BSL 2. Hafta | Galatasaray 101-107 Darüşşafaka

Sıfırdan ve geç kurulmuş takımız zaman lazım zamana ihtiyaç var.Eksiğimiz var mesela savunması iyi bir pivot ihtiyacı açıkça belli oluyor.Geçen seneden iyimiyiz iyiyiz ama zamana ihtiyaç var.

Geçen hafta zayıf Çekmece'ye karşı kazanınca herkes bir havaya girmişti. Yarı final, final hatta şampiyonluk diyenler vardı. Melo, Blackshaer, Akoon Purcell'i falan Euroleague'e göndermişti herkes. Ayaklarınız yere bassın demiştim bugün gördük. Bu takımın kadrosu eksik ve yeterli değil. Bizden daha iyi ve oturmuş en az 5-6 takım var demiştim ve Daçka da bunlardan biri. Bana göre skor gayet normal ama geçen hafta her şeyi göklere çıkaranlar şimdi yerin dibine sokacaktır eminim. Klasik Türk insanı işte.
👏

Bizim tek oyuncuya yüklenmememiz lazım bence.2.çeyrekteki oyunumuz ve mücadelemiz ile 2.yarıdaki oyunumuz arasında dağlar kadar fark var.Savunma yaparken ya pota altını riske etmek zorundayız ya da dış şutları.Kötü savunma yapıyoruz.

Hücumda ise oyuncular Nba'deymiş gibi kaldırıp kaldırıp şut deniyorlar.Paslaşmak yok,pozisyon hazırlamak yok,bu şekilde denemeler yapıldıkça zaten kötü savunma yapan takım iyice aşağıya çekiliyor.

Koç için demiyorum bunu,molalardan sürekli top kaybıyla veya kötü tercihlerle dönmemizde çok garip.

Maçı kötü oynadık ve kaybettik ama çok da gömmeye gerek yok. Takımın oyun kurucuları bunlarsa işimiz zor. Ekrem Hoca ne yapıp edip bunlardan oyun kurucu çıkarmak durumunda ve bence çıkaracaktır da... Bugün Sadık ekmeğini hep taştan çıkardı. Blackshear'a bir defa top indirebildiler. Kravish devrildiğinde top alamadı mesela. Kısalar geçen hafta da uzunları besleyemedi ama attıklarını sokunca kazanabilmiştik. Yeni bir takımız ve şu sıralar takım olabilmek kazanmaktan daha önemli. Keşke bugün de takım olarak kaybetseydik. Canları sağ olsun, haftaya ben bu takımı yine heyecanla izlerim.

Geçen hafta herkesi yenecek gibi oynadık ve öyle de yorum yaptık. Bu hafta da herkese yenilecek gibi oynadık. Geçen hafta göklere çıkarmak çok doğru değilse de bu hafta da çöpe atmak o derece ütopik bir yorum oluyor. Neticede Fener'i eze eze farka yatırmış da bir takımdık geçenlerde. O da mı zayıftı ? Son saniyede 2 kere maçı verdik bugün. Şayet Win ile dönseydik ne olacaktı peki ? Daçka zayıf rakip mi olacaktı ? Ne ettiysek kendimize ettik, rakip güçlü falan değildi. 10-15 sayı da öne geçtik. Haftaya ne olur bilmiyorum ama zamana ihtiyacımız olduğunu cümle alem görüyor zaten.

Gökseline kizmiyorum artik çünkü gökselin bu. Bu adam yıllardır takımda diye kaptan diye takımda tutulan 2'ci lig oyuncusudur. Melo ise hayal kırıklığı yarattı bu maçta. Tabii her maç iyi oynayacak diye durum yok o yüzden kizmiyorum, kazandıracağı maçlar da olacaktır. Kravish ise tekrar ediyorum yanlış seçim olmuş. Bize savunma yapan ve ribaundlarda etkili pivot lâzımdı. Yıllardır bunun karın ağrısını çekerken yine aynı profil pivot getirmişiz.

Gömmeye ya da göklere çıkarmaya gerek yok. Kötü bir maç oynadık. Melo hakikaten hayatının en kötü maçını oynamış olabilir, bir türlü atış sokamadı. Sezon yeni başladı, yol uzun dolayısıyla gerekli dersler çıkarılmalı. Melo'nun takıma geç katılması da ayrı handikap oldu, ikili oyunların oturmamasinin en büyük sebeplerinden biri. Bugün maalesef uzunlara top hiç inmedi. Dediğim gibi çok kötü bir günümüzdeydik. Şu Doğuş'u seyretmek kadar basketbolun nefret ettiğim tarafı yok. Bir insan herseyiyle antipatik olabilir mi?!

Galatasaray'ın pivot sorunu var. Oraya geleni geçeni blok manyağı yapacak bir oyuncu bulmazsanız işiniz zor. Takımın çok yeni olduğu belli. Oyuncular birbirlerine pek alışamamış.

Daçkanın iyi bir takım olduğunu düşünmüyorum ilk 10 a giremeyeceğinide iddaa ediyorum hatta. Maç için tek sevindirici şey Sadık bizim için önemli bir parça olacağı onun dışında melo resmen sabote etti ve göksenin 3 te 0 ı ile verdik maçı keza Sinan ve Doğuşda çok ekstra oynadı. Takımın Kravish yerine iyi bir ribaund çekebilen bir uzun lazım, Akoon-purcell daha efektif kullanmalıyız adama en fazla 1-2 pozisyon hazırladık kalanı hep bire bir zorlamasıydı. Yine Okben'in 4 oynadığı dakikalarda fena değildik farkı açtık, çok enseyi karartmalık bir durum yok bence.

Galatasaray Kulübü derinlerde bir yerde pivot almamalıyız diye karar almış büyük olasılıkla. Yıllardır maalesef bu izdirabi çekiyoruz. Yönetimler değişiyor, Hocalar değişiyor fakat bu müzmin pivot sorunu bitmiyor. Iyi 4ler 4.5lar geliyor fakat 5 sıkıntısı hiç bitmedi.

Bu forumda sonsuza kadar Göksenin'e tepki olacak fakat bizlerin anlamadığı ve bilmediği ne var da Göksenin ilk 5 başlıyor, önemli bir zaman diliminde oynayabiliyor. Basketbolculuk melekelerinden hiç bir şey göremiyoruz. Takım arkadaşı Sertaç Barcelona yaparken kendisi güle oynaya vakit öldürüyor. Bir koç gidiyor bir koç geliyor sonuç: Göksenin kaptan ve ilk 5. Futbolda Babel'e olan tepki yakında salonlarda Göksenin'e olacak. Güzel olansa Sadık'ın performansı. Bence büyük bir karakter kazandık.

Dün şampiyonduk, bugün küme düşmüşüz. Olumlu olumsuz noktalar vardı ama bu kadar insanı toplayıp bi sinerji yaratmaya çalışırken bu mağlubiyet olmadı. Takım kaptanı saha ortasında adam fırçalamayacak. 0/3 serbest atış atmayacak. Olan oldu. Bugün gibi kötü şut atmayız her zaman ancak.

Geçen sene Tofaşta topsuz oyunun kitabını yazan Akoon Purcell'e bir tane topsuz oyun çizmemek hep iso denetmek çok acayip yani çeşitlilik gerekiyor oyuna. Kravish iyi bir karakter ama takımın tempsuna cevap veremiyor Avrupa takımında bir rotasyon oyuncusu olabilir daha büyük rolü olabilir ama bizim gibi 5 yabancılı takımlarda her pozisyona net oyuncu gerekiyor. Çift maç haftasında başlıyor ŞL'ye mutlaka 6. yabancı almamız lazım bunun hastalığı var sakatlığı var.

Dün şampiyonduk, bugün küme düşmüşüz. Olumlu olumsuz noktalar vardı ama bu kadar insanı toplayıp bi sinerji yaratmaya çalışırken bu mağlubiyet olmadı. Takım kaptanı saha ortasında adam fırçalamayacak. 0/3 serbest atış atmayacak. Olan oldu. Bugün gibi kötü şut atmayız her zaman ancak.

Geçen sene Tofaşta topsuz oyunun kitabını yazan Akoon Purcell'e bir tane topsuz oyun çizmemek hep iso denetmek çok acayip yani çeşitlilik gerekiyor oyuna. Kravish iyi bir karakter ama takımın tempsuna cevap veremiyor Avrupa takımında bir rotasyon oyuncusu olabilir daha büyük rolü olabilir ama bizim gibi 5 yabancılı takımlarda her pozisyona net oyuncu gerekiyor. Çift maç haftasında başlıyor ŞL'ye mutlaka 6. yabancı almamız lazım bunun hastalığı var sakatlığı var.
Takım hücumda çok doğaçlama takılıyor. Doğru düzgün bir çeşitlilik yok isolation, transition ve fast break üzerinden gidiyoruz böyle olunca da olay sadece oyuncuların yaratıcılığına kalıyor. Koç bu anlamda iyi bir sınav vermedi şu ana kadar. Koça biraz daha zaman vermek iyi olabilir ama bir süre sonra bir Koç değişikliği gerekebilir gibi duruyor. Filipovski boşta mı hala?

Ertuğrul Erdoğan döneminde iyi takımlar guard seçimleri yüzünden potansiyeline ulaşamadı. İnşallah bu sezon da Kravish veya 5 yabancı tercihi yüzünden aynı durumu yaşamayız.