2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Başkan Aysal'ı seven ve başarılı bulan arkadaşlar var, saygı duyuyorum dusuncelerine fakat kesinlikle aynı goruste değilim.
Sayin Aysal, Başkan olarak zarardan sorumlu olarak görev yapsaydı, futbolda ya da basketbolda nasıl bir kadro kurardı merak ediyorum, (evet ozellikle futbolda iyi kadro kurdu, hatta tarihteki en iyi kadrolardan biri) milyonlari rahat rahat savurur muydu?! Devlet deniz misali bol kepçeden harcadi durdu. Onun öncesinde Canaydın ve Polat sıkıntısını çekti, Aysal Bey de sefasini bol kepçeden sürdü. Sonrasında arkasina bakmadan kaçtı gitti gerisinde bir enkaz bırakarak. Basketbola sponsorluk sözü de vermişti, sözünü de tutmadı ve şubeye de böyle bir kazık attı. Mutlak çok kötü bir Başkandi demiyorum, sampiyonluklar yaşadık kendisiyle haliyle fakat şu gün borçlardan bahsederken oradaki sıfırlardan sorumlu Başkanlardan biridir kendisi...

Gönül elbet ister Onuralp ama bizim bütçelerde maalesef mümkün değil. Gerçekçi olmakta fazla hayale kapılmamakta fayda var. Ben Efes’in yerinde olsam Onuralp, Doğuş ve Sadık’ı ne olursa olsun kadroma katardım zira Efes’in zayıf karnı kaliteli yerli oyuncu eksikliği.

Bu takviyeleri yaparlarsa Sadık için buy-out’ımı alırım, takas içinde Egehan ve Furkan’ı bırakırlar. Bu iki isimle de uzun vadeli kontratımı yapardım. Hatta Doğuş ya da Kenan alırlarsa takasa Erten bile eklenebilir.

Kadro planlamamızda da maceraya girmeden ligimizde oynamış kalburüstü oyunculardan gitmekte fayda var diye düşünüyorum. 4-4.5 m’a aşağıdaki kadro bence kurulabilir.

Erick Green-Russell-Erten(Can Öğüt)
Andrews-Yiğit-Göksenin
Gregor Hrovat-Egehan-Muhaymin
Sam Dekker-Berkay Candan
Jordan Morgan-Furkan

Başkan Aysal'ı seven ve başarılı bulan arkadaşlar var, saygı duyuyorum dusuncelerine fakat kesinlikle aynı goruste değilim.
Sayin Aysal, Başkan olarak zarardan sorumlu olarak görev yapsaydı, futbolda ya da basketbolda nasıl bir kadro kurardı merak ediyorum, (evet ozellikle futbolda iyi kadro kurdu, hatta tarihteki en iyi kadrolardan biri) milyonlari rahat rahat savurur muydu?! Devlet deniz misali bol kepçeden harcadi durdu. Onun öncesinde Canaydın ve Polat sıkıntısını çekti, Aysal Bey de sefasini bol kepçeden sürdü. Sonrasında arkasina bakmadan kaçtı gitti gerisinde bir enkaz bırakarak. Basketbola sponsorluk sözü de vermişti, sözünü de tutmadı ve şubeye de böyle bir kazık attı. Mutlak çok kötü bir Başkandi demiyorum, sampiyonluklar yaşadık kendisiyle haliyle fakat şu gün borçlardan bahsederken oradaki sıfırlardan sorumlu Başkanlardan biridir kendisi...

Ben çok başarılı buluyorum. Kulübü futbol takımından ibaret görmediği, sadece Riva sözüne istinaden kurduğu takımların kalitesi ve en önemlisi de takımın hakkını her ortamda savunabilmesi de başarılı bulma sebeplerim. Enkaz konusunda da farklı düşünüyorum. Neticede genel kurul yine lisecilik yaparak adama Riva konusunda kısıtlama getirince canınız isterse diyerek kenara çekildi. Sonraki Özbek yönetimini gördük. Bugünkü Özbek yönetimi de bu takımı kurdu ama Riva'yı geçtim üzerine Florya'yı da verdiler. Buna rağmen çoğunlukla çıkıp iki laf edemiyorlar. Aynı mantıkla gidersek Faruk Süren daha başarısız çünkü o da enkaz bıraktı. Halbuki adam Fatih Hoca'nın itirazına rağmen Hagi'yi takıma kazandırarak resmen çağ açmıştı.

Bugünkü yönetimin Aysal yönetiminden farkı her şubeye pasif yöneticiler koymasıdır. Pistiolis, Okan Hoca, Alper Durur ne verilirse yetiniyor, gerektiği yerlerde inisiyatif kullanamıyorlar.

Oyuncu bütçesi 7 Milyon Dolar'ı geçmek zorunda. Kuruş hesaplanarak kurulan takımlarla ligde Şampiyonluk ve Avrupa'da kupa kazanamayız. Ucuza oynayan ve emeklilik zamanı çoktan gelmiş Angelo Caloiaro'nun yerine eski yıldızımız Nigel Hayes ya da o kalitede biri oynayabilirdi. Yunus Emre Sonsırma, Göksenin Köksal ve Mahir Ağva gibi kalitesizlikte çığır açmış yerli oyuncuları barındırmamalıyız.

Oyuncu bütçesi 7 Milyon Dolar'ı geçmek zorunda. Kuruş hesaplanarak kurulan takımlarla ligde Şampiyonluk ve Avrupa'da kupa kazanamayız. Ucuza oynayan ve emeklilik zamanı çoktan gelmiş Angelo Caloiaro'nun yerine eski yıldızımız Nigel Hayes ya da o kalitede biri oynayabilirdi. Yunus Emre Sonsırma, Göksenin Köksal ve Mahir Ağva gibi kalitesizlikte çığır açmış yerli oyuncuları barındırmamalıyız.
Yunus ve Mahir evet ama Göksenin 'e kalitesiz demek saçmalık. Son 20 yıldır bu ülkede 2-3 tane iyi kısa oyuncu çıkmıştır bu da iyi ihtimal Furkan dışında aklıma bir oyuncu gelmiyor, şimdi böyle bir durumda göksenin gibi 20 yaşında El' de süre bulabilmiş ki Mahmudi savunmasının bel kemiklerinden biriydi, Eurocup şampiyonluğumuzda ciddi rolü olan, milli takımda 7-8 yıl düzenli bir şekilde seçilmiş bir isim kalitesiz değildir. Benzer şeyler Melih Mahmutoğlu içinde geçerli o da Avrupa seviyesinde kaliteli bir şutördür.
Göksenin 'in gibi tek yönlü bir oyuncuyu 20-25 dk bazen 30 dk mecburen oynatmak zorunda kalıyorsan bu Göksenin' i çok kötü gösterir ve sorumlusu o kadroyu planlayanlarındır.Kalitesiz oyuncu kimdir mesela Muhaymin dir..Bu tip oyuncuları sevmeyebilirsin çok normaldir. Son olarak Göksenin Türk basketbolunda Kelepçe Alperen'de boşalmış olan koltuğu devralmış isimdir.

Ben çok başarılı buluyorum. Kulübü futbol takımından ibaret görmediği, sadece Riva sözüne istinaden kurduğu takımların kalitesi ve en önemlisi de takımın hakkını her ortamda savunabilmesi de başarılı bulma sebeplerim. Enkaz konusunda da farklı düşünüyorum. Neticede genel kurul yine lisecilik yaparak adama Riva konusunda kısıtlama getirince canınız isterse diyerek kenara çekildi. Sonraki Özbek yönetimini gördük. Bugünkü Özbek yönetimi de bu takımı kurdu ama Riva'yı geçtim üzerine Florya'yı da verdiler. Buna rağmen çoğunlukla çıkıp iki laf edemiyorlar. Aynı mantıkla gidersek Faruk Süren daha başarısız çünkü o da enkaz bıraktı. Halbuki adam Fatih Hoca'nın itirazına rağmen Hagi'yi takıma kazandırarak resmen çağ açmıştı.

Bugünkü yönetimin Aysal yönetiminden farkı her şubeye pasif yöneticiler koymasıdır. Pistiolis, Okan Hoca, Alper Durur ne verilirse yetiniyor, gerektiği yerlerde inisiyatif kullanamıyorlar.
katkilari var ama neredeyse Ali Koctan zengin olan Ünall Aysalin kulübe bir kurus katki yapmamasi Galatasarayi yeterince sevmedigini gösterir.
Futbola yapsin demiyorum ama Basketbola bile yapmadi.

katkilari var ama neredeyse Ali Koctan zengin olan Ünall Aysalin kulübe bir kurus katki yapmamasi Galatasarayi yeterince sevmedigini gösterir.
Futbola yapsin demiyorum ama Basketbola bile yapmadi.

Ünal Aysal başkanlığı döneminde ne yapmıştır etmiştir bilemiyorum ama daha önce AIG'den hisselerin alınması söz konusu olduğunda destek olan tek kişi olmuş ve hisselerin hepsini almıştı diye hatırlıyorum. Ali Koç yönettiği şirketler aracılığıyla kulübü sübvanse ediyor ancak bu durum çok da tek taraflı sayılmaz. Koç grubunda çalışan veya Flextra olayını bilen varsa ne anlatmak istediğimi anlayacaktır. Neticede harcamayı da kendi yapıyor. Demirören ve Özbek'in daha önceki vukuatlarını biliyoruz. Başkanlığı sona erdiğinde yapacakları ve kulübünün mali durumu bu konuda belirleyici olacak.

Velhasılıkelam, Ünal Aysal'ın basketbol şubesini rekabetçi bir havaya büründürmesi bence de harika olurdu. Ayrıca genel kurula da güzel bir ders vermiş olurdu. Hala da verebilir diye umuyorum.

Gelecek sezon butce net olarak artacak.Ben yonetimin bu yazdan itibaren ozellikle basketbol subesine hak ettigi butceyi ve yapilanmayi verecegini dusunuyorum.

Gecen sezon Haziran sonunda mazbatayi alan yonetimin onceligi normal olarak futbol oldu.Ancak ben gelecek yaz icin Gs Basketbolu’nda burada heyecan dolu seyler konusulacagindan eminim.

Gelecek sezon butce net olarak artacak.Ben yonetimin bu yazdan itibaren ozellikle basketbol subesine hak ettigi butceyi ve yapilanmayi verecegini dusunuyorum.

Gecen sezon Haziran sonunda mazbatayi alan yonetimin onceligi normal olarak futbol oldu.Ancak ben gelecek yaz icin Gs Basketbolu’nda burada heyecan dolu seyler konusulacagindan eminim.
acilen salon yapilmasi lazim. Salon yapilana kadar basari gelmesede raziyim.

acilen salon yapilmasi lazim. Salon yapilana kadar basari gelmesede raziyim.
Hocam Twitterdaki GS amatör branş hesabının söylediğine göre 3-4 gün önce bir yemek yenmiş yöneticiler arasında, basketbol salonunu bir an önce yapıp basketbol ve voleybol şubelerini şaha kaldırmak istiyormuş yönetim. Umut fakirin ekmeğidir diyelim artık, inandık gitti. Ya şu salon başlasın gönüllü olarak gidip tuğla taşımazsam Allah da benim belamı.

Koç kim olursa olsun koçtan bağımsız iyi bir yardımcı heyeti konusu baştan pazarlık edilmeli keza yönetici de. Ataman 'dan uzak dururlar inşallah. Ozhan Çıvgın gelsin daha iyi en azından oyuncu ilişkileri iyi. Oyuncu yönetimi coaching scout becerisi vb hepsini tek bir kişi de bulmak imkansız. Kerem Tunçeri vari marka isimler yerine işin mutfağından gelmiş çalışkan kişiler gelsin ve her kararı Turgay Zeytingöz vermesin.

Oyuncu bulmak dünyanın en kolay şeyi. Kimlerle çalıştığın, hangi menajerle iş yaptığın daha önemli. Jonathan Givony diye bir adam aylık 10 bin dolara sana Harrison, Hayes, Poythress çözüyor, sen Lazeric Jones alıyorsun. İTÜ'yü batıran adamların şirketinden oyuncu alıp takım kurduruyorsun. Bugüne gel kariyerinde hep başaltı takımlarda ana rol, gerisinde yan rol olmuş McGee'den kurtarıcı olmasını istiyorsun. Bir sene önce takımın direği olmuş Lasme örneği var, Post oynayan pivot sevdasına kapılıp Krstic'i alıyorsun. Deon Thompson alıyorsun. McCollum çok istiyor diyip Russ Smith'e 1 milyon veriyorsun. Tamamen anlık tercihlere bakıyor oyuncu bulma işi.

Yunus ve Mahir evet ama Göksenin 'e kalitesiz demek saçmalık. Son 20 yıldır bu ülkede 2-3 tane iyi kısa oyuncu çıkmıştır bu da iyi ihtimal Furkan dışında aklıma bir oyuncu gelmiyor, şimdi böyle bir durumda göksenin gibi 20 yaşında El' de süre bulabilmiş ki Mahmudi savunmasının bel kemiklerinden biriydi, Eurocup şampiyonluğumuzda ciddi rolü olan, milli takımda 7-8 yıl düzenli bir şekilde seçilmiş bir isim kalitesiz değildir. Benzer şeyler Melih Mahmutoğlu içinde geçerli o da Avrupa seviyesinde kaliteli bir şutördür.
Göksenin 'in gibi tek yönlü bir oyuncuyu 20-25 dk bazen 30 dk mecburen oynatmak zorunda kalıyorsan bu Göksenin' i çok kötü gösterir ve sorumlusu o kadroyu planlayanlarındır.Kalitesiz oyuncu kimdir mesela Muhaymin dir..Bu tip oyuncuları sevmeyebilirsin çok normaldir. Son olarak Göksenin Türk basketbolunda Kelepçe Alperen'de boşalmış olan koltuğu devralmış isimdir.
Yunus da, Mahir de, Göksenin de kalitesizdir, en hafif tabirle. Bu kadar basit...

Ülkede vasat bir yabancı ayarında kac tane yerli oyuncu var acaba?Özellikle kaptan ben süper starım mı diyor?Takimda olmasa şu halimizle net küme düşme adayı oluruz.Yerine bulunsun daha iyisi tabi ki gitsin ama takımımızın önemli bir oyuncusuna daha fazla saygı gösterelim.

Yerli piyasası geçen sezondan daha dar olacak 10-11 takım rekabetçi takım kuruyor bu kadar takıma yetecek yerli yok. Göksenin Sadık 'tan sonra en verimli yerli. Erkan Yılmaz Egehan Arna ımzayi atsın sonra gider mi bakarız kaldı ki farklı tipte oyuncular.
Göksenin Pistolis öncesi rolü netlesmemis bir oyuncuydu hatta Ekrem Memnun verim alamadığı için bir ara nerdeyse hiç oynaamıyordu. 10 yılı aşkındır kulupte son 1.5 sezondur rolünü bulup istikrarlı katkı vermeye başladı. Yaşı geldi Efes iyi teklif verir kulüp oyuncu + para alacaktır anlarım. Ama bunun dışında sadece para karşılığı transferine bile izin vermezdim. Kaliteli yerli alamayacaksak parayı ne yapayım? 10 x 4/5 40-50 civarı kaliteli yerli talebi var o kadar oyuncu yok. Parası olsa bile yerli alamayacak takımlar olacak. Zaten Fenerbahçe oynamadığı halde 6-7 yerli tutuyor .Sadık gitti Göksenin gitti 5 tane kaliteli yerli alacagimiz kesin mi?