Avrupa Futbol Ligleri 2021-2022

cok büyük kaos olacak bakalım sonu nereye varacak bu işin... kupadan ihraç olurlarsa seneye acayip takımlar cl oynayacak görünüyor..

Başta yazmayayım dedim de, ciddi ciddi sıkıntılı Fener taraftarı. 2 tane akıl tutulması yaşıyorlar bu sefer aynanda: birincisi 2008 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna inanıyorlar. İkincisi de Ali Koç'tan yeni kurulan lige katılmalarını istiyorlar ve inanıyorlar.

Başta yazmayayım dedim de, ciddi ciddi sıkıntılı Fener taraftarı. 2 tane akıl tutulması yaşıyorlar bu sefer aynanda: birincisi 2008 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna inanıyorlar. İkincisi de Ali Koç'tan yeni kurulan lige katılmalarını istiyorlar ve inanıyorlar.

Gördüm Allah canınızı almasın sizin ekseriyeti ruh hastası yemin ederim. Bu sene şampiyon olmaları lazım yoksa hepten tırlatacaklar. Zaten kafa açıyorlar aylardır yok 59 öncesi kupalar bilmem ne gerçekten tiksindirdiler futboldan spordan.

Bir gecede kurucu denen çoğu takım çıktı. Bu işin bir şekilde tatlıya bağlanabileceğini düşünüyordum ama bir anda böyle takımların çekilmesi de sürpriz oldu. Perez de giden gitsin kalan sağlar bizimdir diye rest çekmiş :). Çok ilginç şeyler oluyor hakikaten.

Bir gecede kurucu denen çoğu takım çıktı. Bu işin bir şekilde tatlıya bağlanabileceğini düşünüyordum ama bir anda böyle takımların çekilmesi de sürpriz oldu. Perez de giden gitsin kalan sağlar bizimdir diye rest çekmiş :). Çok ilginç şeyler oluyor hakikaten.
Muhtemelen italya ispanya birliği gibi birşey olacak durum eurolig fiba çekişmesi gibi uzun vadede kim kazanacak göreceğiz katolik ülkeler ile protestan ülkelerin çekişmesi bu aslında futbola yansımasını kısa vadede beklemiyordum

Bu gece itibariyle bence bu oluşum bitmese de gücünü bir hayli yitirdi. Giden ve gidecek olan kulüplerin yerine aynı seviyede kulüpler alamayacaklar. Bu durumda da para konuşmayınca bu organizasyonunun amacı kalmayacak. Ama ben başka bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Bu olayı kendi açımızdan milli takım açısından da gördük ve Merih, Ozan ve Hakan'ın Euro 2020'den men edileceği haberleştirildi. Açıkçası bu konu en saçma şey ve çeviri veya kavrama yanlışı olduğunu düşünüyorum. Bu takımların oyuncuları kendileri mi istedi bu organizasyonun kurulmasını da böyle bir hamle gerçekleşsin! Aksine en çok isyan edenler onlar. Bu ligde oynayanlara ceza verilebilir ve CEFERIN de benim anladığım bunu söylüyor. Yani Ağustos'ta başlaması öngörülen ligde 1 maçta kadroda yer aldığı anda men edilebilir ancak. Euro 2020'yi de kapsayamaz. Kapsarsa da futbolcular dava açar ve kısa sürede karar çıkarsa yüzde yüz men kararı kaldırılır. Çünkü hukuki anlamda komedi bir men kararı almış olur UEFA. Üstelik en oyuncuların katılamayacağı bir Avrupa Şampiyonası, kıtanın en büyükleri olmaktan çıkar ve UEFA en büyük cezayı kendine ve destekçisi federasyonların milli takımlarına verir. Kaldı ki sözleşmesi devam eden oyunculara da böyle bir müeyyide uygulanamaz bence. Futbolcunun 3 yıllık daha muhtemelen astronomik bir sözleşmesi varsa garantisi olmadan niye çıksın bu kontrattan. UEFA ve FIFA Kulüplere tavır alıp tek taraflı fesihlerde bu kulüpleri tanımadığı için futbolculara destek bile çıksa maddi olarak da destek olmalı ki böyle bir şey mümkün değil. Sadece bu takımlara transfer olanlar ve yeni sözleşme imzalayanlar için yaptırım kararı alabilirsin. Bence bu bile hak ihlali olur ve başta spor mahkemelerinden olmak üzere her yerden döner. Medyamızın tez canlılığıyla bir de detaylandırılmış haberlerde böyle bir itiraz bile yapılmaması aşırı şaşırtıcı.

Tüm dünyanın önünde dayılık yapıp sonra boşluğa düşersen illa diretirsin biraz, serde erkeklik var karizma var. Yani akıl var mantık var arkadaş. Siz boş adamlar da değilsiniz, nasıl böyle bir saçmalığa inanırsınız? Şampiyonlar Ligi yahu bu, boru değil. Logosunu amblemini görünce bile insan tuhaf oluyor. 70 yıllık ruhu, markayı bir gecede bozacaksın he? Misal şu an biri çıkıp Instagram'a rakip bir uygulama geliştirebilir mi, mümkün mü? Yani Şampiyonlar Ligi dediğin; anayasanın değiştirilemez maddelerinden biri gibi bir şey. Tarihe komik bir anı olarak not düşülecek sadece.

Tüm dünyanın önünde dayılık yapıp sonra boşluğa düşersen illa diretirsin biraz, serde erkeklik var karizma var. Yani akıl var mantık var arkadaş. Siz boş adamlar da değilsiniz, nasıl böyle bir saçmalığa inanırsınız? Şampiyonlar Ligi yahu bu, boru değil. Logosunu amblemini görünce bile insan tuhaf oluyor. 70 yıllık ruhu, markayı bir gecede bozacaksın he? Misal şu an biri çıkıp Instagram'a rakip bir uygulama geliştirebilir mi, mümkün mü? Yani Şampiyonlar Ligi dediğin; anayasanın değiştirilemez maddelerinden biri gibi bir şey. Tarihe komik bir anı olarak not düşülecek sadece.

Bence senin bahsettiğin şekilde komik değil. Şampiyonlar Liginin oluşumu da bu süper lig projesine alternatif olarak ortaya çıkmıştı 1992-93 sezonunda. Yani öyle 1 gecelik mevzu değil. Ama önceden blöf yaparken şimdi ellerini açtılar. Frak bundan ibaret. Şampiyonlar Liginin formatında ne değişiklik oluyorsa hep bu süper lig projesine rafa kaldırmak için yapılıyor. Yeni format da bu yüzden devreye sokuldu zaten.

Futbolun Avrupa'da kendine has bir taraftarlık duygusu var. Yeni nesiller futbolun ruhunu artık yaşamıyor. Ama taraftarlık ruhu başka bir şey. Örneğin ne kadar sürüngen bir sezon geçse de ligimizde şampiyon olsak taraftar olarak havalara uçarız. Kimse iyiydik kötüydük demez. Bu oluşturulmak istenen organizasyon tutsa futbolun zirvesi olur. Ancak, taraftarı peşinden sürüklemez, kalbini hoplatmaz, gece uyutmayan geceler yaşatmaz. Ama 90 dakikalık iyi deneyim sunar. Farklı bir kitle edinir. Ben artık futbolun ruhunun zaten parayla ve gelişen teknoloji ve imkanlarla öldüğünü düşünüyorum. Sadece kaliteli futbol izlenir kılar kendisini. Diğerleri taraftarlıktan yürüyebilir ancak.

Özellikle son kısımda güzel belirtmişsiniz; ruh ve iyi deneyim ayrımı. Ben de futbolun ruhunun öldüğünü düşündüğümden ne halleri varsa görsünler yazmıştım dün. Son durumun oluşmasında taraftarlar etkili oldu gibi görünüyor. Özellikle İngiliz kulüplerinin taraftarları, yani takımların gerçek ve daimi sahipleri.

İngiltere ve Almanya'da herkes kendi şehrinin hatta semtinin ve hatta varsa mahallesinin takımını aşkla tutuyor. O yüzden yerel rekabetler çok çok önemli. Futbolu aşmış bu rekabetler. Özellikle İngiltere'de holiganlığı göz önünde bulundurunca futbolun yan unsur bile kaldığı söylenebilir birçok taraftar için. Ancak tuttukları takımlar astronomik büyüyen taraftarlar işçi sınıfındaysa yine öyle kaldı. Ama bilet fiyatları arttı ve stadın dışında kaldı birçoğu. Yani para takımların gerçek sahiplerinin önüne geçti zaten. Manchester United'ın GLAZER tarafından satın alındığı ve bilet fiyatlarını arttırdığı ilk dönemde taraftarlar arasında bir grubun isyan edip yanılmıyorsam United FC diye bir kulüp bile kurmuşluğu var.

Özellikle İspanyollarda böyle bir taraftar kültürü yok. Real Madrid taraftarı her zaman dünyanın en iyisi olma inancıyla yaşıyor. Onlar için küçük takımların bir önemi yok. Dünyanın en iyi 3 oyuncusu takımlarına gelebilecekse gelsin isterler. Rekabeti değil en iyi olmayı şımarık çocuklar gibi istiyorlar. Ama bu yüzden La Liga bir anda yerlerde sürünür oldu. Sırf yayın gelirlerinde adil bir paylaşımdan yana olmayıp hep bana hep bana diyen zihniyet şimdi ligi 3 takımın çekiştiği ve sürpriz beklentisinin de oyun heyecanının da az olduğu Portekiz Ligine çevirdi. Şimdi de İngilizlerle kendi içlerinde edinemedikleri rekabeti arıyorlar. Premier Ligde adil paylaşım olduğu için bugün rekabetin geldiği nokta ortada. Büyük 6'lı da bunu istemiyor ve o yüzden bu oluşumun içine girdiler zaten.

Borussia Dortmund, Jadon Sancho için Manchester United ile 85 milyon euro karşılığında anlaştığını açıkladı.

Dortmund bu kadar parayı ne yapıyor merak ediyorum.

Alman kulüplerinin bazı tuhaf ama faydalı politikaları var. Ne kadar zengin olurlarsa olsun transfer harcamalarında düşük limit koyuyorlar kendilerine mesela. Ama cidden bu kadar büyük oyuncu satışlarının paralarını ne yapıyorlar ben de çözemedim.

Alman kulüplerinin bazı tuhaf ama faydalı politikaları var. Ne kadar zengin olurlarsa olsun transfer harcamalarında düşük limit koyuyorlar kendilerine mesela. Ama cidden bu kadar büyük oyuncu satışlarının paralarını ne yapıyorlar ben de çözemedim.

Altyapı ya da tesisleşmeye basıyorlardır tahminimce de, Bundesliga takımlarının sahip olduğu tesisleşme hangi ligde var bilmiyorum.

Almanya için olmayabilir ama futbol weaks belgelerine göre özellikle portekiz ve ispanya üzerinden yapılan transferlerde kara para aklandigi yönünde bilgiler vardı ve hatırlarsanız benfica ffp cezası alınca kara para aklayan 14 kulüp diye liste yayınladı sonra o olayın üstü kapatıldı manasiz gelen ve bu futbolcu bu kadar etmez dediginiz transferlerde genel de kara para aklaniyor maalesef

Başakşehir de son yıllarda açık ara en iyi top oynayan takımdı; ligin büyük takımı mı oluyor peki ? Kalibre olarak bahsettim ben. Juventus Barça Madrid oo De Light getir götürünü yapar mavallarından sonra Atalanta kalibresine düşmekten söz ediyorum.