#21 Boniface N'Dong

Harika transfer emeği geçenlere sonsuz teşekkürler :)

Tam bir Euroleage seviyesinde kadro kurduk. Gelen oyuncuların hepsi elit isimler ve Euroleage oyuncuları. Bu oyuncuları Eurocup organizsayonuna getirmek ayrı bir başarıdır, tebrikler !

Ergin ATAMAN beni ve benim gibi düşünenleri yanıltmadığı için ayrıca teşekkür ediyorum, çok iyi isimler getirileceğinden emindim...

Yaş kesinlikle sorun olmaz 40 dakika oyunda olacak hali yok, rotasyon çok iyi zaten, 3-4 yıl öncesi müthiş verimli olduğu sezonlardaki gibi iyi bir performans alabiliriz.

Komşunun tavuğu kaz görünür derler ya hani. Fenerbahçe Batiste'i alınca müthiş transfer oluyor, biz aynı yaştaki Ndong'u alınca emeklilik ikramiyesi...

Futbol gibi bir sporda 36 lık Drogba hepinizin çenesini kapatabiliyorsa, basketbol gibi bir sporda 35 lik Ndong'a söz söylemeden önce bir kez daha düşünün.

Bence Batiste'de olduğu gibi Ndong'da yaşı diğer oyunculara göre problem edilmeyecek sporculardan. 1 sene garanti, 2 sene belki istediğimiz performansı verecektir. Normalde para muhabbetlerine girmem, çok uçuk paralar değilse oyuncu ne hakediyorsa onu alması gerektiğini düşünenlerdenim, ama en az 2-3 sene sağlam performans verip vermeyeceğini bilemediğimiz biri için bahsedilen para doğru mudur karar veremedim. Gerçi piyasada uzun kalmadığını ve iyi bir uzun da almak istediğimizi düşünürsek belki de o paraya laf etmemek gerekir.

Son senesini çok fazla takip edemedim, ama bundan önceki transfer sezonunda da alabiliyorsak kesinlikle almamızı istediğim oyunculardandı. Schortsanitis heyecan verici isimlerden biri olsa da benim içime sinmezdi istikrarsız performansı ve faul problemleri yüzünden. Dorsey iyi olurdu, ama olmadı, EL yapmadan birçok oyuncuyu almamızın mümkün olmadığı belliydi zaten.

Ndong genel olarak bakıldığında, ne vereceği aşağı yukarı belli olan, içeriyi kapatabilen, hücumda pota altında etkili olmasının yanı sıra, eksikliğini hissettiğimiz orta mesafe şutu yeterli sayılacak düzeyde olan, ribaunt özelliği sağlam olan ve en önemlisi de hem diğer önemli skor opsiyonlarımızı hem de Furkan gibi bir gencin önünü kesmeden oynatabileceğimiz en uygun ve en mantıklı uzun.

Takımımıza hayırlı olsun.

Hüseyin Beşokten sonra gelen ve uzun zamandır bağıra bağıra 5 numara transferi dediğimiz bir zamanda. Kaliteli ve kalitesinin yanında tecrübeli birini aldık bekliyip görelim.

Batiste gelince süper transfer N'dong gelince emeklilik ikramiyesi zırvalıkları :)

N'dong sayılı uzunlardandır ki geçen senede ondan öncede yaşından kaynaklı en ufak bir sıkıntı çekmemiş bir oyuncudur. Barça'nın kalması için kontrat önerdiği, kalması için 2 ay çaba sarf ettiği oyuncudur, geç zirve yapan onun içinde iyi bir teklifi geri çevirmemiş olan bir oyuncudur, ezber yapmayalım.

N'dong'a yaşlı diye itiraz eden arkadaşları bir nebze anlayabiliriz ama Batiste'le kıyaslayıp yaşlı demek oldukça yersiz ve yetersiz bir yorum olur. Şöyle ki bizim uzun rotasyonumuz N'dong-Furkan-İlkan-Dudley-Macvan hadi Sertaç'ı saymayalım. Süre dağılımını da şöyle yapalım: Furkan 20 dk, Macvan 25 dk, Dudley 10 dk, İlkan 10 dk. Gördüğünüz gibi olması gerektiğinden az dakikalar bile verdiğimiz de N'dong'a 5 dk kalıyor rotasyonda, çünkü bizim uzunlar iş yapacak uzunlar hepsi süre alacak N'dong'u joker gibi düşünmemiz lazım tabii bu boşuna transfer gibi düşünmeyelim çok kaliteli bir isim Barcelona'dan geldi bir kere Euroleague şampiyonluğu olan oyun zekası muazzam, boyalı alan savunması ve hücumu oldukça iyi olan bir oyuncu.. Yok yaşlı yok kaç paraya geldi gözüyle bakarsak yanlış yaparız, takımın kilit isimlerinden biri olacaktır çok kısa süreler bile alsa... Ayrıca Batiste, Fener'de 20 dakikanın altında oynamayacak yaş farkını da ona göre yaparsanız o da başka bir cevap olur. Tabii benim burada sidik yarıştırmak gibi derdim yok ama transferlere takım içi dengeleri gözeterek bakmak lazım, bizim kimyamız için ilaç bir isim aldık biz ve yaşı hiç problem olmayacak. Ayrıca N'dong'u gibi Avrupa'nın en iyi liginin en iyi takımından aldık bu ismi, Euroleague'e de selam çaktık. Böyle düşünmek lazım..

yaşlı diye karamsar olmayalım... pota altını domine eder.. ayrıca genc oyuncularımız ıcınde müthiş bir fırsat...

Boniface N'Dong hakkında yapılan yorumlara bakıyorum da, transferi eleştiren hemen hemen herkes yaşından yola çıkıyor; oyununa somut bir eleştiri getiren kimse yok. Yani kendisi için tamamen şartlanmaya dayalı bir kritize var.

Şimdi öncelikle şunu söyleyelim: Bu adam geçen sezon Barcelona'nın ilk beş oyuncusuydu. 5 sene önce değil, 2011-12'de... Üstelik özellikle ACB'de çok önemli istatistikler yakaladığı maçlar vardı. http://www.acb.com/stspartidojug.php?cod_jugador=BDM&cod_competicion=LACB&cod_edicion=57

N'Dong, Unicaja Malaga'da savunma yönü güçlü, iyi bir görev adamıyken, 30 yaşından sonra Barcelona'yla kariyerinin esas patlamasını yapmış bir oyuncudur. Barça'nın akışkan oyu tarzına atletik yapısı, oyun bilgisi ve fundamentaliyle üst seviye uyum sağlayıp, Avrupa'nın son yıllardaki en faydalı uzunları arasına girdi. Uzun boyu ve kulaç açıklığıyla boyalı alanı kapatan, yardım savunmasını çok iyi yapan, blok tehdidi yüksek; hücumda bitiriciliği iyi ve azımsanmayacak seviyede orta mesafe şutu olan tecrübeli ve mücadeleci bir oyuncu.

Kendisini kısa vadede düşünürsek, sağlık sorunu yaşamaması durumunda çok çok faydalı olacağını söylemek hiç de zor değil. Özellikle şunu da belirtmek gerekiyor ki, aynı yaştaki Mike Batiste'ten çok daha fazla süre alıp maç oynayan, sağlam yapılı bir oyuncu. İlkan, Furkan, Macvan gibi genç/ yetenekli oyuncuların yanına N'Dong ve Dudley gibi tecrübeli ve kalitesi tescilli oyuncular eklenmesi takım kimyasına pozitif etki edecektir.

Hayırlı olsun.

Sene içinde mobil uzun istemeyiz, illa kalın uzun olsun diyenler şimdi N'Dong'a dileniyor.

Ha bence de iyi transfer, orası ayrı.

Arkadaşlar o dur, bu dur bilmem ancak Eurocupta mücadele edecek bir takım için 2 gömlek kuvvetli bir takım kuruldu, bunun anlamı sadece Eurocup'ı kazanmak değil, geçen sezondan ders çıkartıp ligide şampiyon bitirmek isteyen bir teknik ekip ve yönetim var zira Türkiyede şampiyon olmak istiyorsan Euroleague seviyesinde bir kadro kurmak zorundasın.

Geçen sene kadromuz gerçekten kuvvetliydi ancak bu sezon kadro bir başka kuvvetli. Seçilen tüm yabancılar Avrupada winner özelliği taşıyan fit ve kuvvetli oyuncular.

Uzun rotasyonu inanılır gibi değil.
Domercant ve Hawkinsin gelmesiyle yıllardır 2 ve 3 numarada yaşadığımız sıkıntı sona erecek.
1 numaralı pozisyon içinse zaman zaman Domercantın katkısı, Engin ve Enderin kalitesi bize büyük katkılar sağlayacaktır.
Bana göre geçen sezona göre sadece 1 numara pozisyonunda zayıf gibi gözüküyoruz ancak fiziksel olarak geçen sezona göre daha kuvvetli 1 numaralar ile oynayacağımızda kesin.

Bence N'Dong Ergin Ataman'ın istediği tarzda bir oyuncu. Hem ribaund konusunda iyi hem de dış şutu ve orta mesafesi iyi olan bir oyuncu. Tek dezavantajı ise yaşı.

N'dong çok beğendiğim bir oyuncudur. 29-30 yaşında gelseydi de 4-5 yıllık anlaşma imzalasaydık ne iyi olurdu. Kesinlikle kurulan kadro Eurocup için yeterli. Domercant ve Hawkins alınırsa çok ilginç ve çekişmeli bir basketbol sezonu bizi bekliyor BBL'de..

Basketbolda 4-5 yıllık anlaşma çok fazla görmezsin özellikle yabancıysa üstelik lakovicin bile 2 senelik kontratı vardı bu sene sorun oldu işte.

Hücum ribaundları artık zaafımız değil silahımız olacak diyebiliriz heralde artık.onun dışında 20 25 dk üst düzey performans göstermesi yeter kimse ndongdan 30 35 dk oyunda kalmasını istemeyecek bu nedenle yaşı çok sorun olmaz.şunu da söylemeden geçmeyelim artık çok iyi bir pota altı savunmamız oldu kısalarımız da baskı yapacak düzeyde rahatsız edici oyuncular gümbür gümbür geliyoruz kısacası umarım kimya tutar.

Arkadaşlar o dur, bu dur bilmem ancak Eurocupta mücadele edecek bir takım için 2 gömlek kuvvetli bir takım kuruldu, bunun anlamı sadece Eurocup'ı kazanmak değil, geçen sezondan ders çıkartıp ligide şampiyon bitirmek isteyen bir teknik ekip ve yönetim var zira Türkiyede şampiyon olmak istiyorsan Euroleague seviyesinde bir kadro kurmak zorundasın.

Geçen sene kadromuz gerçekten kuvvetliydi ancak bu sezon kadro bir başka kuvvetli. Seçilen tüm yabancılar Avrupada winner özelliği taşıyan fit ve kuvvetli oyuncular.

Uzun rotasyonu inanılır gibi değil.
Domercant ve Hawkinsin gelmesiyle yıllardır 2 ve 3 numarada yaşadığımız sıkıntı sona erecek.
1 numaralı pozisyon içinse zaman zaman Domercantın katkısı, Engin ve Enderin kalitesi bize büyük katkılar sağlayacaktır.
Bana göre geçen sezona göre sadece 1 numara pozisyonunda zayıf gibi gözüküyoruz ancak fiziksel olarak geçen sezona göre daha kuvvetli 1 numaralar ile oynayacağımızda kesin.

Dedikerine katılıyorum buna ek olarak cenk akyolun önemli bir performans göstereceğine inanıyorum ben özellikle ergin ataman sayesinde.serhat çetin gibi vasat diyebileceğimiz bir oyuncunun geçen sene yaptıkları ortada. cenkin hem savunması hem de şutu daha iyi olduğu göz önünde bulunulursa ben cenkten önemli bir performans bekliyorum.