Alba Torrens

Alba Torrens Galatasaray Medical Park'ta

Galatasaray Medical Park, İspanya'nın Halcon Avenida takımında forma giyen Alba Torrens ile iki senelik kesin anlaşmaya varmıştır.

Transfer işlemleri iki buçuk ay önce tamamlanmasına karşın oyuncumuzun zor durumda kalmaması adına resmî açıklama için İspanya Ligi'nde sezonun sona ermesi beklenmiştir.

Sporcumuza Galatasaray kariyeri boyunca üstün başarılar dileriz.

http://www.galatasaray.org/basketbol/bayan/haber/9897.php

Hayirli olsun.
 
Alba Torrens Galatasaray Medical Park'ta

Galatasaray Medical Park, İspanya'nın Halcon Avenida takımında forma giyen Alba Torrens ile iki senelik kesin anlaşmaya varmıştır.

Transfer işlemleri iki buçuk ay önce tamamlanmasına karşın oyuncumuzun zor durumda kalmaması adına resmî açıklama için İspanya Ligi'nde sezonun sona ermesi beklenmiştir.

Sporcumuza Galatasaray kariyeri boyunca üstün başarılar dileriz.

http://www.galatasaray.org/basketbol/bayan/haber/9897.php

Hayirli olsun.


Tam ben bu konuyu açacakken gördüm..

Hayırlı olsun,Emeği geçen herkese teşekkürler...
 
İspanya Milli Takımı ve Halcon Avenida’nın oyuncusu Alba Torrens, Galatasaray’ın teklifi karşısında önümüzdeki sezonlar için ülkesinden ayrılmayı kabul etti. Galatasaray’a Euroleague MVP’si titri ile gelen genç oyuncu, dünya genelinde kadın basketboluna bakış açısını değiştirebilecek kadar farklı ve yetenekli. Yalnız Alba’dan elde edilecek kazanım, Halcon’un Avrupa şampiyonluğuna bakış ile doğru orantılı olacaktır. Sporun her dalına damga vuran İspanyol alt yapısının, milli takımlar düzeyinde yakaladığı başarının, kulüp takımları için de tekrarlanması beklenen bir olaydı. Halcon’un doğru hamleleri ile de 18 yıl sonra ‘Kupa 1’ İspanya’nın olurken, Demir Perde’nin de 6 senelik serisi yıkıldı Euroleague’de. Ülke tarafından bugünler için yetiştirilen Alba Torrens ve diğer Albalar’ın doğru birkaç ekleme ile daha Halcon’u Avrupa’nın en büyüğü yapması, Spartak’ın önceki yıllardaki kazanımlarına göre çok daha ilham verici.

En başa dönüp, biraz daha yakından tanıyalım Torrens’i. 30 Ağustos 1989’da Mallorca’da dünyaya gelen Alba Torrens, fiziği ve yeteneğine ihanet etmeden 12 yaşından itibaren basketbol eğitimine başladı. Inca Basketbol Okulu’nda temeli hazırlanan yıldız, 2004/05 sezonunda ikinci lig takımı Segla XXI’de profesyonelliğe adım attı. 2006’da Celta formasıyla birinci lige zıplayan Torrens, 3 sene boyunca ligde fazla iddiası olmayan bu takımda gelişimini sürdürdü. 2009’da transfer olduğu Halcon dönemini daha yakından biliyoruz ama bunun öncesinde, ikinci lig de olsa, hep oynayarak gelişimini sürdürmesi çok önemliydi. Zaten, oyuncunun önünü açan projenin bir parçası bu. Tıpkı kariyeri için yapılan, diğer hamleler gibi. Sıradan bir uzun olabilecekken, guard oyna(tıl)maya başlamasıyla, gün itibariyle dünyanın en dikkat çekici “kısa”larından biri. 19 yaşındayken İspanya Milli Takımları’nın tüm yaş gruplarında formayı giymeyi başaran Torrens, milli takım kariyerinde birçok kişisel ödül kazanmayı bild,. İlginç olan nokta ise hem altyapılarda hem de profesyonel kariyerinde defalarca MVP olan Torrens’in, bu turnuvaların hiçbirinde en skorerler listesinde dahi olmaması. Halcon ve milli takımlarda çok sağlam ve oturmuş bir düzenin parçası olan Alba, takım arkadaşlarıyla paylaşımının çok yüksek olduğu bu sistemin en sivrilen ismiydi.

Şutör guard ve kısa forvet pozisyonlarında görevini kusursuz bir şekilde yerine getiren genç yıldız, fiziği ile uzun forvet, yetenekleri ile de oyun kurucu pozisyonlarında kullanılabiliyor. 1.90’dan daha uzun boyuyla, 2 ve 3 numaradaki eşleşmelerinde rakiplerine zorlu anlar yaşatan Torrens’in, yüksekliğine rağmen hızı ve top hakimiyeti onu asıl özel yapan donanımları. Göze çarpan ilk eksikliği ise şutu, boyuna göre ribaund ortalamalarını da biraz daha arttırması beklenebilir kendisinden. Bu ikisini de geliştirdiği halde, erkek basketbolcularla kıyaslanacak kadar rakipsiz kalacaktır kadın basketbolunda. Uzun kollarının savunmada, atletikliğinin hem savunma hem de hücumda takıma vereceği katkıyı da göz önünde bulundurmak lazım.

Kendisinden beklentiler ve çekinceleri sıraladıktan sonra, başarıları ile yazıyı bitirip hoş geldin diyoruz Alba Torrens’e.

-: İlk kez yurt dışına çıkması, onu zorlayabilir.
+: Çok farklı bir kültüre gelmemesi ve uzun süreli bir kontrat yapılması Galatasaray’a aidiyet hissetmesini kolaylaştıracaktır. Saha dışındaki sempatik, sahadaki hırslı hareketleri ile de taraftar ile arasında kolayca bir bağ kuracaktır.

-: Bireysel gelişiminin devam etmesi adına, Türkiye’nin doğru ülke olduğu bir soru işareti.
+: Bu oyuncunun kendisinde biten bir şey tabii. Kafasında “ben oldum” fikri olmadığı sürece kendini geliştirmeye devam edecektir.

-: Bir makine düzeninin en parlak dişlisi olmakla, başka bir takıma büyük yıldız olarak gelmek arasında ciddi bir fark var. Beklentiler ve kullanım şekli o yüzden çok önemli. Augustus ve Fowles’ın dahi kimi zaman etkisiz kaldığı Galatasaray’da, iş bireyselliğe kalacaksa onlar kadar katkı veremeyebilir genç oyuncu.
-: Galatasaray’ın ona, onun da kendisine bakış açısı Türkiye kariyerini doğrudan etkileyecektir. Galatasaray; “O, MVP. Her zorlu durumda kurtarıcımız olacaktır.” o da; “Ben MVP’yim, buranın süper starıyım.” diye düşünürse her iki taraf da hayal kırıklığına uğrayabilir.
+: Halcon benzeri bir sistem takımı olma yolunda tek hamlesi Alba Torrens olmayan Galatasaray, Tamika Catchings benzeri bir katkıyı Alba’dan alıp, ondan maksimum fayda sağlayabilir. Çok üst düzey bir altyapısı olan Alba, basketbol bilgisiyle de yaşının çok ötesinde bir tecrübe ile gerekli yardımı yapacaktır takımına.
+: Sylvia Fowles’ı elde tutan, henüz diğer kıta dışı hakkını kullanmayan Galatasaray’a, olabilecek en yüksek kalitede eklenen Avrupalı 3. silah; hem Euroleague’de hem de ligde rakiplerin işlerini zorlaştıracaktır.

Başarıları:
*İspanya U16 ile 2004 U16 Avrupa Şampiyonası Şampiyonluğu ve MVP
*İspanya U16 ile 2005 U16 Avrupa Şampiyonası Şampiyonluğu ve MVP
*İspanya U18 ile 2006 U18 Avrupa Şampiyonası Şampiyonluğu
*İspanya U18 ile 2007 U18 Avrupa Şampiyonası İkinciliği. Turnuvanın En İyi Beş’ine seçildi
*İspanya ile 2008 Pekin Olimpiyatları’nda Beşincilik
*İspanya ile 2009 Avrupa Şampiyonası Üçüncülüğü
*İspanya U20 ile 2009 U20 Avrupa Şampiyonası İkinciliği ve MVP
*2009 yılının En İyi Genç Kadın Oyuncusu ödülü
*İspanya ile 2010 Dünya Şampiyonası’nda Üçüncülük. (İspanya tarihinin madalya kazanan en genç kadın basketbolcusu)
*2010 ve 2011 Euroleague All Star’da Avrupa Karması’na seçildi
*Halcon ile 2010 İspanya Süper Kupası
*Halcon ile 2011 Euroleague Şampiyonluğu ve MVP
*Halcon ile 2011 İspanya Lig Şampiyonluğu
 
Nihayet aciklandi :) Umarim sonu Horakova gibi olmaz oda mvp olarak geldi ülkemize fakat hic bir katki yapamadi, Alba torrensin sanirim ingilizce problemi var onuda duzeltirse iyi olacak.

Camiyamiza Hayirli ugurlu olsun :D cok hirsli bir oyuncu biz hirsli oyunculari severiz.
 
1,93 lük guard mı olur? Yaptık olacak :)

Hakan Üstünberk'in bu transfer için bizzat çok emek harcadığını söyleyenler var, bu şubeye değer veriyor, değer katıyor, gerçekten çok özverili. Özel bir teşekkürü hakediyor, Hakan Bey için Adnan Polat'a tahammül edebilirim.

Hayırlı olsun.

Gözler çikolata prensese çevrildi, sabrımız kalmadı artık :)
 
Nihayet aciklandi :) Umarim sonu Horakova gibi olmaz oda mvp olarak geldi ülkemize fakat hic bir katki yapamadi, Alba torrensin sanirim ingilizce problemi var onuda duzeltirse iyi olacak.

Camiyamiza Hayirli ugurlu olsun :D cok hirsli bir oyuncu biz hirsli oyunculari severiz.
Öyle demeyin yürüyerek de olsa şampiyonluğu aldı !

Alba hayırlı olsun. Umarım Seimone de gelir. Sophia da. Avrupa'da iddialıyız!!
 
Alba ile anlaşalı yaklaşık 2 ay oluyor. Halcon ile oynadığımız maçlar bizim için büyük şans oldu onu tanımak açısından. Transfer bugünlere kalsaydı eminim almak çok zor olurdu hele ki MVP olduktan sonra. Takıma her yönden ciddi katkısı olcağına inanıyorum. Bu transferi aylar öncesinden akıl edip bitiren herkesin ellerine sağlık.
 
Yalnız hakikaten aylar öncesinden bitmiş iş ne diyelim bize böyle iş bitirici ileriyi gören yöneticiler lazım (şu anda hakikaten zor olurdu bu transfer).2 yıllık olmasıda çok güzel, helal olsun transferde emeği geçen herkese.

Sophia Türk olsun,Seimone kalsın ,avrupalı bir guard ayrıca Moore'da olursa şahane olur =)
 

Üst