2021-2022 Türkiye Süper Ligi

Abdullah Avci kadro muhendisligi konusunda ulkenin en iyisi tartismasiz.Adamin eline 20m euro verin size cok saglam bir iskelet olusturup yan parcalari da cok iyi secer.
Cengiz Under parasina kurdugu takim malum.Trabzonspor’un gecen sezon basindaki kadrosuna acin bakin.Marlonlar,Bakerlar,Flaviolar,Afobeler falan takim rezildi.O takimi aldi 6 ay icinde cok dogru hamlelerle bugun ligin acik ara en iyi ve en komple takimi haline getirdi.
Bazi ozelliklerini sevmesem de takim muhendisligi konusunda en iyisi kendisi.

Futbolda bir maci iki maci sansla aciklayabilirsin ama koca bir sezonu sansla aciklayamazsin.Biz de en iyi oldugumuz donemler bile sansimizla bir iki mac kazanmisizdir ki bu City,Bayern,prime Barcelona’nin bile basina gelen bir durumdu.Eger bir takim bir sezonu domine ediyorsa ve bunu gecen sezon biz Gedson alinacak mi,Mohamed’in bonservisi alinacak mi derken Bakasetas’i,Berat’i takima kazandirarak ufak ufak baslatiyorsa bunu sansla aciklayamayiz.Lig bitmeden Hamsik ve Gervinho gibi game changer iki oyuncuyu kadrosuna katarak basladi adamlar.Ha bu Trabzon takimi en fazla bir sene daha goturur cunku bu takim bir iki sezonluk takim ama adamlarin da amaci oydu zaten.Sonucta sampiyonluga susamis bir sehir var.Tebrik ediyorum kendilerini.Bana gore de bazi dis etkenler var bu basariya kavusmalarinda ama varsayimlarla,gozumuzle gormedigimiz veya tam kanitlanmayan seylerle bir yere gidemeyiz.Umarim onlerindeki 4 maci da kazanirlar da Fb’nin bir dalini daha koparmis olurlar en erken sampiyon takim olarak :)

Futbolda bir maci iki maci sansla aciklayabilirsin ama koca bir sezonu sansla aciklayamazsin.Biz de en iyi oldugumuz donemler bile sansimizla bir iki mac kazanmisizdir ki bu City,Bayern,prime Barcelona’nin bile basina gelen bir durumdu.Eger bir takim bir sezonu domine ediyorsa ve bunu gecen sezon biz Gedson alinacak mi,Mohamed’in bonservisi alinacak mi derken Bakasetas’i,Berat’i takima kazandirarak ufak ufak baslatiyorsa bunu sansla aciklayamayiz.Lig bitmeden Hamsik ve Gervinho gibi game changer iki oyuncuyu kadrosuna katarak basladi adamlar.Ha bu Trabzon takimi en fazla bir sene daha goturur cunku bu takim bir iki sezonluk takim ama adamlarin da amaci oydu zaten.Sonucta sampiyonluga susamis bir sehir var.Tebrik ediyorum kendilerini.Bana gore de bazi dis etkenler var bu basariya kavusmalarinda ama varsayimlarla,gozumuzle gormedigimiz veya tam kanitlanmayan seylerle bir yere gidemeyiz.Umarim onlerindeki 4 maci da kazanirlar da Fb’nin bir dalini daha koparmis olurlar en erken sampiyon takim olarak :)
Yalnız şöyle bir durum da var, bakesetas, visca gibi isimler başka takımlara istenen takamların çok daha azına peşkeş çekildi. Siz biz bu iki adamı 2-3 milyonlara alabilir miydik sence ?

Sadece lig oynamak büyük avantaj.3 büyükler puan kayiplarinin çoğunu Avrupa dönüşü yaptı.Fark biraz açılınca oynamak daha kolay,bakalım seneye ne yapacaklar,tabi Avrupa'da olabilirlerse.

Yalnız şöyle bir durum da var, bakesetas, visca gibi isimler başka takımlara istenen takamların çok daha azına peşkeş çekildi. Siz biz bu iki adamı 2-3 milyonlara alabilir miydik sence ?

Visca transferi akbilspor'a verilen mali destek ama Bakesetas transferindeki bonserviste kıyak geçildi. Keza Bursaspor'dan alınan genç oyuncularda ise Bursa yönetimi sadece biri için Galatasaray'a 2 milyon avro bonservis fiyatı çekmişti. Orada yönetimde kulüpten alacaklı olan yöneticilerin bir işi varı ve paralarını alıp istifa ettiler. Keza Altınordu'nun Galatasaray'a başka, Fenerbahçe'ye başka fiyatlarda elbette Fenerbahçe'ye daha uygun fiyatta futbolcu verdi.

Bahsettigim ve rahatsiz oldugum dis etkenler onlardi benim de zaten.Sadece uzun uzun yazmak istemedim.Berat,Visca,Bakasetas transferlerini baya bedavaya getirdiler nedense :)

Su ligin gelmis gecmis en balon,en abartilmis hocasi acik ara Farioli’dir.İsterse Alanya Fb’yi yensin fikrim degismeyecek.Sacma sapan bir pas oyunu tutturmus kalenin icinde bile pasla cikmaya calisiyor.Hucum hatti desen corba yapmis takimi.Kanat bekler Juanfran ve Tayfurla hucum yapmaya calisiyor,ligin en iyi aciklarindan biri olan Efecan’i en ucta kullaniyor :) Nokta bir santrafor bile kullanmiyor.
Kimler ne icin bu adami bu kadar ovuyor ve ozellikle de sosyal medyada bu kadar prim yapiyor bilmiyorum ama kendisi bu insanlara dua etsin yoksa bir alt ligde bile kendisinden cok daha iyi hocalar var.

İsmail Kartal için tek şey söylemek istiyorum,Arda Güler sana gereken cevabı sahada vermiş oldu.

Yok çocuğu koruyorum,yok Arda'yı kim biliyordu gibi eski tip teknik direktör açıklamaları yapıp,eğer futbol camiası üzerinde saygınlığın varsa kaybetme.

Maça bakıyorsun 5-2 skor var ama 2-0 dan sonra 2-2 e gelen dönemde ve 2-2 iken Fenerbahçe taraftarına acı çektirdi İsmail Kartal.2-0 olur olmaz Ozan-Mesut-Serdar üçlüsünü çıkaracaktın.

Arda'yı koruyan teknik direktör 2-2 olunca eyvahlar eşliğinde Arda'yı oyuna sürüyor.Büyük akıl tutulması.Doğru zamanda müdahele et 2-0 olan maç 3-0 olsun 4-0 olsun 3-1 olsun veya.Teknik direktörler artık cesur olsunlar.

Son yarım saat ne olur bilemem.

Rizespor-Trabzonspor maçının 2.yarısını hakem nasıl ertelemiyor şaka gibi.Devamlı görevlileri sahaya çağırıyor çizgileri netleştirsin diye.Topu bile göremiyoruz izlerken.Oyuncular desen sürekli yan top kesiyor,hatalar olsun diye.

Öte yandan Abdullah Avcı'nın takımı 1-0 öne geçince yine zayıf oyun anlayışına bürünüp,hatanın çok yüksek olduğu zeminde geriye çekildi.

Önce sahada sadece bedenen olan Nwakaeme ceza sahasında topu uzaklaştırmada geç kalıp,topla dans edince penaltı yaptırdı.Sonrada Denswill(kesinlikle bu ligin oyuncusu değil) elini açıp topu kesti.

2 tane çok basit penaltı ile geriye düştü Trabzonspor.

Erce Kardeşler Rizesporlu oyuncu ani atakta kendi ceza sahasına girene dek kalesini terk etmiyor,Rizeli oyuncu ceza sahasına girince kaleyi terkedip oyuncuyu faulle durduruyor.

Trabzonspor hepsi birbirinden amatör 3 penaltı ile 3-2 geriye düşüp kaybetti.

2-1 geriye düşünce Trabzonspor hemen golü aradı ve buldu.Fakat 2-2 olunca yine kaybetmeyeyim yeter anlayışına büründü.

İşte Türk takımlarının ve Türk teknik adamlarının zayıf oldukları nokta tamda bu.Rakip kim olursa olsun,senin oyunun ne ise oynayabildiğin kadar onu oynamaya çalışmalısın.Trabzonspor sezon başındaki Molde maçlarından beri kapanmayı beceremiyor,beceremezde.Şampiyon olması,ligi domine etmesi bir şeyi değiştirmez.Teknik adam ise doğru zamanda,doğru değişiklikleri yapabilmeli.Oyun gittikten sonra yapılan hamlelerin kazansan bile uzun vadede bir önemi olmaz.

Bu yüzden ligde her sene farklı takım şampiyon oluyor,Avrupa'dada istisnai zamanlar harici hiçbir başarılı sonuç elde edemiyoruz.

Mesut Senede on milyon avro para kazanıyor ve ben iyi Fenerbahçeliyim bir yere gitmiyorum diyor. Deliriyorum şuna inananları gördükçe.
Fblilerin cogunun sizin gibi dusunmemesi bence bizim icin bir sans.Resmen Mesut’u hic bir sey yapmamasina ragmen sirf onceki kariyerinden oturu Fb’nin efsanesi,kahramani olarak goruyorlar ve bu yuzden ona sahip cikiyorlar.Mesut’un futbolculuk kariyeri biteli cok olmus ve bu saatten sonra sadece Fb degil amaci futbol oynamak olan bir takimda basarili olma sansi yok.
Maalesef ulkemizdeki mevcut hukumet ve onun yanlisi olan medya tarafindan kendisine cok sahip cikiliyor.Sanki bu ulkeyi sporda veya baska bir alanda cok buyuk basarilara kavusturmus biri gibi.Ozellikle bu bahsettigim havuz medyasi tarafindan.Sirf bu yuzden bile cok itici geliyor bana nacizane.

Fblilerin cogunun sizin gibi dusunmemesi bence bizim icin bir sans.Resmen Mesut’u hic bir sey yapmamasina ragmen sirf onceki kariyerinden oturu Fb’nin efsanesi,kahramani olarak goruyorlar ve bu yuzden ona sahip cikiyorlar.Mesut’un futbolculuk kariyeri biteli cok olmus ve bu saatten sonra sadece Fb degil amaci futbol oynamak olan bir takimda basarili olma sansi yok.
Maalesef ulkemizdeki mevcut hukumet ve onun yanlisi olan medya tarafindan kendisine cok sahip cikiliyor.Sanki bu ulkeyi sporda veya baska bir alanda cok buyuk basarilara kavusturmus biri gibi.Ozellikle bu bahsettigim havuz medyasi tarafindan.Sirf bu yuzden bile cok itici geliyor bana nacizane.

Benim Mesut'um işini bilir ;) Almanya'nın bizi kıskandığı (!) ortamda onlara kafa tuttu gibi oldu ya ondan Türk yok memlekette. Bir de madeni bulmuş milliyetçi, ümmetçi, fanatik fenerli davranıyor. Açıkçası bu milletle bu yönleriyle t...k geçmesi onlara müstahak. Keyifle yesin paracıklarını, keriz paralarını..