Galatasaray Neden Büyük Takımları Yenemiyor?

arkadaslar galatasarayımız bugune kadar sampıyonluk hedefı olmayan tum takımları yendı ama turk telekom efes pılsen hatta bu sezon cok kotu olan besıktas takımını bıle yenemedı tek tesellımız fenerbahce oldu onada hala ınanamıyorum acaba neden yenemıyoruz bızmı gucsuzuz onlarmı cok guclu

Re: GS NEDEN BUYUK TAKIMLARI YENEMIYOR

hamdi kartal' Alıntı:
arkadaslar galatasarayımız bugune kadar sampıyonluk hedefı olmayan tum takımları yendı ama turk telekom efes pılsen hatta bu sezon cok kotu olan besıktas takımını bıle yenemedı tek tesellımız fenerbahce oldu onada hala ınanamıyorum acaba neden yenemıyoruz bızmı gucsuzuz onlarmı cok guclu
Cevap basit;
Efes azda olsa güçlü geldi
Beşiktaş'ın ligde durumu kötüydü,iyi konsantre olmuşlardı.
Telekomda ise Atkins,Milojevic gibi eksiklerimiz vardı ve günümüzde değildik

Sonuçta 3 maçtada kötüydük.

Re: GS NEDEN BUYUK TAKIMLARI YENEMIYOR

Önce Tüm arkadaşlara merhaba demek istiyorum üniversite yarı yıl tatiline girdi ve geri döndüm.

Fenerbahçe'yi biz psikolojik etkiyle yendik daha iyi olduğumuzdan değil diye düşünüyorum.Daha iyi sözü yanlış anlaşılmasın onlar daha iyi oturmuş bir takım bunu biliyoruz.Ama inanç,ruh,azim o maçı bize getirdi.Efes Mağlubiyetini normal karşılıyorum kadroları bizden güçlü.Telekom mağlubiyeti içinde mazaret değil belki ama sakatlarımız çoktu o maçta.Beşiktaş maçına gelince o maç gerçekten bir kaza maçıydı yoksa beşiktaş'tan her şartta üstünüz.Büyük Takımları yenemiyoruz diye birşey yok.

Efes maçında hesaba katılmayan üç şey var.

1-Efes maçında koç Murat Özyer idi.Koray Hoca ve Murat Özyer yönetiminde aynı kadrolar olmasına rağmen, takım çok daha farklı ve istekli oynuyor.O maçta ilk yarı öndeydik,dış şutlar girmişti ikinci yarı ise bu sefer dış şutlar girmedi ve yenildik.Maç boyu topu içeriye indirmedik.

2-Asıl önemli ve nedense kimsenin işine gelmediği için hesaba katmadığı neden,Efes maçı Budonocts maçının hemen sonrasındaydı.Düşününki bir takım tarihinin en fazla parasını harcayarak oluşturuluyor,hedef Eurocup da final olarak belirleniyor ama daha ön elemede bütün hayaller suya düşüyor.Efes maçına takm bu psikolojiyle çıktı,F.Ülker maçını pskolojik etkenle kazandık diyenler asıl psikolojik etken olacak bu durumu nedense yazmak dahi istemiyor.Efeste ligin favori takımlarından,Murat Özyer de takımı haliyle o maça motive edemedi.(Gerçekten o şartlarda zor,M.Özyer'i kimse neden bu maça motive edemedin diye suçlayamaz)

3-Anlamsız şekilde Hüseyin'e süre verilmeyen maçlardan biriydi.

F.Ülker maçını psikolojik etkiyle kazandık diyenlere sormak istiyorum.Bu psikolojik etki neden 2 sene önce olmadı da toplam 5 malubiyet aldık.Üstüne üstük sahamızda tarihi fark yedik? Biliyorum kadro yetersiz diyeceksiniz,demekki şimdi "yeterli" ondan yeniyoruz.

BJK bu sene büyük ve iddalı bir takım değil.O maçı büyük olarak görmek kesinlikle olmaz.Eğer göreceksek Banvit,Antalya,Mersin,Aliağa'yı da büyük takım olarak görelim.Çünkü BJK bu takımların seviyesinde hatta daha aşağıda.

Telekom 4 kaliteli uzuna ve dahada önemlisi ligin en iyi 2 yabancı uzununa sahip.Ligin en iyi 3 oyun kurucusunun 2'sine sahip (diğeri BJK'lı Chatman).
Bizde olmayan oyuncular pota altında Milojevic,Zizic (artık yok ama o bölgede boşluk yarattı).Birde üstüne üstük Cemal sakat sakat oynadı.2,5 uzunla oynadık.

Oyun kurucuda Atkins sakat,Tufan da zaten yok.Genç oyunculardan biri dahi sakat.Ne bekleniyordu?Rakip Telekom,bu şartlar altında kazanmak çok zordu hatta mucizeydi,olmadı.Kimsenin de mucize gerçekleştiremedi diye takıma bu kadarda yüklenmeye hakkı yok.Basketbol mucizeye en az izin veren spor dallarından biridir.

Ben eminim eğer Telekomda Dudley kaçsa,Wright,Blakney,Barış ve Mutlu sakat olsa (Mutlu Telekom için şu an önemsiz bir isim ama galip gelsek kesin yazılırdı) buna benzer başlıklar yine açılacaktı.Sonuçta herkes efendim 5 eksikli Telekomu yenmek başarı değil,bu takımdan birşey olmaz denicekti.

Geçen sene de bu takım tüm iddalı takımları yendiği için, sadece bu sezon için konuşsak bile böyle genelleme ancak 2. yarı hatta play-off sonunda yapılabilir diye düşünüyorum.

Herkese iyi geceler......

Emrah Bakın' Alıntı:
BJK bu sene büyük ve iddalı bir takım değil.O maçı büyük olarak görmek kesinlikle olmaz.Eğer göreceksek Banvit,Antalya,Mersin,Aliağa'yı da büyük takım olarak görelim.Çünkü BJK bu takımların seviyesinde hatta daha aşağıda.

Bu kanıya nasıl vardınız merak ediyorum. Puan tabelası konumu olarak mı, oyun sistemi olarak mı, yoksa tamamen sizin gözünüzde mi öyle?
Çünkü her ne kadar Beşiktaş sezon başında maddi sorunlarla çok kötü bir dönem geçirmiş olsa da, Euro Cup'ta 6 maçta 3 galibiyet aldı, şu an ligde bu takımlardan çok daha önemli galibiyetlere imza attı ve Türkiye Kupası'nda namağlup olarak çıktı gruptan. Oyuncu istatistiklerini baz alırsanız yine haklı olduğumu göreceksiniz. Lütfen biraz daha gerçekçi olalım.. Beşiktaş asla küçük takım olamaz, hedef yarı final ve bu da oldukça gerçekçi bir hedef..

Bu arada başlıkla ilgili düşüncem ise; Galatasaray büyük takımları yenemiyor diye bir durum yok. Efes Pilsen haricinde bu sene öyle birşeyi başarmış takım da yok zaten. Ligin kalitesi ortada, her maç çok dengeli geçebiliyor, ufak detaylar ise skoru değiştirebiliyor böyle denk mücadelelerde..

Ferhat Yeşiltaş' Alıntı:
[quote="Emrah Bakın":1y41lly8]

Bu kanıya nasıl vardınız merak ediyorum. Puan tabelası konumu olarak mı, oyun sistemi olarak mı, yoksa tamamen sizin gözünüzde mi öyle?
Çünkü her ne kadar Beşiktaş sezon başında maddi sorunlarla çok kötü bir dönem geçirmiş olsa da, Euro Cup'ta 6 maçta 3 galibiyet aldı, şu an ligde bu takımlardan çok daha önemli galibiyetlere imza attı ve Türkiye Kupası'nda namağlup olarak çıktı gruptan. Oyuncu istatistiklerini baz alırsanız yine haklı olduğumu göreceksiniz. Lütfen biraz daha gerçekçi olalım..[/quote:1y41lly8]

Eğer geçen sene bu zaman BJK büyük takımmı deseydiniz ben size tüm içtenliğimle BJK şampiyonluğun en güçlü adayıdır derdim.Kesinlikle benim BJK'ı gözümde küçük görmem gibi birşey olamaz.

Casa maçında BJK'ı canlı izledim.Çok kötü oynadılar.Sondan ikinci sıradaki Kepez de sadece bir oyuncuya yenildiler.Puan cetvelinde ligdeki durumları ortada.Önemli tek galibiyeti ise GS'a karşı alınmış galibiyetti.

Ayrıca Türkiye kupasındaki Stanojevic, Austin, Marcus'lu takım yok.Austin İtalya liginin en iyi oyuncularından biriydi.Marcus f4 oynamış önemli bir oyuncu.Stanojevic gözükmese de takıma özellikle savunmada çok katkı veren Sırp milli bir pivot. Geçen seneki takımdan ise malesef eser bile yok.Kadro kalitesi çok düşük.düşünün takımın pivotu yok.Ne Adem ne Mims gerçekten pivot.

Eurocupta 3 galibiyet ikisini kendi liginde de dökülen(BJK ile oynadığı ilk maçta sondan birinciydi) Lemans'a karşı aldı.Benetton ise geç kalınan ama takdire şayen bir galibiyetti.

Ben BJK'ın tekrar iddalı olmasını bir BJK'lı kadar isterim.Umarım en kısa zamanda geçen seneki gibi olur.BJK ligi tahminime göre 5. veya 6. olarak bitirir,fakat çeyrek finalden ötesi çok zor.Bu sene benim gördüğüm bu.Sorunuzun cevabı zannedersem BJK'ı küçük görmem dışındaki hepsi olacak.

Biraz başlığın dışında olacak, diğer arkadaşlar kusurumuza bakmasınlar ama boş duracağına post atmış olalım :) Tabiki geçen sene ile kıyaslanamayacak bir kadro kalitesinde düşüş var fakat bu sene takım hırsı diye bir olgu var Beşiktaş'ta. Çok kolay geçmesi düşünülen maçlar çok zorladı, mesela Kepez,Erdemir,Casa.. Ama onun yanında her türlü eksiğe rağmen alınmış önemli galibiyetler var. Fikstüre bakarsak ikinci yarı en önemli maçlar Galatasaray derbisi dışında hepsi Akatlar'da olacak. Efes Pilsen, Türk Telekom, Fenerbahçe Ülker hatta Mersin BŞB. Yani o bölgenin çok denk geçtiğini düşünürsek lig sıralasında beşinci olmak zor değil Beşiktaş adına. Şu an Chatman sorunu var, tıpkı Zizic olayı gibi bir kulübün teklifi sonrası gelişen. Eğer o sorun olmasaydı çok daha iyi sonuçlar alınabilirdi ama ben yinede yarıştan kopacağını düşünmüyorum Beşiktaş'ın..

Ferhat Yeşiltaş' Alıntı:
Biraz başlığın dışında olacak, diğer arkadaşlar kusurumuza bakmasınlar ama boş duracağına post atmış olalım :) Tabiki geçen sene ile kıyaslanamayacak bir kadro kalitesinde düşüş var fakat bu sene takım hırsı diye bir olgu var Beşiktaş'ta. Çok kolay geçmesi düşünülen maçlar çok zorladı, mesela Kepez,Erdemir,Casa.. Ama onun yanında her türlü eksiğe rağmen alınmış önemli galibiyetler var. Fikstüre bakarsak ikinci yarı en önemli maçlar Galatasaray derbisi dışında hepsi Akatlar'da olacak. Efes Pilsen, Türk Telekom, Fenerbahçe Ülker hatta Mersin BŞB. Yani o bölgenin çok denk geçtiğini düşünürsek lig sıralasında beşinci olmak zor değil Beşiktaş adına. Şu an Chatman sorunu var, tıpkı Zizic olayı gibi bir kulübün teklifi sonrası gelişen. Eğer o sorun olmasaydı çok daha iyi sonuçlar alınabilirdi ama ben yinede yarıştan kopacağını düşünmüyorum Beşiktaş'ın..
Birkaç şey daha ekliyim.GS maçından önce BJK'ın eksiklerine rağmen özellikle akatlarda çok iyi ve yerli oyuncuların yürekten oynadığını ve (Zorlu Viraj öncesi başlıkta) BJK'taki Eksiklere rağmen bu oyunumuzla burada yenilebileceğimizi yazmıştım.Kendi açımdan malesef haklı çıktım.
Yerli oyuncuların kendilerini aşan (kastım Cevher değil o zaten çok potansiyelli bir oyuncu,kendisini şu ana kadar gösterememesinin tek nedeni şans verilmemesiydi, Adem gibi mesela) performansları gerçekten takdire değer...
Özellikle iddalı maçlarda çok iyi oynuyorlar ama GS maçı dışında TT hatta F.Ülker maçında malesef yetmedi.

O oyun için atmosfer lazım işte, ikinci devre fikstür avantajını iyi kullanırlarsa yeniden zirve yarışına ortak olabilir takım ama öncelikle Chatman'ın durumunun netleşmesi lazım. Umarım Maccabi Dee Brown'ı alırda sorun çözülmüş olur, şimdide onu almışlar gündeme çünkü :) Neyse, diğer arkadaşlar rahatsız olmadan konuyu kapatalım. :)

Hemen asıl konuya dönelim; Galatasaray büyük takımlara karşı büyük maçlarıda kazanır, asıl "büyük maçlar" play-off'ta olacağı için şimdiden büyük takımları yenemiyor gibi bir tespit yapmak doğru olmasa gerek..

Ferhat Yeşiltaş' Alıntı:
O oyun için atmosfer lazım işte, ikinci devre fikstür avantajını iyi kullanırlarsa yeniden zirve yarışına ortak olabilir takım ama öncelikle Chatman'ın durumunun netleşmesi lazım. Umarım Maccabi Dee Brown'ı alırda sorun çözülmüş olur, şimdide onu almışlar gündeme çünkü :) Neyse, diğer arkadaşlar rahatsız olmadan konuyu kapatalım. :)

Hemen asıl konuya dönelim; Galatasaray büyük takımlara karşı büyük maçlarıda kazanır, asıl "büyük maçlar" play-off'ta olacağı için şimdiden büyük takımları yenemiyor gibi bir tespit yapmak doğru olmasa gerek..
BJK'ın şu kadrosu ile dahi akatlarda eğer taraftar desteğini arkasına alırsa yenemeceği takım yok.

Emrah Bakın' Alıntı:
BJK'ın şu kadrosu ile dahi akatlarda eğer taraftar desteğini arkasına alırsa yenemeceği takım yok.

Benzer şeyler Galatasaray için de geçerli. Yani her türlü eksiğe rağmen Galatasaray'ın yenemeyeceği takım yok ama Ayhan Şahenk'te o büyülü atmosfer oluşturulamıyor bazı dış etkenler sebebiyle. Eminim Galatasaray'da kendi salonuna geçtikten sonra, o baskıyı tribün olarak sağladığı zaman herşey çok daha olumlu olacaktır..

Efes'e gücümüz yetmedi, 2. maçı kazanacağız.
Bjk maçı bence bir kazaydı.
Feneri yendik.
Telekom'a yenilmemizde sakatların payı vardı.

Eyüp YILDIZ' Alıntı:
Efes'e gücümüz yetmedi
Efes maçı esnasında 15 sayı öne geçtiğimizde oyuncularımız maçı kazandık havasına girmeseydi yine aynı disiplinle oynasaydı kısacası kontrolü elden bırakmasaydık o maçı kesin kazanırdık . Gücümüz yetmedi demek en yanlışıdır .

Mustafa Kaya' Alıntı:
Büyük takımların büyük Türk oyuncuları var .
Aynen öyle.Bizim Türk rotasyonumuzdaki oyuncularla oynadığımız oyuncuların rotasyonları bir değil.Tamam TT maçında eksik eflan cart curt gibi şeyler sayabiliriz ama Efes'de tam kadroyduk ve Efes bize ağır gelmişti.BJK-GS maçı Beşiktaş için kader maçıydı.Bu maçı alamasalardı zaten ligde bu sırada olmazlardı.

Efes maçı ;
Coach Özyer maç boyunca adam akıllı düzgün hamle yapmadı. Zizic gibi, Hüseyin gibi maçı çevirebilecek, rakibi yıldıracak ve pota altında kabus gibi çökecek adamları kenarda tuttu anlamsız bir şekilde..

Beşiktaş maçı;
Yine Özyer yine bir facia.. Rakip 7-8 kişi sahaya çıkıyor ve sizden üstün oynuyor. Hem takım oyunu olarak, hem birebirlerde, hemde ikili oyunlarda sizden daha iyi oynuyor. Rezilliktir başka hiç bir şey değil.. Allahtan Chatman, Mims falan yoktu tarihi fark bile yerdik Allah korusun..

Telekom maçı;
Sakatlar falan diyoruz demesinede bunlar bir mazeret, bahane.. Beşiktaş 3,4 hafta evel seni 7 kişiyle yenmedi mi? Sende yen o zaman Telekom'u.. Bu iş biraz istemekle olan bir durum.. He tabii birde Türk rotasyonla ilgili.. Yabancılarınız ne kadar iyi olursa olsun Türk oyuncularınız onlar kadar iyi değilse bu durum ciddi sıkıntı yaratır.

Fenerbahçe maçı;
Camianın kenetlenme maçıydı ve her FBÜ maçında olduğu gibi Hüseyin-Cüneyt şov vardı sahada.. Harbi Galatasaraylı olduklarından ötürü ikiside çok iyi motive oluyorlar Fenerbahçe maçında ve takım ister istemez iyi işler çıkarıyor. Koray Hocanın ilk maçında elindeki tüm varyasyonları göstermesi, takımın kenetlenmesi, müthiş taraftar derken maçı kazandık. Koray Hocanın çok iyi hamleleri vardı. Tanjevic oyuna kimi alsa hemen onun eşleştiği adamı sokuyordu oyuna ki bu yıllardır görmediğimiz birşeydi.

Evet 1-3 yaptık derbilerde..
İkinci dönem işimiz çok ama çok zor..
3-1 veya 4-0 yapmak gerekiyor derbilerde ki play-off'larda arıza çıkmasın.