İrem Naz Topuz

Önder Ç.

0
Yönetici
1997 doğumlu, alt yapımızdan yetişen ve alt yapı kategorileri için yaşı dolup bundan sonra A takım'da yer alacak olan oyuncumuz. Son genç turnuvasında şampiyon olan takımın kaptanı. U20 Milli takımında da oynuyor.

Genç takım hocamız Halil Demirbilek'in kazandırdığı, gelişiminde büyük pay sahibi olduğu ve gelecekte uzun seneler Galatasaray formasını giyeceğini düşündüğüm bir oyuncu. Önümüzdeki sezonla beraber mutlaka A takımda süre almalı.

* Basketbola ilkokul 2.sınıfın sonunda İzmir Urla'da başladım. Annemin basketbolcu olması bu kararımı çok etkiledi. O dönemde her günüm basketbol sahasında geçiyordu.

* Urla'da idmandayken idmanımıza Bahar Abla (Çağlar) gelmişti. Benim fiziğimin kendi küçüklüğüne çok benzediğini, beni çok beğendiğini ve bunu Halil Abi ile (Demirbilek) paylaşacağını söylemişti. O zamanlar böyle birşey bana imkansız gibi geliyordu. Bir gün kendimi buralarda, Galatasaray gibi büyük bir camiada görmek sanki hayal gibiydi ama oldu. İlk önce milli takım elemelerini geçtim sonra da Galatasaray'a denenmeye geldim. Orada beni Efe Abi (Güven) gördü ve takıma katılmamı istediğini söyledi, ben de kabul ettim. Buraya gelmemde emeği geçen herkese buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim.

* Kendimi çok şanslı hissediyorum, birçok sporcunun parçası olmak istediği takımın bir parçası oldum. Öncelikli hedefim geçen senenin Euroleague Şampiyonu olan bu takımda kalıcı olarak süre alan bir sporcu haline gelmek. Kısa vadedeki hedeflerim arasında bu sene Genç Bayanlar Türkiye ve Avrupa Şampiyonası'nı başarılı bir sekilde tamamlayabilmek. Kısa vadede bu seneki bütün hazırlıklarımı bu doğrultuda yapıyorum. Daha uzun vadedeki hedefim ise A Milli takıma yükselebilmek.

* Ekstra antrenmanlar yapıyorum, kuvvet eksiğim olduğunu biliyorum. Son zamanlardaki antrenmanlarım bu eksiğimi kapatmak üzerinde oluyor. Menajerimle birlikte kısa vadede 7 aylık bir hedef koyduk. 7 ay sonra kuvvet anlamında çok daha farklı bir İrem izletmek istiyorum herkese. Bunun dışında dış şut ve stop jump shot çalışıyorum ağırlıklı olarak. Kuvvetlendikten sonra hedeflerime çok daha yaklaşacağımın farkındayım. Ekstra antrenmanlar yapıyorum kuvvet eksiğim olduğunu biliyorum son zamanlardaki antrenmanlarım bu eksiğimi kapatmak üzerinde oluyor. Menajerimle birlikte kısa vadede 7 aylık bir hedef koyduk. 7 ay sonra kuvvet anlamında çok daha farklı bir İrem izletmek istiyorum herkese. Geçtiğimiz Pazar günü A Milli takım fizyoterapisti Haşim Ay'a gittik menajerimle birlikte. Haşim abi'nin benim için çıkaracağı yol haritası ile birlikte kulübüm ile ortak olarak en üst düzeyde basketbol oynayabilmem için çalışmalarımız olacak.

* Geçiş dönemi hiç kolay olmadı. Galatasaray A takımı çok üst düzey seviyede antrenman yapılan ve üst düzey seviyede maçların oynandığı bir yer. Burada olduğum her gün benim basketbolum ve gelişimim adına çok önemli bunun farkındayım. Gün geçtikçe daha çok alıştığımı düşünüyorum ama daha yolum uzun bunun da farkındayım. Ekrem Abi’nin (Memnun) dediklerini iyice dinleyip uygulamak için çaba sarfediyorum. Bir de A takım idmanlarına ve maçlarına çıktığım için genç takımla sadece maçlara çıkabiliyorum ve genç takım ortamından uzaklaşıyorum ilk zamanlarda bu konuyla ilgili çok sıkıntı yaşadım ama şimdi aradaki dengeyi daha iyi kurduğumu düşünüyorum.

* Diana Taurasi, Alba Torens, Sue Bird, Işıl Alben gibi oyuncuları çok beğenerek izliyorum ve takip ediyorum.

* Hiç çıkarmadığım bir kolyem var maça girerken de büstiyerime takıyorum bana şans getirdiğini düşünüyorum.

* Halil Abiyle milli takımda çalıştık onun dışında zaman zaman kulüpte özel idmanlar da yapıyoruz. Efe Abi buraya geldiğimden beri takım coachum beraber çok özel idman yapıyoruz ve bu beni çok geliştiriyor saha görüşümü ona borçluyum, ikisi de çok iyi antrenörler. Onlarla çalışma imkanına sahip olduğum için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. İlk geldiğimde çok zayıftım ve sol elimi kullanamıyordum, şimdi guard oynayabiliyorum. İlk geldiğim zamana göre kuvvetlendim de. Ball handlingimi geliştirdim fakat daha yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ekrem Abi gerçekten harika bir coach, her oyuncu onun gibi deneyimli bir antrenörle çalışmak ister ben o şansı genç yaşta yakaladım ondan her gün yeni bir şey öğreniyorum ve uygulamaya çalışıyorum.

* Kuvvetli olduğum özelliğimin saha görüşüm ve penetrelerim olduğunu düşünüyorum. Zayıf yönüm kuvvet ve yeterince şut kullanmıyorum maçlarda, stop jump shot’ımı geliştirmem de gerek. Bunları yaparsam daha etkili bir oyuncu olabileceğimi düşünüyorum. Son zamanlarda kuvvete yönelik çalışıyorum ekstra halter yapıyorum ve en önemlisi beslenmeme dikkat ediyorum. Hedefim kastan kilo alarak daha da kuvvetlenmek, kuvvetlendikten sonra bir çok şeyin daha farklı olacağını düşünüyorum.

ZdVXO3.png

Irem Naz geçen sezon da A takim kadrosuna alinmiyor muydu ? Hatta Besiktas maçinda oyuna da girmisti.
Yoksa Elif Irem Portakal ile mi karistiriyorum ?

Her neyse yonetim bu kafayla giderse en azindan gençleri kazanalim bir sekilde. Seda, Irem, Cansu, Inci,...

Çok çok iyi genç kadromuz var bunlar azıcık pişerse, biraz daha gelişirse çok güzel günler gelir. Ama doğru yönetimle...

1,5 sene olmuş bu röportaj yapılalı ve İrem eksik yönleri için olan soruya şunu demiş:

* Ekstra antrenmanlar yapıyorum, kuvvet eksiğim olduğunu biliyorum. Son zamanlardaki antrenmanlarım bu eksiğimi kapatmak üzerinde oluyor. Menajerimle birlikte kısa vadede 7 aylık bir hedef koyduk. 7 ay sonra kuvvet anlamında çok daha farklı bir İrem izletmek istiyorum herkese. Bunun dışında dış şut ve stop jump shot çalışıyorum ağırlıklı olarak. Kuvvetlendikten sonra hedeflerime çok daha yaklaşacağımın farkındayım. Ekstra antrenmanlar yapıyorum kuvvet eksiğim olduğunu biliyorum son zamanlardaki antrenmanlarım bu eksiğimi kapatmak üzerinde oluyor. Menajerimle birlikte kısa vadede 7 aylık bir hedef koyduk. 7 ay sonra kuvvet anlamında çok daha farklı bir İrem izletmek istiyorum herkese. Geçtiğimiz Pazar günü A Milli takım fizyoterapisti Haşim Ay'a gittik menajerimle birlikte. Haşim abi'nin benim için çıkaracağı yol haritası ile birlikte kulübüm ile ortak olarak en üst düzeyde basketbol oynayabilmem için çalışmalarımız olacak.

Son olarak Antalya'da oynanan gençler turnuvasını çeyrek finalden itibaren salondan takip ettim ve inanılmaz kuvvetlendiğini gördüm, aynı şekilde dış şutları da net şutör kıvamına gelmiş, set içinde pas sonrası direk çekinmeden yolluyor ve yüzdesi oldukça iyiydi o 3 maçta, tahminime göre 10/23 tarzı bir yüzdeydi ve bunu yaparken oyun kurma ve baskıyı geçmede onun saha görüşünü kullanmamıza rağmen yüksek yüzde tutturdu set içi sabit şutta. Savunmada da oldukça aktifti, kolay eksilmedi ve ribaund sonrası topu da hızla karşı sahaya geçirmesi büyük avantaj o fizik için. Penetresi zaten hep kuvvetliydi ve şimdi savunmayı da iyi okuyup yapıyor bu penetresini, İnci'nin perdelerini çok iyi kullandı bu 3 maçta. Tek eksiği stop shotlarıydı diyebilirim, çok deneyip kendisine rahat pozisyon yarattı ama sokamadı o şutları, normal sezonda yüzdeli attığı şutlarmış ama yazın oraya odaklanmalı, bayan basketbolunda perde sonrası şut çok önemli hale geldi, yabancı uzunlar pota altını kaplarken penetre kolay olmuyor, dolayısıyla şut çok önemli. Altyapı yaşı doldu İrem'in, dolayısıyla hem A takımda yeterli süreyi almalı, hem de çifte lisans ile çok oynayacağı bir yere gidip orada iyice tecrübelenmeli. Bu sene 2.ligde Dostlukspor'da oynamıştı, orda oynamak da saha içinde kendine güvenini arttırmışken boşa 1 sene geçirmesi gibi bir hata yapmamalıyız.

Irem Naz geçen sezon da A takim kadrosuna alinmiyor muydu ? Hatta Besiktas maçinda oyuna da girmisti.
Yoksa Elif Irem Portakal ile mi karistiriyorum ?

Her neyse yonetim bu kafayla giderse en azindan gençleri kazanalim bir sekilde. Seda, Irem, Cansu, Inci,...

Doğru hatırlıyorsunuz, Seda, İrem, Meltem ve İnci süre almışlardı.

Son turnuvanın MVP'si olabilirdi,İnci Güçlü MVP oldu, Meltem ve İrem Naz'a ne en iyi guard ne en iyi forvet bazında herhangi bir ödül verilmedi. Son 4'e kalan takımlara falan ödülleri dağıtmak için saçmaladılar. Fiziki yeterliliğini çok iyi kullandı turnuva boyunca, yarı finalde tutuk kalsa da final maçının yıldızıydı. Umarım doğru çalışmaya devam eder.

Eflatun der ki kendini yönetirsen dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin.İrem'in gelişimine inanan biri olarak onun kendisini yönetme kapasitesinin olumlu özelliklerini sivriltmesinde,oyun için zararlı alışkanlıklarını törpülemesinde etkili olduğunu düşünüyorum.Her şeyi yapabilen oyuncuların kalitesini belirleyen ince bir çizgi vardır.Bu son turnuva gösterdi ki takım oyuncusu da lider oyuncu olma mayasına da sahip bir oyuncu. Kuvvetlenen fiziği, saha görüşü, penetre-pas oyunu ve daha temiz diyebileceğimiz şutu ile A takıma adım atıyor. Sert Adana ekolü Halil Demirbilek tedrisatından geçen İrem şimdi de Sırp basketbolunun en değerli kadın basketbol koçu Marina Maljkovic ile mental gelişimini üst seviyelere çıkaracak diye umuyorum.

Büyük potansiyel kendisi ve o kuvvetli penetresi ile fark yaratan oyuncu olabilir gelecekte.Marina Maljkovic ile birlikteyken,bol bol çalışıp A takım düzeyinde katkı vereceğine inanıyorum.

Kendi yaş kategorisinin en önemli oyuncularından, stil olarak Alba Torrens'e benzetiyorum. O kadar büyük oyuncu olur mu bilemiyorum ama kendine özgü penetreleri gelecek için heyecanlandırıyor. Umarım Malijkovic hocayla kendini daha da geliştirir ve yerli rotasyonunun anahtar oyuncularından biri olur.

4-5 yıldır izliyorum. Bence ekstradan yapması gereken bir şey yok :) Yani hiç bir yönünü eksik görmüyorum. Tek ihtiyacı olan "zaman". Zamanla oyun zekasını kullanma yüzdesi artacak... Bu yaşla da ilgili bir durum. Yaş ilerledikçe zekasını kullanma yüzdesi artıyor. Onun için spor dallarının çoğunda, sporcuların en verimli yılları atletik özellikleri düşüşe geçse dahi 30'lu yıllar oluyor. İrem'den ben de çok umutluyum. Allah sakatlık vb. şansızlıklar yaşatmasın... Yolu açık olsun...

Alt yapılardaki açık ara en iyi koç olan ve Yıldız Milli Takım'ın da hocası olan Halil Demirbilek'in kazandırdığı oyunculardan sadece bir tanesi. Çok çalışması lazım.

Bu oyuncumuzun akıbeti hakkında bilgisi olan varmıdır acaba? Kendisinden çok şey beklediğim bir oyuncumuzdu hele ki şu takımda.

Dy2473.jpg

“Performansımdan mutluyum ama yetinmiyorum”

Galatasaray altyapısı çıkışlı, 1997 doğumlu İrem Naz Topuz 2017-2018 sezonunun ilk resmi maçında göz doldurdu. Yeni sezonda A takım rotasyonunda koçumuz Marina Maljkovic tarafından daha fazla süre verilmesi beklenen genç yıldızımız alt yaş gruplarından beri giydiği sarı kırmızılı formayla A takım kariyerinin en iyi performanslarından birini gösterdi.

20 yaşındaki genç skorer guardımız Mersin Büyükşehir Belediye’ye karşı oynadığımız ve 82-73 kazandığımız maçta 10 sayı, 9 ribaund ve 3 asist üreterek galibiyetin mimarlarından biri olmayı başardı.

Hem ilk maçındaki etkileyici performansı hem de sezon hedefleriyle ilgili olarak resmi sitemize açıklamalarda bulunan İrem Naz Topuz şunları söyledi:

“İlk maç benim için sezona iyi başlamak açısından oldukça önemliydi. Performansımdan dolayı çok mutluyum fakat yetinmiyorum. Sahaya girdiğimde koçun benden ne yapmamı istediğini ve beni ne için oyuna aldığını çok iyi biliyorum. Kendimi geliştirmek için bireysel antrenmanlar ve özel kuvvet programı uyguluyorum. Bu sezon geçen sezon olduğu gibi elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Kendime ve takım arkadaşlarıma bu konuyla ilgili sonsuz güveniyorum. Tamamen yeni bir takımız, bu yüzden birbirimizi yeni tanımaya başladık fakat kolay alıştık. Bizi yalnız bırakmayan ve desteklemeye gelen taraftarımıza her geçen gün daha keyifli maçlar izleteceğimize eminim.”

9DbBy8.jpg

İrem Naz Topuz GSTV’nin konuğu oldu!

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın genç oyuncularından İrem Naz Topuz, Galatasaray Televizyonu’ndan Esma Toker’in hazırlayıp sunduğu “Time Out” programının konuğu oldu ve özel açıklamalarda bulundu.

İrem Naz’ın cevaplarından öne çıkanlar şöyle:

Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Nasıl hissediyorsun?

“Gayet iyi. Antrenmanlar güzel gidiyor. Milli takım arasındayız, bu yüzden yabancı oyuncular bizimle değil. Sadece Türk oyuncular olarak idman yapıyoruz.”

Marina Maljkovic’ten neler öğrendin? Kendisini nasıl tanımlarsın?

“Çok özel bir antrenör. Kendisinden çok şey öğrendim. En çok da vazgeçmemeyi... ‘Bu da olmaz’ dediğin her hareketin antrenmanda ve maçta olduğunu gösteriyor. Bir maçta 2-3 dakika oynuyorsun ve ‘Tamam artık, olmayacak; yapamayacağım galiba’ diyorsun ama ertesi maçta seni ilk beş başlatıp 30 dakika süre verebiliyor. Benim yaş grubum için bunlar çok ciddi süreler. O yüzden onunla çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

Galatasaray altyapısında yetişen bir oyuncu olarak A takımla çıktığın ilk maçı hatırlıyor musun?

“Evet, Nevriye ablanın kaptan olduğu dönemdeki bir Beşiktaş maçı. Evimizde acayip bir atmosfer vardı. Hiç süre almamıştım ama tüm ailem ve arkadaşlarım televizyon başındaydı. Hiç unutamıyorum. İlk sayılarımı ise Edirne maçında üçlükle atmıştım. Çok mutluluk vericiydi benim için. Elim titremişti ama şutum girmişti.”

Taraftarla iletişimin nasıl?

“Onların desteği benim için çok önemli. Sahaya çıktığım zaman kendimi hiç yalnız hissetmiyorum. Çevremde beni destekleyen birçok insan olduğunu biliyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor. İnşallah böyle devam eder.”

Boş zamanlarında neler yapıyorsun?

“Sporculuğun yanında üniversitede halka ilişkiler bölümü okuyorum. Dolayısıyla çok fazla vaktim olmuyor. Deplasmanlarda ve yollarda çok vaktimiz oluyor; bu sürede de kitap okuyorum ve müzik dinliyorum. Onun dışında gezmeyi ve alışveriş yapmayı çok seviyorum.”

İstanbul’da en çok nerede vakit geçirmekten keyif alıyorsun?

“Daha çok Florya’da antrenman yaptığımız için burada vakit geçiriyorum. Boğaz taraflarını ve Galata Kulesi’ni çok seviyorum.”

Futbol ve erkek basketbol takımımızı takip ediyor musun?

“Erkek basketbol takımında Göksenin Köksal’ın savunmasını çok beğeniyorum. Futbol takımında da Muslera ve Gomis’i çok beğeniyorum.”

Hangi tür müzik dinlemeyi seversin?

“Kulağa hoş gelen her müziği dinliyorum. Ağırlıklı olarak ise Türkçe.”

Seni çok etkileyen bir dizi ya da film var mı?

“Whiplash diye bir film... Bir bateristin hayatını anlatıyor. Baterist, hayatta çok fazla zorluklarla mücadele ediyor ve sonunda başarıyor. Asla vazgeçmiyor.”

Hangi üç isimle masa oturup yemek yemeyi isterdin?

“Kesinlikle ilki Mustafa Kemal Atatürk. Eminim ki herkes için öyledir ama bendeki yeri çok farklı. Diğerleri Michael Jordan ve Sıla Gençoğlu. Sıla’nın hayranıyım ve şarkılarını çok beğeniyorum.”

Basketbol kariyeri dışında gerçekleştirmeyi istediğin hedeflerin var mı?

“Ailem için hedeflerim var. Annem bir dükkan açmak istiyor ve ben de buna yardımcı olmak istiyorum.”

Fener maçından sonra salondan geç çıktım ve kendisini çok güzel havalarda gördüm. Bir gülmeler, kahkahalar falan derbi kaybetmesine rağmen şen şakrak konuşmalar çevresindekiler ile. Koçun verdiği sürenin zaten değerini bilmiyorsun, eline geçen her topu potaya fırlatıp sokamıyorsun, savunmada hep rakiplerine eziliyorsun bari fb'ye kaybettiğin maçtan sonra hareketlerine dikkat et. Bu kafayla senden olmaz.