FORMULA 1 2023

Pilotlarda ve takımlarda şampiyonluğun en güçlü favorileri sizce kimler?

 • PEREZ-RED BULL

  Kullanılan: 0 0.0%
 • ALONSO-RED BULL

  Kullanılan: 0 0.0%
 • HAMILTON-MERCEDES

  Kullanılan: 0 0.0%
 • VERSTAPPEN-FERRARI

  Kullanılan: 0 0.0%
 • ALONSO-ASTON MARTIN

  Kullanılan: 0 0.0%
 • LECLERC-FERRARI

  Kullanılan: 0 0.0%
 • VERSTAPPEN-MERCEDES

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  7
 • Bu anket kapanacak: .
Yeni sezon bu haftasonu itibariyle Bahreyn'de başladı ve Red Bull'lar kaldığı yerden devam ederek VERSTAPPEN'in galibiyeti ve dubleyle başladı. Açıkçası sadece Red Bull için değil genel olarak "Batı cephesinde yeni birşey yok" diyebiliriz. Yarış temposunda Ferrari, Red Bull'un çok gerisinde ve bu durum sezon içinde gelişmekten ziyade geriye gitme sabıkası olan Ferrari için hiç iyi haber değil. Olumlu haber ise Aston Martin ve Fernando Alonso'nun en azından ikincilik yarışını renklendirecek görünmesi.
 
Red Bull domine eder
Aston Martin,Mercedes, Ferrari kıyasıya bir ikincilik rekabetine girer.Çaylaklardan Piastri'nin performansını merak ediyorum malum olay adam kendisi😂
Gasly-Alpine bakalım nasıl olacak.Kafamda çok soru var ama şampiyonun belli ikinci belli olmadığı bir sezon geçireceğiz gibi.
 
Son düzenleme:
Verstappen geçen yıl defalarca yaptığı gibi çok gerilerden başladığı bir yarıştan takım arkadaşı Perez'in hemen ardından 2. olarak başarıyla çıktı. Hatta son turlarda yavaşlama komutuna rağmen "En hızlı tur zamanı"nı da elde ederek eksrra 1 puan daha almayı da başardı. Ancak elbette Perez bu durumdan hiç memnun olmadı ve bu yeni tartışmaların önünü açtı. Red Bull durumu Verstappen'in kazanma arzusuyla naifleştirmeye çalışsa da geçen yıldan beri bu duruma benzer doyumsuz zengin çocuğu tripleri kendisine olan sempatiyi azaltıyor. Perez eğer Verstappen'in en büyük rakibi olacaksa bu yıl bizi kuraldışı bir drama bekliyor diyebiliriz. Yarışta Alonso yine 3.olarak kürsüye çıktı ve 41 yaşında -üstelik 1 yıl ara vermiş olarak- bu yarışta ben de varım demesi sezona dair beklentileri arttırdı.

Lütfen anketimizi değerlendirip oylayalım..
 

Ekli dosyalar

Avustralya GP'si de 20 pilotun yarıştığı sonunda ne olursa olsun Red Bull'ların kazandığı bir zincire eklendi. Yine Werstappen geri düştü ama öyle ya da böyle yarışı rahat aldı. Kürsüye sırasıyla çıkan diğer isimler sırasıyla Hamilton ve Alonso olunca da 15 yıl önceden mazinin tatlı rüzgarı irkiltti tenimizi.

Bu yıl şampiyonluk yarışında çok birşey beklemeye gerek yok ama en azından takımlarda ikincilik yarışı Ferrari toparlanıp pistte kalmayı da başarırsa güzel geçebilir. Zira geçen yıl oluşan umutların kahredici sonuçlarla bütünleşmesinin ardından bu sene geriye gidilmesi F1 için de hiç iyi olmaz. Şimdi ay sonuna kadar 1 aylık uzun bir ara var ve bu ara yeterli hızda olmayan takımlar için gerekli ayarları yaparak iddaiı konuma gelmesi ve böylelikle biz seyirciler için de sezona dair beklentilerimizin artması için yeterli bir süre olacaktır.

Anket yeniden ilk kez oylamak veya güncelleme yapmak için açılmıştır.
 

Ekli dosyalar

Daha yeni başlamışken 1 aylık uzunca bir aranın ardından Azerbaycan'daki Bakü GP'si ile Formula 1 geri döndü. Pek birşey değişmiş gözükmüyor. Red Bull'lar yine yarış temposunda haddinden fazla hızlı. Görünen o ki bu yıl birbirleriyle yarışacaklar. Umarım net bir 1. pilot ayrımı yapmazlar da sezon ortasına yakın bir ikili rekabet görebiliriz. Alonso'nun kronikleşen 3.lükleri de ayrı bir konu. İlk 4 yarışın tamamında 3.olup kürsüye çıktı. Bu kendisi ve takımı için çok iyi bir başlangıç ama diğer adaylar için aynı olumlu kelimeleri kullanamayacağım. Ne Ferrari geçen seneki tüm sakarlıklarına rağmen verdiği umudun yanından geçiyor ne de sezon ortası düzelen Mercedes yarış kazanmak için rekabetçi olabiliyor.
 

Ekli dosyalar

Red Bull dışında hiç bir araç kazanamaz olağanüstü bir durum olursa da Alonso kazanır belki bir yarış
 
Formula 1'in yeni yetme ve para deposu yarışlarından Miami GP'si ve en klasik yaruşlarından prestij deposu Monaco GP'si geride kaldı. Maimi, Las Vegas gibi ABD açılımı sonucu takvime eklenen yarışlar sosyetenin ilgisini de Monaco'dan daha çok çekmeye başlıyor. Yine de takvimde artık birçok sokak yarışının da olması bir kenara dursun Monaco GP'sinin prestiji başka bir seviye.

Bu yarışlar lokasyon dışında takvimdeki yerleri düşünüldüğünde sezonun ilk çeyreğinin de geride kaldığı düşünülürse geri kalan kısım için de bazı şeylerin betonlaşıp netleşmesi anlamına geldi. Verstappen mücadele edebilecek tek ismin takım arkadaşı olduğu bir sezonda kolay şampiyonluğa doğru gidiyor. Şampiyonluk adayı olabilecek isimlerin rekabetçi olamaması da üstüne eklenince sezonun geneli adına fazla bir beklentiye girmemek gerekir rekabet açısından.

Bu haftasonu İspanya GP'si ile sezon devam edecek. Bakalım kürsüye yeni isimlerin çıkabileceğini görecek miyiz.
 

Ekli dosyalar

Üst