2021-2022 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Aynen abi. Bu işler parasız O L M U Y O R ! İstersen yapılanmanın, tesislerin, CEO'ların feriştahını getir. Paran yoksa geçmiş olsun. 4 yıldır bunu niye anlayamadık bunu da çözemiyorum. Paran yoksa diğer büyük takımların paravan şirketi oluyorsun o kadar.

Aynen abi. Bu işler parasız O L M U Y O R ! İstersen yapılanmanın, tesislerin, CEO'ların feriştahını getir. Paran yoksa geçmiş olsun. 4 yıldır bunu niye anlayamadık bunu da çözemiyorum. Paran yoksa diğer büyük takımların paravan şirketi oluyorsun o kadar.

Şu anda 2 milyon euro çok az gözüküyor. ama başlangıç için yeterli diyelim. Esas soru 1-2 sene sonra bütçemiz ne kadar olacak? NEF bütçe arttırabilecek mi yoksa yeni sponsorlar mı girecek? Yoksa bütçe aynı kalıp Şampiyonlar Liginde mi kalacağız? Bu hala bir muamma. Zamanla sorularımızın cevabını alacağız.

Şu anda 2 milyon euro çok az gözüküyor. ama başlangıç için yeterli diyelim. Esas soru 1-2 sene sonra bütçemiz ne kadar olacak? NEF bütçe arttırabilecek mi yoksa yeni sponsorlar mı girecek? Yoksa bütçe aynı kalıp Şampiyonlar Liginde mi kalacağız? Bu hala bir muamma. Zamanla sorularımızın cevabını alacağız.
Seneye de şampiyonlar ligindeyiz gibi görünüyor ve belki artı iki sene daha. Şampiyonlar liginde olunduğu sürece de ciddi bütçe artışı beklemiyorum. Yapmazlar kandırmayalım kendimizi. Dolayısıyla üç yıl için seçilen bir yönetimin eurolig ve yenilmez Armada vaatleri de yalan olmuş oluyor bu mantıkla. Yapılanma güzel eyvallah ama bahsedilen vizyonlarla alakası yok. Neredeyse 20 senedir Avrupa basketbolunu takip ediyorum. Dolayısıyla bazı şeyler oturmuyor kimse kusura bakmasın

Ben hamlelerden çok memnun olduğumu yazıp durdum burada sürekli. Fakat bütçe olayı korkutuyor beni. Balık baştan kokmasın, dikkat edelim. Bir kere aman verirsen bunun devamı gelir. Bu sene bu bütçeyle harikalar yaratırsın, seneye derler ki ''neler yaptık bakın, bu sene de 3M ile muhteşem işler yaparız fazla paraya lüzum yok batmayalım.'' Derler yani bunu ,dediler de sürekli. Bu taraftar 4 yıldır cefa çekiyor, sen bunları bilerek ağzını açıyorsan; küfür yiyen yönetimden daha az para ile başlaman efsanevi bir paradoks oluyor.

Bu dediğin olursa zaten yapılanın da anlamı yok. Geçiş dönemi diye bir gerçek var. Biz genel olarak kabul etmek istemiyoruz taraftar olarak ama bu gerçek. Bu dönemi düzgün geçip sonraki adımlarını nasıl attığın önemli.

Seneye de senin dediğin ''bak bu bütçeyle iyi işler yaptık'' mantığı ile büyüme göstermezsen aynı yere geliriz. Ama şu anda bir çok şey yapılıyor ve yapılmak isteniyor. Bunların yapıldığı dönemde oyuncu bütçesinin görece az olması kabul edilebilir bir durum. O yüzden gelişmeleri takip etmek ve yapılanlara göre eleştirmek önemli.

Hemfikirim, onu söyledim zaten. Ama ne kadar mükemmel yapılansan da para gücün olmadıkça Ertuğrul Erdoğan’ın akıbetini yaşarsın. O kadrolar da güzeldi, sonra Eurolig takımlarına servis edilip yeniden kadro kur denildi. Galatasaray vizyonu bu değil. Biz söz dinlemek değil söz söylemek istiyoruz. Başlangıç güzel eyvallah ama umarım bu rahatlıkla devam edilip 3-4M bütçelere sıkışılıp kalınmaz. Bilmiyorum, dediğin gibi abi zaman gösterecek. İnşallah paradan tasarruf olmaz önümüzdeki sezonlar.

Hemfikirim, onu söyledim zaten. Ama ne kadar mükemmel yapılansan da para gücün olmadıkça Ertuğrul Erdoğan’ın akıbetini yaşarsın. O kadrolar da güzeldi, sonra Eurolig takımlarına servis edilip yeniden kadro kur denildi. Galatasaray vizyonu bu değil. Biz söz dinlemek değil söz söylemek istiyoruz. Başlangıç güzel eyvallah ama umarım bu rahatlıkla devam edilip 3-4M bütçelere sıkışılıp kalınmaz. Bilmiyorum, dediğin gibi abi zaman gösterecek. İnşallah paradan tasarruf olmaz önümüzdeki sezonlar.

Muhammed yani gelecek senenin bütçesi belli değil. Eğer dediğin gibi en az 4 5 olmazsa o zaman mı eleştirimizi yapsak. Azıcık da yapılanları takdir etsek kötü mü? Her şeyde olumsuz bir yol bulup karamsarlık çizmekte çok doğru gelmiyor bana. Bazıları yok bütçe artışı beklemiyorum, yok kandırıldık gibi laflar kullanıyor. Seneye artmazsa o zaman eleştiri yapılır da şimdi yapılan felaket tellallığıdır. Prim vermemek lazım...

Abi o kadar vaat verip sezona önceki yönetimle aynı 2M ile başlamak bende sorgulama isteği uyandırıyor. Bu yüzden affınıza sığınıyorum böyle sorguladığım için. Ha sizi çok rahatsız etmez, olur; herkesin görüşü farklıdır. Dediğim gibi çokça teşekkür ettiğim mesajlarım da önceki sayfada duruyor biliyorsunuz. Fakat bütçe olayı beni tedirgin etti. Umarım aynı senaryoları görmez bu taraftar yine. Öyle olacak demiyorum bakın; umarım öyle şeyler yaşanmaz yeniden diyorum.

Abi o kadar vaat verip sezona önceki yönetimle aynı 2M ile başlamak bende sorgulama isteği uyandırıyor. Bu yüzden affınıza sığınıyorum böyle sorguladığım için. Ha sizi çok rahatsız etmez, olur; herkesin görüşü farklıdır. Dediğim gibi çokça teşekkür ettiğim mesajlarım da önceki sayfada duruyor biliyorsunuz. Fakat bütçe olayı beni tedirgin etti. Umarım aynı senaryoları görmez bu taraftar yine. Öyle olacak demiyorum bakın; umarım öyle şeyler yaşanmaz yeniden diyorum.
Kesinlikle katılıyorum. Tamam Euroleague bütçesi kimse beklemiyor zaten de geçen seneden bile az bu para.

Bende diyorum ki şu ana kadar bu yönetim güzel işler yaptı mı? Evet diyorsun ve teşekkür ediyorsun. Yani organizasyon, tesisleşmede atılımlar, kurulan kadro, alt yapı atağı her şey olumlu şeyler. Şimdi bende diyorum ki bunları olumlu yapan ekip eminim ki bütçe konusunda da gerekeni yapacaktır. He gelecek sene gelir baktık bütçe aynı ve başarı var diye aynı bütçe ile yetiniliyor o zaman gerekeni söyleriz. Şimdiden can sıkmaya gerek yok...

Takımımızın Euroleague en az bütçesine ulaşabilmesi için yapılması gerekenler belli. Gelir getirici salon yapacaksın, borsaya açılacaksın, şirket mantığı ile yöneteceksin, belli bir yerli kadro omurgası oluşturacaksın, en az 3 yıllık plan yapacaksın, alt yapını güçlendireceksin, çağa uygun projeler üreteceksin. Bunları yapmadığın sürece bütçe 2M euro olur. Bir sene fazla harcarsın; sonra da oyuncuların parasını ödeyemezsin. Şimdiki yönetim bunları yapabilir mi bilmiyorum. Şirketleşmek için genel kurula tekrar gidileceğini okumuştum; inş giderler. Salon için de proje var dı seçimden önce. Ama eski başkanlarında projelerinde yer almıştı; sonuç ta yapamadılar. İnş bu yönetim hayata geçilir.

Bütçe, taraftarın sorunu değil. Seçimden önce “şöyle büyük hedeflerimiz, böyle büyük planlarımız var” diyip sonra dalga geçer gibi 2 milyon bütçe açıklamak garip oluyor biraz. Şube özelinde sadece Ekrem Memnun ve Turgay Zeytingöz’ün varlığına güveniyorum ancak onların bile yıllardır süregelen “futbolda biraz başarılı olalım da basketbolu bir şekilde idare ederiz, günü kurtarsak yeter” zihniyetine ne kadar direnebilecekleri konusunda şüpheliyim. Yoksa söylendiği gibi her sezon küçük bütçelerle iyi kadrolar kurmak imkânsıza yakındır. Oyuncu yetiştirme yeri değil bu kulüp. Lafa gelince Efes, Fb Doğuş’tan rakip diye bahsediyorsan bütçeni de onlarla rekabet edecek seviyeye çıkartacaksın ya da cesurca ortaya çıkıp “bizim rakiplerimiz Afyon, Ted Kolejliler vs.” diyeceksin.

Turgay Bey’in röportajı çok ilham vericiydi, her konuda net yanıtlar verdi, kombine, forma, altyapı, aktiviteler hususlarında plan/projelere sahip olunması bence gayet olumluydu.

Beni röportajda rahatsız eden tek şey, Sadık örneği üzerinden genç oyuncuların Nba ve üst seviye Euroleague takımlarına gitme hedefi koyabileceklerini söylemesi oldu.

Biz bu yola Euroleague için mi çıktık ? Yoksa Euroleague için oyuncu mu yetiştireceğiz ? Turgay bey in her ne kadar son yıllarda durumumuz ortada olsa da; Galatasaray’da hedefin her zaman en üst seviye olduğunu hatırlaması gerekir. Söylediğinin dil sürçmesi olduğunu farz ediyorum.

Ben geç kalınsa da;piyasa ve mali bütçeye göre kurulan kadronun bu senenin vizyonuna uygun olduğuna inanıyorum, bu yıl her manada geçiş sezonu. Hayırlısı olsun.

Ben röportajı izleyemedim. Dediğinizden anladığım kadarıyla benim dün bahsettiğim konuyu söylemiş sanırım 'dil sürçmesi' dediğiniz kısımda. O yüzden ben bütçeye bu kadar takıldım dün. Hayırdır biz Ajax mı olacağız yoksa kupalara mı oynayacağız ? Somut verilerden gidersek; bu komik bütçe ve scout olayları ilk seçeneği doğrular nitelikte. Şimdi siz de bu kısmı söyleyince endişelerimde haksız olmadığım biraz gün yüzüne çıkmış oldu. Tabii doğru anladıysam bahsettiğiniz kısmı.

Benim anladığım kadarıyla turkiyeden bir takım daha eurolige girebilir mi ona bakacaklar eğer giremiyorsa boşu boşuna eurocupa geçmeyecekler gibi geliyor daha çok fransa gibi ülkelere açılmaya çalışıyor eurolig gibi görünüyor bu sene partizan veya bologna giremezse muhtemelen almanyadan bir takım daha getirmek isteyecekler diye düşünüyorum

Bütçe tabii çok önemli. Bahsedilen bütçe oyuncu bütçesi fakat anladığım kadarıyla sadece oyunculara para gitmeyecek, sanırım altyapı için önemli bir kaynak ayrılacak ki Nef en çok buna önem vermiş, tesislerin atıllığından ve yenilenme durumundan söz edildi, bunların hepsi önemli yatırımlar. Bu bağlamda ben kendi adıma bu sene özelinde çok yüksek bütçeler beklemiyorum, dediği gibi altyapının temeli atılsın, fiziki şartlar geliştirilsin, salon için SOMUT adımlar atılsın, 1 sene daha underdog takım olmayı kabul edebilirim.

Fakat; 1 yıl sonra bütçe, fiziki şartlar, yine aynı kalırsa, sene içi ödeme sorunu yaşanırsa, oyuncular kafasına göre çekip giderse ( hukuk kısmı bile önemli, geçen sene aileyi bahane gösteren gitti, öyle kontrat yapacaksın ki projeye inanmayan adam gelmeyecek ) bütün oyuncu grubu yine 0 dan kurulursa ( özellikle yabancılar ), Sadık,Eray,Canberk vs. çıkış gösterir ve atıyorum 100k kar elde etmek için satılırsa o zaman bu taraftar isyan eder.

Kendi adıma beklentim her sene üzerine koyan ciddi bir proje. Bir anda parlayıp saman alevi gibi sönmezsek; yatırımı kalıcı kılarsak; o zaman Euroleague bizi çağırır, bizim istememizden bağımsız.