Avrupa'dan Basketbol

Fener'in f4 mağlubiyetinden sonra bizim kadın takımının Avrupa şampiyonluğunu paylaşan adam vizyonsuz , ufak beyinli bir adamdır. Adam sana sadece ''TED Ankara '' dese sonua kadar haklı olacak. Galatasaray'ın büyüklüğünü anlamayan , farkında olmayan o kadar çok taraftarı var ki cidden deliriyorum şu tipleri gördükçe. Ya sen de git f4'e ya da sus. Top 16da karın tokluğuna adamları oynatıyorsun ; sonra da adamlarla dalga geçiyorsun. Adamların bütçesi 30 milyon euro olabilir ama sonuçta aynı arenada mücadele ediyorsan bunu bahane olarak öne süremezsin. Kör topal da olsa şuraya kadar gelen rakip takımı kutluyorum. O atmosferde ilk defa oynamak da kolay bir iş değil ve elendiler zaten doğal olarak. Bunda da garip bir durum yok bence.
Son olarak da Allah , beyinleri antu zihniyetiyle çalışan ; sadece üstündekinin renkleri farklı olan adamlara akıl fikir versin. Başarı maşarı umrumda değil ; aradaki mantalite farkı eriyor ben ona yanıyorum. Sen kulübüne '' ben daha büyük bir camia olmama rağmen niye Madrid'de değilim ? '' diyeceğine gidip adamla dalga geçiyorsun . Cidden inanılmaz !!!

Fener'in f4 mağlubiyetinden sonra bizim kadın takımının Avrupa şampiyonluğunu paylaşan adam vizyonsuz , ufak beyinli bir adamdır. Adam sana sadece ''TED Ankara '' dese sonua kadar haklı olacak. Galatasaray'ın büyüklüğünü anlamayan , farkında olmayan o kadar çok taraftarı var ki cidden deliriyorum şu tipleri gördükçe. Ya sen de git f4'e ya da sus. Top 16da karın tokluğuna adamları oynatıyorsun ; sonra da adamlarla dalga geçiyorsun. Adamların bütçesi 30 milyon euro olabilir ama sonuçta aynı arenada mücadele ediyorsan bunu bahane olarak öne süremezsin. Kör topal da olsa şuraya kadar gelen rakip takımı kutluyorum. O atmosferde ilk defa oynamak da kolay bir iş değil ve elendiler zaten doğal olarak. Bunda da garip bir durum yok bence.
Son olarak da Allah , beyinleri antu zihniyetiyle çalışan ; sadece üstündekinin renkleri farklı olan adamlara akıl fikir versin. Başarı maşarı umrumda değil ; aradaki mantalite farkı eriyor ben ona yanıyorum. Sen kulübüne '' ben daha büyük bir camia olmama rağmen niye Madrid'de değilim ? '' diyeceğine gidip adamla dalga geçiyorsun . Cidden inanılmaz !!!

Altina imzami atarim. Sirf "ezeli" rakip diye fb´yi kücümsememiz biyi büyültmez. adamlar avrupanin en iyi 4 takimindan biri, biz nerdeyiz?

büyük bir olasilikla gelecek sezon yine yükseklere oynayacaklar. bu defa tecrübe kazandilar.

Bizde saç baş yolduran Vuyukas, Almanya'da takımını sırtlamış.

Alman Ligi play-off'larında Ratiopharm ULM, Telekom Baskets Bonn'u deplasmanda 86-79 yenerek yarı finale yükseldi.

Galatasaray'da büyük hayal kırıklığı yaratarak sezon bitmeden ayrılan Ian Vougiokukas 18 sayı, 7 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, 3 blokla Ratiopharm'ın en etkili ismi oldu.

Yarı finaller Brose Basket - Ratiopharm ULM ve Alba Berlin - Bayern Münih mücadelelerine sahne olacak.

[video=youtube;N5vTi5wLdOI]https://www.youtube.com/watch?v=N5vTi5wLdOI[/video]

[video=youtube;6WXwdnTH8dc]https://www.youtube.com/watch?v=6WXwdnTH8dc[/video]

Bonsu'da yasaklı madde çıkmış.

AEK'da Pops Mensah Bonsu'da yasaklı madde belirlendi. Eski Beşiktaşlı ve Galatasaraylı oyuncuya verilecek ceza daha sonra açıklanacak.

Bilindiği gibi Yunanistan'da Panathinaikos forması giyen eski Fenerbahçe Ülkerli James Gist de yasaklı maddeden dolayı ceza almıştı.

Llull-Rodriguez işbirliği Play-Off'ları da sallamaya devam ediyor. Haftasonu Girona maçları vardı ama Albert Oliver önderliğinde Girona ne zaman umutlansa mutlaka ikisinden beri anında yanıt verdi. Severek takip ediyoruz bu ikiliyi.

Bu arada Alex Maric odun modun ama Girona'da yontulmuş biraz. Doğru pozisyonlar alıp doğru yerde topla buluşunca iyi bir rotasyon oyuncusu olduğunu gösterdi.

Maric Partizan'ın Final Four gören takımında gelişime baya açıktı fakat kariyerinin devamındaki tercihleri onu aşağı çekti.

İtalya Ligi play off yarı final serisi 4. maçında Sassari, evinde Milano'yu 80-67 yendi ve seride 3-1 öne geçti. Maç sonunda Lamonica'nın verdiği faule sinirlenip, hakemin üstüne yürüyen Daniel Hackett diskalifiye edildi. Serinin 6. maçı Pazartesi günü Milano'da oynanacak.

[video=youtube;sbPikA-Zxec]https://www.youtube.com/watch?v=sbPikA-Zxec&feature=youtu.be[/video]

Panathinaikos-Olympiakos rekabeti basketbolun hali hazırdaki en büyük keyfi.Geçtiğimiz yılki efsane final serisinin aksine Olympiakos Cumartesi 3-0'la 11. şampiyonluğunu kazanacak gibi dursa da,Panathinaikos'un rotasyonu sakatlıklar ve cezalarla örselense de bilhassa OAKA'daki maçlarıyla Avrupa basketbolunu tüm benliğimizle hissedebiliyoruz.

Son yılların kadro olarak en kötü Pana'sı sahadaydı ama mücadele tabiri adamların karakterlerine işlemiş. Mavrokefalidis'e yazık oldu. :)

İspanya'da Real-Valencia serisi çok çekişmeli geçiyor. Real geçen gün sahasında Valencia'ya kaybetmişti ama deplasmanda kazanarak avantajını geri aldı.

Almanya'da ise Bayern Münih küçük çaplı mucize yaratmıştı son 10 gündür. Saha avantajı Alba'da olmasına rağmen son maçta Alba'yı devirdimişlerdi. Üstüne finale çıkıp deplasmanda bu sefer bir başka zorlu rakip Bamberg'i ilk maçta mağlup edip avantaj yakalamışlardı. Hatta dün akşam Audi Dome'da daha ilk yarı bitmeden maç bitti gözüyle bakılırken, Bamberg ikinci yarı efsane bir dönüş yapıp Münih'i devirdi.

Son olarak unutmadan; Yunanistan'dan kemik seslerini duyduktan sonra diğer ülke liglerindeki eşleşmeler gösteri maçı gibi geliyor adama.

İtalya'da Sassari Milano'yu 4-3'lük seriyle eleyip, finale çıktı. Pazar günü başlayacak final serisinde Sassari ile Reggio Emilia karşılaşacak.

İspanya'da Real Madrid, Valencia'yı 3-1'lik seriyle geçti. Diğer yarı final eşleşmesinde ise Malaga ile Barcelona karşılaşıyor ve durum 2-2'ye geldi. Son maç pazar günü saat 18.00'de, Barça'nın evinde oynanacak ve Sports Tv'den yayınlanacak.

Almanya'da play-off final serisinde Ulm'u 4-1 ile geçen Bamberg ile, Alba'yı 3-2 ile eleyen Bayern Münih karşılaşıyor. Bamberg'in ev sahibi olduğu seride, her iki takım da birbirini deplasmanda yendi ve durum 1-1'e geldi. Serinin üçüncü maçı pazar günü saat 20.00'de Sports Tv'den canlı yayınlanacak.

Bamberg'e deplasmanda maçı kazandıran son saniye basketi... Asist forumda sıkça ismi yazılan Wanamaker'dan... :)

[video=youtube;oStNDojYVQY]https://www.youtube.com/watch?v=oStNDojYVQY[/video]

7 maçlık yarı final serisi Türkiye'de bir dönem kadın basketbol final serisinin 7 maç üzerinden oynanması kadar absürd.

Olympiakos 2012'de Euroleague ve Yunanistan Ligi'ni kazandığında Panathinaikos'un 15 yıllık hegomonyasına esaslı bir cevap vermişti.2013'te Euroleague'i üst üste ikinci kez kazanmışken saha avantajına sahip oldukları final serisinde paralize olup seriyi 3-0 kaybettiler.Devamında geçtiğimiz sezon OAKA'dan 3. maçı çalıp Pire'ye şampiyonluk için dönmüşken sahalarında 4. maçı Spanoulis'in 1 sayıda kalmasıyla kaybedip OAKA'da Panathinaikos'un üst üste ikinci şampiyonluğunu izlemişlerdi.
Üst paragrafta yazdığım 3 yılın öncesinde son 14 yılda 13 Panathinaikos şampiyonluğu olduğundan Olympiakos için hayli zor bir psikolojiye dönüşmüştü Yunanistan Ligi.Final serisini bugün itibariyle 3-0'la bitirdiler,salon özellikle Diamantidis'e karşı yılların birikimi ve öc alma güdüsüyle hayli sertti.Bu sezon oynadıkları 5 derbiyi de Olympiakos'un kazandığını belirtelim.
Gate 7'nin bulunduğu pota arkasında şampiyonluğa 1 dakika kala meşaleler yanınca içim gitti,son olarak Yunan halkına halen uyuşmamasından ötürü saygılarımı sunuyorum.

Olympiakos'un şampiyonluğu,Sırbistan'da Kızılyıldız'ın uzun yıllar sonra bugün büyük ihtimalle şampiyonluğu yakalayacak olması,Karşıyaka'nın buradaki yıllar boyu hatırlanacak performansı derken esas bomba İsrail'den geldi.Maccabi Tel Aviv yarı final serisine Hapoel Eliat karşısında 2-0'la girdi,üstelik ikinci maçı deplasmanda 22 sayıyla kazandı.Kendi sahasında oynadığı 3. maçta son periyota 6 sayı farkla önde girdiği halde maç uzadı,uzatmada 104-98'le kaybetti.Üstüne önce deplasmanda oynadığı 4. maçı net skorla,üstüne sahasında oynadığı 5. maçı 3 sayı farkla kaybederek 3-2'yle elendi.Final dahi göremedi.
İsrail'de en son ne zaman Maccabi'siz bir final serisi oynandı sorusuna 10 İsrailli basketbolseverin 7'si cevap veremez herhalde. :) Final serisinin sıradışılığı bir yana Maccabi Tel Aviv-Hapoel Eliat serisi 100 yıl sonra dahi değer görür diye düşünüyorum.

Fenerbahçe'nin F4 oynamasını öve öve bitiremeyenler vardı. Evet, F4 oynamak her türlü başarıdır. Ancak bu sene tüm şans faktörü FB'nin yanındaydı. Evvelki yıllara göre daha rahat bir Top 16 grubu, ardından çeyrek finalde son yılların en kötü Maccabi'si... Aynı şans F4'te devam etmeyince netiicesini gördük.