ELW Çeyrek Final | Galatasaray - Fenerbahçe

Hücumda sıkışmamız normal ama savunmada bu kadar kolay yenilmemiz kabul edilemez. Galatasaray'da uzun süre maçına-şartlarına-tarzına göre farklı top oynatabilecek bir taktisyen göremeyeceğiz heralde. Yenilmenin ayıbı yok ama antrenman maçı kıvamı kabul edilemez.
Erken öten horoz misali.

Sağlık olsun diyemiyorum coaching olarak yine berbattık.

Erken öten horoz misali.

İkinci yarıyı izlemedim ama ilk yarıda da Fener'in koçu anlamsız rotasyon sevdasına girene kadar sahada hiçbir doğruyu yapamaz haldeydik. Kazanmamızın nedeni büyük ihtimal rakip koçtan başlayan o gevşekliktir ama yine de kızların hakkını yemeyeyim. İlk 15 dakika oynanan oyundan bugün kazansak da memnun değilim ama en azından kızların bitmiş seride bunu değerlendirebilecek bir dirayeti göstermeleri güzel. Ligde yabancılar eşitlenince belki daha yakın rakip oluruz ama oyun olarak çok daha iyisini ve akıllısını yapmak durumundayız.

Tabii yönetim boyutunda zaten insanların ar edip bir şey yapması gerekir ama öyle bir yüz ve Galatasaraylılık olmadığı için yapılabilecek işlerin arkasından koşuyoruz.

Hayatımda izlediğim en saçma basketbol maçlarından oldu. İki takım da birbirine 10-0 seri yapıp durdu. Hele fenerin son periyot sadece 4 sayı atabilmesi daha da tuhaftı. Ne diyim bilemedim... vallahi averajı kazanıp psikolojilerini mahvederdik aslında.

Gerçekten de çok tuhaf maç oldu. Bir o taraf bir diğer taraf derken psikolojik olarak biz daha sağlam çıktık ama ortadaki kalite farkı için kenarda da fark yaratmamız gerekiyor.

Tebrikler sultanlar.

Güzel galibiyet oldu, eline sağlık herkesin. Fenerbahçe'nin de bunda gevşemesinde payı da es geçmemek lazım. Yine de 8 yabancılı, bütçesi bizden çok daha yüksek bir Fenerbahçe'ye karşı kazanmak her zaman güzel. Bu turu geçmemiz için ekstra şeyler lazımdı ama benim lig için ümidim arttı. Yapılan hatalardan ders almalıyız.

3. periyodda çok fazla hücumdan boş döndük eğer 3. periyodda o boş hücumları değerlendirebilip öne geçebilseydik maç çok farklı yerlere gidebilirdi diye düşünüyorum. İki maçta da Q'dan hiç faydalanamadık. Tek yaptığı hücum fauller oldu. Şuan için gerçekten yetersiz zamana ihtiyacı var ama bu seri için alındı oyuncu. Yine de kazanmak güzel.

İki maçı birbirinden bağımsız değerlendirmek iki takıma da, özellikle Fenerbahçe'ye haksızlık olur. Ama ikinci maç psikolojik olarak ilkinden çok daha zordu bizim açımızdan. O yönden bakınca beni duygulandıran bir maç oldu özellikle son periyoduyla, ben bile 2 gün doğru dürüst internete bakamayacak kadar demoralize olmuşken çıkıp bu maçı oynamak hele de bu şekilde tamamlamak takdire şayan.

Onun haricinde ciddi bir test oldu bizim için her iki maç da. Hem taktik hem oyuncu seçimi olarak pek çok ders vardı bizim için. Umarım gerekli dersler çıkarılır. Sezonun geri kalanında iki takımın saha dışı hikayesi ve bu maçlardan karşılıklı çıkarılacak dersler sezonun şampiyonunu belirleyecek...

En az 3-4 kere girip baktım ama PC'den girdiğim için belki kavrayamamış da olabilirim, size de sormak istiyorum arkadaşlar: resmi basketbol hesabı mı bunu paylaşan? Fenerbahçe kadın basketbol resmi hesabı mı? Yanlış mı gördüm yoksa ? Eğer öyleyse bunlar cidden ar, namus, şeref yoksunu, haysiyet ve onurlarını kaybetmiş insan müsvetteleri haline gelmişler iyice. Kim kimi ezmiş, kim ağlamış, neyin gereği yapılmış anlamadım? Paraları var ve sadece işlerine baksalar belki büyük başarılar kazanacaklar ama kafayı Galatasaray ile bozmuşlar. Ben hiç bir Galatasaray'lının ''feneri 2 yıldır Kadıköy'de yeniyoruz'' dediğini duymadım, en fazla 2 gün konuşuldu unutuldu. Bu bi rekabet ya da hırs değil, cidden taraftarından yönetimine hepsinin profesyonel bir psikolojik yardım almaları lazım. Bu gibi insanlar topluma da zarar veriyor, örneklerini görüyoruz etrafımızda, haberlerde...

Koca bir hiç olduğu kadın basketbol şubesindeki atılımını, maddi açıdan zorluk yaşayan Galatasaray kadın basketbol takımını komple transfer ederek yapan; hemen hemen tüm söylemleri Galatasaray üzerine kurulu olan bir kulüp açısından çok olağan bir şey yapmışlar. Çok da takmamak lazım.

En az 3-4 kere girip baktım ama PC'den girdiğim için belki kavrayamamış da olabilirim, size de sormak istiyorum arkadaşlar: resmi basketbol hesabı mı bunu paylaşan? Fenerbahçe kadın basketbol resmi hesabı mı? Yanlış mı gördüm yoksa ? Eğer öyleyse bunlar cidden ar, namus, şeref yoksunu, haysiyet ve onurlarını kaybetmiş insan müsvetteleri haline gelmişler iyice. Kim kimi ezmiş, kim ağlamış, neyin gereği yapılmış anlamadım? Paraları var ve sadece işlerine baksalar belki büyük başarılar kazanacaklar ama kafayı Galatasaray ile bozmuşlar. Ben hiç bir Galatasaray'lının ''feneri 2 yıldır Kadıköy'de yeniyoruz'' dediğini duymadım, en fazla 2 gün konuşuldu unutuldu. Bu bi rekabet ya da hırs değil, cidden taraftarından yönetimine hepsinin profesyonel bir psikolojik yardım almaları lazım. Bu gibi insanlar topluma da zarar veriyor, örneklerini görüyoruz etrafımızda, haberlerde...

Maç bittikten sonra takım saha ortasında toplandığında koç "we will f*ck them on the finals"(onları finallerde s*keceğiz) dedi. Saha içindeki kameranlardan biri de o anda arkadan gelip yetişince reji fiba youtube yayına bunu verdi o an. Bu koçun bir beyanatı gibi algılandı, Meriç Tunca isimli zat ki yaşı yetenler hatırlar nasıl biri olduğunu, apar topar telefondan kaybedip paylaşmış hemen. Videonun yüksek çözünürlük halinin nerede olduğunu bilmeyecek kadar basketbola uzak kesimler yangın yapmaya çalışıyor. Bunun şimdilik son ayağı bu oldu, resmi hesap paylaşımı yapan....

Bu takımın kaptanına deplasmanda senelerce kaşar diye bağırıldı, maçlarda en ufak bir tahrik yapmamasına rağmen. 2014'teki seride Aziz Yıldırım-Mahmut Uslu'nun hem federasyon görevlisine hem de bizim bence maç boyu ettiği hakaretlerin videosu hala duruyor. 2018-19'da "he for she" pr'ı yapılan bir maçta bile yönetim emriyle müzik açmalı kapamalı küfürler edildi bu takıma, her deplasmanda yapılıyor. Şimdi takım arasında yapılan bir konuşma kazara yayına çıkınca millet ahlak bekçisi olmuş. Ahlakı da nasıl bekledikleri ortada işte...

Daha da ilginci, kadın sporculardan dahi "sikeltmek" ya da "kerttirmek" lafını duymuşluğum var maç hakkında konuşurken. Ekran görüntüsü internete atılsa ya da kaydı düşse bu tepkiler yine verilir mi emin değilim.

Hatırlamaz mıyız hepsini hatırlıyoruz... ''Kadın'' basketbol maçı bitiminde ''cimboma koyanlar parmak kaldırsın'' diye saha ortasında yapılan ahlaksızca tezahüratlara, sayısız görüntülere şahit olduk. Ve bunları yapan-yaptıranlar da kadındı...