2023-2024 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Göksenin'i gönderir miyiz bilmem ama Göktuğ'yu almamız gerektiği kesin :)
Buğrahan, İsmet, Samet örnekleri önümüzde dururken herhangi bir potansiyelli yerli oyuncu bize gelmek ister mi? En iyi yerli kadrolardan biri belki birincisi bizde ama ısrarla inatla kullanılmıyor. Aynı anda sahaya atmazsın ama bu isimlerin hiçbiri görmezden gelinmez.

Abi sende ne yerli dusmanligi varmis ya. Sene basinda diyordun ki; bu adamlar gelmese daha cok para harcayip daha iyi yabancilar alirdik, biz de dedik ki kotu yabancilar Turk eklemeler yapildi diye degil hoca ve Turgay beyin vizyonsuzlugu sebebiyle alindi. Bugrahan bitmis okeye donuyordu zaten onu sirf Galatasarayli diye kim caktiysa yaziklar olsun ama Ismet de Samet de gayet de ust duzey yerliler. Demissin ki bunlar kesilince takim oynamaya basladi. Allah askina Samet kac dakika oynadi sene basindan beri. Ismet’in kac maci var? 9 kisilik rotasyona katiliyorum, o yuzden takimimda Goksenin ve Bugrahan’i istemezdim ama daha iyi oynamamizin sebebi artik pota altinda bir pivotumuzun olusu ve oyun akli ile sutu olan birinin olusu sebebiyle. Radebaugh da kotu oynuyordu, Ismet Samet oynamayinca mi iyi oynamaya basladi, hayir Prepelic gibi alan acan adam gelince hunerini gostermeye basladi. Olayi yerli yabanciya indirme ve bir firsat bulunca zonk diye ortaya cikma isi kabak tadi verdi artik en azindan bende.

Evet, sırf kural yüzünden pasaport avantajıyla ederlerinin 2-3 katını kazanan yerlilerle karşı ciddi antipatim var. Mesela Sadık'ın bizden yeni ve muhtemelen esksine göre bol kazançlı kontrartını aldığından beri performansını düşmesi de dikkatimi çekmiyor değil. Genç yaşta olup gelişenleri bundan ayrı tutuyorum ki onlar da bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu oyuncular da en kısa sürede kendilerini NBA'e atmaya çalışıyorlar. Umarım Sadık da ben bu yerli kuralıyla bu topraklara sülalemi geçindirecek parayı her türlü kazanırım kafasına girmemiştir.

Rotasyonun 8-9 kişi olması ve kadronun yerlilerle şişirilmemesi hususunu Buğrahan ve İsmet aynı anda transfer olduğunda forumun büyük çoğunluğu mutluluktan havaya uçarken de söylüyordum. Ben bu forumda mevcut yerli transferlerle yetinmeyip Muhaymin'in yerine de Egehan gelmeli diyeni bile gördüm.

Evet yabancı oyuncuya verilen paraya üzülmem. Çünkü doğru seçimler yaptığın takdirde kaliteli yabancı senin tavanını yükseltir. Ama sağlıklı bir rotasyonda oynatacağın 3-4 Türk oyuncunun alacağı süre 10 bilemediğin 15 dakikadır. Senin tavanını artırmaz. Bunun için de adam başı 250-300 bin dolar vermek parayı çöpe atmaktır.

''Üst düzey yerli'' ifadesi bile başlı başına fail bir ifade benim için. Yerlin üst düzey olsa ne olur ya? Türk oyuncuların üst düzeyiyle-alt düzeyi arasında ne kadar fark var? Milli Takımın hali ortada zaten. İsmet'i hiç almasan Samet ve Buğrahan yerine çok daha az parasına Can ve Muhsin'i alsan takımın tavanı ne kadar değişirdi?

Son düzenleme:
Hocam bu sene faydalanamadik ama mesela eski Sadık baya baya fark yaratiyordu mesela 5 kaliteli yabancı ile çok çok iyi maçlar oynar ama çok beklenmedik maçlar kaybedersin bu sene biz yerliden değil yabancıdan kaybettik aslında son iki transfer konunun paradan da bağımsız olduğunu gösteriyor. Sene başı bizim hatamız bence eurolig oyuncusu alacağız diye çok kastik kendimizi.

Hocam yerliye fazla misyon yüklersen kaybedersin zaten. Yerli rotasyonunu 3-4 tane 10-15 dakika sahaya atabileceğin oyuncularla kurman en sağlıklısı. Fazlası zarar, mali külfet. 6. yabancıyı da alırsın, Avrupa'da onu kullanırsın, ligde de elini esnetir zaten.

Kaldı ki ister yerli, ister yabancı rotasyonu 9'un üzerine çıkardığın anda rolleri paylaştırmakta da zorlanıyorsun.

5 yabancıyla maç bitmiyor Avrupa kupası varsa sakatlik vs 9-10 kişiye çıkmalı rotasyon 6 yabanci desek 4 kaliteli yerli şart.
Fenerbahçe de Biberovic Melih İsmet Samet gayet iyi maçlar çıkardı. Zamanında bizde Cüneyt Erden Hüseyin Beşok Tufan Ersöz Tutku Açık Sinan Güler Cenk Akyol iyi katkı verdi. Bahcesehir şampiyon olurken Erkan Yılmaz Kartal Muhammed Baygul katkı vermedi mi?
Dakikaları rolleri bellidir yerliler toplamda 60 dk civarı alır vb. Ama hiçbir işe yaramayacak yerliyle 5 yabancıyla maç sonunu getirememen garanti nerdeyse. Galatasaray 'ın birkaç yildir kimya sorunu var. Karşıyaka 'nın tam tersi olarak.

5 yabancıyla maç bitmiyor Avrupa kupası varsa sakatlik vs 9-10 kişiye çıkmalı rotasyon 6 yabanci desek 4 kaliteli yerli şart.
Fenerbahçe de Biberovic Melih İsmet Samet gayet iyi maçlar çıkardı. Zamanında bizde Cüneyt Erden Hüseyin Beşok Tufan Ersöz Tutku Açık Sinan Güler Cenk Akyol iyi katkı verdi. Bahcesehir şampiyon olurken Erkan Yılmaz Kartal Muhammed Baygul katkı vermedi mi?
Dakikaları rolleri bellidir yerliler toplamda 60 dk civarı alır vb. Ama hiçbir işe yaramayacak yerliyle 5 yabancıyla maç sonunu getirememen garanti nerdeyse. Galatasaray 'ın birkaç yildir kimya sorunu var. Karşıyaka 'nın tam tersi olarak.
Yerliler olmasin demiyor kimse. Yerlilere fazla anlam vermek gerekmiyor onu demeye calisiyoruz.
Parayi basacaksan yabanciya basikcasin.

Sadik Emir gibi yasi genc gelecek vaad eden yerli herzaman kadroda bulunsun ama mücadele etmek istemeyen üst perdeden bakan yerliye ihtiyac yok.

Yerliler olmasin demiyor kimse. Yerlilere fazla anlam vermek gerekmiyor onu demeye calisiyoruz.
Parayi basacaksan yabanciya basikcasin.

Sadik Emir gibi yasi genc gelecek vaad eden yerli herzaman kadroda bulunsun ama mücadele etmek istemeyen üst perdeden bakan yerliye ihtiyac yok.

Anlatamıyorsun hocam, kadroyu 12 kişiye çıkarmak için zaten yerli oyuncu almak zorundasın. Bunların da 3-4 tanesini 10-15 dakika sahaya atabilmelisin. Ama sanki yerli oyuncular arasında çok siklet farkı varmış gibi davranıp bazı yerlilere ederlerinin 2 katı para verirsen parayı çarçur etmiş olursun.

Çok net soruyorum. Bugün Buğrahan-Samet-İsmet 3lüsünün yerine C.Korkmaz ve Muhsin'i almış olsaydık ne kaybederdik?

Elinde sahaya attığın Göksenin ve Sadık var. Yanlarına Can ile Muhsin'i de koyarsın, 6 yabancı ve 2-3 genç yerliyle 12-13 kişilik kadroyu tamamlarsın. Buğrahan-İsmet-Samet'e adam başı 250-300 bin dolar vermenin manası nedir?

Karşıyaka'nın kimyasını örnek gösteriyorsunuz. KSK'nin yerlileri T.Akyazılı, K.Sipahi, F. Haltalı, Efe Tırpancı, H.Sayılı

Son düzenleme:
Biz Eurocup’i aldigimiz sezon sahaya bir tek Sinan ve Goksenin’i atiyorduk bu dogru ama o kadrodaki 7 yabancinin tumu maksimum katki veriyordu.Yani iskarta yabancimiz yoktu.Hatta sezon icinde transfer ettigimizde bircok kisinin birsey beklemedigi Jerrells ve Chuck Davis bile muhtesem oynamislardi.Belki Caleb Green cok istikrarli degildi sadece.Yani yerlilerle tamamlayacagimiz bir rotasyona ihtiyacimiz yoktu.O donem ligde de 6 yabanci yazilabiliyordu kadroya.O yuzden de yerli ihtiyaci daha minimumdu.Bence dogru karsilastirma degil.

Biz Eurocup’i aldigimiz sezon sahaya bir tek Sinan ve Goksenin’i atiyorduk bu dogru ama o kadrodaki 7 yabancinin tumu maksimum katki veriyordu.Yani iskarta yabancimiz yoktu.Hatta sezon icinde transfer ettigimizde bircok kisinin birsey beklemedigi Jerrells ve Chuck Davis bile muhtesem oynamislardi.Belki Caleb Green cok istikrarli degildi sadece.Yani yerlilerle tamamlayacagimiz bir rotasyona ihtiyacimiz yoktu.O donem ligde de 6 yabanci yazilabiliyordu kadroya.O yuzden de yerli ihtiyaci daha minimumdu.Bence dogru karsilastirma degil.

Sorun şurda yerliye az buz para vermiyorsun. O paralara daha iyi oyuncular alabilirsin. Mesela blackshear 600 bin istediği için kalmadı ama yerine 3 adam alıp 700 bin harcadığında gelen oyunculara bakarsak rotasyonun genişlemiş olmuyor. Misal şu an walden patlak. Buğrahan’a ihtiyacımız var ama adam ortada yok. Hem iyi para ödediğin yabancıdan, hem back-up’ından katkı alamıyorsun.

Mitrovic’in Eurohoops’a verdigi roportajdan bir bukle birakiyim buraya:

“Bence Halilovic harika bir oyuncu. Ondan büyük bir isim bilmiyorum. Belki bir milyonumuz olsa daha büyük isimler alabilirdik fakat bütçem belli ve ona göre hareket etmek zorundayım.

Yeboah’ı da Darüşşafaka‘da oynarken izliyordum. Onu da beğeniyorum. Kaptanımızla aynı pozisyonda, üç numarada oynuyor. Kaptanımız hala fiziksel olarak iyi durumda. Çok iyi oynayabiliyor ve takıma lider olarak yardımcı oluyor. Onun pozisyonuna büyük bir isim transfer etmek istemedim. Takımım için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onun savunmadaki enerjisini herkes takip ediyor. Akwasi de iki pozisyonda oynayabilen bir oyuncu. Efes‘e karşı oynadıkları playoff serisini izledim. Clyburn’e karşı iyi savunma yaptı. Clyburn maça oldukça iyi başlamıştı fakat Akwasi oyuna girdiğinde ona karşı iyi iş çıkardı. Kendisi çok iyi bir insan. Özgüveni yerinde ve daha da iyi olacak. Dediğim gibi, çok büyük bir bütçemiz yok, bunu da düşünmek zorundayım. Yorum yapmak kolay, ben de iki milyona oyuncu almak isterdim. Fakat ben de, yönetim de bütçeyi düşünmek zorundayız. Kolay değil. Bazı hatalar yapılabilir fakat kim hata yapmıyor ki? Monaco’dayken de bazı oyuncularla imzalamıştık, iki-üç ay sonra hata olduğunu anlamıştık. Bu durumları değiştirebiliyoruz.”

Sene başına geri döneceksek; somut şeyleri göz önüne koymamız gerekir. Bu adamın çapı bu yani 1-2 milyon lazımmış daha iyisini bulmak için, Haliloviç bu seviyeler için en iyisiymiş. Karman çorman bir takım kurdu, sonradan ne olduysa düzgün iki transfer geldi de o en iyi adamlarını göremez olduk. Sene başı alsan 200 e maksimum bitireceğin Mccormack hala Halilovic kadar almıyor.

Onun dışında Özellikle Buğrahan konusunda bir sabotaj olduğunu hissediyorum, çünkü hocaya sürekli el kol hareketi yapıyordu ama hem İsmet hem Samet konusunda kulubün parasını çöpe attı. Adamları oynatmıyor, çık açıkla de ki bu adamları şu sebeple oynatmıyorum. Şuan anlık iyi sonuçlar sebebiyle ortalık süt liman ama bu sene harcanan üst düzey bir para ve hala 2 takviye isteyen bir takım var ortada. Ayrıca taraftarın ilgisizliğinin sebebi de bu sevimsiz inatçı adam.

Sorun şurda yerliye az buz para vermiyorsun. O paralara daha iyi oyuncular alabilirsin. Mesela blackshear 600 bin istediği için kalmadı ama yerine 3 adam alıp 700 bin harcadığında gelen oyunculara bakarsak rotasyonun genişlemiş olmuyor. Misal şu an walden patlak. Buğrahan’a ihtiyacımız var ama adam ortada yok. Hem iyi para ödediğin yabancıdan, hem back-up’ından katkı alamıyorsun.
Walden ucuz değil ki biraz şanssızlık, düşüşteydi ama bu kadar kötü değildi, biraz da pg piyasası genel olarak oyuncu piyasası dar. Radebaugh da Jarell Martin de yerli çok bütçe ayrıldığı için parasızlıktan alınan adamlar değil. Halilovic Yeboah hoca tercihi ki f/p olarak ikisi de takımın zayıf halkası sayılmaz. Kimyayı oturtamadik yine olay bu. İki pg olmayan sg ağırlıklı savunması zayıf yerli almak riskti. Buğrahan yerine Erten Gazi alınsa Radebaugh 'ya gidilmez Prepelic vari biri gelirdi sezon başında. Samet en iyi seçenekti. Duverioglu Bodrumda eski formunda değil yokluktan oynuyor. Muhsin vs koç farkı. Samet 5 değil çember koruyucu 5 hiç değil etliye sütlüye karışmayan formsuz fit olmayan Jarell Martin, Halilovic yanına Samet olmazdı.

Zeytingöz hatalı olduğu kadar şanssız da biraz Angola yerine Grant gelebilirdi Floyd'un taninmayacak kadar kötü oynaması beklentim yoktu ama adam hem çok kötüydü hem sakatlandı. Walden hatta son birkaç maç öncesine kadar Radebaugh.

Sıkıntı oyuncu piyasası dar seviye düşük. Eskiden her bütçe skalasina rahat oyuncu bulunuyordu. Şimdi para olsa da EL takımları varken Uzakdogu varken şartlar oluşmadan oyuncu getirmek zor. Yine de takip eden getiriyor tabi.
Muhaymin dahil 6 yerli 6 yabancıyla rolleri oturtmadan oyuncularla kavga ederek oynamak ne kadar gayri ciddi geliyorsa, şimdi direkt Ataman vari BCL de 7 yabancı 2 yerli ligde 5 yabancı 2 yerli bazı oyuncuların suyunu çıkararak dili dışarıda oynatmak da o kadar kolaycilik geliyor bana. İsmet gibi temiz karakterli biriyle geçinememek ilginç. Buğrahan ve Samet tembel rahat adamlardır. Yine de onlarda da ara ara süre vermeye çalışırsın.
Galatasaray 'in yerli sıkıntısı 3.sinif yerli almasaydı. Sinan Sağlam Mahir Sedat Ali Canberk Kuş Eray vb. Yoksa Can Korkmaz Okben Rıdvan Yunus Emre gibi 2.sinif yerlileri alması tepki çekmedi tutar tutmaz ayrı konu. Bu sezon 1.sinif yerliler aldık ama kimya bozuk yoksa bu adamların iyi maçlarını seyrettik fenerde efeste.

Basketbol Şb son 5 sene; 45 yabancı 17 Türk transferi, 3 GM, 6 Baş Antrenör, Milli Tk gelen alt yapı sorumlusu olsa da Alt Yapıdan gelip A Takımda rol alan 1 (Göksenin 1991) NOKTA.

Ne olacak şimdi? Kim gelecek, sezon sonuna kadar herhangi bir adama mi emanet edecekler takımı yoksa iyi bir koç mu getirecekler? Piyasada koç kaldı mı ki?