Andreas Pistiolis

Ne yapılsın sayın yönetici her yıl antrenör değiştirilsin? Hocam eleştirmek için eleştirmeyin doğru birşey yapıldığında da tebrik etmeyi bilmelisiniz.

Galatasaray’ın ismine yakışan kadro kuramayanları beceriksizlikleri devam ettikçe eleştirmeye devam edeceğim. Kimseden icazet alacak değilim. Siz isterseniz alkışlayabilirsiniz.

Genel olarak Pistiolis ile uzatmaya karşı değilim fakat ben olsam en azından ligin ilk devresinin bitmesini beklerdim. Umarım bu karar doğru bir karar olmuş olur ve Pistiolis 2025 sonuna kadar görevde kalır. Fakat erken bir ayrılık olursa bu sözleşme uzatma hamlesi de bize ekstra külfet olacaktır.

Ayrıca sözleşme uzatmakla da bitmiyor. Bu takım hedef ve bütçe büyütmeli ve CL'de şampiyonluk ligde final hedefleriyle tutarlı bir duruma gelebilmeli. Yönetimsel ve bütçe anlamında da.. Bu arada Pistiolis yıllık ne kadar ücret alıyor bilen var mı? benim tahminim 250-300k dolar filandır ama merak ettim açıkçası. Bu arada Ekrem Memnun ve Ertuğrul Erdoğan ne kadar yıllık ücret alıyordu bilen paylaşırsa sevinirim.

Sözleşme uzatma haberine çok sevindim. Ama Can abiye katılıyorum. En azından sezonun sonu beklenmeliydi bence. Ama ne olursa olsun hayırlısı olsun diyelim. Bütçe ve buna bağlı olarak kadro kalitesi yükselmezse koçun kalmasının bir önemi kalmıyor.

Pragmatik taraftan bakacak olursak, bir potansiyeli tutabildiğimiz için mutluyum. Lakin ben bu işin biraz dostlar alışverişte görsün hamlesi olduğunu düşünüyorum. Yönetim tarafının bütçe büyütmeyeceği yerde, Euroleague teklifi alırsa kolay çıkılacak bir kontrat 2030 yılına kadar da olsa açıkçası çok bir şey değişmez. Özellikle bu yılın başındaki transfer mantığıyla devam edilecekse. Yine de hayırlı olsun, derbi öncesi böyle bir güzel haber almak sevindirici. Kalıyor olmasından mutluyum.

Sezonu nerede bitireceksek bitirelim, Pistiolis önemli bir potansiyel, açıkçası bu konuda maddi kaygılara gireceksek, neden oyunculara 2 yıl en azından opsiyonlu sözleşme yapmıyoruz diye sorup, bu sözleşmeye karşı tedirgin olmak biraz bana tezat geliyor. Bu tarz hamleleri yapmadan büyüyemezsin ki, bunu büyümenin bir adımı olarak görmek istiyorum.

Pragmatik taraftan bakacak olursak, bir potansiyeli tutabildiğimiz için mutluyum. Lakin ben bu işin biraz dostlar alışverişte görsün hamlesi olduğunu düşünüyorum. Yönetim tarafının bütçe büyütmeyeceği yerde, Euroleague teklifi alırsa kolay çıkılacak bir kontrat 2030 yılına kadar da olsa açıkçası çok bir şey değişmez. Özellikle bu yılın başındaki transfer mantığıyla devam edilecekse. Yine de hayırlı olsun, derbi öncesi böyle bir güzel haber almak sevindirici. Kalıyor olmasından mutluyum.

Sezonu nerede bitireceksek bitirelim, Pistiolis önemli bir potansiyel, açıkçası bu konuda maddi kaygılara gireceksek, neden oyunculara 2 yıl en azından opsiyonlu sözleşme yapmıyoruz diye sorup, bu sözleşmeye karşı tedirgin olmak biraz bana tezat geliyor. Bu tarz hamleleri yapmadan büyüyemezsin ki, bunu büyümenin bir adımı olarak görmek istiyorum.
Ben olaya biraz farklı bakıyorum. Galatasaray bir büyüme başlatacaksa önce paraya kıyıp iyi bir yerli çekirdeği kurmak zoruna. Furkan Haltalı vs gibi oyuncuları gerekirse bonservis ödeyerek almalı. Mesela bu sezon başlamadan hatta belki geçen sezondan onuralp bitim alınmalıydı. İsimlere bağlı kalmak değil derdim ama bu tarz hamleler olmalıydı. Sadık'ın sözleşmesi acilen uzatılmalıydı gibi gibi.

Diğer taraftan Pistiolis'e de EL çıkışı koydularsa bu sözleşme benim için çöp.. Galatasaray gibi bir kulüp büyümeyi hedefliyorsa oyuncusuna bile EL çıkış maddesi koymamalı. Koyuyorsa da böyle 50-100 bin dolar gibi komik çıkış maddeleri koymamalı. Oyuncu illa EL çıkış maddesi diye diretiyorsa 500 bin dolar gibi bir şey koyacaksın ki giderse de en azından maddi bir kazanç sağlayasın ama genel olarak EL çıkış maddelerine karşıyım ama bunu da koyduramaman için önce güçlü bir yönetim yapın ve güçlü bir bütçen olmalı. 2-3 milyon dolarlara kadro kuruyorsan oyuncular o çıkış maddesini sana koydurur. Çünkü sen hedef büyütmüyorsan hedefleri olan oyuncu da seni basamak olarak kullanıp EL'e atlamak isteyecektir. Bunu bütçe ve hedef büyütmeden güçlü bir organizasyon kurmadan bertaraf edemezsin.

ve sözün özü bence büyümek gibi bir niyet pek yok. Eğer olsaydı bütçeler de büyür ve ona göre oyuncular alınırdı iyi bir yerli çekirdeği oluşturulurdu. Büyük ihtimalle biz Pistiolis'le uzatalım. Bir EL takımının dikkatini çekene kadar buralarda takılsın gibi bir düşünce hakim.

Ben kalmasına herkes gibi sevindim. Ancak bazı arkadaşların dediği gibi olaya nerden baktığınızla alakalı biraz da. İyi bir adama sürekli 2-3M bütçe verip kurtlar sofrasına atarsan; bu hamle bize ve ona iyilik değil kötülük gibi olur. Ki bizim yönetimlerin de çok farklı olduğunu görmedik. Yani özetle ben de dostlar alışverişte görsün diye düşünüyorum.

Pistiolis; genç olması, Yunan ekolünden gelmesi, CSKA'da yardımcı antrenörlük yapmış olması ve an itibarıyla Avrupa kuplarında mücadele eden bir takımı çalıştırması sebepleriyle Euroleague tarafından takip edilen ve sıçrama yapması muhtemel bir antrenör, haliyle kendisi ve menajeri de bunun farkındadır

Bir BCL takımının Euroleague ihtimali olan antrenör yada oyuncuyu kapalı kontratla uzun süre tutması mümkün değil. Şube yöneticileri de kontratta ellerinin daha güçlü olmasını bizim kadar isterdi herhalde.

Kasım ayındayız ve Valencia kadın basketbol takımının önümüzdeki sezon bütçesi 2.5 milyon euro olacakmış.Vizyon budur yani.

Pistoilis ile sözleşme yenilenmesi çok iyi bir şey fakat buna sevinebilmemiz için hocaya iyi bir kadro oluşturabilecek bir bütçe sunulmalı.O bütçe sunulmadıkça benim için takımın başında kim olursa olsun farketmiyor,çünkü çıkış göstersek bile maksimum birkaç aylık çıkış oluyor.

Önümüzdeki sezonlarda olumlu şeylerden konuşacaksak işe Sadığı elimizde tutmaktan başlamak iyi olabilir.

Pistiolis; genç olması, Yunan ekolünden gelmesi, CSKA'da yardımcı antrenörlük yapmış olması ve an itibarıyla Avrupa kuplarında mücadele eden bir takımı çalıştırması sebepleriyle Euroleague tarafından takip edilen ve sıçrama yapması muhtemel bir antrenör, haliyle kendisi ve menajeri de bunun farkındadır

Bir BCL takımının Euroleague ihtimali olan antrenör yada oyuncuyu kapalı kontratla uzun süre tutması mümkün değil. Şube yöneticileri de kontratta ellerinin daha güçlü olmasını bizim kadar isterdi herhalde.
Tamam pistiolis iyi bir koç buna itirazım yok ama çok da abartmamak lazım bazı şeyleri. Stefanos dedas da cska’da yardımcılık yaptı, o da Yunan, pistiolisten daha genç, şimdi itoudis’in yardımcılığını yapıyor ve birkaç sene önce de antep’in koçuydu. Yani pistiolis gelecek vaadediyor doğru ama sen de Galatasaray’sın daha önce oktay mahmuti gibi Ergin ataman gibi aydan siyavuş gibi önemli şeyler başarmış koçlar seni çalıştırdı. Pistiolis gelecek vaadediyor doğru ama henüz bir şey başarmadı. Galatasaray’da olmak da onun için bir şans ve ona ilk kez başantrenörlük şansını Galatasaray verdi. Yani pazarlık ederken elimiz o kadar da zayıf değil.

Galatasaray’ın yapması gereken bütçesini organizasyonunu iyi seviyeye çıkarmak sen bunları yaptıktan sonra opsiyonun çok

Sadık'ı çok uzun süre tutamazsın tutmuş oyuncu/oyuncularla 2-3 sezon ancak devam edebiliyorsun. Tutmuş bir jenerasyon/oyuncu grubu varsa o dönem için çevresini kurup başarıya gitmeli. Sadık'ın 2.sezonu dolacak ne yazık ki çevresine bir yapı kuramadik somut ciddi bir başarı elde edemeden Sadık ve Bost bizdeki dönemlerini tamamlayacaklar bu gidişle.

Bu sezon Onuralp'ı alalım Canaan Melo'yu tutalım vs gerçekçi görünmüyor basketbol 10m yatırım almaz zarar yazar. Harrison Auguste Whittington Hayes gibi oyuncularla 2 yıl bir kadro oluşmuş ama yanına ne yeterli yerli alabilmisiz ne koç ve yapı kurulabilmiş. Ertuğrul Erdoğan olmasa onlar da gelmezdi. Bu risk alınmalı.

Yabancı konusunda Tofaş Pierra Henry Micic'i 'i 5'-6m bütçeyle mi aldı ? Bursa Chris Jones Shayok Allerik Freeman vb. Antep'in Higgins Jaiteh vs. adamlar bu lige 200 bine gelip oynadı. Kaliteli yerliler fiyat düştüğünde Beşiktaş Tofaş Karşıyaka gibi takimlarda oynadılar biz almadık Can ve Yiğit hariç. Bahçeşehir ve Telekom 'u ayrı tutuyorum bütçeleri yüksek.

Afyon'dayken Egemen Beşiktaştayken Ismet gibi bir dolu yerli yabancı fırsat transferini yapamamışız. Mahmuti dönemi yapılan Melih Sertaç hamleleri de yanlıştı. Genç yerliyi ne çok hamken ne de iyice parladiktan sonra almamaliyız. Muhaymin'i doğru zamanda aldık. Tofaş olmayacak zamanında almıştı örneğin.

Boşa düşen ya da form tutabilecek orta sınıf yerlileri kaptiriyoruz yabancı transferinde risk almıyoruz bütçe kısıtlı o zaman tabanın tavanın dar oluyor. Bütçe 3m dan 7-8m a çıkmaz. Ama Telekom Bahcesehir Bursa'nin biraz üstünde olmalı ki Efes Fenerbahçe sonrası ligin 3. başaltı takımı olmalıyız, net maas butcesi 4-4.5 m çıkmalı.

Havuz gerçekten daraldı yerli yabanci oyuncu sayısı az tersine bütçeli takım sayısı artıyor ulkemizde ve dunyada Uzakdogu pazarı oyuncu cekiyor. Transfer yapmak eskisi kadar kolay değil. Bu sezon bir tane isimsiz ve heyecan yaratan yabancı yok herhalde ligimizde

Son düzenleme:
Tamam pistiolis iyi bir koç buna itirazım yok ama çok da abartmamak lazım bazı şeyleri. Stefanos dedas da cska’da yardımcılık yaptı, o da Yunan, pistiolisten daha genç, şimdi itoudis’in yardımcılığını yapıyor ve birkaç sene önce de antep’in koçuydu. Yani pistiolis gelecek vaadediyor doğru ama sen de Galatasaray’sın daha önce oktay mahmuti gibi Ergin ataman gibi aydan siyavuş gibi önemli şeyler başarmış koçlar seni çalıştırdı. Pistiolis gelecek vaadediyor doğru ama henüz bir şey başarmadı. Galatasaray’da olmak da onun için bir şans ve ona ilk kez başantrenörlük şansını Galatasaray verdi. Yani pazarlık ederken elimiz o kadar da zayıf değil.

Galatasaray’ın yapması gereken bütçesini organizasyonunu iyi seviyeye çıkarmak sen bunları yaptıktan sonra opsiyonun çok

Yani dediğin faktörlerden ötürü kontratını uzatabiliyoruz. Neticede bütçesi ne olursa olsun bir Eurocup ya da BCL takımı bizi ikna etmeden Pistiolis'i alamayacak. Ancak konu Euroleauge olunca biraz potansiyeli olan hiç kimseyi uzun süreli bağlayamıyorsun. Oyuncu bazında da böyle. Melo'ya Euroleague opsiyonunu vermesek imzalayamazdık ki adam iyi bir sezon geçirmesine, menajeri dünyanın reklamını yapmasına rağmen kontrat alamadı.

Mesela aynı şey NBA beklentisi olan Eurolague oyuncuları için de geçerli. Larkin ile Micic'e Efes'ten yüzde verilecek neredeyse yine de NBA opsiyonları var.

Evet, Pistiolis henüz çok şey başaramadı ama geçen sene Euroleague şampiyonuna 35 sayılık br mağlubiyet tattırıp, deplasmanda da diğer ,euroleague takımı FB'yi yenince dikkatleri çekti. Bu sene BCL'de gideceğimiz nokta kendisi için belirleyici olacak

Hocam sen 3 milyon dolarlik takimi Euroleague’in en yuksek butceli 5 takimindan 2siyle kafa kafaya oynama noktasina nasil getirdin gecen sezon Martta geldigin gunden beri ?
Bugun de kazaniriz kaybederiz bilmem ama iyi ki bizimlesin.
Bide Hoca icin sözlesme uzatilmasi erken felan deniyodu. Bundan iyi hocami bulcaksin :D Insanlar Ertugrul Erdogan, Murat Özyer gibi isimlerin gecmesini özledi galiba

Bide Hoca icin sözlesme uzatilmasi erken felan deniyodu. Bundan iyi hocami bulcaksin :D Insanlar Ertugrul Erdogan, Murat Özyer gibi isimlerin gecmesini özledi galiba

Hocayla sözleşme uzatılmasına hiçbir itirazım yok hatta oldukça memnunum da Pistiolis gibi adamlar maaşların düzensiz olduğu yerde çalışmaz, Ertuğrul Erdoğan döneminde devre arası maça çıkmayı reddediyordu takım. Öyle diyeyim siz anlayın gerisini.

Neden Mahir ve Göksenin kazmalarına süre veriyorsun hocam? Oynatmasan hiçbir şey kaybetmezsin. Üstüne yönetim ve taraftara da "Bu formayı hak eden ve yakışan alır." mesajını vermiş olursun. Floyd ve McGee fena oynamıyorlarken maçın sonunda oyuna alman gerekirdi. Ne olur kadroda onlar yokmuş gibi davran. Mahir'in kovulmasını iste . Göksenin'i takımın 12. oyuncusu yap. Onlara süre verme. Hak edene formayı ver.

Koçluğuna lafım yok ama karakter olarak biraz daha yırtılması lazım. Bugün karşısındaki İToudis gibi heriflere karşı silik durursa iyi takımının bile kafasına basıp geçerler bu coğrafyada. Kendisinden daha iyi koç olduğu için değil ama buraları daha iyi bildiği için bugün Ergin Ataman (Efesli olan tabi) olsa bugün en azından son 2 dakikayı daha anlamlı oynatırdı. Senin oyuncunla laf dalaşına girmiş, kaçak mola kullanmış, 2-3 pozisyonu nerdeyse bizim pota altından takip etmiş herif maç sonu hala gelip senin adamın bana küfür etti diye ağlıyorsa eski koçum filan demeyip haddini bildireceksin artık.

Neyse, tecrübesizlik diyelim. Hoca da biz de bu tarz herifleri yaşarak öğreneceğiz, çözeceğiz hayırlısıyla.