Joshua Ian Shipp

Re: Joshua Ian Shipp Galatasaray'da

Bilgi: Joshua Ian Shipp

Amerika Birleşik Devletleri?nin batı kıyısındaki California eyaleti sınırları içerisinde yer alan Los Angeles kentinde 14 Şubat 1986 günü dünyaya gelen Joshua Ian Shipp, lise yıllarını California?da bulunan Fairfax High School?da geçirdi.

Harvey Kitani?nin takımında ülkenin en iyi lise oyuncularından biri olarak öne çıkan Shipp, okulunu eyalet şampiyonluğuna taşıdığı Concord La Salle maçında 22 sayı üreterek dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca karşılaşmanın ikinci yarısında yayın gerisinden beş isabet bularak rekor kırmayı başardı. Eyalet şampiyonluğunun ardından ABD sıralamasında 19. basamağa kadar yükselen Fairfax adına maç başına ortalama 30,4 sayı bulan Shipp, şimdilerde Los Angeles Lakers için oynayan eski takım arkadaşı Jordan Farmar ile birlikte Los Angeles?ta Yılın En İyi Oyuncusu ödülünü kazandı. Lise yıllarındaki başarısını standart hâline getiren genç oyuncu, PrepWestHoops tarafından Batı Konferansı?nın en iyi dört şutör gardından biri olarak gösterildi. Josh Shipp, California?daki lise kariyerinin ardından NCAA?de forma giymek için yine Los Angeles?ta kaldı. Ve UCLA Bruins?in yolunu tuttu.

NCAA ve UCLA Bruins
Josh Shipp, UCLA?deki ilk senesinde takımla birlikte 29 maça çıkma başarısı gösterdi. Ve sezonu maç başına 9,3 sayı, 5,2 ribaund, 1,8 asist, 1,2 top çalma ortalamalarıyla tamamladı. Shipp, ribaund kategorisinde takımın en iyi ikinci oyuncusu olarak öne çıktı. Şutör gard pozisyonunda görev almasına karşın 5,2 ribaund ortalaması yakalayan sporcu, Pacific-10 Konferansı?nda en başarılı 10 isminden biri oldu. Ve bu alanda Pac-10 Konferansı özelinde tüm zamanların en iyi başlangıcını yapan basketbolcu olmayı bildi.

Sezondaki son 25 maçın 12?sinde çift hanelerde skor üreten Shipp, NCAA?deki ilk maçına Chicago State karşısına çıktı. On dakika süre aldığı maçı 2 sayı ve 2 ribaundla bitirdi. Kenardan geldiği ve yine on dakika oynadığı UC Irvine mücadelesinde ise 9 sayı (7?si 57 saniye içerisinde) ve 3 ribaund üretti. Josh Shipp, UCLA Bruins ile ilk beşte başladığı Pepperdine karşılaşmasında 15 sayı, 12 ribaundluk performansıyla double-double yapmayı başardı. Ve sezondaki kalan 24 maçın 23?ünde ilk hava atışını saha içerisinden takip etti. UCLA Bruins, 2004-05 sezonun iç sahadaki son karşılaşmasına üç dördüncü sınıf öğrencisi ile başladı. Rakibin Oregon olduğu bu maçta kenardan gelen Shipp, 20 sayı üreterek sezonun kendi özelinde en yüksek rakamına ulaşmayı başardı.

2007 NCAA Final-Four
Joshua Ian Shipp, 2005-06 sezonuna sakatlıklarla başladı. NCAA takviminin ilk 11 maçında kalçasındaki problemlerden dolayı süre alamayan oyuncu, 28 Eylül 2005 günü ameliyat oldu. Ve 29 Aralık 2005 günü sezondaki ilk maçına çıktı. Stanford Cardinal önünde 29 dakika forma giyen Shipp, 11 sayı, 3 ribaund, 2 asist ve 1 top çalmayla oynadı. 29 Aralık 2005 ve 7 Ocak 2006 tarihleri arasında dört maça çıkan şutör gard, geri kalan bölümde sakatlığından dolayı sezonu kapamak durumunda kaldı.

2006-07 sezonunda 36 maçın 35?inde oynayan Shipp, yalnızca 13 Ocak 2007 günü USC karşılaşmasında forma giyemedi. Sakatlık sonrasındaki ilk maçında ise Arizona State önünde 24 dakikada 12 sayı üretti. Kasım ayı sonunda Long Beach State?e karşı 24 sayı atarak kariyer rekorunu kıran sporcu, aynı maçta 6/9 üç sayı isabeti buldu. Ve Aralık ayı başında Pacific-10 Konferansı?nda Haftanın Oyuncusu seçildi. Shipp, 12 maç üst üste çift haneli skor ürettikten sonra 20 Ocak?taki Arizona maçında 9 sayıda kaldı. Böylece Pac-10 Konferansı?nda bu kategori özelinde bir oyuncunun yakaladığı en uzun ikinci seri sona erdi. Shipp, 2006-07 sezonunda Final-Four?daki Florida maçını 18 sayı, 5 ribaund, 4 asist ile tamamlayarak her üç kategoride takımın en iyi ismi oldu. Ancak çabası yeterli olmadı.

2008 NCAA ve Avrupa Kariyeri
Joshua Ian Shipp, 2007-08 sezonunda 39 maça da ilk beşte başlayan tek oyuncuydu. Sezon boyunca toplam 1269 dakika ve ortalama 32,5 dakika süre aldı. Bu alanda UCLA Tarihi?nin en iyi üçüncü tek sezon performansını gösteren Shipp, sezonu 12,2 sayı, 3,2 ribaund, 2,1 asist ve 1,3 top çalma ortalamalarıyla tamamladı. Yayın gerisinden %32,4 (70/216) oranla şut kullanan oyuncu, saha içinden %43,4 (169/389) ile hücum etti. Sezonu 1254 sayı atarak bitiren Shipp, UCLA Bruins Tarihi?nde 1000 sayı barajını geçen 47. oyuncu olurken; tüm zamanlarda 32. basamakta (1254 sayı) yer aldı. Shipp, sezondaki en etkileyici anı 8 Mart 2008 günü yaşadı. Ve Bruins?in sezondaki son iç saha maçında California?ya karşı bulduğu basketle takımına 81-80?lik galibiyeti getirdi.

NCAA kariyerinin ardından 2009 NBA Draftı?nda seçilemeyen Josh Shipp, Chicago Bulls?un yaz kampına katıldı. 2009-10 sezonda TBL?de Bornova Belediyesi forması giyen ABD?li oyuncu, normal sezonda maç başına 19,1 sayı, 5,5 ribaund ve 2,5 asist ortalamaları yakaladı. Shipp, sayı kategorisindeki başarısıyla bu alanda ligin en iyi ikinci ismi olarak öne çıktı. Sezon boyunca 14 defa 20 sayı barajını aşan başarılı şutör gard, TBL?deki kariyer rekoruna 34 sayı attığı Beşiktaş Cola Turka maçında ulaştı. Lise kariyerini oyun kurucu olarak geçiren 1.96 metre boyundaki Shipp, o yıllarda elde ettiği yeteneklerle karar anlarında oldukça başarılı bir oyuncu hâline dönüştü. Asıl pozisyonu şutör gard olan ve kısa forvet olarak görev yapabilen ABD?li, oyunun her iki alanında etki yaratabiliyor.

Fiziksel anlamda öne çıkan yapısı sayesinde rakip oyun kurucuların savunmasında başarı sağlayan Shipp, set hücumu sırasında kendi şutunu yaratabilen yetenekli bir oyuncu.

www.galatasaray.org

2 ve 3 numara tamam da Shipp 5-10 dakika da olsa 1 numarada idare edebilecek bir oyuncu mu gerçekten ben pek emin değilim de.

İki oyun kurucumuzdan biri sakatlanırsa sıkıntı olabilir Melih iyi şutör ama en azından şimdilik 1 numarayı idare edebilecek bir oyuncu değil.

kaliteli oyuncu takımımıza faydalı olacağına inanıyorum hayırlı olsun ....

Oktay hocamızın sistemine ayak uydurabilecek bir oyuncu gibi geliyor. Hayırlı olsun Galatasaray'ımıza...

Ben bornova maçı izleyemedim pek geçtiğimiz sezon Shipp 2 numara mı oynadı 3 mü ? daha çok

Kutay Çamcı' Alıntı:
Ben bornova maçı izleyemedim pek geçtiğimiz sezon Shipp 2 numara mı oynadı 3 mü ? daha çok
Can Abiler kadar derin bilgiye sahip değilim.
3 numara rahat oynar diye düşünüyorum. Fiziği buna müsait.
Şu an için oyun genelinde ideal 5 şöyle olabilir;
Tutku-Rochestie-Shipp-Rancik-Ermal.

Rancik-Ermal ikilisi savunma konusunda büyük sıkıntı çeker özellikle kalburüstü takımlara karşı...Bu arada zorunlu haller dışında ben Shipp'in 2 numarada kullanılacağını düşünüyorum...

gerçekten çok faydalı bir transfer zaten konuşulan bir isimdi takımımıza hayırlı olur inşallah...

Kerem BOZGEYİK' Alıntı:
Rancik-Ermal ikilisi savunma konusunda büyük sıkıntı çeker özellikle kalburüstü takımlara karşı...Bu arada zorunlu haller dışında ben Shipp'in 2 numarada kullanılacağını düşünüyorum...
Abi ben sanmıyorum fazla sıkıntı çekeceklerini Oktay hoca mutlaka bir formul bulur onun içinde. Ayrıca kalburüstü takımlara karşı çok konsantre olacağımızdan pek sıkıntı olmaz pota altında. Tabi yinede savunmacı uzunlar lazım.