Galatasaray'da Amerikan ekolünden Yugoslav ekolüne geçiş

• Konbuyu başlatan Emin Doğanca
  • Başlangıç tarihi
E

Emin Doğanca

Misafir
Hepimizinde bildiği gibi bu sene Amerikan ekolünden Yugoslav ekolüne gecis yaptık . Bunun artılarıda eksileride oldu . Ben kendi acımdan Amerikan ekolünü daha cok beyeniyorum . Şuan takımımız iyi gitsede gecen seneki mücadeleyi , istek ve arzuyu mumla arıyorum .

İşte benim gözlemlerim

Artılar

- Gereksiz zorlamalar olmadan doğru paslarla rahatca sayıya gidebiliyoruz
- Basketbolu dahada bilerek oynuyoruz
- Son toplardaki sıkıntımızı rahatca giderebiliyoruz
- ''Yerde blok '' kavramına uyan bir savunma örnekleri gösteriyoruz (Özellikle son maclarda)
- En önemlisi set hücumlarındaki sıkıntımızı yavas yavas gideriyoruz

Eksiler

- Mücadele gücümüz biraz daha azaldı
- Fast Breakleri eskisi kadar iyi uygulayamıyoruz
- Fark acıldığında cabuk pes ediyoruz ki bu sebeple tarihi farklar doğuyor
- Atlet uzunlarımız olmadığından dolayı eskisi gibi rakip uzunları ezemiyoruz , boyalı bölgede deprem etkisi yaratamıyoruz ve kendimiz zaman zaman erozyona uğruyoruz
- Belki katılmayacaksınız ama smaclar , bloklar ve spekteküler paslar fazla olmadığından seyir zevki biraz daha azalıyor

KATILABİLİRSİNİZ KATILMAYABİLİRSİNİZ . GÖRÜŞÜNÜZ VARSA MUTLAKA PAYLAŞIN .

İyi akşamlar

Güzel düşüncelerin için sağol Emin.
Gayet hoş bir yazı olmuş.
Düşüncelerimin çoğuna tercümanlık etmişsin...

Ben KK Zagrep maçında yerde blok falan göremedim. Adamlar ikili oyunlarını gayet güzel oynadılar, bizim Cemal'in yarısı kadar sizea sahip pivotları rahat rahat post- up oynadı, son hücumlarında bile Simon'a boş üçlük verdik.

Efes maçını herkes izledi zaten, gerçek bir 5 numarası bulunmayan Efes bile potaaltımızda cirit attı. Thornton penetre, post up, şut; repertuarında ne varsa sergiledi. Bana göre, işler çok ters gidiyor, bir an önce toparlanmamız lazım.

Bir de belli bir yapılanmaya girmemiz gereken üçüncü senede hala ekol (!) değiştiriyoruz. Asıl sorgulanması gereken bu.

Eksiler bölmünde yazdığın maddeler takımımızda olmakla birlikte sebebinin Yugoslav basketbol ekolü olduğunu düşünmuyorum.

Nedeni basit, 30 yaş civarı kariyeri düşüşe geçmiş ya da ciddi sakatlıklar geçirmiş, kısaca bir nedenle hırpalanmış oyuncularımızın fazla olması nedeniyledir. Bunun en belirgin işaretleri bir Yugoslavda değil, bizim Hüseyin'de açıkça görülmektedir.

Yugoslav seçimlerinin hepsini tecrübeli oyuncular yerine birazını genç, yükselmekte olan oyunculara kullansaydık, atletizm, kondisyon, sertlik sorunumuz azalabilirdi.

Düşüncelerine saygı duyuyorum güzel düşünceler,katıldıklarımda var katılmadıklarımda ama bunları bizlerle paylastıgın icin sagol

Ligin en kötü basketbol oynayan takımlarının başında geliyoruz.Maçlarımız seyir zevki bakımından oldukça kötü bir seviyede.Milojeviç artı Graves dışında hemen hemen yokuz.Bizimkisi ekol falan değil,iki kişinin maç kazanma isteği sadece.Yugoslav ekolü nasıl oluyor Budusnost gösterdi az çok.Ne ekolümüz ne sistemimiz var.

Aslına bakarsanız yugoslav ekolünde oyunun gereksiz yanı yoktur.Yani bu ekolü benimsemiş takımlar hem defansta hem hücumda etkili olurlar.Üstelik muhakkak keskin bir şutörde bulunur takımda bununla beraber takımına hakim oynatmayı bilen bir guard esastır...
Bizde ise zaman zaman hücüm kısmı iyi yapılsada yugoslav ekolünü yansıtsın diye alının adamların yaşça ilerlemiş olması sebebiyle defansı önemsemiyoruz ,önemsesek bile yapamıyoruz.
Cüneyt takımı oynatmaya çalışıyor ama adamın kanında mikrop gibi gerekli gereksiz şut atma isteği var.
İlk bakışta yugoslav ekolüyle bizim oynadığımız karman çorman oyun arasındaki farklar bunlar ana başlıklarıyla.

Fast Breakleri eskisi kadar iyi uygulayamıyoruz
- Atlet uzunlarımız olmadığından dolayı eskisi gibi rakip uzunları ezemiyoruz , boyalı bölgede deprem etkisi yaratamıyoruz ve kendimiz zaman zaman erozyona uğruyoruz
- Belki katılmayacaksınız ama smaclar , bloklar ve spekteküler paslar fazla olmadığından seyir zevki biraz daha azalıyor

İnanın gerçek 1 numaramız olsaydı bunların hepsi olurdu. 1 numara oyunu yönlendiren, tempoyu belirleyendir. Uzunları besleyen, onları oyunda tutandır. 1 numaranız ne kadar iyi ise bu tür hareketleride bol bol görürsünüz.

Emin Doğanca' Alıntı:
Hepimizinde bildiği gibi bu sene Amerikan ekolünden Yugoslav ekolüne gecis yaptık . Bunun artılarıda eksileride oldu . Ben kendi acımdan Amerikan ekolünü daha cok beyeniyorum . Şuan takımımız iyi gitsede gecen seneki mücadeleyi , istek ve arzuyu mumla arıyorum .

İşte benim gözlemlerim

Artılar

- Gereksiz zorlamalar olmadan doğru paslarla rahatca sayıya gidebiliyoruz
- Basketbolu dahada bilerek oynuyoruz
- Son toplardaki sıkıntımızı rahatca giderebiliyoruz
- ''Yerde blok '' kavramına uyan bir savunma örnekleri gösteriyoruz (Özellikle son maclarda)
- En önemlisi set hücumlarındaki sıkıntımızı yavas yavas gideriyoruz

Eksiler

- Mücadele gücümüz biraz daha azaldı
- Fast Breakleri eskisi kadar iyi uygulayamıyoruz

KATILABİLİRSİNİZ KATILMAYABİLİRSİNİZ . GÖRÜŞÜNÜZ VARSA MUTLAKA PAYLAŞIN .

İyi akşamlar
Kesinlikle katılıyorum özellikle o inanılmaz smacları arıyorum...
Blok sorunumuzu Cemal Nalga hallediyor.
Spekteküler paslarıda zaten Cücü veriyordu o hala takımda
Tabi Dee'nin verdiği paslarıda yoksaymak olmaz ama ben Dee'nin takımdan gitmesinden memnunum her nekadarda yerine Marshall alınmış olsada...

bence takımın ekosuda kekosuda düzgün yanlız guard sorunumuzu sagır sultan duydu artık...eger takımını oynatabilecek bi guard bulabilirsekkki bu saaatten sonra zor ufak ince bi kaç ayarla takım ii yolda ilerler die düşünüyorum..ayrıca murat döndü polatta umarım kısa sürede döner keşke bide tufan olsaydıda bakalım bugün ne ekol ne bişi konuşuluyomuydu:=)

Ekol kelimesine çok uzağız şu anda.

Ama başlığı açan arkadaşın da dediği gibi birtakım değişiklikler yaşadığımız çok açık ortada.Galatasaraylı olmamı bir kenara bıraktığımda bir basketbolsever gözüyle Milojevic'in,Zizic'in akıl dolu oyunlarını izlemek gerçekten harika.

Belki spektaküler bir smaç göremiyoruz geçen sene siyahi oyuncularımızın yaptığı gibi ama harika bir post hareketi izleyebiliyoruz.Bu benim daha çok hoşuma gidiyor,her ne kadar tribün bunu sevmese de..=)

Bu oyuncular winner oyuncular,motivasyonu her an yüksek oyuncular.Örneğin dün maçın kafakafaya geçtiği anlarda yediimiz basit bir sayı sonrası molada resmen sinirden kudurdu Gurovic.Uzun uzun anlattı ordakilere,screenden kurtulan Bell'in attığı boş sayıdaki hatamızı.

Güzel bir konu olmuş. Söylenilenlere az çok katılıyorum ama eksikler konusunda Timur Abi'nin dedikleri çok doğru. Bizim aldığımız üç oyuncu da gerçekten Avrupa'da kendini ispat etmiş oyuncular. Hepsi kariyerlerine belli başlı başarılar yazdırmışlar. Ama üçününde ortak özelliği şu aşamada savunma yönleri geride kalıyor. Gurovic eski Gurovic olsa bu söylediklerim geçerli olmaz. Ama kendisi zaten 30 küsürlü yaşlara gelmiş ondan 30 dk oynayıp bu dakikalar içinde hem hücum hem savunmayı max. beklemek yanlış olur. Milo zaten pozisyonuna karşı kısa kalan bir oyuncu ama bunu fundamantelı ve gücü ile kapatmaya çalışıyor. Zizic de aynı şekilde çok sert bir oyuncu değil.
O yüzden bu isimlerden bireysel olarak büyük savunmalar bekleyemeyiz.(Gurovic bunu yapar ama uzun sürelere yaymakta zorlanır)
Bir kere basketbolu bilerek oynamak çok daha ayrı birşey olduğundan Yugoslav ekolüne geçmek bizim için güzel. Ama önemli olan bu iki kuvvetinde güçlü olan taraflarından yararlanmak. Bu isimlerin yanında pota altını domine edebilecek bir uzun, takımı oynatabilen bir guard ve bir dış savunmacı ile takımın eksikleri gayet iyi bir şekilde kapanabilirlerdi. Bu yüzden keskin geçişler yerine iki gücünden kuvvetli taraflarından yararlanmak gerekir...

Valla ekol falan çok anlamam ama ben geçen sezonu özledim...
Gaines'i özledim
Owens'ı özledim
Hite'ı özledim
hatta dee'nin muhteşem :) sol turnikelerini bile özledim...

Bence bu başlık gerçekten güzel ve üzerinde tartışılması gerek bir konu..

Bende avrupalı ekolünden yana oldum hep..Avrupa basketbolu nu bilirler dedim..İstikrarlı olurlar dedim..Takım oyunu dedim..
Ama Zizic kafasında bitirmişken bizi..
Güroviç bi maç yarım yamalak var, bi maç hiç yokken..
Milojeviç tuttu derken, sakatlanırken
Strickland tutmamışken..

Gene takımı iki amerikalıya bıraktık.Rashid ve Graves..
İsmi bu kadar büyük adam varken,bu oyuncular ancak bu kadar verimsiz olabilir belkide..

Peki koçun hiç mi suçu yok?
Buyrun onada siz cevap verin..

Hakan Oksuz' Alıntı:
Bence bu başlık gerçekten güzel ve üzerinde tartışılması gerek bir konu..

Bende avrupalı ekolünden yana oldum hep..Avrupa basketbolu nu bilirler dedim..İstikrarlı olurlar dedim..Takım oyunu dedim..
Ama Zizic kafasında bitirmişken bizi..
Güroviç bi maç yarım yamalak var, bi maç hiç yokken..
Milojeviç tuttu derken, sakatlanırken
Strickland tutmamışken..

Gene takımı iki amerikalıya bıraktık.Rashid ve Graves..
İsmi bu kadar büyük adam varken,bu oyuncular ancak bu kadar verimsiz olabilir belkide..

Peki koçun hiç mi suçu yok?
Buyrun onada siz cevap verin..

Eğer Gurovic oynayamıyorsa baş suçlu koçtur.Onun üzerinden tek bir setimiz yok.Bu adam kariyerinin başından beri oynadığı her takımda başarılı olmuş birisi.Özellikle Türkiye gibi yumuşak bir ligde ve EuroChallenge gibi yumuşak bir kupada neden başarısız olsun??

bu geçişe ilk başladrda bende olumlu bakıodum ama gördük ki yanılmışız.amerikan ekolüne geri dönelim.!!

ANTONIO GRAVES'IN VARSA KORKMA! TURKIYENIN SU AN EN IYI 2 NUMARASI.2 SENE SONRA ISE AVRUPANIN HATTA SIMDIDE EN IYI ILK 3 TE...AZ KALDI NBALERDE GORECEGIZ KENDISINI!

Valla sene başı Avrupalı aldık diye herkes göbek atıyordu(m), kimse yan çizmesin :) Tabi foruma yazanlar ;)

Kerem SEÇER' Alıntı:
Valla sene başı Avrupalı aldık diye herkes göbek atıyordu(m), kimse yan çizmesin :) Tabi foruma yazanlar ;)

Ben atıyordum doğrusu

Aslında Milo'dan memnunum. Ziziç'in de performansı gayet iyi idi . Guroviç beklenene veremedi henüz