Aleks Maric

O zaman asıl soru şu ;

Madem 2 ay opsiyonlu aldınız neden oynattınız ligde ? Bu oyuncudan diyelim ki verim alamadınız sözleşmesini iptal edersek hangi planı devreye sokacağız ? Carter'ı ligde mutlaka oynatmalıyız. Maric ile de sezon sonuna kadar devam etmeliyiz. Artık macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum.

O zaman asıl soru şu ;

Madem 2 ay opsiyonlu aldınız neden oynattınız ligde ? Bu oyuncudan diyelim ki verim alamadınız sözleşmesini iptal edersek hangi planı devreye sokacağız ? Carter'ı ligde mutlaka oynatmalıyız. Maric ile de sezon sonuna kadar devam etmeliyiz. Artık macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum.

En iyimser tarafından bakmaya çalışıyorum ve aklıma sadece şu geliyor.. Belki 2 aylık opsiyonu lig lisansı içinde geçerli olabilir ki umarım öyledir..

Geçen yıllardan aklımda kaldığı kadarıyla lig için lisanslarda 2 ay içinde feshedip yerine başka birine lisans çıkarma hakkı vardı sanki. Geçen yıllarda da bolca çektiğimiz için sakatlıklardan aklımda buna benzer bir şey kalmış tam emin olamasam da. Bu sebeple Maric için böyle yapmış olabiliriz.

Geçen yıllardan aklımda kaldığı kadarıyla lig için lisanslarda 2 ay içinde feshedip yerine başka birine lisans çıkarma hakkı vardı sanki. Geçen yıllarda da bolca çektiğimiz için sakatlıklardan aklımda buna benzer bir şey kalmış tam emin olamasam da. Bu sebeple Maric için böyle yapmış olabiliriz.

Eğer böyle ise çok güzel olur.
Ama bence Maric beklenen katkıyı verecek.

Geldiğinden bu yana çıktığı maçlarda kendisini kullanmadık. Maric'i efektif bir şekilde kullanmak istiyorsak pota altına top indirmeliyiz. Bunu yapmadığımız sürece Maric takıma pek katkı sağlamayacak gibi görünüyor.

Bence perdelerle gayet iyi alan açıyor, ribaundlarda da fena değil ama adam resmen Ndong sendromu yaşıyor şu an. Ndong da bir ara içeriye top alamaz olmuş, rakip pota altında kaybolur hale gelmişti. Top inmiyordu resmen. Hatta emekliye gelmiş yorumları yapılıyordu ama alakası yoktu, top indiremiyorduk adama.

Maric'in şu tabloda hiç bir suçu yok neredeyse, adam üstüne düşeni yapıyor ama pas alamıyor. İkili oyunu düşünemiyor guardlarımız. Aynısı Young için de geçerli, daha fazla ikili oyun oynayabiliriz, oynamalıyız.

Forumdan bir arkadaş antrenmanlarda kısa ve uzun oyuncular ayrı çalışıyor demişti Semih.
Onun dezavantajını yaşıyoruz.

Türkiye'de bu fizikte pivot yok. Bir cevher. Kısa sürede yorulması haricinde rakip pivotların etkisini inanılmaz şekilde zayıflatıyor. Faulü sert yapıyor. Hücumda henüz kendini kanıtlayamadı, gerek pota altında kaçırdığı pozisyonlar, gerek pas hataları. Ataman'ın da kendisine biraz alışması lazım.

Bugün çok kritik katkı verdiğini düşünüyorum ribaund ve savunma olarak. Gereksiz bir basket faul hariç çok iyi savaştı o atmosferde, geri adım atmadı.

İkisi hücum 7 ribaund yaptı toplamda, yanlış hatırlamıyorsam.

Brick wall dediğimiz bir perdelemesi ve reboundlardaki etkili box-outları olması büyük avantajı, kısalar içeri drive ederken marjanovici kilitleyip daha rahat şut ve sayı bulmamızda etkisi oldu. Nitekim oyununu gücü ve zekasıyla birleştirince önemli bir parça haline geliyor. Sofo gibi daha çok kullanıp, post oyunları hazırlamalıyız diye düşünüyorum.

Biraz daha kilo verirse 15-20 dk rahat katkı verecektir eminim.
Marjanovic, Sofo, Batista gibi oyunculara karşı çok iyi bir silah olacaktır elimizde.

Onun oldugu dakikalarda dikkat ettim sayi farkini yukari cektik.Marjanovicin karsisinda ona yakin sizelarda biri oldumu zor hareket ediyor.Maric bu bakimdan tum euroleague pivotlarina size bakimindan yakin yada ustun.Savunmayida iyi yapti.Katki alacagiz insallah.

Maç günkü yazdığım gönderiyi paylaşamamıştım nette yaşadığım sıkıntıdan ötürü. Bence mariç kızılyıldız maçında çok iyi katkı verdi. Hatta Atamanın maçta yaptığı tek hata marjanoviçin karşısında young yerine ilk onu düşünmemesi idi. Maric 6-7 dk çok iyi mücadele ediyordu, sonra young girse idi ikinci pivotlarını ezerdi :D Mariçin oyun bilgisi duruşu falan bile çok şey katıyor takıma, tam da top16 maçları için yapılmış bir hamle gibi rakipleri düşününce. Biraz daha kilo verirse ve 15 dk oynayabilecek seviyeye gelirse ona özel hücum setleri de yapabiliriz. Bize farklılık katar daha tehlikeli takım oluruz.

En önemlisi istekli olması çok hoşuma gitti, tecrübesini de konuşturdu. İnşallah dahada iyi olacaktır. Vougiokas'ın yerine sezon başında gelseymiş keşke.