A Milli Erkek Basketbol Takımı (2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
31 Agustos-12 Eylul tarihleri arasında Litvanya' da Avrupa Basketbol Şampiyonası yapılacak. Burada; son Dünya Şampiyonası' ndaki başarımızın tesadüf olmadığını göstermemiz ve evimiz olmayan şampiyonalarda da iyi sonuçlar alabileceğimizi gösterebilmek adına eski anlaşmazlıkları ve sorunları devam ettirmeden güçlü bir kadroyla mücadale etmemiz öngörüyorum.

Bu doğrultuda objektif olarak 18 kişilik aday kadro çalışmalarına başlayalım ...

GUARDLAR:
* Kerem TUNCERI
* Ender ARSLAN
* Tutku ACIK
* Barıs ERMIS
* Serkan ERDOGAN
* Omer ONAN
* Sinan GÜLER

FORVETLER:
* Ersan ILYASOVA
* Hidayet TURKOGLU
* Cevher OZER
* Cenk AKYOL
* Emir PRELDZIC

CENTER:
* Oguz SAVAS
* Semih ERDEN
* Omer ASIK
* Kerem GONLUM
* Enes KANTER
* Mehmet OKUR

Zaten bu aday kadroya eklenecek pek de fazla secenek yok; asıl problem bu aday kadronun 12 kişiye inmesi konusunda yaşanacak.

Bu konuda da benim mantığım aşağıdaki gibi bir kadrodur.

01. Kerem TUNCERI
02. Ender ARSLAN
03. Tutku ACIK
04. Omer ONAN
05. Sinan GULER
06. Emir PRELDZIC
07. Hidayet TURKOGLU
08. Ersan ILYASOVA
09. Kerem GONLUM
10. Semih ERDEN
11. Oguz SAVAS
12. Enes KANTER

NOT: Omer ASIK' ın sakat oldugunu ve şampiyonada oynayamayacagını öngördüm. Aksi takdirde Semih ERDEN yerine Omer ASIK kadroya girecekti. (Uzun rotasyonunda ilerlemiş yaşına ragmen Kerem GONLUM' den vazgecmek mumkun degil)

12 kişilik kadro
Guardlar:Tutku,Kerem,Ender,Ömer Onan,Sinan Güler,
Forvetler:preldzic,Kerem Gönlüm,Hidayet,Ersan,
Pivotlar:Ömer Aşık,Enes Kanter,Semih Erden

PG- Kerem Tunçeri - Ender Arslan - Barış Ermiş (Orhun Ene'nin Barış'ı almama ihtimali yok kendi isteğim değil onun seçeceği guard 3lüsü böyle olur.)
SG- Ömer Onan - Sinan Güler
SF- Hidayet - Emir Preldzic
PF- Ersan - Kerem Gönlüm
C- Ömer Aşık - Oğuz Savaş - Enes Kanter

Geçenlerde Turgay Demirel Semih yok Ömer yetişiyor demişti sanki, onu baz alıp yazdım pivot tercihimi. Memo zaten yok diye yazmadım, bir dahaki seneyi daha sağlıklı geçirmek için gelmeyeceğim demişti diye hatırlıyorum.

Objektif kadro seçiminde Barış Ermiş'in yerine Ender Arslan'ın yazılmasını ben pek doğru bulmadım açıkçası.Barış Ermiş bu sene çok daha iyi bir sezon geçirdi ve her yönden kendisini geliştirdi ama ben de Orhun Ene'nin Tutku'yu hiçe sayacağını düşünüyorum.Bu arada Kaya Peker'de aslında iyi havlu sallardı :)

C Ömer Aşık, Semih Erden, Enes Kanter
PF Ersan İlyasova, Kerem Gönlüm
SF Hidayet Türkoğlu, Emir Preldzic
SG Ömer Onan, Sinan Güler
PG Kerem Tunceri, Tutku Açık, Ender Arslan

Bence
PG:Kerem Tunçeri-Tutku Açık-Barış Ermiş
SG:Ömer Onan-Sinan Güler
SF:Hidayet Türkoğlu-Emir Preldzic-Cenk Akyol(malesef)
PF:Ersan İlyasova-Kerem Gönlüm
C:Oğuz Savaş-Semih Erden-Ömer Aşık

Arda abi millet Gasol'la İbaka'yla oynarken ben Oğuz'la oynarsam gerisini sen düşün artık :D

Bu arada Semih'i tam bilmiyorum ama Ömer yetişicek büyük ihtimal.

PG:Kerem Tunçeri-Tutku Açık-Barış Ermiş
SG:Ömer Onan-Sinan Güler
SF:Hidayet Türkoğlu-Emir Preldzic
PF:Ersan İlyasova-Kerem Gönlüm-Enes Kanter
C:Oğuz Savaş-Ömer Aşık

Ben de Semih Erden'in şampiyonaya yetişemeyeceğini düşünerek böyle bir kadro çağırılacağını düşünmekteyim

Evet Semih oynayamayacak bu durumda çok çok büyük ihtimalle. Ancak Ömer Aşık'ın gelmesi bekleniyor.

PG: Kerem - Tutku - Barış
SG: Ömer - Sinan
SF: Hidayet - Preldzic
PF: Ersan - Enes - Kerem Gönlüm
C: Ömer Aşık - Oğuz

G : Kerem Tunçeri , Tutku Açık , Barış Ermiş,Ömer Onan Sinan Güler
F : Hidayet - Ersan - Preldzic - KG - Enes
C : Ömer Aşık - Oğuz

Tutku veya Barış 'dan biri yerine C'ye Semih alınabilir veya Enes'in yerine

Bence Kerem - Barış - Tutku 3lüsü bizim için olabilecek kötü durumlara karşı en plan değiştiremeyeceğimiz üçlü olur. Barış da , Tutku da , Kerem de kendi kendine skor üretecek oyuncular değil. (Kerem'İ biraz ayırabiliriz bu konuda ama ''biraz'' ) Bu yüzden doğru kullanılan bir Ender bu takımda oynar. Ender'e bayılmıyorum. Barış Ermiş ya da Tutku'dan iyi de demiyorum. Ama ana misyonu aynı olan 3 guard ile turnuvaya gitmek çok iyi olmaz bence. Bu yüzden Kerem - Ender - Barış makbuldür. Bugüne kadar milli olmamış (düzenli) bir oyuncunun çağrılmasını olası görmüyorum ve açıkçası çok mantıklı da bulmuyorum.
2 numarada zaten ilk 5te Ömer oynayacak bunun lamı cimi yok. Yedeği konusunda benim de tercihim Sinan. Milli takımda hep iyi oynadı bugüne kadar. Geldi enerji getirdi , çatır çatır şut attı Efestekinin tersi bi yüzdeyle. Zaten bu konuda referandum yapsak yüzde 99 bu ikili çıkar 2 numarada.
3 numaraya zaten Hido'yu yazıyoruz önce . Bence kritik olan yedeği. Çünkü Ersan artık 3 değil ve iyice alıştı 4e. Ben Preldzic'e karşı değilim ve Hidayet'e stil olarak benzeyen Avrupalılardan biri Preldzic. Oynatılabiliyorsa oynatılmalı bana göre. Hidayet'i yormadan üst turlara saklayabiliriz böylece. Hırslı da çocuk , yenilgiyi kabullenmiyor kolay kolay. Bence devşirmenin hakkını verecek bir oyuncu. Hoş zaten başka 3 numara da yok şu an bu seviyede oynayabilecek.
4 numara içinse ben kerem Gönlüm'den vazgeçmezdim. Bu takımı ruhudur Kerem Gönlüm ve 5 kişilik uzun rotasyonunda yeri her zaman vardır. Buyursun gelsin yine. Ersan'a değinmiyorum bile , tartışılmaz zaten kadroda olması.
5 numara ise tartışma yaşanılabilecek bir yer . Enes'in potansiyeline inanıyorum yalan yok ama karakterine inanmıyorum. Sonuçta biz rüzgarı arkamıza aldık mı uçan bi takım olduk hep ve Enes'in ''lock-out , milli takım'' ilişkisi filan uyumu bozabilir. Gönül rahatlığıyla gelecekse ben direk yazarım Enes'i kadroya. Ama külfet olarak görürse ya da zorla gelirse hiç gelmesin. Ben iyi niyetli olarak geleceğine inanmak istiyorum ve kadroya yazıyorum genç paşamızı. 2 hakkımız kaldı ve normal şartlarda ben Semih ve Ömer'i yazardım. Ama 2si de sakat. Ve Memo da sakat. Açıkçası Oğuz'a güvenmiyorum. Zırt pırt faul yapmaya çok meraklı ve elini ayağını ve özellikle gençken büyük avantaj olarak gözüken kalın vücudunu hiç kontrol edemiyor. Ben olsam Oğuz'u çağırmazdım. Semih gelmeyecekse Ömer ve Furkan'ı alırdım. Oğuz'un gerçekten bize katabileceği birşey yok.
Kadrom
Ömer - Enes - Furkan
Ersan - Kerem
Hido - Emir
Ömer - Sinan
Kerem - Ender - Barış
Şu kadro madalyayı alır getirir. 2 tane point forvetin var ve hakikaten iyi bi kimyamız var . Herkes yapabileceğini biliyor ve yapmaya çalışıyor. Nefesimiz o gruptan çıktıktan sonra nasıl yetecek bilmiyorum ama bizim gruptaki herkes aynı şekilde. Sırbistan diğer taraftan '' serkan is my girl'' söyleye söyleye yarı finale çıkar bence. Ama son maçlara geldiğimizde yorgunluk kalkar ortadan. Sonuçta kupa var işin ucunda ve günlük performanslar devreye girer.

Bu da sakatlıksız olsaydık yapacağım kadro
Memo - Ömer - Enes
Ersan - Semih
Hido - Emir
Ömer - Sinan
Kerem - Ender - Engin
Şu sakatlıksız kadro , takımdaki herkese rolleri iyi anlatıldığında ve gerekli motivasyon sağlandığında o çok korkulan İspanya'yı iddaa ediyorum donunda sağlar. Bi kere başkalarına olduğu gibi bi size üstünlükleri yok bize karşı. Kalite olarak da bence önde değiller. Bütün uzunlar Nba'de şu an ve o 3 sene öncesinin ''odun'' Semih Erden'i şimdi leblebi gibi yarı çengelle skor üretiyor. İnşallah olimpiyatlara bu sakatlıksız kadoryla gideriz. Madalya'nın bence her türlüsü var bu kadroyla. Nba'e gidecek Furkan'a , yıllardır oynayan Kerem Gönlüm'e , iyi gelişim gösteren Barış'a , gelecek vaat eden Doğuş'a yer bulamadım yani.

Güzel analiz etmişsin; keyifle okudum, eline koluna sağlık ... :)

Bence Kerem - Barış - Tutku 3lüsü bizim için olabilecek kötü durumlara karşı en plan değiştiremeyeceğimiz üçlü olur. Barış da , Tutku da , Kerem de kendi kendine skor üretecek oyuncular değil. (Kerem'İ biraz ayırabiliriz bu konuda ama ''biraz'' ) Bu yüzden doğru kullanılan bir Ender bu takımda oynar. Ender'e bayılmıyorum. Barış Ermiş ya da Tutku'dan iyi de demiyorum. Ama ana misyonu aynı olan 3 guard ile turnuvaya gitmek çok iyi olmaz bence. Bu yüzden Kerem - Ender - Barış makbuldür. Bugüne kadar milli olmamış (düzenli) bir oyuncunun çağrılmasını olası görmüyorum ve açıkçası çok mantıklı da bulmuyorum.
2 numarada zaten ilk 5te Ömer oynayacak bunun lamı cimi yok. Yedeği konusunda benim de tercihim Sinan. Milli takımda hep iyi oynadı bugüne kadar. Geldi enerji getirdi , çatır çatır şut attı Efestekinin tersi bi yüzdeyle. Zaten bu konuda referandum yapsak yüzde 99 bu ikili çıkar 2 numarada.
3 numaraya zaten Hido'yu yazıyoruz önce . Bence kritik olan yedeği. Çünkü Ersan artık 3 değil ve iyice alıştı 4e. Ben Preldzic'e karşı değilim ve Hidayet'e stil olarak benzeyen Avrupalılardan biri Preldzic. Oynatılabiliyorsa oynatılmalı bana göre. Hidayet'i yormadan üst turlara saklayabiliriz böylece. Hırslı da çocuk , yenilgiyi kabullenmiyor kolay kolay. Bence devşirmenin hakkını verecek bir oyuncu. Hoş zaten başka 3 numara da yok şu an bu seviyede oynayabilecek.
4 numara içinse ben kerem Gönlüm'den vazgeçmezdim. Bu takımı ruhudur Kerem Gönlüm ve 5 kişilik uzun rotasyonunda yeri her zaman vardır. Buyursun gelsin yine. Ersan'a değinmiyorum bile , tartışılmaz zaten kadroda olması.
5 numara ise tartışma yaşanılabilecek bir yer . Enes'in potansiyeline inanıyorum yalan yok ama karakterine inanmıyorum. Sonuçta biz rüzgarı arkamıza aldık mı uçan bi takım olduk hep ve Enes'in ''lock-out , milli takım'' ilişkisi filan uyumu bozabilir. Gönül rahatlığıyla gelecekse ben direk yazarım Enes'i kadroya. Ama külfet olarak görürse ya da zorla gelirse hiç gelmesin. Ben iyi niyetli olarak geleceğine inanmak istiyorum ve kadroya yazıyorum genç paşamızı. 2 hakkımız kaldı ve normal şartlarda ben Semih ve Ömer'i yazardım. Ama 2si de sakat. Ve Memo da sakat. Açıkçası Oğuz'a güvenmiyorum. Zırt pırt faul yapmaya çok meraklı ve elini ayağını ve özellikle gençken büyük avantaj olarak gözüken kalın vücudunu hiç kontrol edemiyor. Ben olsam Oğuz'u çağırmazdım. Semih gelmeyecekse Ömer ve Furkan'ı alırdım. Oğuz'un gerçekten bize katabileceği birşey yok.
Kadrom
Ömer - Enes - Furkan
Ersan - Kerem
Hido - Emir
Ömer - Sinan
Kerem - Ender - Barış
Şu kadro madalyayı alır getirir. 2 tane point forvetin var ve hakikaten iyi bi kimyamız var . Herkes yapabileceğini biliyor ve yapmaya çalışıyor. Nefesimiz o gruptan çıktıktan sonra nasıl yetecek bilmiyorum ama bizim gruptaki herkes aynı şekilde. Sırbistan diğer taraftan '' serkan is my girl'' söyleye söyleye yarı finale çıkar bence. Ama son maçlara geldiğimizde yorgunluk kalkar ortadan. Sonuçta kupa var işin ucunda ve günlük performanslar devreye girer.

Bu da sakatlıksız olsaydık yapacağım kadro
Memo - Ömer - Enes
Ersan - Semih
Hido - Emir
Ömer - Sinan
Kerem - Ender - Engin
Şu sakatlıksız kadro , takımdaki herkese rolleri iyi anlatıldığında ve gerekli motivasyon sağlandığında o çok korkulan İspanya'yı iddaa ediyorum donunda sağlar. Bi kere başkalarına olduğu gibi bi size üstünlükleri yok bize karşı. Kalite olarak da bence önde değiller. Bütün uzunlar Nba'de şu an ve o 3 sene öncesinin ''odun'' Semih Erden'i şimdi leblebi gibi yarı çengelle skor üretiyor. İnşallah olimpiyatlara bu sakatlıksız kadoryla gideriz. Madalya'nın bence her türlüsü var bu kadroyla. Nba'e gidecek Furkan'a , yıllardır oynayan Kerem Gönlüm'e , iyi gelişim gösteren Barış'a , gelecek vaat eden Doğuş'a yer bulamadım yani.

C Ömer Aşık, Semih Erden, Enes Kanter
PF Ersan İlyasova, Kerem Gönlüm
SF Hidayet Türkoğlu, Emir Preldzic
SG Ömer Onan, Sinan Güler
PG Kerem Tunceri, Tutku Açık, Ender Arslan
oğuz savaşı kadroya almamak büyük bir hata olur..sonuçta enes hala soru işareti...ama diğer adayların hepsinde aynı görüşteyim..emir'in milli takımda oynaması çok önemli..hidayet kenara geldiğinde öyle ya da böyle hücumda bocalıyorduk..hidayetin boşluğunu emir ile doldururuz..

Elemelerde neredeyse tam kadro olan Fransayi Oguz-Fatih Solak ikilisiyle denize dökmüstük. Özellikle Oguz Turiafi filan denize dökmüstü. ayrica böyle yüzdeli serbet atis atan bir uzunu ben her zaman kadroya alirim. bu seviyelerde pota altinda sürekli dayak yiyorsun zaten. serbest atislar büyük önem kazaniyor. ayrica Oguz'u besleyecek muhtemel oyuncular: Tunceri, Ender, Tutku, Emir, Hedo. hücumda sürekli bir silah haline gelir Oguz. Enes de umarim kadroda olur. Orta mesafe sutlari ile rakipler icin bir korkulu rüya olabilir. her yönüyle eslesme sorunu yaratacak bir kadroya sahibiz. guardlarimiz da fazlasiyla tecrübeli. basarili olmak icin her sey var.

Kadro açıklandığına göre diğer konudan devam edelim. Bir süre sonra iki konu bu konu altında birleştirilecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...