Bayanlar Euroleague

Eğlenceye düşkün biri için Avrupada gidebilecğei 3 şehir var ilk başta .. Londra, İstanbul ve Moskova.. Ama bayansa İstanbul 3. sıraya iner bunların arasında.. Havası da ayrıdır İstanbulun o da avantajı..

Neyse alırlarsa hayırlı olsun. Bize gelirsek, vecerova yerine amrikalı bir 5 numara alabiliriz. Ben leuchanka'nın kalamsından yanayım. Hem yararlı, hemde takımda bir istikrar oluşmalı..

Parasını düzenli olarak aldıktan sonra, ki bu konuda referans olabilecek pek çok önemli oyuncu var son yıllarda, İstanbul = 10 Rusya eder. Bu konuda net fikir edinebilmek için de Kerem Tunçeri ile konuşmak lazım aslında. : ) Rusya günlerinin sıkıcılığından fazlaca bahseder kendisi.

A.Çağlar TORUN' Alıntı:
Parasını düzenli olarak aldıktan sonra, ki bu konuda referans olabilecek pek çok önemli oyuncu var son yıllarda, İstanbul = 10 Rusya eder. Bu konuda net fikir edinebilmek için de Kerem Tunçeri ile konuşmak lazım aslında. : ) Rusya günlerinin sıkıcılığından fazlaca bahseder kendisi.

Kerem işi bilmiyormuş Çağlar :)
Ben Moskova'da olacam ve sıkılacam imkansız :)

Farkındaysanız arkadaşlar ligimiz yıldız kaynıyor artık. 3 yıl önce Tamika deseler güler geçerdim ama şimdi io bizim takımda forma giyiyor. Çok büyük ilerleme keydettik bayan basketbolda.

Yıllardır adı geçerdi hep transfer konularında bu ikilinin.

Sue Bird ve Becky Hammon...

Bu ikiliden birini alalım biz,fenerin Taurasi'yi getirmesini isterim ben.

Oyun kurucu pozisyonunda zayıfız onlara karşı.Taurasi'yle eşleşebilecek Katie-Tamika-Seimone var zaten.

Takımı forvet pozisyonlarında yıldızlarla donattık,o yıldızları oynatabilecek oyuncu istiyorum ben.

Sue Bird ve Taurasi yakın arkadaşlar.Taurasi fenere gelirse bize neden gelmesin diyorum Sue Bird ama Becky Hammon'ın da yaş durumundan gelme ihtimali daha kuvvetli tabi.

Taurasi Böyle İstedi

Bayanlar Euroleague yarı final serisi Spartak-Ekaterinburg maçında Eurosport spikeri Caner Eler, bu başlığı final four?u yazacaklara vermişti zaten. Ama final maçında, damga tekrardan aynı oyuncu tarafından vurulunca yazınında konusu herşeyi Diana Taurasi üstüne olacak elbet. Ekaterinburg ancak bu kadar yaklaşabilirdi Spartak?ı elemeye, ancak bu kadar dominant oynarak zorlayabilirdi bu yenilmez takımı. Ama Taurasi suikastla öldürülen takım sahibi Şabtay Kalmanovic?e şampiyonluk sözü vermişçesine büyük oynadı final four?u ve istediğini de aldı.

Bu Final Four?un öğrettiğini nokta yeniden oyuncu kalite farkının oluşturduğu büyük uçurum. En zayıf kadro, Wisla?da idi. Belki?de en iyi koç Wisla?da olsa da hiçbir maçta direnemediler. İkinci en zayıf ekip Ros Casares?ti. Ama onlardan daha zayıf bir rakip yarı finalde önlerine çıkınca elemek güç olmadı. Tabi bu sistemin ne kadar adil olduğu tartışılır. Sırf 2 Rus takımı final four?da diye yarı finalde karşılaştırma zorunluluğu bana saçma geliyor. Sırf Ekaterinburg bu yüzden 2 yıldır finali kaçırması pek adil değil. Ama ne olursa olsun her sene Spartak?ı devirmeye biraz daha yaklaşıyorlar. Ama geçen hafta yazımda da belirttiğim gibi Diana Taurasi ve Slyvia Fowles hangi takımda yan yana olursalar Final Four?da şampiyon o takım olur, çok ekstra durumlar gerçekleşmediği sürece. Özellikle ilk maçta Fowles?un gizli kahraman olduğunu görmek lazım. Ann Wauters gibi bir uzunu dışarı süpürmesi, her turnikede rakibi caydırması, korkutması büyük güç. Ama önceki yazımda da belirttiğim gibi Spartak?ın şampiyonluğunun nedenlerini yazmaya gerek yok. Senin en önemli oyuncun 2 maçta toplam 66 sayı atıp, 18 ribaund alıyorsa olay zaten bitmiştir. Kadın basketbolunda böyle bir bireysel performans olacak iş değil. Eğer oluyorsa da sonuç zaten şampiyonluk oluyor.

Spartak şampiyon olunca Final Four yazısı da yazmak daha da zorlaşıyor. Hep aynı başarı hikayesinin nedenlerini yazmak bana kalırsa anlamsız. O yüzden, Diana Taurasi?nin gelecek sene Fenerbahçe forması giyeceği haberlerinin olacağını varsayarak bir yazı yazmak en doğrusu. Bana kalırsa da bu olay gerçekleşecek. Cappy Pondexter, Seimone Augustus ve en son olarak da Diana Taurasi. Yeryüzünün en iyi 3 kısa kadın oyuncusu Türkiye topraklarına ayak basıp, bir Türk takımı için ter dökmüş olacak. Bu durum olağanüstü olarak adlandırılabilir. Rusya gibi bir pazardan böyle oyuncuları kapabilmek ligimizinde kalitesini, ismini herşeyini geliştirecektir.

Diana Taurasi hem WNBA?de, hem de Avrupa?da iz bırakabilen bir oyuncu. İki yerde de aynı performansı verebilen nadir oyunculardan. Böyle yıldızların aslında Avrupa?da performanslarını rölantiye alarak oynadıkları bir gerçek. Fiyat performans olayında zararı kulüpler çekse de, doğru yabancılar ile bu işler halledilebiliyor. Fenerbahçe için Taurasi asla bir kumar değildir. Deana Nolan, Becky Hammon hatta Lauren Jackson gelse kumar diyebilirdim ama Taurasi?nin kazanma azmi ve isteği her oyuncudan birkaç gömlek fazla olunca işler zaten iyi gidecektir. Ama olay sadece Taurasi?de bitmiyor. Bunuda görmek lazım. Belki, Sutton Brown Türk yapılıp zorlanan uzun rotasyonuna özellikle Avrupa için bir takviyede gerekli olacaktır. Ama bu transfer olayları hep sonraki olaylar. Önce bir koç gerekli Fenerbahçe takımına. En önemli oyuncularada sahip olsanda, bir etkin koç olmadan zirveye yürümek kolay değil. Adınız Spartak değil ise... O yüzden koçun önemi çok fazla olacaktır. Şu an ismi en fazla geçen Pokey Chatman... Bana kalırsa alınırsa hata olur. Taurasi?nin yanına Chatman hafif kalabilir tüm sezon için. Fenerbahçe?de pişmesi gereken bir koç değil, masaya yumruğunu vurması şart birileri gerekiyor. Bu sayede Fenerbahçe Avrupa?da farkı yaratabilir. Chatman?ın kolej kariyerine saygım sonsuz ama Avrupa?daki dinamikler çok farklı. Altyapıda alınan eğitim, sertlik, koç faktörü herşey daha kapsamlı, daha inci çizgilerle belirlenmiş durumda. Avrupa?da iyi koçla belli noktalara gelebilmenin örnekleri çoktur. Zaten son örneği de Jose Fernandez... Hani Fenerbahçe?ye de çok iyi gider diye düşünüyorum.

Seneye Diana Taurasi Fenerbahçe?de, Seimone Augustus Galatasaray?da görebilirsek lig için büyük kazanç olacaktır. Özellikle böyle oyuncuların tribünü doldurma konusunda da büyük yardımlarının olacağını düşünürsek. Bu sayede bayan basketbolu da gelişecektir.

Bu sene Euroleaguede mücadele edecek Takimlar belli oldu.

Croatia
Gospic Croatia Osiguranje

Czech R.
Frisco SIKA Brno
ZVVZ USK Praha

France
Bourges Basket
USO Mondeville
Tarbes Gespe Bigorre

Hungary
MKB Euroleasing Sopron
MiZo Pécs 2010

Italy
Cras Basket Taranto
Famila Basket Schio

Latvia
TTT Riga

Lithuania
VICI Kaunas

Poland
KS AZS-PWSZ Gorzow
Lotos Gdynia
Wisla Can-Pack Krakow

Russia
Spartak Moscow Region Vidnoje
Nadezhda Orenburg
UMMC Ekaterinburg

Slovakia
Good Angels Kosice

Spain
Ciudad Ros Casares Valencia
Halcon Avenida
Rivas Ecópolis Covibar

Turkey
Fenerbahce
Galatasaray

Kaynak: http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH ... de_on.html

Bu takımlar arasından en iyi 3 takım kimdir?

Geçen seneden bayağı kadro değişti de :)