Genç Takım

Bugün genç takımımızı izlemek için Daçka Cup'ın başladığı Ayhan Şahenk'e gittim.Seyirci az olduğu için oyuncu girşinden giriliyordu,ilk anda Altay'ı gördüm,sonra bir baktım ki meğerse A takımın idmanı varmış.Haberim yoktu tabii ki,üzüldüm idmanı seyredememe.Dee Brown da idmandaydı ve idmandan sonra bir süre Murat Hoca'yla konuştu.

Beşiktaş'ı ikinci yarıdaki keyif veren oyunumuz ve iyi savunmamızla 96-70 gibi bir skorla geçmeyi başardık.Hem de ilk yarıyı 51-41 geride kapatarak.

Maçın ilk yarısında verdiğimiz hücum ribaundları zaman zaman başımızı ağrıtsa da,en önemli sorunumuz özellikle tam sahada baskılı oynarken onların bu baskıyı kolay geçerek bulduğu fast break sayıları ve kısaların penetrelerini durduramamız oldu.Farkı zaman zaman 5 civarına çeksek de ilk yarıyı 10 sayı geride kapattık.

İkinci yarıda ise sahada bambaşka,izleyenlere keyif veren (gerçi pek izleyen yoktu ama) bir takım vardı.Bir kere savunmada kısalar rakiplerinin önünde çok iyi durduğu gibi,uzunlar da içeriyi savunmada başarılıydı.Özellikle bana göre maçın yıldızı olan Nusret'in 3.çeyrek sonunda yaptığı bloğun sesi salonda yankılandı,gayet sakin bir şekile maçı izleyen ben bile coştum biraz.Ayrıca ilk yarıda hızlı hücumlardan fazla sayı bulamazken , yaptığımız iyi savunmanın ödülünü rakipten kapılan toplar ve attıkları dengesiz şutların sonrasında çıktığımız hızlı hücumlarda aldık.Beşiktaş ikinci yarıdaki ilk sayısını attığında 3.çeyrekte son 4 dakikaya girmek üzereydik.

Sene içinde birkaç tane de olsa maç izlemeyi düşünüyorum.İkinci yarıdaki basketbolumuz keyif vericiydi doğrusu.

Oyuncuları isimlerini salonda az seyirci olduğundan birbirlerini seslenmelerinden öğrenmeye çalıştım,hata olabilir,belirteyim hemen.gerçi altyapıbasket'ten de baktım şimdi.

Yukarıda da yazmıştım pota altını özellikle ikinci yarıda domine ettiğini düşündüğüm Nusret en etkili oyuncumuzdu.Fiziksel temasdan kaçınmayan,ribaundlarda da etkili olan bir oyuncu.Ayrıca fiziğini göre de ilk adımının hızının iyi olduğunu düşünüyorum.Ayrıca pozisyonları temasa rağmen bitirebiliyor.Boş kaldığında da şutu fena değil sanırım,2 tane üçlük soktu.tabii düzgün yorum yapmak için daha çok maç izlemek lazım,rakipler de önemli.

Daha önce bu bölümde adı geçen Fırat daha çok üçlükleren skor buldu,ayrıca zaman zaman iyi pasları da vardı.

Özkan oyuna ilk girdiğinde pek etkili olamnasa da ikinci yarıda çok başarılıydı.Zaman zaman 1 numara oynadı,Hasan ve Fırat yan yana oynadığında onların yanında 3 numara rolünü de üstlendiği oldu.

Bu arada bizim bölüm sahada S Blok'tan sonra oturalacak en iyi yer sanırım,sahanın içinde olacağız onu da belirteyim.S blok tam ortası o yüzden öyle dedim.

Aslında yeni konu açmayacaktım,ama sezon içinde de maç izleyen olursa izlenimlerini yazar diye yeni konu açmaya karar verdim.

Darüşşafaka Spor Kulübü ve 6.Adam Basketbol Dergisi işbirliği ile düzenlenen Daçka Cup'ın ikinci gününde Galatasaray, Işıkspor'u mağlup etmeyi başardı. Günün ilk karşılaşmasında Işıkspor, adeta yeni hakem kurallarının kurbanı oldu. Hakem ikilisinin 7'si Kevin'a olmak üzere toplamda 10 kez top taşıma çaldığı mücadelede Işıkspor, ilk devreyi mağlup kapattı. İlk periyodu 19-17 devreyi de 39-38 geride bitiren Sarı-Mavililer, üçüncü periyoda da üst üste top kayıplarıyla başladı. Bu sürede ilk günün tutuk ismi Fırat Yavuz, dışarıdan ve içeriden kaydettiği sayılarla farkı açmaya başladı. Toparlanan Işıkspor, farkı düşürse de son periyotta da iyi mücadele eden rakibi karşısında oyunun kontrolünü yitirdi. Oyunun kontrolünü elinde tutmaya devam eden Cim-Bom, son dakikalarda üst üste bulduğu sayılarla başabaş giden karşılaşmadan farklı galip ayrıldı.

Galatasaray'da Fırat Yavuz 23 sayı (6/7 üç) 3 asist
Nusret 8 sayı 9 ribaund ( 4 savunma - 5 hücum )
Özkan Balkan 16 sayı 7 rib. 4 t.ç 6 asist (3/12 serbest atış)

Periyotlar: 19-17, 39-38, 61-57, 89-72

kaynak:altyapibasket.com

Daçka Cup?ın açılış maçında Beşiktaş ile Galatasaray karşı karşıya geldi. İlk periyot başabaş geçilirken ikinci periyotta rakibine skor yönünden üstünlük kuran Beşiktaş, devreyi 51-41 önde kapattı. Üçüncü periyotta tempolu bir oyun yakalayan Galatasaray, önce rakibini yakaladı ardından da skoru eline geçirdi. Maç öncesinde A takım antrenmanından çıkıp karşılaşmaya o şekilde dahil olan Nusret ve Özkan, Galatasaray?ın skor yükünü çeken oyuncuların başında geldi. Fırat gününde olmayan bir görüntü çizerken Özkan ile birlikte oyunda olduğu dakikalarda daha çok skor üretme şansı buldu. Son periyotta da oyunun kontrolünü elinden bırakmayan Galatasaray, karşılaşmadan farklı galip ayrıldı (96-70). Üçüncü periyodun 5. dakikasından itibaren, ki o dakikada Galatasaray ilk kez öne geçti (51-52) Beşiktaş coach?u Hurşit Baytok?un bench?de oturarak takımını yönetmesi ve oyuna müdahele etmemesi dikkat çeken önemli unsurlardan biri oldu.

Periyotlar: 23-18, 51-41, 58-66, 70-96

Darüşşafaka Spor Kulübü ve 6.Adam Basketbol Dergisi'nin işbirliği ile düzenlenen Daçka Cup'ın final karşılaşmasında Darüşşafaka ile Galatasaray karşı karşıya geldi. İlk periyodu 14-9 önde geçen Galatasaray, ikinci periyottada üstünlüğünü devam ettirdi. Fırat Yavuz'un basketlerine gs 12 hücum ribaundları ve basketleri de eklenince fark 18 sayıya kadar çıktı. İyi savunma yapan Galatasaray karşısında hücumlardan Gökhan Şirin ve Andre ile boş dönen Daçka, açılan farkı kapayamadı. İlk devre 39-21 Galatasaray üstünlüğü ile geçildi. Üçüncü periyotta büyük bir mücadele yaşanırken her iki takımın benchlerininde oyuna katılmaları karşılaşmayı daha da keyifli hale getirdi. Son 4 dakikaya girilirken Volkan Aydın'ın güzel smacı ile skor 43-29'a geldi. İyi savunma yapan Daçka, skorda da Andre ile üst üste sayılar buldu. Galatasaray hücum ribaundları almasına rağmen skor üretemezken Burak ve yine Andrei'nin skora katkılarına Volkan Aydın'ın bir smacı daha eklenirken fark 5 sayıya düştü. Andre'ye verilen teknik faullerin ardından Fırat'ın tek sayısı skoru 46-40'ya taşıdı ve üçüncü periyot bu sonuçla sona erdi. Turnuvanın ilk iki gününden beri mücadeleden uzak bir oyun sergileyen Andre'nin bu karşılaşmanın sadece üçüncü periyodundaki ciddiyeti ve konsantrasyonu dikkat çekti.

Son periyoda Özkan'ın basket faulu ve Fırat'ın üç sayılık basketiyle başlayan Galatasaray, farkı 10 sayıya çıkardı. Karşılıklı basketlerin ardından son 3:40'a girilirken skor 60-50 Galatasaray lehine geçildi. Son dakikalarda da üstünlüğünü devam ettiren Galatasaray, skorla karşılaşmadan galip ayrılarak turnuvayı şampiyon olarak bitirdi.

GENÇ ERKEK TAKIMIMIZI TEBRİK EDİYORUZ.(ali emre senide bekliyoruz altyapı maçlarına.oğuza devrettin işi sen nerelerdesin?:))

6.adam ve altyapı basket e verdikleri destekten dolayı teşekkürler.bu arada oğuz yenihayat ve ali emre ye de katkılarından dolayı teşekkür ederiz desteklerinin devamını bekliyoruz.

27 ocak pazar günü bir grup Galatasaray'lı basketbolcuları Otogar'da gördüm.Çalışdığımdan fırsat bulup konuşamadım aslanlarla.

Kerem SEÇER' Alıntı:
[quote="Kerem SEÇER":676pgpcg]Ben de söz vermiyorum ama büyük ihtimalle geleceğim..Ayağımızın dibinde zaten..

Kesin geliyorum Gökçe bana sosisli ısmarlayacakmış gelmem mi :)[/quote:676pgpcg]
Ha ha ha ha tabi ... Gelecez heralde son anda bir aksilik olmazsa.

Maça gittik pek izliyemedim konuşmaktan.İzleyen varsa aramızda yazsın birşeyler.

Nusret'in orta şutu vasat üstü,dış şutu zayıf.

Ribaunt sezgisi iyi diyecketim ama son saniyede berbat bir ribaunt verdi.

Son saniyede kaybettik.

Bir de 7 numara vardı solak stili Tufan'ı andırıyor.

Yarın Caferağa'da 2 maç var. yıldız takımımız Kadıköy'le oynayacak.Maç 18:30'da.

Ayrıca 17'de küçük takım Alpella ile oynayacak.Küçük takım bugün İBB'yi yenerek bir üst tura çıktı.

Devam ediyor;ancak biz sadece bir maça gidip onu da beş kişi izleyip maçı alıcı gözüyle izleyemediğimizden çok da yorum yapacak durumda değiliz.Genç takım maçına gidebilirsem daha dikkatli seyrederim.

Fırat Yavuz

13 yaşında Efesten Galatasaraya geçti

Turkıyenın en buyuk guardı olabılırdı,ama o boyla ve o zıhnıyetle koseyı bıle donemez.(bıldıgın kose Arda)

Lider vasıflı olmasına rağmen ancak bolgesel lıgde oynar...