2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

1 ve 2 numaralarda back-up sorunumuz olduğunu, yerli rotasyonumuzun hedefler doğrultusunda yetersiz olduğunu ve uzun rotasyonunda da undersize bir 4 lü olduğu için soru işaretleri barındırdığımızı düşünüyorum.

Bunun dışında; Dylan karakteriyle şimdiden heyecan veriyor. Dee ile beraber iyi bir ikili olacaklardır. Çoğu kişinin aksine, Jehyve Floyd’un iyi katkı vereceğini düşünüyorum. ( ah keşke Kerry kalsaydı, o zaman daha da net olurdu.)

Bu arada belki de bizim bilmediğimiz bir plan vardır. En kısa zamanda sezon planlamasını duyarız, o zaman yorum yapmak daha da sağlıklı olur.

Ben bütçe oranında kurulan kadroyu beğendim. Raymar Morgan'ın sağlam döneceğini düşünürsek, tek itirazım Caloiaro transferi. Onun yerine 4 5 oynayabilen Whittington tarzı bir oyuncuya gitsek bence daha iyi olurdu. Transferler de erken bitti artık top Pistiolis hocada.

Bir önceki senenin kadrosu çok daha sağlam gözüküyor. Floyd ve Caloiaro transferi tamamen hüsran transferler benim gözümde. Floyd, bir Ben Wallace değilse eğer, sayı atmadığı müddetçe, skora katkı vermediği müddetçe bir anlamı yok. Caloiaro da bilmiyorum yani EL oynadığı için övülecek birisi değil. Ortalamaları çok kötü. Angola ismini de duymamıştım. O isim de tatmin edici değil.

Yerli kalitesi zaten her sene bir tık aşağı düşmeye devam ediyor. Şu anki sezon kadar yerli kalitesinin diplerde olduğu başka bir sezon görmemiştim son 12-13 yıldır.

Tek sevindiğim transfer Ennis transferi oldu. Trimble'ın yerini doldurabilecek bir oyuncu.

Geri kalan transferler hele ki yerliler tamamen hüsran. Jehyve Floyd'un zaten 5 sayılık bir ortalaması dahi yok. Fenerbahçe neden bıraksın iyi bir oyuncu ise ? Keza Caloairo için de aynı durum geçerli.

Bakalım inşallah yanılırım. İnşallah her gelen yeni transfer güzel işler yapar. Ama yoruldum 10 senedir tahminler üzerinden, zorlama hesaplarla sezon hakkında fikir vermeye.

Kyle Guy, Badalona'ya transfer olmuş. Angola yerine alsak 1. sınıf şutörümüz ve maç sonlarında kapıyı kapatan oyuncumuz olurdu. Canaan'ın yerisini daha potansiyellisiyle doldururduk.

Takımdaki üst seviye diyebileceğimiz kalitede Bost, Blackshear, Canaan vardı, onların da ikisi gitti zaten. Yetenek tavanı olarak oldukça kısıtlı bir takım çıktı ortaya. Yerlilerde de fark yaratamadık. Tabii kesin hüküm vermek için erken.

Mesele; bütçeye göre nasıl takım kurulduğu değil, verilen sözlere rağmen bütçenin niye bu kadar az olduğu. Yine bütün iş Pistiolis’e düşüyor. Adama da yazık. Benim büyük beklentilerim yok. Bu kadrodan büyük şeyler beklemek koça da insafsızlık olur zaten. Adam her sezon şapkadan tavşan çıkarmak zorunda değil.

Takımdaki üst seviye diyebileceğimiz kalitede Bost, Blackshear, Canaan vardı, onların da ikisi gitti zaten. Yetenek tavanı olarak oldukça kısıtlı bir takım çıktı ortaya. Yerlilerde de fark yaratamadık. Tabii kesin hüküm vermek için erken.

Mesele; bütçeye göre nasıl takım kurulduğu değil, verilen sözlere rağmen bütçenin niye bu kadar az olduğu. Yine bütün iş Pistiolis’e düşüyor. Adama da yazık. Benim büyük beklentilerim yok. Bu kadrodan büyük şeyler beklemek koça da insafsızlık olur zaten. Adam her sezon şapkadan tavşan çıkarmak zorunda değil.
Dediklerine katiliyorum.

Yönetim güzel laf canbazligi yapti Bütce artti diyerek.

Bütce dogrudur artti TL bazinda gece sene Agustos ayinda dolar 8.7 tl 9 tl arasindaymis
Butcemiz kurulurken 20 ,25 milyon tl arasinda kurulmus.

Bu sene dolar 17 tl 3milyon dolar dersek butceye 51 milyon tl ediyor.

Baktigimizda Yönetim bütceyi iki katı arttirmis.

Olsun Adayi aldik yasli dedelerimiz gider havuzda serinler. GALATASARAY basketbol subesi Fenerbahcenin 4 5 kati altinda olmasi kimsenin umurunda degil.

Yabancı transferinde Avrupa piyasasında havuz daraldı ve paralı takım sayısı çok. Her yıl sürpriz steal denebilecek transferler çıkardı hem ligimizdeki orta sınıf hem de eurocup ş.ligi düzeyi takımlardan, bu yaz çok az böyle transfer var. Avrupada oynamış Amerikalı ısrarı olunca bu şartlar ve bütçe altında mantıklı transferler.

Fenerbahçe ile karşılaştırmak doğru değil adamlar transfer sponsorluk adı altında bağış alıyorlar yönetici ve taraftarlarından. Bizdeyse Erden Timur hariç genelde kulüpten geçinen yönetici taraftar profili var. Yoksa basketbol gelirleriyle 10m dolar bütçe imkansız.

Elestirimiz anlamlı artış yapılmamasına. Nef olmasa erkek basketbol kadın basketbol ve voleybol branşlarına dönerdi herhalde. Galatasaray çapında bir kulübe yakışmıyor.

Yabancı transferinde Avrupa piyasasında havuz daraldı ve paralı takım sayısı çok. Her yıl sürpriz steal denebilecek transferler çıkardı hem ligimizdeki orta sınıf hem de eurocup ş.ligi düzeyi takımlardan, bu yaz çok az böyle transfer var. Avrupada oynamış Amerikalı ısrarı olunca bu şartlar ve bütçe altında mantıklı transferler.

Angola Rodas yerine Jaka Blazic olsa nasıl olurdu gerçi Bahçeşehir henüz sezon bitmeden ya da biter bitmez bağladi ı tüm yabancıları ne istediler ise direkt veriyorlar gibi duruyor .

AEK Angola Rodas'in ayrılığını duyurdu . Eurohoops haberine bakarsak sözleşme yekpare 2 yıllıkmis karşılıklı anlaşma ile sonlandirilmis.AEK bu seneki transferlerine bakarsak daha da küçülüyor gibi onlar mı istedi oyuncu mu acaba ikincisi ise çıkış ücreti verildi mi ? Sanki verilmemiştir gibi geliyor ama ..

Covidden baya oynamamış bu yuzden çıkış bedeli olsa bile ya kendi ödemiştir dolaylı olarak biz yani, böyle olsa bile cüzi bir miktardır sanırım 50bin dolar vb.

Angola Rodas yerine Jaka Blazic olsa nasıl olurdu gerçi Bahçeşehir henüz sezon bitmeden ya da biter bitmez bağladi ı tüm yabancıları ne istediler ise direkt veriyorlar gibi duruyor .
Blazic de bizim aradığımız tarife uyuyordu. Angola'dan da memnunum kağıt üzerinde. Dragic Blazic Omic Auguste Ferell Boşnak 3 numaraları Edin soyadını hatırlayamadım Kanadali kanatları kadroya rağmen yumuşak takımdı. Blazic Erkan 'ın yerine oynar. Jerian Grant da denenebilirdi Angola yerine.
Uzun rotasyonumuz riskli bence.

Son düzenleme:
Galatasaray NEF 2022/2023 kadrosu..

Bost-Yunus Emre
Ennis-Angola-Muhaymin
Göksenin-Sinan
Caloiaro-Sadık
Floyd-Morgan-Mahir

3 numaraya mesela Onur Alp'i çekip Kerry'i de takımda tutabilseydik çok büyük heyecan duyabilirdik.
Daha öncede dediğim gibi Morgan'dan Chuck Davis gibi olmasını, Ennis ve Angola'nın da beklenenden çok daha iyi katkı vermesini bekleyeceğiz.
Sakatlıksız başarılı bir sezon olsun inşAllah...

Ağustos ayına girmeden kadro tamamlandı. Türk iyuncu kalitesi bakımından zengin olmayan bir kadro. Türk rotasyonu için Onur Alp zorlanabilir miydi bilmiyorum en azından Furkan Haltalı yi alsaydık bari. Umarım seneye daha erken hareket edip Türk rotasyonunu güçlü hale getiririz.

BJK Hakan Sayılı için Dackadan 1 milyon+ TL bonservis almış deniyor. Biz Sedat Ali için birşey verdik mı acaba bilgisi olan var mı ? Korkarım üç beş birşeyler koparmış olabilirler.