Euroleague 2013 - 2014

Efes elendi, finaldeki rakibimiz Banvit oldu.. Kazanırsak EL'deyiz anladığım kadarıyla peki diğer olasılıkta??
Şampiyon direk , ikinci ön elemeye katılacak Ahmet Bey...Ön elemede şu anki tabloya göre Türkiye ikincisi dışında :1)Rytas ; 2)Fransa 2.(Nanterre yada Strasbourg); 3)Almanya ikincisi ; 4)Igokea (Salon kriterine uymuyor olabilir duyduğum kadarıyla bu değişebilir) 5)Belçika birincisi (Muhtemelen Ostende) 6)VTB en iyi lisanssız takım (Khimki yada Kazan); 7)son wild cardda yunanistana verilecek bu sene yapılan bir anlaşmaya göre bildiğim kadarıyla ama bilgim kesin değil bakmam lazım... Khimki ya da Kazan korkutucu geri kalanı çok çekinilcek takımlar değil yani gördüğünüz gibi...Allah korusun şampiyon olamasak bile ümitler devam edecek...

Şampiyon direk , ikinci ön elemeye katılacak Ahmet Bey...Ön elemede şu anki tabloya göre Türkiye ikincisi dışında :1)Rytas ; 2)Fransa 2.(Nanterre yada Strasbourg); 3)Almanya ikincisi ; 4)Igokea (Salon kriterine uymuyor olabilir duyduğum kadarıyla bu değişebilir) 5)Belçika birincisi (Muhtemelen Ostende) 6)VTB en iyi lisanssız takım (Khimki yada Kazan); 7)son wild cardda yunanistana verilecek bu sene yapılan bir anlaşmaya göre bildiğim kadarıyla ama bilgim kesin değil bakmam lazım... Khimki ya da Kazan korkutucu geri kalanı çok çekinilcek takımlar değil yani gördüğünüz gibi...Allah korusun şampiyon olamasak bile ümitler devam edecek...

Teşekkürler.. Zaten bir aksilik olmazsa şampiyonuz inşallah.. Seneye bir iki takviyeyle Euroleague'de de gidebildiğimiz yere kadar gideriz. İlk hedef f8 olmalı. f4 olursa da hayır demeyiz :)

@ArenAslani 1 sa
BİLGİ : Bu sene bir çok A lisans sözleşmesinin bittiğini düşünürsek. Galatasaray'ın, Şampiyon olma durumunda A lisans alabilme olanağı var.

Bu bilgi doğru mu?Doğru ise A lisans alabilme olanağımız nelere bağlı?

@ArenAslani 1 sa
BİLGİ : Bu sene bir çok A lisans sözleşmesinin bittiğini düşünürsek. Galatasaray'ın, Şampiyon olma durumunda A lisans alabilme olanağı var.

Bu bilgi doğru mu?Doğru ise A lisans alabilme olanağımız nelere bağlı?
Oğuzhan bey A lisansları 2012 sezonu sonuna kadar 3 yıllık periyotlar halinde yapılıyordu..Yani aldınmı 3 yıl garanti olarak oynuyordun..Ancak, bu tarihten sonra daha önceki mesajlarımda anlattığım gibi A lisansını kaybetme şartları oluşmadıysa (Eurolegue Bylaws Article 6) her sene başında A lisansı için yeniden sözleşme yapılıyor...Bu bilgi doğru değil yani...

Yine A lisanslı takımın kontrat iptali sonucu boşalan kontenjana A lisansı verilmesi kararlaştırılırsa onun yerine geçecek takımın kim olacağının belirlenmesi 2012 yazından itibaren 3 yıllık Avrupa Puanlarına göre belirleneceği Article 7. Substitution of a Club maddesinde belirlenmiş...Bunuda forumda daha önce açıklamıştım...Yazılarımı okursanız daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz... Türk Takımlarının son yıllardaki başarısızlığı zaten 3 takım gidecekken bu yılsa A Lisansı verilmesini bana göre imkansız hale getiriyor...

Tabi tüm bu bilgileri verirken ben hukukçu olarak yola çıkıp yönetmelikleri doğrultusunda cevap veriyorum..Eurolegue'in bir özel bir şirket olduğunu...Eğer yeterince kar imkanı varsa bir takım davaları göze alarak kuralları ihlal edebileceğini unutmayın lütfen benim verdiğim bilgileri okurken...Mesela geçen sene Virtus Roma Lisansını üst üste başarısızlıkları olduğu için kaybetti ...Avrupa'da daha başarılı takımlar olmasına rağmen 1 takımın İtalya pastasını azaltacağını düşünerek 3 yıllık profilde Avrupada en başarılı bir diğer İtalyan takımı Armani Milano'ya verdiler A Lisansını..Bu da herkes tarafından anlayışla karşılandı..İtalya'da ciddi bir ilgi var basketbola ve tek takım gelirler bakımından gerçekten az olacaktı...

Bu yılki duruma gelince , A lisansını kaybedecek tek takım Asseco Prokom..Onun yerinede 3 Yıllık tabloya bakıldığında Valencia görülüyor...Eğer İspanyaya 5 A Lisansı fazla olur derlersede sırada Kazan ve Khimki var...

Bu arada ek bir konu daha bu yıl Eurochallenge'ın kaldırılacağı ve Eurocup'la birleşmesi konusunda artık son görüşmeler yapılıyor...

A lisansı bizim için zor gibi duruyor.

Euroleague'de yazılı olduğu kadar yazılı olmayan kurallar da vardır.Prokom lisansını kaybederse ben Valencia'ya falan vereceklerini sanmıyorum.

Rusyadan Kuban-Khimki yada olmazsa Cez Nymburk-Lukoil-Oostende-VEF Riga-Gora tarzı takımlar alınabileceğini düşünüyorum.Euroleague'in çok fazla ülkeye yayılmak istediği malum bu tip takımlar düşünülür bence en son ihtimaldir 5.İspanyol yada bir Türk takımına A lisansı vermek.Ama Prokom'un lisansını kaybedeceğini düşünmüyorum çünkü kolay kolay almıyorlar lisansını takımların

Bu yılki duruma gelince , A lisansını kaybedecek tek takım Asseco Prokom..Onun yerinede 3 Yıllık tabloya bakıldığında Valencia görülüyor...Eğer İspanyaya 5 A Lisansı fazla olur derlersede sırada Kazan ve Khimki var...

Bu arada ek bir konu daha bu yıl Eurochallenge'ın kaldırılacağı ve Eurocup'la birleşmesi konusunda artık son görüşmeler yapılıyor...

Bu duyumları bende gördüm.Dediğiniz gibi Valencia 5.ci ispanyol el takımı olacağından(en fazla 5 takım katılabiliyor bir ülkeden bunu yapamazlar)Arkasında Khimki ve Kazan geliyor bunlarında salonları 10.bin üstü olmadığı için bunların arkasında lisansı olmayan 16.cı sırada Alba Berlin var.Prokomdan lisans alırlarsa ve kurallara göre hareket ederlerse bu lisans Alba Berlin'e verilir.(Galatasarayımız bu listede 19.sırada)

Ulebin Bayern Münih'ede bir şekilde Euroleague organizasyonun içine çekmek istediği biliniyor.

Eurochallenge'nin tam kesin olmamakla birlikte Eurocupa katılacağı 48 veya 60 takımlı oynanacağı söyleniyor ama kesin değil

Ayrıca Euroleague top 16ya kalamayan takımların Eurocupta devam edilmesine yönelik planların olduğu söyleniyor.

Avrupa takım puanları sıralaması son 3 senede aldığın puana göre hesaplanıyor.Euroleague değişen formatında(eurocuptan çok fazla maç oynuyosun) Top16ya kalıpta grup sonuncusu olan bir takımla Eurocupu kazanan takım aynı puanı alıyor yani Euroleague'de bizim her yıl istikrarlı bizimde olmamız gerekiyor

Bu duyumları bende gördüm.Dediğiniz gibi Valencia 5.ci ispanyol el takımı olacağından(en fazla 5 takım katılabiliyor bir ülkeden bunu yapamazlar)Arkasında Khimki ve Kazan geliyor bunlarında salonları 10.bin üstü olmadığı için bunların arkasında lisansı olmayan 16.cı sırada Alba Berlin var.Prokomdan lisans alırlarsa ve kurallara göre hareket ederlerse bu lisans Alba Berlin'e verilir.(Galatasarayımız bu listede 19.sırada)

Ulebin Bayern Münih'ede bir şekilde Euroleague organizasyonun içine çekmek istediği biliniyor.

Eurochallenge'nin tam kesin olmamakla birlikte Eurocupa katılacağı 48 veya 60 takımlı oynanacağı söyleniyor ama kesin değil

Ayrıca Euroleague top 16ya kalamayan takımların Eurocupta devam edilmesine yönelik planların olduğu söyleniyor.

Avrupa takım puanları sıralaması son 3 senede aldığın puana göre hesaplanıyor.Euroleague değişen formatında(eurocuptan çok fazla maç oynuyosun) Top16ya kalıpta grup sonuncusu olan bir takımla Eurocupu kazanan takım aynı puanı alıyor yani Euroleague'de bizim her yıl istikrarlı bizimde olmamız gerekiyor

Serhat Bey, söylediklerinizde çok haklısınız..Belkide, bu sene ortaya çıkan bahsettiğiniz puan haksızlığının önüne geçmek için Eurocupta format değişikliğine gidiliyordur...Çünkü, bu görüntüde Eurolegue'e giremeyen bir takımın puan toplayıp lisanslara talip olması çok zor bir hale geldi...Sanırım maç sayıları biraz daha dengeli hale getirilmeye çalışıyor...Bu altyapının sağlanması içinde Eurochallenge'la birleşilmesi şart gibi sanki (Hakem, görevli, ilgi vs)..

Bu arada Rus takımlarının salonlarının 10 binden az olduğunu bilmiyordum...Bilgiler için teşekkürler...Ama belkide şehirlerindeki başka salonları göstererek veya kapasite arttırımına giderek bu sorunu aşabilirler...Çünkü çok büyük yatırım yapıyorlar bu fırsatı kaçırmak bu yatırımı yapan takımlar için enayilik olur gibi sanki....

Oğuzhan bey A lisansları 2012 sezonu sonuna kadar 3 yıllık periyotlar halinde yapılıyordu..Yani aldınmı 3 yıl garanti olarak oynuyordun..Ancak, bu tarihten sonra daha önceki mesajlarımda anlattığım gibi A lisansını kaybetme şartları oluşmadıysa (Eurolegue Bylaws Article 6) her sene başında A lisansı için yeniden sözleşme yapılıyor...Bu bilgi doğru değil yani...

Yine A lisanslı takımın kontrat iptali sonucu boşalan kontenjana A lisansı verilmesi kararlaştırılırsa onun yerine geçecek takımın kim olacağının belirlenmesi 2012 yazından itibaren 3 yıllık Avrupa Puanlarına göre belirleneceği Article 7. Substitution of a Club maddesinde belirlenmiş...Bunuda forumda daha önce açıklamıştım...Yazılarımı okursanız daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz... Türk Takımlarının son yıllardaki başarısızlığı zaten 3 takım gidecekken bu yılsa A Lisansı verilmesini bana göre imkansız hale getiriyor...

Tabi tüm bu bilgileri verirken ben hukukçu olarak yola çıkıp yönetmelikleri doğrultusunda cevap veriyorum..Eurolegue'in bir özel bir şirket olduğunu...Eğer yeterince kar imkanı varsa bir takım davaları göze alarak kuralları ihlal edebileceğini unutmayın lütfen benim verdiğim bilgileri okurken...Mesela geçen sene Virtus Roma Lisansını üst üste başarısızlıkları olduğu için kaybetti ...Avrupa'da daha başarılı takımlar olmasına rağmen 1 takımın İtalya pastasını azaltacağını düşünerek 3 yıllık profilde Avrupada en başarılı bir diğer İtalyan takımı Armani Milano'ya verdiler A Lisansını..Bu da herkes tarafından anlayışla karşılandı..İtalya'da ciddi bir ilgi var basketbola ve tek takım gelirler bakımından gerçekten az olacaktı...

Bilgilendirme için çok sağ olun Cem Bey.İnşallah en azından lig de sürekli final görüp avrupa da ki puanımızı arttırıp A lisans almaya aday bir takım oluruz.

Euroleague'de önümüzdeki sezon katılacak 24 takımla ilgili kriterler açıklandı. Belirlenen formül sonucu Polonya'da şampiyon olamayan Asseco Prokom dışında A lisanslı 13 takım ligde aldıkları sonuçlarla gelecek sezon da Euroleague'de yer almayı garantiledi ve bunlara Eurocup Şampiyonu Lokomotiv Kuban Krasnodar da eklendi.

B lisanslılar arasında dördüncü sırada bulunan Türkiye şampiyonu olacak takım da 2013/14 sezonunda Euroleague'de mücadele edeceği gibi, Avrupa liglerindeki sonuçlara göre finaliste de elemesiz sıra gelebilecek.

A LİSANSLILAR

Anadolu Efes (Türkiye)
Asseco Prokom Gdynia (Polonya)
CSKA Moscow (Rusya)
EA7 Emporio Armani Milan (İtalya)
FC Barcelona Regal (İspanya)
Fenerbahçe Ülker (Turkey)
Laboral Kutxa Vitoria (İspanya)
Maccabi Electra Tel Aviv (İspanya)
Montepaschi Siena (İtalya)
Olympiacos Piraeus (Yunanistan)
Panathinaikos Athens (Yunanistan)
Real Madrid (İspanya)
Unicaja Malaga (İspanya)
Zalgiris Kaunas (Litvanya)

B LİSANSLILAR

1 İspanya Şampiyonu (Real Madrid, FC Barcelona Regal, Herbalife Gran Canaria Las Palmas)
2 Rusya Şampiyonu (CSKA Moscow, Lokomotiv Kuban Krasnodar)
3 İtalya Şampiyonu (Cimberio Varese, Acea Virtus Roma, Montepaschi Siena, Lenovo Cantu)
4 Türkiye Şampiyonu (Galatasaray Medical Park Istanbul, Banvit BK Bandirma)
5 Litvanya Şampiyonu - Zalgiris Kaunas
6 Yunanistan Şampiyonu (Olympiacos Piraeus, Panathinaikos Athens)
7 Fransa Şampiyonu (Strasbourg IG, Nanterre)
8 Almanya Şampiyonu (Brose Baskets Bamberg, ratiopharm Ulm, EWE Baskets Oldenburg, FC Bayern Munich)
9 Adriyatik Şampiyonu - Partizan mt:s Belgrade
10 Polanya Şampiyonu - Stelmet Zielona Gora
11 Adriyatik finalisti- Crvena Zvezda Telekom Belgrade
12 İspanya finalisti (Real Madrid, FC Barcelona Regal, Herbalife Gran Canaria Las Palmas)
13 Rusya finalisti (CSKA Moscow, Lokomotiv Kuban Krasnodar)
14 İtalya finalisti (Cimberio Varese, Acea Virtus Roma, Montepaschi Siena, Lenovo Cantu)
15 Turkiye finalisti(Galatasaray Medical Park Istanbul, Banvit BK Bandirma)
16 Litvanya finalisti - Lietuvos Rytas Vilnius
17 Yunanistan finalisti (Olympiacos Piraeus, Panathinaikos Athens)
18 Fransa finalisti (Strasbourg IG, Nanterre)
19 Almanya finalisti (Brose Baskets Bamberg, ratiopharm Ulm, EWE Baskets Oldenburg, FC Bayern Munich)
20 Adriyatik üçüncüsü - Igokea Aleksandrovac
21 Belçika şampiyonu (Telenet BC Oostende, Belfius Mons-Hainaut)
22 Çek Cumhuriyeti şampiyonu - CEZ Basketball Nymburk
23 Ukrayna şampiyonu - Budivelnik Kiev
24 İsrail şampiyonu - (Maccabi Electra Tel Aviv, Hapoel Eilat, Maccabi Bazan Haifa)
25 Bulgaristan şampiyonu - Lukoil Academic Sofia
26 Hollanda şampiyonu - Zorg and Zekerheid Leiden
27 Letonya şampiyonu - VEF Riga
28 Polonya finalisti - PGE Turow Zgorzelec

C LİSANSLI

Lokomotiv Kuban Krasnodar Eurocup şampiyonu

http://www.basketfaul.com/makale/23265/euroleaguee-katilacak-takimlar-belli-oluyor.html

Yani 4 takımla katılma imkanımız var mı ?

Gelme ihtimali yok Hakkı kardeşim...Bunlar nasıl gazeteci ben anlamadım..Hala bu şekil nasıl makaleler yazıyorlar anlamış değilim... Ne gazetecisi ne yöneticisi ne federasyonu hiçbiri bilgi sahibi değil...Hemen hemen gidecek bütün takımlar belli oldu zaten...Eurolegue'in sitesinden aldıkları şemada zaten yazıyor gidecek takımlar..A lisansı olanları çıkarıp sekiz takımı saydınmı yukarıdan aşağıya bize sıra gelmiyor zaten

http://en.wikipedia.org/wiki/2013–14_Euroleague bu adresten günlük takip edebilirsiniz son durumu...Üzerindeki renklere dikkat edin..Sarılar B Lisansı alması, Turuncular ön elemeye gitmeyi garantilemiş pozisyonlar...Finansal durumdan, salon durumundan vs daha önce bahsettiğim sınırlı sayıda ve gerçekleşmesi çok zor olan bazı ihtimaller gerçekleşmedikçe bu durum değişmeyecek...Boşu boşuna Banvit taraftarlarını ümitlendiriyorlar...:)

Gelme ihtimali yok Hakkı kardeşim...Bunlar nasıl gazeteci ben anlamadım..Hala bu şekil nasıl makaleler yazıyorlar anlamış değilim... Ne gazetecisi ne yöneticisi ne federasyonu hiçbiri bilgi sahibi değil...Hemen hemen gidecek bütün takımlar belli oldu zaten...Eurolegue'in sitesinden aldıkları şemada zaten yazıyor gidecek takımlar..A lisansı olanları çıkarıp sekiz takımı saydınmı yukarıdan aşağıya bize sıra gelmiyor zaten

http://en.wikipedia.org/wiki/2013–14_Euroleague bu adresten günlük takip edebilirsiniz son durumu...Üzerindeki renklere dikkat edin..Sarılar B Lisansı alması, Turuncular ön elemeye gitmeyi garantilemiş pozisyonlar...Finansal durumdan, salon durumundan vs daha önce bahsettiğim sınırlı sayıda ve gerçekleşmesi çok zor olan bazı ihtimaller gerçekleşmedikçe bu durum değişmeyecek...Boşu boşuna Banvit taraftarlarını ümitlendiriyorlar...:)

Devletin kanalı Trt(trtspor ve trttürkte spor haberlerinde gördüm)Banvit Efes'i geçtiği maçtan sonra haberlerde ''önümüzdeki sene Euroleague'de bir ilk yaşanacak 4 Türk takımı mücadele edicek''diye haber veriyordu. Buda haberin linki tv arşivi .Şaşırmıyorum artık bu ülkede torpille bir yere gelmek çok basit.Ayrıca Trtspor kanalı adı spor ama basketbolla ilgili tek bir tane programı yok ironiye gel :)

Not:Konuyla pek fazla ilgili olmasada bu konuda sinirliyim bilgisizliğe o yüzden bu konuya dair birşeyler yazma gereği duydum

Pot 1 : Barca,Oly,PAO,Macabi
Pot 2 : Real,CSKA,Montepaski,Efes
Pot 3 : Caja Laboral,Fener,Unicaja,Zalgiris
Pot 4 : Galatasaray,LokKuban,Bamberg*,Milano
Pot 5 : Partizan,Roma,Kızılyıldız,Zielona Gora
Pot 6 : Nanterre, Q , **, **

** 2 wild card'ın kime gideceği belli değil
ELQ (Banvit, Rytas,Strasburg, Oldenburg, Igokea, Oostend, Nymburk, Khimki )

Bamberg ve 2 wild card hariç yerler belli.Bizim yerimiz değişmiyor 4.pottayız. 3 potu kılpayı kaçırmışız

Yani 4 takımla katılma imkanımız var mı ?

İki A lisans sahibi ve bunların dışında iki takımın final oynamasından dolayı şampiyonda direk katılacağından 3 takımda direk Euroleague'de olacak. Eğer finalist takım ön eleme hakkı kazanıyorsa (ki öyle tahmin ediyorum) ve Ön elemeyi geçerse ancak o şekilde 4 takımla katılabiliriz.

24 takımdan 21i belli oldu :

Euroleague katılma listesi şu şekilde

1. Real Madrid (İspanya Şampiyonu A lisansı var)
2. CSKA Moscow (Vtb+Pbl puan ortalama 1.cisi A lisansına sahip)
3. Siena (İtaly Şampiyonu A lisansına sahip)
4. Galatasaray (Türkiye Şampiyonu)
5. Zalgiris Kaunas (Litvanya Şampiyonu a lisansı var)
6. Panathinaikos (Yunanistan Şampiyonu a lisansı var)
7. Nanterre (Fransa Şampiyonu)
8. Bamberg (Almanya Şampiyonu)
9. Partizan (Adriatic ligi Şampiyonu)
10. Zielona Gora (Polanya Şampiyonu)
11. Kızılyıldız (Adriatic Lig ikincisi)
12. Barcelona (İspanya lig ikincisi A lisansı var.)
13. Lokomotiv Kuban (Vtb-Pbl puan ortalaması 2cisi)
14. Roma (İtalya ikincisi)

A lisansına sahip takımlar:
15. Olympiakos
16. Maccabi Tel Aviv
17. Anadolu Efes
18. Laboral Kutxa Vitoria
19. Unicaja Malaga
20. Fenerbahce Ulker
21. EA Milano

22.Prokomun a lisansı 3 farkı şekilde birine verebilir
a) 3 yıllık a lisans olarak verilebilir oda en büyük adayı(Alba Berlin)
b) b lisansı listesi izlenebilir sıra Banvite geliyor ama 5 bin kişilik salonu yok
c) wild card olarak verilebilir

23. Kuban hem eurocupu hemde liginde 2ci olduğu için uleb onu b lisansıyla euroleague alıyor C lisansıda wild card olarak verilecek

24. Euroleague elemesi için 8 takım yarışacak onlarda aşagı listede
a) Khimki (Uleb ile Vtb anlaşma yapmıslardı El katılma sansı yakalamayan en iyisi Vtb lig takımına wild card ile elemelere katılacak
b) Banvit (Türkiye 2.cisi)
c) Lietuvos Rytas (Litvanya 2ncsi)
d) Strasbourg (Fransa 2ncisi)
e) Oldenburg (Almanya 2ncisi)
f) Igokea Aleksandrovac (Adriatic lig 3üncüsü)
g) Oostende (Belçika Şampiyonu)
h) Nymburk (Çek Cum şampiyonu)

Ayrıca Euroleague puan hesaplarına göre 4.torbadan kura çekimine katılacağımız kesinleşti.Torbalar söyle

Pot 1 : Barca,Oly,PAO,Macabi
Pot 2 : Real,CSKA,Montepaski,Efes
Pot 3 : Caja Laboral,Fener,Unicaja,Zalgiris
Pot 4 : Galatasaray,LokKuban,Bamberg,Milano
Pot 5 : Partizan,Roma,Kızılyıldız,Zielona Gora
Pot 6 : Nanterre, Q , **, **

Q:elemeden gelecek takım

**:wild cardla gelecek takımlar