Dee:Kader Beni Aslan Yaptı

Dee, G.Saray?ı neden seçtiğini VATAN'a anlattı. Adnan Onaran'ın özel röportajı

?Hazırlık kampında koç Murat Özyer tribünde ailemle kaynaşınca Olympiakos yerine G.Saray?ı tercih ettim.?

Tek kişilik fast-break? ve ?Üçlükçü Dee? lakaplarının sahibi Dee Brown?un G.Saray Cafe Crown?a gelmesi Amerikan medyası dahil basketbol camiasında büyük yankı yaratmıştı. Ve o Dee, Türkiye ve sarı-kırmızılıları neden seçtiğinin yanısıra sezonla ilgili düşüncelerini VATAN?a anlattı. İşte Dee?nin ağzından İstanbul?a geliş hikâyesi

TAKIM İÇİN VARIM

Dee, öncelikle transferinden bu yana yaratılan ?tek başına takım? imajından memnun olmadığını belirtiyor. ?Ben takım için varım? diyen Brown şöyle konuştu: ?Burada öyle bir hava oluşmuş ki herkes benden maçlarda 30 sayı civarı atmamı bekliyor Ama bu benim oyunum değil. Oyun kurucu olarak topu takıma iyi dağıtmam ve doğru basketbolu oynatmayı sağlamam gerekiyor. Takımın kazanması için gerekeni sergilemem gerekiyor. Ben de bunun için buradayım. Her maçımızı ciddiye alarak koyduğumuz hedeflere ulaşmak istiyoruz. Bu şampiyonluk bile olabilir. Taraftarlar siteme F.Bahçe ve Beşiktaş maçlarının önemiyle ilgili yazılar yazıyorlar. Şunu demeliyim ki her maç benim için çok önemlidir ve hepsine özellikle hazırlanırım. İstanbul benim kaderimde vardı diye düşünüyorum. NBA yaz kampında koç Murat Özyer haberi olmadan ailemin yanına oturmuş. Her basketimde en önce onlar sevinince koç da bizimkilerin taraftardan öte olduğunu anlamış ve böylece Murat Hoca benden önce ailemle tanışmış. Çok iyi biri. NBA?de kalmayacağım belli olduktan sonra tercihimi koçtan, dolayısıyla da G.Saray?dan yana kullandım. Olympiakos ile de bir görüşme oldu ancak onlar ilk seçenek olarak beni görmemeleri sebebiyle teklif hoşuma gitmedi?

SIKINTILI DRAFT

Kolejde mucizeler iki takım arkadaşı Deron Williams ve Luther Head 2005?te ilk turda yüksek sıralardan seçilirken, ertesi yıl 2. tur 46. sıradan draftıyla ilgili ?Kolej yılları harikaydı. ABD?nin en iyi oyun kurucusu Deron Williams ve çok iyi şutör Luther Head ile çok iyi bir üçlü olmuştuk ve o havayla büyük başarılar yakaladık. Üçümüz birden draftlere girme kararı aldık ancak hazırlık döneminde ayağım kırılıca çekilmek zorunda kaldım. Draftlerde her zaman istediğiniz olmuyor. Onlarla geçen günleri ölümsüzleştirmek adında ?Sports Illustrated? dergisine kapak olan üçümüzün bulunduğu fotoğrafın dövmesini koluma yaptırdım. Buna benzer 10 tane daha dövmem ve hepsinin de ayrı anlamları bulunuyor? diye konuştu. Sarı-kırmızılı takımla beraber Beko Basketbol Ligi?nde 3?te 3 yapan Dee Brown?un kaderim dediği İstanbul?da şimdilik keyfi çok yerinde.

Fener ve Beşiktaş maçının önemini belirtiyorlarmış oh oh iyi belirtsinler sitesinde , o her ne kadar her maç önemli dese de anlamıştır fenerbahçe ve beşiktaş maçında nasıl oynaması gerektiğini =)

murat özyer'in transfer taktikleri süpermiş yanlız =) zayıf noktasından yakalamış =))

kendisi smaç vurabiliyor mu acaba merak ediyorum . çok atletik, pek zıplarken göremedik gerçi de baya rebound çekiyor aslında.. daha hiç öyle 1-1 fastbreake kalmadı, kalır mı da bilmem ama bi smaç bekliyorum kendisinden =)

türkiyede tüm takımlar alan savuması yapıp çok fazla gömüyorlar geriye koşan hiç bir takıma fast atabileceğini düşünmüyorum.
şuana kadar çok yapmadığı birşeyi yapıyor bunu öğreniyor alan savunmasına karşı oynuyor ve şuan kadar yaptığı asistlerde çok başarılı

murat hocada bi luke ve ailesi ile tanışsada onunda getirse :)

Bjk Apodaca Shumpert gibi italya liginin onemli oyuncularını transfer ederken en onemli etkenin Ergin Ataman oldugunu belirtmistim. Bizimse kariyerli yabancı konusunda, bu nedenden oturu zorlandıgımızı yazmıstım. Murat Ozyer, Dee transferindeki roluyle bu konudaki elestirimi bosa cıkardı, tesekkur ederim kendisine.

fast break atamiyor belki ama hucuma çok çabuk geliyoruz bu kesin.. eurobaskette 10 saniye kala topu yarısahaya getirebilen ender ve engin guard ikilisinden sonra mercedes gibi geliyor dee =))

bir de kesinlikle bilerek ve kontrollu oynuyor, oynatıyor.. daha geleli çok uzun zaman olmamasına rağmen maçın belli kesimlerinde ofansta güzel oyunlar yapiyoruz.. biraz daha alışıp bu hucum ritmini daha uzun vakitlere yayarsak zaten korkulacak bir takım oluruz =)

Murat Hoca olaya damardan girmiş demek... Böyle bir oyuncuyu takımıza kazandırdıkları için herkese teşekkür etmek gerekir. Hem basketbolu hem de KİŞİLİĞİ ile çok iyi bir oyuncu. Güven veriyor oyunun temposunu ayarlıyor. Daha da iyi olacaktır.
Arda Öztürk' Alıntı:
............

Bende aynı şeyi düşünmüştüm... Bi de Luke la bir temas kursa...

sadece bizim değil tüm türkiyenin teşekkür etmesi gerek böyle oyuncular kaç yılda bir geliyor bu lige.

Re:

Arda Öztürk' Alıntı:
türkiyede tüm takımlar alan savuması yapıp çok fazla gömüyorlar geriye koşan hiç bir takıma fast atabileceğini düşünmüyorum.
şuana kadar çok yapmadığı birşeyi yapıyor bunu öğreniyor alan savunmasına karşı oynuyor ve şuan kadar yaptığı asistlerde çok başarılı

Fastbreak atmaya başladı ufak ufak rica ederim :)

abi atamıyor demedim abi atması zor :) 40 dakika alan savunması yapan takımlar var ligde yeteneğinin olduğunu biliyoruz ama nba ile buradaki sistem farklı bundan dolayı alaşması zaman alabilir.

Re:

Arda Öztürk' Alıntı:
abi atamıyor demedim abi atması zor :) 40 dakika alan savunması yapan takımlar var ligde yeteneğinin olduğunu biliyoruz ama nba ile buradaki sistem farklı bundan dolayı alaşması zaman alabilir.
sus bi de cevap veriyorsun :D :D :D
Yanlış anlamışım arda 8)

Re:

Berk Turanli' Alıntı:
fast break atamiyor belki ama hucuma çok çabuk geliyoruz bu kesin.. eurobaskette 10 saniye kala topu yarısahaya getirebilen ender ve engin guard ikilisinden sonra mercedes gibi geliyor dee =))

bir de kesinlikle bilerek ve kontrollu oynuyor, oynatıyor.. daha geleli çok uzun zaman olmamasına rağmen maçın belli kesimlerinde ofansta güzel oyunlar yapiyoruz.. biraz daha alışıp bu hucum ritmini daha uzun vakitlere yayarsak zaten korkulacak bir takım oluruz =)

abi bende bu engin ve ender orneğini verecektim..ağzına sağlık bende cok yaşıycaksın:)

Pınar Anidjar' Alıntı:
Dee'yi eleştirmen normal o da kendini eleştiriyor.En son yadığı blog tada görebilirsin

''En son yazdığım blog?tan beri 3 maç oynadık.3 kilit oyuncumuzun sakat olduğu zor maçlardı.İlk olarak Belçika?ya gittik, maalesef zafer ile geri dönemedik.Ben fena oynamadım, 16 sayı fakat yalnızca 1 asist.Oyunun bitmesine 3.6 saniye kala 3 serbest atıştan 2.sini kaçırdım ve oyunu eşitleme şansını kaybettim.Bazı kişilerin oyunun kaybedilmesine benim sebep olduğumu söylediklerini duydum.Eğer serbest atışlarımın hepsinde başarılı olsaydım maçı yenebileceğimiz söylenmiş.Bu söylenene bir şekilde katılıyorum. Takımı hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm,bu da bir şekilde oyunun bir parçası.Oyundan sonraki gün, kendimi zayıf olduğum konuda geliştirmek için 1000 adet serbest atış yaptım, oyundaki kaybettiğim açıdan.Ben her zaman çizgiden %70-78 attım fakat oyun kurucu olarak %85-90 yapmak zorundasınız çünkü top hep sizin elinizde.Taraftarlar her zamanki gibi mükemmellerdi.Biz nereye gitsek onlarda orda ve bayrak sallayıp tezahürat ediyorlar. Kaybetmemize rağmen güzel bir yolculuktu.Faklı bir ülkeyi daha görme fırsatı yakaladım.Daha iyi olmak için oynadığım süreçte, sakatlanmadan bir maç daha son buldu.

2 tane yenilgiden sonra, şimdi ligin iyi takımlarından Banvit ile deplasmanda oynamak üzere İstanbul?dan feribotla iki saat uzaklıkta olan Balıkesir?e gideceğiz. Hala 3 oyuncumuz sakatlıklarından dolayı dışarıda. Aklımızı başımıza toplayıp bu maçı kazanmak zorundaydık.Nerdeyse bütün maç boyunca gerideydik.Playoff maçı atmosferi vardı sahada.İki takımın taraftarları da coşmuştu.3 sayı farkla kazandığımız bu maçta iyi oynadığımı düşünüyorum.16 sayı, 8 asist.Gerçekten istediğim gibi şut atamadığımı ve savunma yapamadığımı düşünsem de oynadığım bazı anlarda topun hakkını verdiğimi düşünüyorum.( Youtube?tan bakabilirsiniz.) Ayrıca maçın sonlarına doğru oyunu kilitleyen 5-6 tane başarılı serbest atışım oldu. Bu yüzden her zaman çalışmalı ve pratik yapmalısınız, o zaman başarılı olursunuz. Maçı kazanmak bizi ligde birinci sırada tutar, o yüzden şampiyon olmak için kazanmak zorundayız. Takım olarak iyi oynadığımızı düşünüyorum. Kesinlikle takım olarak kazanılmış bir zaferdi ve misafir olduğun takımın sahasında zafer almak güzel bir duygu.

Balıkesir yolculuğundan 2 gün sonra muhtemel elemenin olacağı Salı günkü Asesoft ile yapılan karşılaşmada çok yorgun olmama rağmen en iyi şekilde oynamak zorunda olduğumun bilincindeydim.Kaybetseydik eleneceğimiz bu maçı, 8 sayı farkla kazandık. Maçı aldıysak ta ben çok iyi oynadığımızı düşünmüyorum. Görünüşe göre taraftarlarımız hafta içi ve ULEB maçlarına pek ilgi göstermiyorlar. Maça gelen taraftarlarımız ise sağ olsunlar sahada seslerini duyurdular ve zaferin tadını çıkardılar. Üst üste iki malubiyetten sonra kazandığımız iki galibiyet beni çok mutlu etti. Kötü oynadığında ve kaybettiğinde yaşadıkların ve hissettiklerin çok da güzel şeyler değil. Sadece insanda stres yapıyor ve hayatımda strese hiç gerek yok şuanda. Kazanmak kadar güzel bir duygu yok. Kazandığın sürece hayatın daha güzel takımın tutumu daha iyi ve çok daha fazla eğleniyorsun.

Bunların dışında, her gün kendimi geliştirmek adına çalışıyorum.Sahaya çıktığımda aklımdaki şey kendimi geliştirmek ve oynayacağım her maç için iyi hazırlanmak. Kendi hayatıma şöyle bir baktığımda ilerlemeyi ve gelişimi görebiliyorum. Daha fazla maç ve oynama süresi ile oyuncu daha fazla kendini geliştirme fırsatı bulur.Ben öylesine oynamıyorum, ben maçlarda ortalama 36 dakika oynuyorum.Bu sürenin %98 inde top elimde oynuyorum. Zamanımı harcamıyorum ve her yaptığım hatadan ders alıp o hataları en aza indirmek için çalışıyorum.İnsanlar derki eğer bir şeyi çok seviyorsan ve kendini ona adamışsan hareketlerinle de onu ispatlanman gerek. Zaman ilerledikçe oyunu daha iyi anlıyorum.Fakat hala kat edecek çok yolum var. Bu benim için mükemmel bir tecrübe, hem kişisel hem de oyuncu olarak. Bazı insanlar değişikliklerden nefret eder, bazıları da üstesinden gelir.Sanırım ben üstesinden gelmeyi tercih edenlerdenim.Biliyorum ki her şey çok daha kötü olabilir. İtiraf etmeliyim ki bazı zamanlar oluyor, ben moral men kendimi kötü hissediyorum, eve hasta geliyorum, kendi veya takım olarak oynadığım oyunu yüzünden sinirleniyorum, fakat günün sonunda şunun farkın varmalıyım, her şey çok daha kötü olabilir.Şuanda sahip olduklarım ve bulunduğum yerden dolayı ayrıcalıklı olduğumu biliyorum.Fakat ben hala herkes gibi bir insanım. Hepimiz öyle, ne yaparsak yapalım bunun çok bir önemi yok. Burada bazen kendimi çok yalnız ve çok stresli hissetsem de yaşadıklarım,bana kendimi geliştirmem iyi bir insan ve sporcu olmam hayattın bana verdikleri için şükretmem konusunda katkı sağlıyor.

Son zamanlarda zamanımın bir kısmını internette geçirdim. Bunun yanı sıra Deron Williams?ı izlemeye devam ediyorum. Bu yılın benim için iyi bir yıl olacağına inanıyorum.Amacım Türkiye?de kazanmaya devam etmek ve takımın şampiyon olması için çalışmak. Türkiye?de bulunduğum sürece kitap okumaya Tv izlemeye ve en büyük hobim olan müziğe zaman ayırmaya fırsat buluyorum.Email ve mektuplar alıyorum, taraftarlardan aldığım destek benim işime çok daha fazla konsantre olmamı sağlıyor. Taraftarlarım benim amacımı belirleyen en önemli unsur.Sizler için oynuyorum. Allah bana basket oynama kabiliyeti vererek kutsamış ama aynı zamanda insanları iyi yönde etkilemem için bir anahtar vermiş.

Satırlarımı son vermeden önce beni destekleyen herkese çok teşekkür diyorum.Hala gülüyorum hala pozitif düşünüyorum, sağlıklıyım ailem sağlıklı, takım olarak kazanıyoruz, günden günü daha iyi bir insan olarak kendimi geliştiriyorum.Herkesin kendine ait problemleri var fakat unutmamak gerekir ki her şey çok daha kötü olabilirdi.Her şey için teşekkürler.''
Özeleştiri yapan ve elde ettiği çıkarımları günlük hayatına yansıtmaya çalışan, kendi ve takım hedefleri doğrultusunda elinden geleni yapan bir oyuncumuz olduğu için şanslıyız. Aslında genç oyuncularımız da çok şanslı, birlikte oynadıkları Dee´nin iyi bir profesyonel olduğunun farkına varmışlarsa.

Not: Pınar Hanım çeviri için teşekkürler.

Bu yazıyı okudum ama Pınar Hanım'ın çevirisi kadar anlayamadım tabiki..Burdan okuyunca çok daha büyük haz duyuyor insan bu kadar karakterli ve çalışkan bir oyuncuya sahip olduğu için..

Pınar Hanım her blog yazısını çevirip foruma koyarsanız çok çok sevindirirsiniz bizi..