konu...

Bizim yönetimin covid-19'dan sonra istese de böyle bir şeyi gerçekleştiremeyeceğini düşünüyorum. Bu yüzden de euroleague'i bizim için gerçekçi bir hedef olarak görmüyorum.

tabi eurocup daha prestijli bir kupa ama şampiyonlar ligi de prestijini arttırmak için çaba sarf ediyor ve iyi takımları da bünyesine çekmeyi başardı. gelişen bir lig. güzel de para ödülleri veriyorlar. bence kestirip atılmamalı ve üzerine ciddi şekilde düşünülmeli.

Eurocup kazanmak zor ama ulasilmaz degil. Son dort sampiyonlugun yarisini turk takimlari kazandi. Bunlardan biri de biziz. Subenin durumu artik daha da belirsiz. Seneye vizyon, hedef ve butce nedir desek yonetimden kimse cevap veremez. Herkesin kafalar karisik, subeyi kapatalim diyen bile oldu.

Cl'nin parası çok cazip ama Euroleague'den bir veya bir kaç takım dahil olmadığı müddetçe önünde bir gelecek de yok gibi. Şubenin de maddi durumu belli. Bence çok ortada bir durum. Bir durumun öteki duruma net bir üstünlüğü yok.

Kulübün gidişatı iyi değil, bunun hepimiz farkındayız ama biz taraftarlara düşen, durumu kabullenmek yerine yönetime GS'yi layık olduğu yere çıkartması için baskı yapmaktır. Küçüle küçüle cebe girecek noktaya geldik.

Şampiyonlar ligi Eurocup tan çok daha mantıklı, asıl eurocup diye ısrarı rasyonel bir tarafını göremiyorum. Büyük bir ana sponsor bulamıyorsak birden fazla sponsor bulmaliyiz kapsamı şartları iyi bölebilirsek olabilir. Hoş bayan takımı sezonu boş geçmişti .

Geçen hafta bahsettiğim Euroleague için Eurocup'tan 8'li turnuva yaparak takım seçme durumu yalan oldu. Euroleague aynı takımlarla bir sezon daha oynayacak.

Hedeflerimiz için gelecek yıl Eurocup'a katılmalıyız. Sadece Lazeric Jones-Greg Whittington-Yiğit Arslan'dan biri 2. grup aşamasında sağlam olsa çıkabileceğimiz gruptan kılpayı elendik. Aynı bütçeyi koruyabilirsek gelecek yıl şampiyonluk için daha güçlü hale geliriz. Tabi bunun için kilit faktör, yeni sponsorumuzun kim olacağı ve ne kadar para verebileceği.

Geçen hafta bahsettiğim Euroleague için Eurocup'tan 8'li turnuva yaparak takım seçme durumu yalan oldu. Euroleague aynı takımlarla bir sezon daha oynayacak.

Hedeflerimiz için gelecek yıl Eurocup'a katılmalıyız. Sadece Lazeric Jones-Greg Whittington-Yiğit Arslan'dan biri 2. grup aşamasında sağlam olsa çıkabileceğimiz gruptan kılpayı elendik. Aynı bütçeyi koruyabilirsek gelecek yıl şampiyonluk için daha güçlü hale geliriz. Tabi bunun için kilit faktör, yeni sponsorumuzun kim olacağı ve ne kadar para verebileceği.
Greg'i tutmamız zor görünüyor.

Greg en kötü EL’de baş altı takıma gider. Harrison’a OLY ve PAO talipmiş. Webster, Arapovic, Alex, Jones’un da kalmayacağını varsayarsak elimizde kalma ihtimali bulunan bir tek Auguste var. Onun da kalmayacağını düşünüyorum.

CL kağıt üstünde mantıklı ancak bir çok oyuncu basamak olarak görüyor EC’yi en azından CL’ye göre izlenebilir olduğu için. Kulüp burda ileriye yönelik bir hedefi varsa Eurocup, yoksa BCL tercih edip sponsorla birlikte içeriyi döndürecek paraya oynamalı. Eğer Harrison, Greg, Auguste EL yaparsa bu konuda CL’de olsak bile seviye atlamak isteyen oyuncuya karşı iyi bir kapı olma fırsatımız var.

Greg Whittington'ın o dizlerle haftada 1 maçtan fazlasını kaldırması imkansız. NBA'e de gitse , EL ya da EC oynayacak bir takıma da gitse, gittiği takımda sezonun en fazla yarısını oynayabilir.

Aslında geçen sezonun oynanmış bölümünü ikiye ayırırsak (1 Ocak'tan itibaren) takımın 2 ayrı sürükleyici oyuncusu ya da havalı tabiriyle en değerli oyuncusu (MVP) vardı. Greg Whittington ve Zach Auguste. Sezonun ilk yarısındaki Whittington ikinci yarıda sakatlanmamış olsa zaten bundan sonraki kontratı 7 sıfırlı olurdu. Büyük yetenek ama o dizlerle oynayabileceği maç sayısı çok sınırlı.

Son olarak Can Korkmaz'ın son Instagram iletisinin ardından korkutucu bir sessizlik var şubede. Türkiye içinde başka takıma giderse çok üzülürüm. Mutlaka takımda kalmalı.

Son düzenleme:
Tofaş Bütçe'de %50 kesintiye gidiyormuş. Yerlileri tutup daha az yabancıyla oynayacaklardır. Göksenin'in kontratı markette elimizi bağlıyor biraz. Yani bana kalsa kalmasını tercih etmem ama kontratını bölerek markette hareket alanı yaratmak daha akıllı bir hareket olur diye düşünüyorum. Can konusunda teklifler var. O paraları görür müyüz, görmeli miyiz bilmiyorum ama kurum takımları anormal paralar veriyor bu oyunculara. Yani Rıdvan Öncel'in 1.2 milyon TL'lik top oynadığını düşünüyorsak Can ne alır buralardan tahmin etmek çok kolay değil.

Karşıyaka kadrosunu koruyacak gibi görünüyor. Aynı eksende gideceksek yine ilk 4 içindeki yerimiz var ancak ilk 4'teki yerimizden çok artık kenara baktığımıza elimizde oynayacak 8-9 oyuncu olması işine odaklanmamız gerekiyor. Kartal, Kenan, Berk ve Buğrahan'ın kapalı olduğunu düşünürsek Can ve Mert Akay dışında piyasada hareket alanımız yok. Emir'le de yolların ayrılacağını düşünüyorum.

Afyon'da ki 98 doğumlu Sinan Sağlam'ı da yetenekli buluyorum. Gerekirse 11-12. oyuncu olarak düşünülebilir takımda.

Ayberk konusunda kendisi pek basketbolcu olmaya niyetli değil gerçekten tavırlarından anlaşılıyor. Böyle bir ortamda daha az yetenekli ama daha azimli Mert Celep'i tercih ederim. Samet Geyik de olabilir duruma göre.

Elle tutulur bir de Oğuz Savaş kalıyor. Onun dışında gözüme çarpan bir yerli ihtimali de yok maalesef. Efes'in genç oyuncularıyla kiralık formulü üzerinden de bir çözüm düşünülebilir.

Bu arada 2018 yılında BLC ve EC gelir bakımından kıyaslanmış. F4' kalan takımlar hariç, EC'nin kazancı daha iyiymiş.

Bu da yeni yazılmış bir yazı:

Görünüşe göre BCL'ye gidip F4 yapamazsak elde ettiğimiz gelir EC'den pek farklı olmayacak.

BCL yanılmıyorsam 200 bin euro gibi bir tutar teklif ediyor bize. ancak bu paranın bölümü nasıl olacak bilinmiyor. O yüzden garanti kontrat imzalamamızı istiyor.

Göksenin den cuzi de olsa ındirim talep edilebilir kontratların tl cinsi olması aslinda euro/dolar bazında indirim gibi işleyebilir, 5 yabancıya düşmemiz mantıklı, gereksiz süre vermediğimiz Caner Emir hatta Ayberk le yollar ayrılabilir. Can Yiğit Göksenin Ege kalmalı zaten guard bulamiyoruz 2 yıldır Can için şartlar zorlanmali biraz.

Göksenin'in kontratı sezon sonu bitiyor. Ben yolların ayrılacağını düşünmüyorum. Kontratı indirimle birlikte ikiye bölünerek devam eder muhtemelen. Realiteden uzaklaşmamakta fayda var Göksenin'in buradan ayrılacağını düşünmüyorum ben de açıkçası.

Ayberk yerine Mert. Ege'nin durumuna göre transfer ve bir yerli oyuncu. Maksimum 6 yabancıyla birlikte olacak şekilde bir kadro planı yapılmalı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...