ECW Play-Off | Galatasaray 76-58 Lointek Gernika Bizkaia

Galatasaray Kadın Basketbol Takımımız, EuroCup Women play-off turu ikinci maçında Lointek Gernika Bizkaia’yı ağırlayacak. 10 Ocak Perşembe günü saat 19:30da başlayacak olan mücadele Ahmet Cömert Spor Salonu’nda oynanacak. Mücadele GS TV ekranlarından naklen yayınlanacak.

İki maçlık eliminasyon üzerinden oynanan playoff turu eşleşmesinin ilk maçında takımımız Lointek Gernika Bizkaia ile deplasmanda karşılaştı ve sahadan 84-69’luk mağlubiyetle ayrıldı. Perşembe günü oynanacak olan rövanş karşılaşmasında takımımız 16 sayılık bir galibiyet elde ederse EuroCup Women’da son 16 turuna kalmaya hak kazanacak.

İki takım arasında oynanan ilk mücadelede 19 sayı ile oynayan Victoria Macaulay takımımız adına en skorer isim oldu. Onu 18 sayı kaydeden Monika Grigalauskyte ve 13’er sayı ile katkı yapan Işıl Alben, Moriah Jefferson ikilisi takip etti. İlk maçta rakibimizde beş oyuncu çift haneli skor üretirken, 19’ar sayı üreten Blake Dietrick ve Valeriya Berezhynska takımlarının en skorer oyuncuları oldu.

Galatasaray Kadın Basketbol Takımımız, Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde oynadığı son maçta Canik Belediye ile karşılaştı. Takımımız sahadan 91-68’lik galibiyet ile ayrılırken 19 sayı ile oynayan Alperi Onar en skorer oyuncumuz oldu. 13 sayı üreten Moriah Jefferson, 12 sayılık katkı yapan Monika Grigalauskyte ve 10 sayı ile oynayan Eda Şahin çift haneli skor üreten diğer oyuncularımız oldu.

İspanya Kadınlar Basketbol Ligi’nde şu ana kadar 14 maç oynayan Lointek Gernika Bizkaia bu karşılaşmalarda aldığı 11 galibiyet 3 mağlubiyet ile puan durumunda üçüncü sırada bulunuyor.

Gruplarda +4 averaj daha bulamadığımız için 2 tane yorucu maç oynuyoruz. Eğer atsaydık bu maçları oynamadan rakibimizi bekleyecektik. Şimdi 4 sayı atamayan takım 16 sayılık diferansı nasıl yapacak merak ediyorum.

Bir yanım umutlu fakat diğer yanım realist düşün kazanırız ama farkı yakalayamayız diyor. Bu zamana kadar kendi içimizde görüş ayrılıkları yaşadık fakat hepimiz eğer bugün elenirsek ciddi bir başarısızlık olacağı konusunda hem fikirizdir. Ben hem erkek hem kadın takımlarımız için de öncelikli hatanın yönetim kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sonrasında elbette koçlar ve oyuncular diye gidiyor. Efe Güven için de zor maç çünkü üstünde baskı hissediyordur eminim. Umarım bir şekilde farkı yakalarız ve turu geçeriz. Başarılar olsun.

Bir yanım umutlu fakat diğer yanım realist düşün kazanırız ama farkı yakalayamayız diyor. Bu zamana kadar kendi içimizde görüş ayrılıkları yaşadık fakat hepimiz eğer bugün elenirsek ciddi bir başarısızlık olacağı konusunda hem fikirizdir. Ben hem erkek hem kadın takımlarımız için de öncelikli hatanın yönetim kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sonrasında elbette koçlar ve oyuncular diye gidiyor. Efe Güven için de zor maç çünkü üstünde baskı hissediyordur eminim. Umarım bir şekilde farkı yakalarız ve turu geçeriz. Başarılar olsun.
Doruk Bey siz iyi bilirsiniz kadın basketbol takımının transfer yasağı bulunuyor mu? Turu geçersek Avrupa kupası için takviyeler düşünülüyor mu? Yasak yoksa ve turu geçersek mutlaka transferler için taraftar olarak baskı yapmamız lazım. Çünkü bu sene Eurocup'ta güçlü takım yok Çukurova hariç. Yani bu sene de kupayı alabiliriz. Ligde de ilk 3'e girebiliriz. Eğer transferler olmazsa ilk 3 zor ve bu da seneye yeniden Eurocup oynamak demek. Bu kısır döngü şeklinde ilerleyecek diye korkuyorum.

Turu geçeceğimize inanıyorum çünkü gerçekten kötü bir rakip var. Şu takıma elenmek kelle götürür ya da götürmesi gerekir.

Doruk Bey siz iyi bilirsiniz kadın basketbol takımının transfer yasağı bulunuyor mu? Turu geçersek Avrupa kupası için takviyeler düşünülüyor mu? Yasak yoksa ve turu geçersek mutlaka transferler için taraftar olarak baskı yapmamız lazım. Çünkü bu sene Eurocup'ta güçlü takım yok Çukurova hariç. Yani bu sene de kupayı alabiliriz. Ligde de ilk 3'e girebiliriz. Eğer transferler olmazsa ilk 3 zor ve bu da seneye yeniden Eurocup oynamak demek. Bu kısır döngü şeklinde ilerleyecek diye korkuyorum.

Takımın koçu uzun süredir transfer istiyor fakat kendisine en son erkek takımında ki yasak kadın takımını da kapsıyor dediler. Bunu Cansever söylemişti bana. Kendisine 50 bin dolara bir oyuncu alınabileceğini söyleyip bu konuda ısrarcı olmamıza rağmen kabul görmedi. Yönetimin amacı bu kadrolarla sadece maaş ödenebilirse ödenip ki o maaş konusunda devletten aldığımız vergi iadesi , iddaa ve sponsorluk gelirleri sağolsunlar ödeyebiliyorlar. 1 kuruş üste koyduklarını ben görmedim. Ayrıca Dün ki Divan'da verdikleri kadro maliyeti grafiğinde büyük gariplikler var. 2-3 ay evvel yine Divan'da kadın takımı kadro maliyeti 500 bin dolar gösterilmişti şimdi 900 bin dolar gösterildi. 1 tane transfer yaptık mı? Anlamak imkansız ...

Bizim yabancılar sadece 450 bin dolar civarı alıyor ne 500 bin dolar bütçesi. Israrla birilerinin çok az bütçemiz var yalanlarına neden inanıyorsunuz?