Ali Sami Yen Spor Kompleksi

Re: Aslantepe

ÖZAY'IN EŞİ FATTIZZO, SEYRANTEPE İÇİN DEVREDE!..

Tuğba Özay'ın, para sıkıntısı yüzünden inşaatı duran Seyrantepe spor kompleksi için Galatasaraylı üst düzey bir yöneticiyi, İtalyan eşi Ludoviç Fattizzo ile biraraya getirdiği ortaya çıktı.

MİLLİYET'in haberine göre, ünlü manken Tuğba Özay, Galatasaray'ın Aslantepe stadı için 12 Mayıs'da nikah masasına oturduğu İtalyan eşi Ludoviç Fattizzo'yu devreye soktu.

Stadyum inşaatı yapan bir şirketin ortağı olan eşi Ludoviç ile GS'ın üst düzey yöneticilerini biraraya getirdi. Kanaltürk'teki "Orada Neler Oluyor?'a konuk olan Tuğba Özay bu gizli görüşme ve ayrıntılarını ilk kez anlattı: "10 yıl Galatasaray yüzme takımındaydım. Galatasaray'ın Aslantepe inşaatının maddi sorunlar nedeniyle aylardır durduğunu biliyorum. Eşim Ludoviç Fattizzo?da stadyum inşaatı yapan bir şirketin ortağı. Milan'ın San Siro Stadyumu'nun onarma ve yenileme çalışmalarını da onun şirketi yapmıştı. Galatasaraylı yöneticilerle Ludoviç ve ortağı Fabio buluşmasını sağladım. Geçen hafta İstanbul'da görüştüler. İnşallah Aslantepeyi Fabio'nun şirketi alacak. Adnan Polat'ta bu işe sıcak bakıyor" dedi.

TOKİ KARARINI VERDİ

Galatasaray'ın üst kullanım hakkını 49 yıllığına elinde bulundurduğu Seyrantepe'de inşa edilen Türk Telekom Arena'da Eren Talu son şansını kullanıyor. Stat inşaatının finansman sıkıntısı nedeniyle yaklaşık üç aydır durma noktasında olduğu projeyi Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) kesin olarak Talu'dan alması gündemde.

TOKİ: "PARA BULMAK KOLAY ADAM BULMAK ZOR"

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe Spor Kompleksi'nin inşaatının gecikmesi nedeniyle yüklenici firmaya ikinci kez ihtar çekilmesi ile ilgili olarak, "İhtarnameyi çektikten sonra, sözleşmedeki bekleme süremiz 30 gün. Yoksa benim elimden gelse bugün feshederim o işi, hemen feshederim" dedi. Konu ile ilgili olarak TRT Türk Televizyonu'nda bir programda soruları yanıtlayan Bayraktar, firmanın finansman sorunu yaşamasını değerlendirirken, "Eğer siz sağlamsanız, işinizi iyi yapıyorsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey beceri, zor olan şey adam bulmak" diye konuştu.

Bayraktar, Seyrantepe projesini Türkiye'de bu işi yapabilecek 5-7 firmaya ihale edilebileceklerini veya gerekirse TOKİ'nin tamamlayabileceğini söyledi. TOKİ olarak yoğun bir çaba içinde olduklarını, konut yanında modern hayatın gerektirdiği hastane, okul, spor kompleksi gibi tesisleri de yaptıklarını anlatan Bayraktar, bunları yaparken en fazla zayıf yükleniciler nedeniyle sorun yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Sorunlarımızın başında, zayıf yükleniciler, müteahhitlik, yüklenici olma bakımından gerekli formasyona sahip olmayan ve onu kazanmayan yükleniciler geliyor. Devlet ve hükümet olarak en çok onlara yardım ediyoruz. Tabii Seyrantepe çok zor bir ihale, gelir paylaşımı da zor. Bu işe girecek olanın hem teknik donanımı, hem bilgi birikimi, hem beceri kabiliyeti, hem yaratıcılık özelliği, hem de maddi donanımı olması gerekiyor. Bu tip yükleniciler hem devlete zararlı oluyor, hem işlerimizi geciktiriyor, hem imajımızı bozuyor. Hem kendilerini de çok üzüyorlar. Seyrantepe'de bizim ikinci çektiğimiz ihtar. Başında güzeldi, ihaleyi yaptık, teminatını getirdi, TOKİ'nin ilk ödemesi gerektiren tutarı ödedi. Sonra işin yapım sürecinde 7-8 ay öncesinde bir sıkıntı oldu. Bir ihtarname daha çektik. O ihtarnamenin hükmü kalmadı. Niye; ihtarnameden sonra yeni bir ortak buldu, biz bu ortağı kabul ettik. Şimdi yine bir tıkanma oldu, yine bir ihtarname çektik. Tabi yasal süre, sözleşmedeki süremiz 30 gün olduğu için, yoksa benim elimden gelse bugün feshederim o işi, hemen feshederim. Nedir yasal gereği? Bakarım Türkiye;de bu işi yapabilecek en iyi 5 tane, 7 tane firmayı çağırırım. Aralarında yarışırlar, bu işi yaparlar. Bulamadım mı, TOKİ olarak biz yaparız. Paramız var bizim, yaparız." TOKİ'nin firmaya herhangi bir ücret ödemediğini, firmanın Seyrantepe'yi bitirdikten sonra Mecidiyeköy;deki arsayı yıkıp yeni proje uygulayacağını hatırlatan Erdoğan Bayraktar, TOKİ'nin izninden sonra konut projesindeki satışların başlayacağını kaydetti.

Bayraktar, "Çok zor bir iş yani. Çok iyi bir hesap kitap gerekiyor. Para bulmak kolay. Eğer siz güvenilirseniz, eğer siz sağlamsanız, işinizi iyi yapıyorsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey beceri, zor olan şey adam bulmak. Zor olan güvenilir insan bulmak. (Buradaki sıkıntı) bana göre para değil, bana göre konsepttir, burada işi yapabilmektir" diye konuştu. Şimdiye kadar firmaya çok önemli kolaylıklar sağladıklarının vurgulayan Bayraktar, "Ama bundan sonra deniz bitti. Biz çok müsamaha ettik. İnanın babanın oğula yapmayacağı, kardeşin kardeşe yapmayacağı, anaların evlatlarına yapmayacağı kadar biz yardım ettik. Sadece buna değil, işini yapamayan müteahhitlerimize, işimiz devam edebilsin diye kendimizi riske atarak, kendimizi zorlayarak olağanüstü yardım ediyoruz" dedi. Bayraktar, bundan sonra, yüzde 100 garantiye almadan Seyrantepe projesini devam ettirmeyeceklerini söyledi.

Zorunlu Açıklama

Bugün bazı yayın organlarında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu ile İtalya merkezli bir şirket arasında Türk Telekom Arena Stadı'nın inşası ile ilgili görüşmeler yapıldığı yer almıştır.

Görüşmenin içeriğine dair yazılan ifadeler tamamıyla yanlıştır. Geçtiğimiz hafta içinde Ludovic Fattizzo, Türk Telekom Arena Stadı saha zeminin çimlenmesi ve stat tribün koltuklarının yapımı ile ilgili Yönetim Kurulumuza bir sunum yapmıştır.

Yönetim kurulumuz teklifi değerlendirme aşamasındadır.

Yukarıda da ifade edildiği gibi söz konusu şirket ile Kulübümüz arasında saha zemininin çimlenmesi ve stat tribün koltuklarının yapımı üzerine görüşmeler yapılmıştır. Ancak stadın inşasına dair herhangi bir görüşme olmamıştır.

Kamuoyuna duyurulur.

Galatasaray Spor Kulübü

Umut Öncel' Alıntı:
Zorunlu Açıklama

Bugün bazı yayın organlarında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu ile İtalya merkezli bir şirket arasında Türk Telekom Arena Stadı'nın inşası ile ilgili görüşmeler yapıldığı yer almıştır.

Görüşmenin içeriğine dair yazılan ifadeler tamamıyla yanlıştır. Geçtiğimiz hafta içinde Ludovic Fattizzo, Türk Telekom Arena Stadı saha zeminin çimlenmesi ve stat tribün koltuklarının yapımı ile ilgili Yönetim Kurulumuza bir sunum yapmıştır.

Yönetim kurulumuz teklifi değerlendirme aşamasındadır.

Yukarıda da ifade edildiği gibi söz konusu şirket ile Kulübümüz arasında saha zemininin çimlenmesi ve stat tribün koltuklarının yapımı üzerine görüşmeler yapılmıştır. Ancak stadın inşasına dair herhangi bir görüşme olmamıştır.

Galatasaray Spor Kulübü

kim yapacaksa yapsın koltukları da kırmızı yada kulüp rengi dışında bir renk olmasın. ne o öyle gri yada beyaz falan. unicef e stat yapılmıyor kulüp stadı bu rengi belli
Kamuoyuna duyurulur.

4. ihale yarın yapılıyor

Yılan hikayesine dönen kulübümüzün Seyrantepe Projesi'nin 4. ihalesi yarın 15.30'da yapılacak.

Yılan hikayesine dönen kulübümüzün Seyrantepe Projesi'nin 4. ihalesi yarın 15.30'da yapılacak. Daha önce tek şirket olarak ihaleye giren Siyahkalem İnşaat şirketinin teklifinin düşük olması nedeniyle yeniden açılan ihale yarın yapılacak. TOKİ arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usülüne göre teklif verecek firmaları son dakikaya kadar bekleyecek.

İhale şartlarını yumuşatan TOKİ, daha önce hemen yapılması istenen stadın üzerinin kapatılma işlemini bir yıl sonraya attı. Ayrıca finansal anlamda da firmalara kolaylık sağladı. Yarın TOKİ İhale Komisyonu Başkanlığı'nın Bilkent Plaza'daki ofisinde yapılacak olan ihaleye aralarında Çalık Grubu İnşaat firması Turkuvaz, SiyahKalem, Aşçıoğlu ve Rixos Otelleri sahibi Fettah Tamice'nin sahibi olduğu Sembol İnşaat firmasının atılması bekleniyor.Kaynak: DHA

Adnan Polat süreki diyorki,Arda Topal ve Servet Aslantepe de forma giymeden başka bir takıma gidemezler diye.Bence Aslantepe yapılana kadar bu 3 oyuncuda futbolu bırakıp emekli olurlar. :oops: :oops:

Emre Doğan' Alıntı:
[quote="Eray Demirdöven":13wkrrzu]Adnan Polat süreki diyorki,Arda Topal ve Servet Aslantepe de forma giymeden başka bir takıma gidemezler diye.Bence Aslantepe yapılana kadar bu 3 oyuncuda futbolu bırakıp emekli olurlar. :oops: :oops:

Valla mı ?[/quote:13wkrrzu]

Şakacıı(!)

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
Bu iş bitmiştir artık.TOKİ olmaksızın en yüksek teklifteki 2 firmadaan biri bu işi yapacak artık.
Yani bu sezon gerçektende son sezonumuz olacak.

Maalesef açılır-kapanır çatı hususu vahim bir hâl aldı! Stadın yapımından sonra çatıyı yapmayı taahhüt etmeleri pek rasyonel değil. Stad yapıldıktan sonra çatıyı monte etmeleri asgari beş ay sürer, bu beş ayda Galatasaray ne yapacak, nereye gidecek?

Faruk Süren çatı hususuna tepki göstermekte kesinlikle haklı. Stadın tamamı inşa edilmeden teslim alınmayı kabul etmemeleri lazımdı. Ancak ne yazık ki ne Adnan Polat, ne de projede sözü geçen bir yönetici bu konuda etkin olamadı.

Bu stad 100% tamamlandığında açılmalıydı...

Ahmed Salih' Alıntı:
Maalesef açılır-kapanır çatı hususu vahim bir hâl aldı! Stadın yapımından sonra çatıyı yapmayı taahhüt etmeleri pek rasyonel değil. Stad yapıldıktan sonra çatıyı monte etmeleri asgari beş ay sürer, bu beş ayda Galatasaray ne yapacak, nereye gidecek?

Faruk Süren çatı hususuna tepki göstermekte kesinlikle haklı. Stadın tamamı inşa edilmeden teslim alınmayı kabul etmemeleri lazımdı. Ancak ne yazık ki ne Adnan Polat, ne de projede sözü geçen bir yönetici bu konuda etkin olamadı.

Bu stad 100% tamamlandığında açılmalıydı...
Bu cevap şeklini pek sevmedem de +1 diyerek katıldığımı belirtiyorum.

Çatı sistemi sanırım stadın tesliminden bir sene sonra yapılacakmış ve böylece ihaleyi alan firmanın yükünü hafifletmiş olacaklarmış. Çok taviz veriyoruz çooook.. Gerçi böyle yazdım ama biz suya sabuna dokunmayalım diye çok önceden vermiştik bu tavizleri.

Tek isteğimiz, şu stadın biran önce proje'de görüldüğü gibi en kısa sürede bittiğini görmek olacak.

Seyrantepe İhalesine 6 firma katıldı, katılımcılardan 3'ü ihaleden çekildi. Aşçıoğlu, AFA ve Özkar ihalede teklif sunan firmalar oldu.

Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Bilkent'teki merkezinde yapılan ihalede, TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel başkanlığındaki ihale komisyonu tarafından teklif dosyaları açıldı.

Karabel'in açıklamasına göre, Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited Şirketi, Viatrans A.Ş, Ofton A.Ş, Meydanbey İnşaat Ticaret Sanayi Limited, Ağaoğlu GAMA İnşaat Madencilik Turizm İthalat İhracat Limited Şirketi İş Ortaklığı, toplam satış geliri 1 milyar lira, toplam gelirden arsa payı karşılığı İdare payı 70 milyon lira, artan toplam satış geliri üzerinden yüzde 3 pay üzerinden teklif verdi.

AFA Prefabrik Beton Sanayi Ticaret A.Ş'nin teklifi, İdare payı toplam geliri 112 milyon lira, toplam satış geliri 864 milyon 936 bin lira, artan toplam satış geliri üzerinden idare payı yüzde 1 şeklinde oldu.

Özkar İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Ticaret A.Ş İş Ortaklığı da İdare payı toplam geliri 28 milyon 135 bin 200 lira, toplam satış geliri 468 milyon 920 bin lira, artan toplam satış geliri üzerinden yüzde 4 olarak teklif verdi.

Bordo Mimarlık İnşaat Taahhüt Tekstil Maddeleri Dış Ticaret Limited Şirketi ve Teknik Yapı Teknik Yapılar Sanayi Ticaret AŞ ile Özka İnşaat AŞ-Kalyon İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş ihaleye katıldı, ancak teşekkür ederek ihaleden çekildiler.

Öte yandan Komisyonun teklifleri değerlendireceğini ifade eden Karabel, değerlendirmede, TOKİ payının öncelikli olduğunu, ardından da artan satış gelirinin esas alınacağını bildirdi.

AFA Prefabrik Beton Sanayi Ticaret A.Ş Murahhas Azası üyesi Gül Coşkun da gazetecilerin soruları üzerine ihale sürecinin devam ettiğini belirterek, hazırladıkları teklifi sunduklarını söyledi. Geçen ihalede teşekkür mektubu verdiklerini anımsatan Coşkun, gazetecilerin ''Bu kez neden teklif verdiniz'' sorusuna da ''Bazı şeyler daha anlaşılır'' karşılığını verdi.

-İHALE SÜRECİ-

TOKİ tarafından 2007 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan ve Eren Talu Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi yükleniminde bulunan Seyrantepe Spor Kompleksi'nin ihale sözleşmesi, bu yıl 2 Temmuz'da, yüklenici firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle iptal edilmişti.

Seyrantepe spor kompleksi projesi için 27 Temmuz'da yapılan ihale de gelen teklifin çok düşük olması nedeniyle iptal edildi. İhalede tek teklifte bulunan Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, arsa bedeli olarak 64 milyon 788 bin 936 lira idare payı toplam geliri ödemeyi, toplam satış gelirinin 543 milyon 600 bin lirayı aşması durumunda ise yüzde 2 oranında arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi önermişti.

TOKİ, bugünkü ihaleye katılımı artırmak ve işin mümkün olan en kısa sürede bitirilmesini sağlamak üzere şartnamede önemli değişikliklere gitti. Firmaları mali yönden rahatlatmak üzere, ''firmanın teklif ettiği idare payı toplam gelirinin yüzde 5'inin sözleşmenin imzalanacağı güne kadar TOKİ hesabına yatırılması'' şartı kaldırıldı. Stadın bir an önce tamamlanmasını sağlamak üzere inşaatın yapım süresi 540 günden 365 güne indirildi. Ayrıca stadın açılır-kapanır çatısının, teslimden 1 yıl sonra yapılmasına imkan sağlandı. İhaleyi alan firmaya, kredi alabilmesi için temlik verilmesi uygulaması kolaylaştırıldı. Firmanın proje uygulayarak kaynak sağlamasını kolaylaştırmak üzere, Ali Sami Yen, sezon bitiminde, muhtemelen gelecek yıl Haziran ayında firmaya devredilecek.

Önceki şartnamede, Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan stadyum inşaatının tamamlanması için verilecek olan 540 günlük sürenin dolması beklenmeden 120 gün önce, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu alanın yüklenici firmaya teslim edilmesi öngörülüyordu.

Bana kalırsa Süren tepkisinde haklıdır.Bu stadın çatısının yapımı 6 ay sürüyor.Sonrada montaj işlemi.Gerekli finansman varsa yıl içinde bunun yapılması imkansız değildir.Fakat bu konuda TOKİ taviz verdikten sonra yönetimin yapabileceği fazlada bir şey yok.Şimdi ne olabilir Ağaoğlu'nun bulunduğu grup stadı tam olarak verme tahadüünde bulunmuş olabilir.Fakat geri ödeme konusunda diğer firma ile aralarında 30 trilyon var ki bu kadar fark olmaması lazımdı böyle güçlü bir ortaklık kurduktan sonra.

Tekrar inşaat sürecine dönmek isterim.Bu stad 2 hafta iinde başlasa 1,5 ay içindede 24 saat vardiyalı 3 grup işçiye dönerse.Belirtilen süreye yetişir.Bunu daha önce Evren Yılmaz'lada konuşmuştuk yaklaşık 1000 işçinin burada işe alıınması gerekiyorki bu durum işçilik ücretlerini baya bir arttırıyor fakat düşen geri ödeme payları bunu rahat rahat amorti edecek şekilde.Stadın çatı siparişi hemen verilmeli ve önümüzdeki 6-7 aylık süreçte stadın bütün kabası bitmiş olmalıki çatının montajı için gereken süreyi elde edelim.Şimdi şahsen ben bu stadın önümüzdeki seneye çatısıyla birlikte yetişeceğini düşünmüyorum.muhtemelen stadın üstü 1 yıl için prefabrik şekilde kapatılacaktır.

Ayrıca kimsenin hakkını yememek için belirtmek isterim bu şartlar Eren Talu'ya verilseydi rahat bitirirdi bu stadı hemde süresinden önce.

İhaleye girip de teklif vermemek olayı sinirimi bozuyor . Nedeni katılan şirketler arasındaki topuğuna sıkarım'lar mı acaba ? Futbolda niye güneş tutulması yapıyorlar !