Austin Daye

Daye'in savunmada defoları var kabul ama savunmada bu kadar kötü gözükmesinin bir diğer sebebi de ilk adımda, çabucak geçilen kısalarımız. Daye yardıma giderken, Daye'in adamları boş kalıyor.

Hücumda boş şut bulursa atmaktan başka hiçbir özelliği yok.2 hafta öncede yazmıştım kötü transfer olduğunu.Bu kadar özelliksiz bir uzun anca eurochallenge da oynar.Ne ribaund var ne savunma nede post up.Yol yakınken bu çocuğu da göndermek lazım.

Daye savunma defoları olan bir oyuncu değil. Savunma yapmıyor direkt. Bu adam savunmanın kitabının basılıp dagıtıldıgı Detroit ve San Antonio'da kendine yer bulamadı.

Daye'yi tolere edecek bir savunma organizasyonu yok malesef.

Daye savunma defoları olan bir oyuncu değil. Savunma yapmıyor direkt. Bu adam savunmanın kitabının basılıp dagıtıldıgı Detroit ve San Antonio'da kendine yer bulamadı.

Daye'yi tolere edecek bir savunma organizasyonu yok malesef.

Ama Daye NBA için normal yetenekte bir oyuncu. Çok ekstra yetenekleri yok. Fakat Avrupa için çok ekstra bir yetenek. Bu yüzden Avrupa'da onun savunma defosunu azaltabilirsek çok fark yaratır.

Bir takımda herkes Bruce Bowen olamaz bir takımda herkes James Harden'da olamaz. Mutlaka takımda savunması zayıf 1-2 oyuncu olur lakin bunu onları ya aynı anda oynatmayarak ay da yanlarındaki diğer oyuncuları en sertlerden seçerek oynatacaksın. Daye iyi bir oyuncu lakin takımımız kağıt helva.

Bir adam hem savunma yapsın hem skorer olsun hem 2.10 boyuyla top getirsin , yine o boyla içeri penetre etsin son saniye sayıları bulsun bir de amuda kalkarak smaç ta vursun mu Hocam ?Bu kadar savunma özürlü bir takımda da en potansiyelli oyuncunu savunma zaafı var diye cezalandırmak ayrı bir ironi.

Daye'nin savunmasında bunların yaşanacağını, savunmasını tolere etmemiz gerektiğini burada alınırken zaten birçok kişi yazdı, çizdi, söyledi. Sorun Daye'de değil, sorun Daye gibi bir hücum silahı aldıktan sonra etrafını ona uygun şekilde oluşturmamak. 400 Bin Dolar'a hücum özellikleri bu kadar müthiş bir adam alıyorsak kimse kusura bakmasın bu adamı Pleiss, Schilb, Diebler vs. gibi adamlarla aynı anda sahaya atmayacaksın, atarsanda işte rakip böyle yürüyerek potana gelir topu çemberden geçirir ve gider. Daha ilk Daye ismi geldiğinde hepimiz, Daye etrafına atletik ve savunmacı takım kuracağız diye heyecanlanmıştık, konuşmuştuk. Zaten tek olurda oydu ama biz olmayacak duaya Amin demeye çalıştık.

Daye'ye sallayanlara soruyorum,savunma anlamında bizim takımda oynayanların oynadıkları dakikalarda yanındaki oyuncuların rolleri ve özellikleri ne ? Daye'nin yanında yine onun gibi savunması zayıf veya hiç olmayan oyuncuları oynatırsa bu adamın sırıtması gayet normal,Daye'ye sallayacağınıza bu tür adamları etrafında savunma yapacak oyuncu transferleri yapmayana sallayın,Kevin Durant gelse bu takıma oda sırıtır boş boş yazmayın.

Vay arkadaş, hücum potansiyelin iyi olunca istersen savunmada halay bile çekebilmelisin demek. Takım illa senin g.tünü toplamak zorunda yani.

Bowen ile Harden'ın arası da yok zaten savunma anlamında. Standart bir savunma falan yapamaz yani.

Başlarda "Motive olunca çok da iyi savunma yapar" diye savunuluyordu. Şimdi de "Adam atiyor işte bi de savunma mı yapsın isterseniz çayı da demlesin" diye savunuluyor.

Vallahi tebrikler.

Daye savunmada iyi olsaydı NBA'de tutunurdu. Onun haricinde sıradanın üzerinde bir oyuncu. Ball handlingi muazzam. Üçlükleri de çok iyi. Bize çok katkı veriyor. Her alanda vermesi şart değil. Savunma yapacak Deon Thompson var, Tyus var . Herkesin rolleri farklı takımda. Ben herkesin herşeyi yapması gerektiğini düşünmüyorum. Daye savunmada biraz mücadele etsin yeter. Hiç yapmasın demiyorum. Zaten savunmada fiziksel açıdan bir dezavantajı var. Bize hücumda daha çok lazım.

Vay arkadaş, hücum potansiyelin iyi olunca istersen savunmada halay bile çekebilmelisin demek. Takım illa senin g.tünü toplamak zorunda yani.

Bowen ile Harden'ın arası da yok zaten savunma anlamında. Standart bir savunma falan yapamaz yani.

Başlarda "Motive olunca çok da iyi savunma yapar" diye savunuluyordu. Şimdi de "Adam atiyor işte bi de savunma mı yapsın isterseniz çayı da demlesin" diye savunuluyor.

Vallahi tebrikler.

Sevgili adaş söylemek istediklerini anlıyorum. bahsettiğin noktalarda da haklısın. Eurolegue'de kimsenin savunma yapmamasını tolere etmeyecek kadar sertleşmeye başladı cidden. Diğer maçları izliyorum; kalite düşük olsa da, savunma sertliği NBA normal sezonun çok önünde.

Bunlar bir yana sormak istediğim soru şu ; Daye için bu şekilde yani, savunma yapmayan oyunculara tahammül yok derken, zaman zaman lehine yazdığın Schilb'i bireysel ve takım savunması anlamında nereye koyuyorsun?

Sorumu yanlış anlama lütfen, yazılarını ciddi anlamda takip ettiğim ve basketbol bilgine güvendiğim için soruyorum..

Baştan aşağı yanlış bir kadro kurmuşsun ve tek defo olarak biraz çalışan tek dişliyi görmek tuhaf. Daye'in savunma yapanını zaten sana bırakmıyorlar. Ergin Ataman tercih hatası yaptı ve sert atlet bir takımı değil hesabını iyi yapamayıp bu takımı kurdu. Ben Daye en son laf edilecek kişi diyorum. Lakin basketbolda savunma tek başına olmuyor. Kısalardan başlıyor iş.

Daye,sırtı dönük,bire bir,dış atış dahil bir çok hucum silahı var ve bütün EL maçlarında doğru kalullanılsahepsinde hücum silahlarıyla katkı verecek adamı savunması yok diye gömmeye çalış ona rağmen Maccabi maçında bir blok yaptı,fırsat buldukça lehine yorum yaptığı Schilb'de savunmanın S 'si yokken hücum silahları neredeyse yok tek bildiği top çevirme ve ara sıra aldığı ribaundlardan başka yaptığı doğru dürüst bir şey yok,kaldıki Daye çoğu maçlarda takım kötüyken bile liderlik yapabilecek ve maç sonlarında sorumluluk alıp takımı yenilgiden kurtarabilecek kapasite var Schilb'de oda yok,kendisi takım iyiyse kendiside iyi olabilen ama takım iyi bocalıyorken bu adam sahada kaçacak yer arıyor adeta sonuç olarak 30 maç oynatılsalar Daye bu maçların tamamına yakınında hatırı sayılır katkı vermiş olur tabiiki küstürülmemesi koşuluyla ama Schilb'de tam aksine çoğu maçlarda taraftara saç baş yoldurur benzer şeyleri Diebler içinde yazabiliriz ha Diebler'i doğru kullanamaz hale geldi oda ayrı mesele,bunları görebilecekken aksini savunabilmek akıl tutulmasıyla eş değerdir başka açıklaması yok.

Eğer Daye'yi yerip Schilb'i görmezden gelmeyi Ataman bu adamı nasıl olsa her türlü oynatıyor vazgeçmiyor düşüncesine kapılarak yapılıyorsa zaten yanlışlık var yok eğer kendi basketbol bilgisine güvenerek bu yorum yapılıyorsa sahada yapılanlarla gördüklerimiz aynı şeyler kendini bu kadar zorlamaya gerek yok.

Diğer taraftan kendimizi dev aynasında görmeye gerek de yok. Bütçemize uygun ve aynı zamanda bizi tercih edecek en iyi 4 numaralardan biri belki de birincisi. Ne yazık ki gerçekler bu.
Bir de son 10 yılda izlediğimiz en iyi 4 numaralar Rancik ve Erceg'di galiba. Artık hesabı siz yapın.

Sevgili adaş söylemek istediklerini anlıyorum. bahsettiğin noktalarda da haklısın. Eurolegue'de kimsenin savunma yapmamasını tolere etmeyecek kadar sertleşmeye başladı cidden. Diğer maçları izliyorum; kalite düşük olsa da, savunma sertliği NBA normal sezonun çok önünde.

Bunlar bir yana sormak istediğim soru şu ; Daye için bu şekilde yani, savunma yapmayan oyunculara tahammül yok derken, zaman zaman lehine yazdığın Schilb'i bireysel ve takım savunması anlamında nereye koyuyorsun?

Sorumu yanlış anlama lütfen, yazılarını ciddi anlamda takip ettiğim ve basketbol bilgine güvendiğim için soruyorum..

Teşekkür ederim öncelikle, laptopum serviste olduğundan pek aktif olamadım forumda bir süre.

Schilb vasat bir savunmacı fakat savunmada da oyun aklı üst düzey. Omic'in arkasında da durabiliyor, match up oldugunda kısayı da savunabiliyor. Ama 'eh be bari el göster yauu!' denecek pozisyonu çok azdır Schilb'in. Fakat Daye'nin basketbolunda neredeyse savunma hiç yok. Fakat şu takımda savunma yapmıyor diye Daye'yi de eleştirmem şu vaziyette. Eleştirilecek tek şahıs var zira takımda.