2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Yani genç , atlet, canavar gibi nice delikanlılar sakatlığa kurban olduktan sonra 35'lik Morgan dönecek diye umut etmek bana akıl kârı gelmiyor hiç. Ha bel fıtığı ameliyatı sonrası nasıl dönülür ona da pek hakim değilim. Velev ki iyi döndü; kaç yıl bu adamla devam edebileceksin ? Muhtemelen kariyerinin son kontratı falan. Ndour'a kıran mı girdi ? Dünya üzerinde oyuncu tükendi, sakat adamın peşine koştunuz. Saçma sapan işler başka bir şey değil. Umarım biz haksız çıkarız.

Yani genç , atlet, canavar gibi nice delikanlılar sakatlığa kurban olduktan sonra 35'lik Morgan dönecek diye umut etmek bana akıl kârı gelmiyor hiç. Ha bel fıtığı ameliyatı sonrası nasıl dönülür ona da pek hakim değilim. Velev ki iyi döndü; kaç yıl bu adamla devam edebileceksin ? Muhtemelen kariyerinin son kontratı falan. Ndour'a kıran mı girdi ? Dünya üzerinde oyuncu tükendi, sakat adamın peşine koştunuz. Saçma sapan işler başka bir şey değil. Umarım biz haksız çıkarız.
Evet Morgan tutarsa iyi ama sanırım tutmazsa diye Floyd ta alındı gibime geliyor ama ben geçen sezondan sonra koç faktörü nedeni ile pek eleştirmek istemiyorum çünkü tüm oyunculardan bir şekilde faydalandı sadece son düzlükte Türk rotasyonunu bizi biraz geri düşürdü bu sene yabacı rotasyonunundan ziyade yerli rotasyonu bence daha önemliydi ama orda da pek iyileşme olmadı ama hala heyecanla yeni sezonu bekliyorum bu sefer Avrupa da da iyi bir sezon geçirelim istiyorum

Evet Morgan tutarsa iyi ama sanırım tutmazsa diye Floyd ta alındı gibime geliyor ama ben geçen sezondan sonra koç faktörü nedeni ile pek eleştirmek istemiyorum çünkü tüm oyunculardan bir şekilde faydalandı sadece son düzlükte Türk rotasyonunu bizi biraz geri düşürdü bu sene yabacı rotasyonunundan ziyade yerli rotasyonu bence daha önemliydi ama orda da pek iyileşme olmadı ama hala heyecanla yeni sezonu bekliyorum bu sefer Avrupa da da iyi bir sezon geçirelim istiyorum

Herkesin dayanağı hoca zaten, o konuda kimsenin şüphesi yok. Ama mantıklı işler yapmak basitken ; gidip zor işlerde macera aramak sinirlendiriyor insanı. Mazideki sakat oyunculardan hiç ders çıkarılmamış anlaşılan. Basit olanı yap kardeşim. Git 26-27 yaşında sağlıklı bir adam al. Tükendi mi dünya nüfusu ?

Floyd hücumu çok çok kısıtlı bir oyuncu olduğunu gördük elbet pota altına büyük sertlik katacaktır ancak boyu bir 5 için çok çok kısa(2.03) gelişirse ne mutlu ama geçen sene izlediğim adam hiç umut vermedi. Muhammed'in dediği gibi N'Dour'dan ne oldu da bu kadar kolay vazgeçtiniz? Raymar Morgan ise tam kapalı kutu Turgay bey sağlıklı diyorsa öyledir. Diğer departmandaki oyuncuların uyumu nasıl olacak çok merak ediyorum ancak geçen seneden daha güçsüz olduğumuzu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Valllahi Zeytingoz Morgan ile ilgili bir cümleye başladı ben taraftarımız biraz zaman versin minvalinde birşey gelecek sanıyorken forumlarda 6. yabancı diye yazıyorsunuz okuyorum bizim kendisinden beklentiniz gayret yüksek minvalinde bir yere gitti cümle (forum vs demedi tâbi 😀)

Turgay Bey'in kombine konusunda söyledikleri kısmın bir şaka olduğuna inanıyorum. Efes ve Fener bizden pahalıya satıyormuş. Onların bütçeleri bizden 10-15 kat yüksek olduğu için olabilir mi acaba? Anlaşılmayan (nedenini bilmiyorum) konu şu. Bizim 10 kombine fiyatına gelecek 10 kişiye değil, 100 kişiye ihtiyacımız var. Siz 10 kombine satalım bu fiyatlardan diyorsunuz. Biz de aynı parayı 100 kombine satarak da kazanabileceğinizi, önemli olanın 10 kişinin o fiyata kombine alması değil, 100 kişinin o salona gelmesi olması lazım.

Şimdi dinledim açıklamalarınıda çok tatmin olmadım açıkcası geçen yıl daha tatmin edici şekilde cevaplar vermişti. Neyse bu sezonun geçiş sezonu olacağı az çok belliydi daha doğrusu lig hedefi çok gerçekçi değildi.Efes zaten farklı bir seviye fb nin yerli rotasyonu fark yaratıyordu üstüne wilbekin eklendi falan bu sezonda maksimum yarı final yaparız demiş olabilir gayet normal bu.
Kadro ise tavanı geçen yıla oranla yüksek olmasada tabanı geçen bence daha yüksek. Tecrübeli oyuncuların varlığıyla böyle saçma sapan maç içi düşüşler veya tuhaf takımlara karşı mağlubiyet almayız.
Ligde madem hedefimiz standart EgeTan 10 dk süre alsa bari.

Geçen seneyi bitirdiğimiz bütçe ile hemen hemen aynı noktalardayız demiş. Yani kağıt üzerinde ufak bir artış söz konusu olsa da aslında çok da bir artış söz konusu değil realitede. işin TL kısmına girmeyeceğim o kısım aldatıcı sonuçta sen kadroyu TL ile kurmuyorsun.

Başka bir yerde de bize ayrılan bütçenin tamamını harcamadik dedi. Muhtemelen ayrılan bütçe 2,5 milyon dolar.Şimdiye kadar harcanan da 2,3-2,4 civarı birşeydir. Geçen sene sonu toplam maliyet 2,2 civarı deniyordu (sezon başı Maliyet ise 1,8) . Yüzde on civarı artış olmuş yani bütçede.Bunun yanında Mahir BCL'de yabancı sayılıyormus toplam yabancı hakkı da 7 zaten. Yanı olağan planda bir yabancı daha almak yok aksilik olursa alınacak.
Bu arada Harrison dosyası çoktan ödenip kapanmış zaten karar 2 ay önce yayınlandı ama aslında karar tarihi 2021 Ağustos.Bat kararları ile kararın siteden yayınlanması arasında 8-10 ay geçiyor genelde. Hani hesapta olmayan masraf çıktı bütçe düştü durumu da yok.

Darius Thompson olmadı yerine Dylan Ennis geldi onun dışında yeni gelen tüm yabancılar ilk tercih anladığım kadarı ile yerliler için de Buğrahan hariç istedikleri rotasyonu kurmuşlar tabi orada bir nokta var .Mahir tercihinde maliyetin de etken olduğunu ima etti yani aynı paraya Ahmet ya da Muhsin gelecek olsa onlardan birini alırdık muhtemelen de Yunus Emre için onu da ima etmedi . Oyuncuyu küsturmemek için de olabilir.Ege Tan bu sezon süre bulacak gibi konuştu da BSLde bile maç kadrosuna girebileceği şüpheli nasıl süre bulacak anlamadim.

Geçen seneyi bitirdiğimiz bütçe ile hemen hemen aynı noktalardayız demiş. Yani kağıt üzerinde ufak bir artış söz konusu olsa da aslında çok da bir artış söz konusu değil realitede. işin TL kısmına girmeyeceğim o kısım aldatıcı sonuçta sen kadroyu TL ile kurmuyorsun.
Geçen sezon belirlenen bütçenin sezonun ilerleyen zamanlarında yapılan eklemelerle aşıldığını söyledi. Bu sezon ise önceki sezon bu aşılan bütçenin de üzerinde olduğunu söyledi. Hatta geçen sezonki bütçeye bonservislerinde dahil olduğunu söyledi. Bu sezon bonservis olarak giriş olmuş ancak çıkan ödeme olmamış.

Mahir homegrown değilse ve biliniyorsa neden tercih ettik. Biraz fazla ver Ahmet Duveroglu yada Metin Türen alınabilirdi 150 bin euro ekstra veremedik mi?

Kombine fiyatlarında nispeten de olsa bir düzenlemeye gidilmeli ayıp yani.

Mahir homegrown değilse ve biliniyorsa neden tercih ettik. Biraz fazla ver Ahmet Duveroglu yada Metin Türen alınabilirdi 150 bin euro ekstra veremedik mi?

Yani açıkçası beni pek tatmin etmedi zeytingöz’ün söyledikleri. Kurulan takımın beklentilerin altında olduğunu ve geçen seneki durumu yakalayamayacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım çok başarılı olurlar. Ayrıca yine tavırlarından ligden daha çok CL’yi hedef olarak gördüğü izlenimine kapıldım bu da daha realistik.

Boşta 150 bin Euro var muhtemelen benim anladığım geçen sezon başında verilen bütçe 2 milyon dolardı bu sezon ise 2,5 milyon dolar.Gecen sezon başlangıçta 1,8 milyon dolarlik takım kurduk sezon içi 2 hamle ile 2 milyon civarını buldu Canaan ekstra oldu zaten onun maliyetini direkt NEF/Erden Timur karşıladı deniyordu. Bu sezonda 2,5 verildi 2,2-2,4 arasında birşey harcadılar muhtemelen hâlâ bütçemiz kaldı dedi Turgay bey. İdari/Teknik ekipte yönetimi pek zorlamıyor belli ki .Ergin Ataman koc olsa şimdiden en az 2,7-2,8 harcar sezon içi hamle ile 3 milyona çıkarırdı bir şekilde o bütçeyi hangi tutum Daha iyi bilemiyorum

Ahmet de gurbette doğan statüsünde 🙂 Metin 4 numara değil mi Bursa'da zorunluluktan 5 de oynadı sezon içinde 5 numara olarak Mahir'i Metin'e tercih ederim Muhsin olabilirdi lakin açık açık söyleyemedi ama takımı BCL ayrı BSL ayrı düşünmüyorlar ve Mahir kafalarında takımın 3. pivotu. 3. Pivota daha fazla bütçe ayırmayı istemedik demeye getirdi bence açıkçası yerli uzuna ben de pek takılmadim da Yunus Emre'nin aldığı ücret+ harcamadiklara bütçe toplamı Berk'in Tofaş'dan aldığından az değildir bence hadi az olsun son gelen Serdarin bütçesini de katinca falan Berkin yılık ücretini bir şekilde karşılamak mümkünmüş bütçe içerinde kalarak ama biz Yunus Emre'yi tercih etmişiz . Yunus Emre için de çok iyi bir rotasyon oyuncusu dedi muhtemelen kadro planında 1 numaradaki yerli kısaya da çok süre planlanmıyor blok sürede verilmeyecek Berk böyle bir şeyi kabul etmeyeceği ya da mutsuz olacağı için mi düşünmedi acaba ( Yunus Emre'nin Berkten iyi oyuncu olduğunu düşünmüyorlardir herhalde) ama zaten profesyonel kadronun görevi de bir şekilde böyle durumlarda oyuncuyu ikna edebilmek değil mi . İyi takım iyi oyunculardan oluşur. 1 numara için Ege Tan'i da saydı ama BCL'de zaten kadroya giremez BSL'de kadroya girecekse son yerli neden geldi . Kadroya girse de ne kadar süre bulacak ki çocuk.

Turgay Bey diyor ki isteyip alamadığımız tek oyuncu Buğrahan. Peki o maliyette bir oyuncuyu kafaya koyup (ki ben Buğrahan'ın da iyi bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum) hiçbir oyuncuyu almamak saçmalık değil mi? Peki Sedat Ali Karagülle neyin nesi? Galatasaray'ın idmanda bile böyle bir oyuncuya mı ihtiyacı var ki getiriyorsunuz? Alırsın Berk'i (Buğrahan'dan daha iyi oyuncu) (Kendisinin dediğine göre Buğrahan gelseydi kısalar konusunda da değişiklik olacakmış. Yine aynı planlamayı yaparsın.

Açıkçası anlayamadım, programda zaten kendisine pek muhalefet edilme gibi bir çaba da yok zaten, her şeyi doğru kabul edip, sürekli olarak yeni soruya geçilmiş. Bilmediğimiz de hiçbir şey yok programda.

Buğrahan olsa 3 kısa yabancı değil 2 kısa yabancı alacaktık dedi Buğrahan'i yabancı niyetine düşünüyorlarmis . Aslında kombine olayında epey sıkıştirdilar. Transferlerle ilgili soruyu da Berk,Kanan varken neden Yunus Ahmet,Muhsin varken neden Mahir tadında sordu çocuk ama Turgay bey zekice bir manevra ile hepsi ile hukukum var neden istemedik söylesem doğru olmaz minvalinde birşey söyleyip Yunus'i da ovunce ama birinin geçen sene su istatistiği var birinin bu ya da biri milli takım kadrosunda diğeri değil falan demek zor.Bu arada muhtemelen Berk'i Yunusa tercih ederlerdi de bizdeki rolu Berk kabul etmedi ya da etmezdi. Sonuçta Yunus artık bizim oyuncumuz Turgay beyde sorulara biraz profesyonel cevap veriyor.Yine de marifet Berk'i alabilmekti bir şekilde belli kı sorun para da değil bütçe varmış.

Son düzenleme:
Bence en önemli soru iş tanımlarıyla alakalıydı ve cevap beni çok tatmin etmedi. Yönetim tarafından atanan 3 yönetici var şubede. Bunun yanı sıra Turgay bey ve Kerem Tunçeri var. Bu işin en üst kısmı ise Erden Timur dendi. Transferleri Turgay bey belirliyor cevaplardan anladığım kadarıyla, e zaten 3 tane yönetici de var şubeden sorumlu, Kerem Tunçeri şubede ne iş yapıyor tam olarak?