2021-2022 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Ben anlamiyorum bu Motum sevdasini. Birkac mac iyi oynadi diye savunmadaki ve ribaundlardaki etkisizligi goz ardi edilmemeli. Cok net hatirliyorum sezonun ilk yarisinda toplara ribaundlarda elini bile surmuyordu. Rakip uzunlar hep bizim pota altimizda sov yapiyorlardi. Yani el insaf hala daha Motumu istiyorsunuz. Attigi sayilar sizi yaniltmasin. Savunmada tam bir kara delik. Motum kalirsa ve atlet savunmaci bir pivot gelmezse eger seneye de hem ribaundlarda hem de savunmada buyuk sikinti cekeriz.

Ben anlamiyorum bu Motum sevdasini. Birkac mac iyi oynadi diye savunmadaki ve ribaundlardaki etkisizligi goz ardi edilmemeli. Cok net hatirliyorum sezonun ilk yarisinda toplara ribaundlarda elini bile surmuyordu. Rakip uzunlar hep bizim pota altimizda sov yapiyorlardi. Yani el insaf hala daha Motumu istiyorsunuz. Attigi sayilar sizi yaniltmasin. Savunmada tam bir kara delik. Motum kalirsa ve atlet savunmaci bir pivot gelmezse eger seneye de hem ribaundlarda hem de savunmada buyuk sikinti cekeriz.
Motumun savunma zaafiyetini bilmeyen mi var? Yazmışsınız işte reçeteye onu oynatabilmenin.

Savunma yapmayan bir Motumu, savunma yapmayan PJ' e tercih ederim. Savunma dediğin şey guard bölgesinde başlar ve orda eksildiğin anda dağılır. Sonra neden çok sayı yiyoruz. Çünkü adam her perdede takılıyor ve anında geçiliyor. Motumun savunma zaafını kapatmak nispeten daha kolay. Ama onun hücum özellikleri Euroleague seviyesinde ve buna sırtımızı dönme şansımız yok pek.
Hocam tam aksini düşünüyorum. Bak Euroleague takımlarının 1 ve 4 numaralarına. Birçok takımı hücumda sırtlayan oyuncu 1 numaralar ve birçoğunun savunma zaafiyeti de açık. Bkz: Larkin, Mike James, Pangos vs. Buna karşılık 4 numaralara bak Singleton/Moermann, Shengelia, Will Thomas.
Arkada açığını kapatacak bir oyuncunun varlığı her zaman kısalara savunmada daha özgüvenli olma ve risk alabilme şansı tanır. Ama arkada Motum gibi bir oyuncu olduğu zaman, istediğin kadar şutu boz, baskılı savunma yap. Atana kadar ribaundları alıyorlar zaten.

Furkan yapma büyün sezon haklı bir şekilde savunma yapmıyor, yenilgiye isyan etmiyor çabası yetersiz diye gömdük adamı sen hala Motum diyorsun şaşkınlıkla okuyorum. Motum en büyük kara delikti sezon boyunca 3-4 maç oynadı diye bu adama katlanmak tutmak akıl tutulması olur. Coach PJ.Jordan ve Amille'in tutulmasını isteyeceğini düşünüyorum sonraki seçimler kesinlikle 1 veya 2 tane üst düzey oynamış yaşı çokta büyük olmayan Micov tarzı SF ve PF-C(Michael Eric) hatta bunlarında Avrupalı olması gerektiğini düşünüyorum.

Abi savunma tek adamla olacak iş değil. İyi bir 3-5 ile Motum'un defoları gayet kapatılabilecek bir oyuncu. Biz sene başından beri ne konuştuysak tersi yapıldı ne çember koruyucu ne kanat oyuncusu geldi.

Bence Pierre ve Crawford ikilisinden sadece biri kalmalı, bana göre de Crawford kalmalı. Topa baskı yapan bir guard ve fizikli ribaund katkısı veren bir kanatla hem Crawford, hem de takım savunması çok daha rahat edecektir. Kalmasını istediğim diğer yabancı ise Jefferson(yedek 4 5 olarak) . Terinin son damlasına kadar mücadele eden karakterli bir oyuncu. Bu sezon da anlaşıldı ki iyi bir yerli rotasyonu şart. Sözleşme durumlarını bilmiyorum ama Ege, Okben, Metin Türen, Can Korkmaz gibi isimlerden bir kaç tanesi takıma dahil edilmeli.

Can Korkmaz 2 yıllık sözleşme imzalamıştı. Türk Telekom kovmadan bir yere gidemez. Ege'de aynı şekilde 2 yıllık imzaladı ve Göksenin gibi bir daha kendisini görmek istemiyorum takımda.

Ömer Faruk Yurtseven'in G-League ortalamaları çok iyi (21 dakikada 15,5 sayı 9,5 rebound 1,5 blok ve 1,5 asist). Eğer NBA hayalinden vazgeçmeyi düşünürse bir teklif yapmamız gerekir. Yerli oyuncu olarak çok fark yaratır Türkiye'de. Atletizm ve hız eksikliğini başka bir yabancı uzun alarak da kapatabiliriz. Ayrıca Tolga Geçim'in mutlaka sezon sonu boşa çıkacağını düşünüyorum. Yeni bir başlangıç yapmak istiyorsa bize gelebilir. Göksenin'den de kurtulmuş oluruz. Yurtdışında iyi sezonlar geçiren Kartal Özmızrak ve Mert Akay'da ilgilenmemiz gereken isimler. İkisinden biri yedek oyun kurucu olarak bize katkı verir. Ayrıca vasıfsız Ayberk'İn yerine oyuna girdiğinde takımı geri düşürmeyecek bir yerli uzun forvetin de gelmesi gerek. Berkan Durmaz ya da Berk Demir (kontratı bitti sanırım) olabilir bu kişi.

İki senedir safkan bir 3 numaramızın olmayışı da ne kadar tuhaf aslında değil mi :)

Seneye ilk yabancı transferimizin şöyle en azından 10-4-4 ortalamalar yapacak bir 3 numara olmasını dilerim.

Ergin Hocam da tercihen Tolga Geçim olmazsa da Yiğitcan Saybir’i paslasın artık bize ya :) Simon ve Anderson varken bir de Dzanan Musa geldi 3 numaraya bu çocuklar şans bulamaz pek seneye orda.

Göksenin ile uygun bir kontrat karşılığında mutlaka devam etmeliyiz. Birileri sinir oluyor onu izlerken diye elimizdeki en iyi yerli oyuncuyu kaybedemeyiz çünkü zaten daha iyilerini ALAMIYORUZ!!!

Tolga'nın sözleşmesi bitiyor ama ligde de fena süreler almıyor, devam etmek isteyebilirler.
Berk Demir sene başı 1+1'lik sözleşme yapmış, opsiyondan çıkabilirse çok iyi hamle olabilir Metin'e göre ribaundlarda daha net ve 5 numaraların arkasında da durabilir.
Berkan'ın sözleşme durumunu bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim; Zubcic geldikten sonra 3 oynamaya başladı ve gelirse gerçekten çok enteresan katkılar alabiliriz ondan. 3 numarada bu sene eksik olan neyse şut dışında hepsini tamamlar ve üstelik yerli.
Son olarak Kartal bence çok para ister, Telekom ya da Bahçeşehir yapabilir.

Göksenin ile uygun bir kontrat karşılığında mutlaka devam etmeliyiz. Birileri sinir oluyor onu izlerken diye elimizdeki en iyi yerli oyuncuyu kaybedemeyiz çünkü zaten daha iyilerini ALAMIYORUZ!!!

Mevcut yerlilerden Göksenin ve Yiğit devam edeceklerdir zaten ben ondan şüphe duymuyorum. Eray ve Berke de 3. pg ve pivot olarak kalabilirler bence. Ayberk ve Caner’e verilen her kuruş zarar bedava bile oynarız deseler göndermek lazım. Barış’tan umutluyduk ama o da isteneni veremedi, gönderilmesi mantıklı olur.

Ya şu Göksenin'e takanları anlamakta zorluk çekiyorum. Göksenin'den ne şekilde yararlanılır Ekrem Memnun gösterdi zaten. 2013 senesinden sonra ne zaman iyi yerli oyuncular alabildik de bir de Göksenin'i gönderelim??? Sinan'dan sonra hangi yerli ne katkı verdi? Komik olmayın.

Can Korkmaz 2 yıllık sözleşme imzalamıştı. Türk Telekom kovmadan bir yere gidemez. Ege'de aynı şekilde 2 yıllık imzaladı ve Göksenin gibi bir daha kendisini görmek istemiyorum takımda.

Ömer Faruk Yurtseven'in G-League ortalamaları çok iyi (21 dakikada 15,5 sayı 9,5 rebound 1,5 blok ve 1,5 asist). Eğer NBA hayalinden vazgeçmeyi düşünürse bir teklif yapmamız gerekir. Yerli oyuncu olarak çok fark yaratır Türkiye'de. Atletizm ve hız eksikliğini başka bir yabancı uzun alarak da kapatabiliriz. Ayrıca Tolga Geçim'in mutlaka sezon sonu boşa çıkacağını düşünüyorum. Yeni bir başlangıç yapmak istiyorsa bize gelebilir. Göksenin'den de kurtulmuş oluruz. Yurtdışında iyi sezonlar geçiren Kartal Özmızrak ve Mert Akay'da ilgilenmemiz gereken isimler. İkisinden biri yedek oyun kurucu olarak bize katkı verir. Ayrıca vasıfsız Ayberk'İn yerine oyuna girdiğinde takımı geri düşürmeyecek bir yerli uzun forvetin de gelmesi gerek. Berkan Durmaz ya da Berk Demir (kontratı bitti sanırım) olabilir bu kişi.

Ömer gelmez bence. G-League gibi "Ha" dense NBA'ye gidebileceği bir yerden neden Türkiye Ligi/BCL seviyesine gelsin ki? NBA'ye gidebilmek için Avrupa'da reddedilmesi en zor koçlardan Obradovic'i reddedip Amerika'ya gitti. Üstelik Fenerbahçe geçmişi de var. Gerçi Jackson'ın da var ama yerli oyuncuların bu tür lokomotif kulüpler arasındaki transferleri olaylı olabiliyor biraz.

Trae Golden - Berk Uğurlu - Eray Aydoğan
Jordan Crawford - Yiğit
Bonzie Colson - Göksenin
Tashawn Thomas - Metin Türen
Giogi Shermadini - Jordan Morgan - Berke Atar

2 sene önce ufuk sarıcı ile yeniden yapılanan ve sağlam çıkan karşıyaka gibi bir yapılanma lazım. bu seneki yabancılardan jefferson ve pierre düşünebilir, öbürleri uzak dursun. hele ki crawford kalmasını isteyenler sanırım geçmişini ve son maç harici yaptığı saçma sapan işlerden habersiz kesim. ben son yıllarda galatasaray'da bu kadar dağınık bir adam görmedim. avrupa basketbolunda bu tarz adamların yeri isveç ligi falandır. düzeni olan bir takımda crawford kimyayı alt üst eder. geçen seneki aksiyonu yaşamak istiyorsak, crawford ve motum gibi isimlere devam..

2 sene önce ufuk sarıcı ile yeniden yapılanan ve sağlam çıkan karşıyaka gibi bir yapılanma lazım. bu seneki yabancılardan jefferson ve pierre düşünebilir, öbürleri uzak dursun. hele ki crawford kalmasını isteyenler sanırım geçmişini ve son maç harici yaptığı saçma sapan işlerden habersiz kesim. ben son yıllarda galatasaray'da bu kadar dağınık bir adam görmedim. avrupa basketbolunda bu tarz adamların yeri isveç ligi falandır. düzeni olan bir takımda crawford kimyayı alt üst eder. geçen seneki aksiyonu yaşamak istiyorsak, crawford ve motum gibi isimlere devam..

Böyle bakarsak Pierre Çekmece maçında yaptıklarıyla ülkeden gönderilmeliydi?

Pierre kalitesi belli, doğru rol verildiği takdirde iyi katkı verebilir ve takım oyununa uygun. Crawford geçmişiyle ve tarzıyla hayatta doğru rolde olamaz. Crawford kalırsa 3 ay içinde yerine bir isim aramaya başlarız bile. Crawford hakkında eleştirim geldiğinden beri yaptığı saçmalıklar. Bamberg ve kuban'da bu arkadaşa kapıyı erkenden göstermesi dediğimi destekliyor.

Merhabalar,
Kontratlarını, durumlarını tam bilmiyorum, ancak lig süresince takip ettiğim kadarıyla sadece bizim ligimizden şöyle bir takım kurulabilir mi? Zayıf tarafları neler olabilir?

Cruz - P.Jackson - Eray
Macura - Can Öğüt - Yiğit
Dekker - Sinan Sağlam - Göksenin
Zack - Jefferson
Jaiteh - Egemen Güven - Berke

Merhabalar,
Kontratlarını, durumlarını tam bilmiyorum, ancak lig süresince takip ettiğim kadarıyla sadece bizim ligimizden şöyle bir takım kurulabilir mi? Zayıf tarafları neler olabilir?

Cruz - P.Jackson - Eray
Macura - Can Öğüt - Yiğit
Dekker - Sinan Sağlam - Göksenin
Zack - Jefferson
Jaiteh - Egemen Güven - Berke
Bu rotasyon bizim için biraz fazla lüks.Cruz,Pierre,Eray ve Can olmak üzere 4 tane Pg var.14 kişilik bir ana rotasyon zaten imkansız bu bütçelerle.7 yabancıyla başlayacağımızı da hiç sanmıyorum.Seçtiğiniz isimler gerçekten çok iyi bana göre de.Ligimizde bu sezon önemli işler yapmış oyuncular hepsi.Ama bana göre böyle bir rotasyon oluşturma şansımız yok.5 yabancılı,daha dengeli ve en önemlisi birbirini tamamlayan bir rotasyon hayal etmemiz beklentiyi daha karşılar nitelikte olabilir.İyi akşamlar.