Galatasaray & Euro Cup 2009/2010

Re: Euro Cup 2009/2010

İlk torbadan Alba eurolig seviyesinde bir takım. Spirou bize ters bir takım, ulebde 3. olduğumuzda iki defa yenmişlerdi bizi. İlk torbadan ventspil çok iyi olurdu.

İkinci torbadan azovmash el-aminin eski takımı ve geçen senenin ukrayna şampiyonu. Bu seneye iyi başlamadılar, bence bize gelmesi iyi oldu.

4. torbadan teramo orta karar bir italyan takımı, çok daha zorlu rakipler vardı bu torbada.

İlk ikiye gireriz ve bir sonraki gruplara kalırız.

Arkadaşlar herhalde ben başka takım ve maçları izliyorum.Bende sizin gibi düşünmek istiyorum.Keske avrupa ve türkiye sampiyonu oluruz.Ama takımımız orta da.Eğer çok büyük umutlar beklersek hepimizin sonu husran olur.Ne yazıkkı takımımız iyi değil.Bu sen yapabileceğimiz en iyisini yapmamız gerekiyor.Ama bu ne avrupa ne de türkiye liginde iyi bir derece alabileceğimizi düşünmüyorum.İlk sekiz içinde yer alabiliriz.Eğer kepez,banvit,turktelekom ve beşiktaş maddi sorunlar yaşar veya sorunlar yaşarsa belki daha iyi yerlerde oluruz.Tabiiki biz ekonomik sorun yaşamazsak

Alba Berlin :

Bundesliga'da 4 maçta 3 galibiyet 1 mağlubiyetle 11. sıradalar.Maç eksikleri var bu da sanırım EL elemelerinden kaynaklanıyor.Geçen seneki kadrolarını büyük ölçüde korumuşlar.Geçen sene EL'de iyi performans gösteren McElroy,Efes'ten tanıyacağımız Rashad Wright,Eski Madrid'li Blagota Sekulic,Adam Chubb ve Julius Jenkins.Ayrıca yeni transfer olarakta geçen seneyi Telekom'da tamamlayan Bajramovic var.

Berlin zor bir deplasman.O2 Arena mükemmel bir salon.-Geçen sene EL Final-four burada oynandı-

Teramo

Liglerinde 3 maçta 1 galibiyet 2 yenilgi ile 9. sıradalar.Geçen hafta deplasmadna Montepaschi'ye 94-70 yenilmişler.Geçen sene Erdemir'den hatırlayacağımız ribaund insanı James Thomas var kadrolarında.Guiseppe Poeta isimli İtalyan bir oyuncuları var.Milli takımda da forma giyiyor.Takımın diğer önemli isimleri ; Drake Diener,Bobby Jones,Ryan Hoover.

Azovmash :

Liglerinde 3 galibiyet 3 mağlubiyetle 9. sıradalar.Kadroları genelde yerli oyunculardan oluşuyor.Sanırım ekonomik kriz onları da vurmuş.Dar bir rotasyonla oynuyorlar gibi gözüküyor.En önemli oyuncuları Erik Daniels.Hasan Rizvic'le beraber takımın skor yükünü sırtlıyorlar.Mersin'in sezon başında anlaşıp daha sonra beğenmeyip gönderdiği Rolandas Jarutis takımın 1. guardı.

Rakiplerin kısa bir değerlendirmesi böyle sanırım.Can abiye katılıyorum.Bu gruptan çıkarız.Alba'nın arkasından 2. oluruz bence.

Umarım geçen senekinden çok farklı , iyi bir sezon geçiririz Avrupa'da.

Geçen sene kupayı pek önemsemediler çünkü küçük kupaydı nasıl olsa şöyle böyle bir şeyler yaparız dediler ama yapamadılar.

Berlin deplasmanı iyi oldu :) Tribün açısından deplasman gibi olmaz ama yine de çok zor bir maç olacak.

Alba Berlin, son yıllarda Avrupa basketbolunun en fazla gelişim gösteren takımlarından biri. Büyük bir salonları var ve hemen hemen her maç tribünleri tamamen doluyor. Sistemi oturmuş, ne yaptığını bilen bir takım.

Azovmash, Ukrayna ligini son yıllarda domine ediyor. Altı kez üst üste şampiyon oldular, bu, belli alışkanlıkları edinmiş olduklarını gösterir. Bütçeleri azaldı ama, yinede bu seviyeleri bilen bir takım oldukları için kolay galibiyet vermezler.

Banca Tercas Teramo ile Banvit&Tübad turnuvasında karşılaşacaktık, oyuncularının eksik olduğu gerekçesiyle organizasyondan çekildiler. Kesinlikle hafife alınacak bir takım değil.

Kanımca yabancı oyuncularımız transfer piyasalarını sıcak tutmak için Eurocup maçlarında çok etkili olacak. Bu önemli bir avantaj olabilir. Gruptan çıkmanın yolu iç sahadaki tüm maçları kazanmaktır.

Eurocup resmi sitesinin gruplar hakkındaki analizi: http://www.eurocupbasketball.com/ulebcu ... /3735/item

Kolay bir grup değil. 1. de sonuncu da olsak şaşırmam. Tercas Moss'un yerini tam doldurmuş sayılmaz; ama hala tehlikeli takım.

Ahmed Salih' Alıntı:
Alba Berlin, son yıllarda Avrupa basketbolunun en fazla gelişim gösteren takımlarından biri. Büyük bir salonları var ve hemen hemen her maç tribünleri tamamen doluyor. Sistemi oturmuş, ne yaptığını bilen bir takım.

Azovmash, Ukrayna ligini son yıllarda domine ediyor. Altı kez üst üste şampiyon oldular, bu, belli alışkanlıkları edinmiş olduklarını gösterir. Bütçeleri azaldı ama, yinede bu seviyeleri bilen bir takım oldukları için kolay galibiyet vermezler.

Banca Tercas Teramo ile Banvit&Tübad turnuvasında karşılaşacaktık, oyuncularının eksik olduğu gerekçesiyle organizasyondan çekildiler. Kesinlikle hafife alınacak bir takım değil.

Kanımca yabancı oyuncularımız transfer piyasalarını sıcak tutmak için Eurocup maçlarında çok etkili olacak. Bu önemli bir avantaj olabilir. Gruptan çıkmanın yolu iç sahadaki tüm maçları kazanmaktır.

Eurocup resmi sitesinin gruplar hakkındaki analizi: http://www.eurocupbasketball.com/ulebcu ... /3735/item

Alba hakkındaki görüşlerinize pek katılmıyorum açıkcası...
Fazla değil 2 sene önce Telekom dışarıda içeride rahat kazanmıştı...
Geçen sene de öyle çok ahım şahı değildiler.Çok kolay bir gruptan Euroleague de çıkamadılar.(1-2 süpriz galibiyet almışlardı)
Ukranya takımı ise çok tehlikeli, bütçeleri azalmış olsa bile...
İtalya ülke basketbolu olarak düşüşte, Teramo da açıkcası İtalya'nın 3. sınıf bir takımı.Peki biz kaçıncı sınıfız? Bu kupada bunu görücez,1.'lik de 4'lük de, galibiyetsiz kapatsak da, yenilgisiz olsak da beni şaşırtmayacak...

Kolay bir gurup değil. TT her ne kadar Alba Berlin'i yense de TT ile aramızda fark fazla. Azovmash bir aralar iyiydi ama okuduğuma göre düşüştelermiş. İlk gördüğümde çok korkmuştum. Teramo'yu da ilk defa duydum. Ama bu gurupta dengeleri biz sağlarız gibime geliyor. İyi mücadele edersek lider bile olabiliriz. Ama kötü oynarsak sonunculuk için çekişiriz.

Bu gruptan bu basketbolla cikarsak avrupa basketbolu gerilemis demektir. bjk cikar biz eleniriz. Adamlar su anda cok daha iyi oynuyorlar bize gore.

Emrah Bakın' Alıntı:
[quote="Ahmed Salih":15cn7ypm]Alba Berlin, son yıllarda Avrupa basketbolunun en fazla gelişim gösteren takımlarından biri. Büyük bir salonları var ve hemen hemen her maç tribünleri tamamen doluyor. Sistemi oturmuş, ne yaptığını bilen bir takım.

Alba hakkındaki görüşlerinize pek katılmıyorum açıkcası...
Fazla değil 2 sene önce Telekom dışarıda içeride rahat kazanmıştı...
Geçen sene de öyle çok ahım şahı değildiler.Çok kolay bir gruptan Euroleague de çıkamadılar.(1-2 süpriz galibiyet almışlardı)
[/quote:15cn7ypm]

Son yıllardan kastım, 10-15 senelik bir periyot... 1996'da başlayan bir şampiyonluk serileri vardı, kesintisiz yedi yıl sürdü. Dört yıl ara verdiler, akabinde 2007-08'de tekrar şampiyon oldular.

Bu süreçte düzenli olarak Avrupa kupalarında yer aldılar, zaman zaman çeyrek final oynadılar. Efes Pilsen'in gruptan çıkamadığı geçen sezon Euroleague'de top 16 yaptılar!..

O2 Arena hemen hemen her maç tam kapasite doluyor. Oyuncu bütçelerini yüksek tutmuyorlar ama, organizasyon olarak Avrupa'nın en iyi 5-10 takımından biri dersek yanlış olmaz...

Bu tabloya bakarsak iki sene evvel Telekom'a yenilmeleri pek birşey değiştirmez.

Fikstür açıklandı

24 Kasım 2009 | Galatasaray - Azovmash
1 Aralık 2009 | Bancatercas Teramo - Galatasaray
8 Aralık 2009 | Alba Berlin - Galatasaray
15 Aralık 2009 | Galatasaray - Alba Berlin
5 Ocak 2010 | Azovmash - Galatasaray
12 Ocak 2010 | Galatasaray - Bancatercas Teramo

İç sahada başlayıp iç sahada bitecek olması avantaj...

Ne kolay ne de zor bir grup. Kendi kaderimizi belirleyebileceğimiz bir grubumuz olmuş. Alba da Azovmash da tehlikeli ekipler. Ama yenemeyeceğimiz ekipler değil.

Kısacası takım olarak taşların yerine oturması ile iyi işler de çıkarabiliriz. Ancak savruk oyunlar ile kötü durumlara da düşebiliriz.

Ahmet Bey haklısınız, ben karıştırdım...
Öncelikle Albayı küçümsediğim zannedilmesin, ben sadece ŞU ANKİ halinin abartılmasına karşıydım
Geçen sene Alba gruptan çıkmıştı ama top 16 da hiçbir varlık gösteremedi...
Ayrıca ilk grubu Euroleague'in en kolay grubuydu ve o gruptan çıkan Tau dışındaki takımlardan hiçbiri Top 8 yapamadı. Alba ve F.Ülker gruplarında sonuncu olurken çok övülen Roma dişli takımlar karşısında hiçbir varlık gösteremedi...
Neyse bu sene de kadrosu kağıt üstünde Eurocup için iyi ama açıkcası 2 sene öncesindeki kadrolarıyla çokda mühim fark yok.Hatta bazı oyuncular yaşlandı. Bu sene de Bajramovic takviyesine rağmen 2. sınıf ve Euroleague tecrübesi olmayan Yunan takımına elenmekten kurtulamadı.
Şu anki Alba'yı 90'lı yıllarda karşılaştırmak hata bence.Wendall Alexis gibi büyük yıldızları artık yok...
Diğer takımlar hakkındaki görüşlerinize katılıyorum...
Aslında önemli olan bizim nasıl oynayacağımız, eurochallenge daki gibi oynarsak hiçbir şansımız olmaz...Galibiyet dahi alamayız...
Kiev'in gençlerinin bizi geçen sene yendiği unutulmasın...