Kalan maçlar, Rakipler, Play-Out, Play-Off ANALİZ

PUAN DURUMU

1 EFES PILSEN 23 21 2 44 puan
2 ULKER 22 18 4 40 puan
3 BESIKTAS 22 16 6 38 puan
4 FENERBAHCE 22 14 8 36 puan
5 TUBORG PILSENER 23 14 9 36 puan
6 PINAR KARSIYAKA 23 13 10 36 puan
7 ERDEMIR 23 10 13 33 puan
8 TURK TELEKOM 22 11 11 32 puan
--------------------------------------------------------------
9 DARUSSAFAKA 23 8 15 31 puan
10 TEKELSPOR 23 7 16 30 puan
11 BANVIT 23 7 16 30 puan
12 GALATASARAY 23 7 16 30 puan
--------------------------------------------------------------
13 I.T.U. 23 7 16 30 puan
14 BUYUK KOLEJ 23 6 17 29 puan

NOT : 23. hafta Pazar maçları oynanmadan sıralama yapılmıstır.

Bu sezon birinci ligde direk küme düşme yok. Birinci ligde 13. ve 14. sırayı alacak takımlar ikinci lig final grubunda 3. ve 4. sırayı alan takımlarla tarafsız sahalarda Play-Out karşılaşmaları oynayacaklar. Ve bu karşılaşmaların galipleri gelecek sezon birinci ligde mücadale etme hakkı kazanacaklar. (Bununla beraber ikinci lig final grubunda 1. ve 2. olacak takımlar da Play-Out oynamaksızın gelecek sezon birinci ligde mücadale edecekler. Yeni sezonda birinci lig 16 takımla oynanacak)

Birinci ligde ilk 8 sırada yer alacak takımlar Play-Off oynayacaklar; 9. - 10. - 11. ve 12. sırada tamamlayacak takımlar ise herhangi bir Play-Off/Play-Out maçı oynamadan gelecek sezon tekrar birinci ligde mücadale etme hakkı kazanıp sezonu kapamış olacaklar.

Şimdi; son üç haftaya girilirken Play-Off a kalacak takımlar şu an itibariyle 7. ve 8. sıradaki takımlar haricinde (Telekom ve Erdemir) belli. Bu sıralar için alttaki takımların hala matematiksel olarak şansları bulunuyor.

Play-Out potası olan 13. - 14. ve direkman sezonu kapayacak 9-10-11 ve 12. sıra için kıyasıya bir mücadale söz konusu. Son sıradaki Büyük Kolej' in 29, onun üzerindeki dört takımın (Tekel-ITU-Galatasaray-Banvit) ise 30' ar puanları var. Şu an için bu dört takımın ligdeki sıralamasını birbirleri ile yaptıkları maçlar tayin ediyor. 9. sıradaki Darüşşafaka' nın ise 31 puanı var, hala Play-Out ve Play-Off oynaması mümkün.

Olaya şu şekilde bakarsak; son sıradaki Büyük Kolej haricindeki takımlar (Banvit-ITU-Darüşşafaka-Galatasaray-Tekel) sezon sonunda kendilerini Play-Out maçlarında da bulabilirler, tam tersine Play-Off da da.

Elbetteki matematiksel olarak Play-Off şansları devam etse de; özellikle 30' ar puanlı takımların kalan tüm karşılaşmalarını kazanıp, Erdemir ve Telekom' un tüm maçlarını kaybetmelerini beklemeleri gerekiyor. Aynı şekilde Erdemir ve Telekom' un tüm maçlarını kaybetmeleri durumunda 31 puanlı Darüşşafaka' nın ise Play-Off umudunda bir maç kaybetme lüksü var.

Takımların Kalan Maçları

TELEKOM
Karsıyaka (D)
Tekel
Darüşşafaka (D)

ERDEMİR
Ülker (D)
Istanbul Teknik Üniversitesi
Tekel (D)

DARÜŞŞAFAKA
Büyük Kolej (D)
Karşıyaka
Telekom

GALATASARAY
Fenerbahçe
Efes Pilsen (D)
Banvit (D)

TEKEL
Istanbul Teknik Üniversitesi
Telekom (D)
Erdemir

BANVİT
Tuborg
Beşiktaş (D)
Galatasaray

ISTANBUL TEKNIK UNIVERSITESI
Tekel (D)
Erdemir (D)
Tuborg

BUYUK KOLEJ
Darüşşafaka
Fenerbahçe (D)
Efes Pilsen

Bu fikstüre göre; bence Play-Out oynayacak ilk takım Büyük Kolej olacaktır. Kalan maçlarında galibiyet elde edemeyip 32 puanla son sırada yer alır. Şahsi fikrime göre aynı Büyük Kolej gibi kalan maçlarını kazanamayacak olan 33' er puanlı Banvit ve ITÜ takımlarından ise ikili averajda rakibine üstünlük kuramayacak olan ITU Play-Out' un ikinci takımı olacaktır.
Sezonu kapayacak takımların ise 33 puanlı Banvit, 34 puanlı Tekel (ITU maçını kazanır), 35 puanlı Galatasaray (Fenerbahce ve Banvit maçlarını kazanır) ve 36 puanlı Darüşşafaka (Büyük Kolej ve Telekom maçlarını kazanır) olacağını düşünüyorum.

38 puanlı Erdemir (ITU ve Tekel maçlarını kazanır)' in 7. sıradan, 37 puanlı Telekom (Tekel maçını kazanır)' un ise 8. sıradan Play-Off' a kalacaklarını tahmin ediyorum.

Darüşşafaka da küme düşme potasının dibine geldi, hayli ilginç oldu. Haftaya B.Kolej maçında da bir sürpriz olur da yenilirlerse play-out kabusu görebilirler.

Dördüncülük mücadelesi de çok ilginç. Tuborg 4 yabancı oynatması nedeniyle silinen puanını çok arayacak gibi. Karşıyaka da hem 4 hem 5.lik için bastırıyor.

Bize gelirsek, Banvit'i yenmemiz durumunda tehlikede olacağımızı sanmıyorum ama her ihtimale karşı Fenerbahçe'yi de yenmeliyiz ki yeneceğiz de. Bizim için en kötü senaryo Banvit'e yenilmemiz ve İTÜ'nün Tekel'e yenilmesi olur. Bu durumda sondan ikinci sıraya geliriz. Tabii B.Kolej'in galibiyet alamayacağını varsayıyorum ki onlar da kazanırsa işler çok karışır.

Her bakımdan zevkli bir lig oluyor aslında. Keşke yukarılardaki mücadelelerde yer alabilseydik. İnşallah seneye.

js12' Alıntı:
Bize gelirsek, Banvit'i yenmemiz durumunda tehlikede olacağımızı sanmıyorum ama her ihtimale karşı Fenerbahçe'yi de yenmeliyiz ki yeneceğiz de. Bizim için en kötü senaryo Banvit'e yenilmemiz ve İTÜ'nün Tekel'e yenilmesi olur. Bu durumda sondan ikinci sıraya geliriz. Tabii B.Kolej'in galibiyet alamayacağını varsayıyorum ki onlar da kazanırsa işler çok karışır.

Büyük Kolej ve ITU' nün kalan üç maçta hic galibiyet alamayacakları varsayılırsa :

OLASILIK 1 : Galatasaray eğer ki Fenerbahce-Efes Pilsen-Banvit karşılaşmalarının hepsini kaybederse; ITU ile aynı puanda olacağız ve ikili averaj ile ITU Galatasaray' a üstünlük sağlayıp, bizi Play-Out a itecek.

OLASILIK 2 :Galatasaray kalan 3 karşılaşmasından herhangi birini dahi kazansa Play-Out oynamayacak.

Büyük Kolej' in hiç maç kazanamaması ve ITU' nün de sadece tek galibiyet alıp deplasmanda Tekel' i yenmesi halinde :

OLASILIK 1 : Galatasaray eğer ki Fenerbahce-Efes Pilsen-Banvit karşılaşmalarının hepsini kaybederse, direk Play-Out a kalacak.

OLASILIK 2 : Galatasaray; Banvit' e kaybedip, Fenerbahce ya da Efes Pilsen maclarından birini kazanırsa; ITU ve Teke ile 3 lü averaja kalıp Play-Out oynayacak.

OLASILIK 3 : Galatasaray sadece Banvit' i bile yense; Büyük Kolej ile birlikte Banvit' i Play-Out a itecek.

Şu an için olasılıklar çok daha çoğatılabilir. Örneğin Büyük Kolej' in şok bir ya da daha fazla galibiyet alması tüm hesapları bozar. Aynı şekilde ITU' nün birden fazla galibiyet alması da sıralamayı allak bullak eder.
Bununla beraber Banvit' in Galatasaray' a yenilip de diğer maçlarını kazanması da olayı değiştirir.

Sonuçta şu an itibariyle konuşmak gerekirse; sezon sonunda kötü kabuslar görmemek adına Galatasaray' ın kalan üç maçından EN AZ 2 (İKİ) SİNİ KAZANMASI GEREKİYOR.

Son maclar

ARdaQue' Alıntı:
Büyük Kolej' in hiç maç kazanamaması ve ITU' nün de sadece tek galibiyet alıp deplasmanda Tekel' i yenmesi halinde...

Ben de dünkü mactan sonra fikstüre baktim ve aklima yukaridaki tablo geldi. Burada Banvit macinin önemi cok acik. FB'yi yenmek icin son gücümüzle asilmaliyiz. O mactan cikacak bir galibiyet bizi hesaplarda yukari cikaracagindan bütün rakiplerimizi strese sokacak. Banvit macini o sartlar altinda daha mac baslamadan lehimize cevirebiliriz.

Re: Son maclar

Kerem @Darmstadt' Alıntı:
ARdaQue' Alıntı:
Büyük Kolej' in hiç maç kazanamaması ve ITU' nün de sadece tek galibiyet alıp deplasmanda Tekel' i yenmesi halinde...

Ben de dünkü mactan sonra fikstüre baktim ve aklima yukaridaki tablo geldi. Burada Banvit macinin önemi cok acik. FB'yi yenmek icin son gücümüzle asilmaliyiz. O mactan cikacak bir galibiyet bizi hesaplarda yukari cikaracagindan bütün rakiplerimizi strese sokacak. Banvit macini o sartlar altinda daha mac baslamadan lehimize cevirebiliriz.
Çok doğru feneri yenersek ki (yeneceğimize inanıyorum) banvit maçına çok moralli ve dirençli çıkarız umarım bu durumda şans bizden yana olur ve biz bunu en iyi şekilde lehimize çevirebiliriz.....

öyle bi takımızki çıkıp şu 3 maçıda kazanabiliriz
kazanırsak hiç şaşırmam
ama gidip 3ünüde kaybedebiliriz gene hiç şaşırmam

ama bildiğim bişi warki bu hafta Fenerbahçeyi eze eze yenicez..!

olaki,

biz play out a düşersek başımız çok ağrıyacak. kimse konuşmuyor çünkü istemiyoruz öyle bişey ama eğer play out olursak tek yabancıyla oynayacağız bildiğm kadarıyla. buda bayanlarla aynı akibete uğrama ihtimalimiz epey yükselir. zira takımın her stat inin %85 i yabancılar tarafından karşılanıyor. ve muhtemelen coach tek yabancı hakkını brian dan yana kullanır gibi. ron un yerine umut oynar uzun umut pivot olur burak 4 numara olur arda 3 olur brian da 2 oynar.. ve yedeklerimiz ortada cihad gökhan... yani 7 kişiyle 3 yabancı eksik ne yapabiliriz bilmiyorum.

o yüzden çıkın ve KAZANIN BEYLER.. bizde kabus görmeyelim. Sn Canaydın'a inat kalın ligde

utku' Alıntı:
olaki,

biz play out a düşersek başımız çok ağrıyacak. kimse konuşmuyor çünkü istemiyoruz öyle bişey ama eğer play out olursak tek yabancıyla oynayacağız bildiğm kadarıyla. buda bayanlarla aynı akibete uğrama ihtimalimiz epey yükselir. zira takımın her stat inin %85 i yabancılar tarafından karşılanıyor. ve muhtemelen coach tek yabancı hakkını brian dan yana kullanır gibi. ron un yerine umut oynar uzun umut pivot olur burak 4 numara olur arda 3 olur brian da 2 oynar.. ve yedeklerimiz ortada cihad gökhan... yani 7 kişiyle 3 yabancı eksik ne yapabiliriz bilmiyorum.

o yüzden çıkın ve KAZANIN BEYLER.. bizde kabus görmeyelim. Sn Canaydın'a inat kalın ligde

Anlayamadım; Brian Boddicker nasıl 2 numara oynayacak? Nick Jacobson demek istedin sanırım?

mremre' Alıntı:
Abi onu bende sordum ama su an onemli olan 4 lu averaj 2 li degil 4 takimda 30 puanda
Bu 4'lü avaraj nasıl oluyor lig sonunda da aynısı olursa aynı puanla küme düşme durumumuz olursa bu konuyu açarsanız sevinirim.
Ligin son haftası Banvit'le oynuyoruz her önümüzdeki 2 maçı alamazsak
Banvit 2maçtan 1 galibiyet çıkarırsa Bandırma'da ligin son maçı iki takımın kaderini belirler.

Efes Pilsen'in çok dalgın bir zamanına denk gelmezse o maçı kaybederiz.Bence Fenerbahçe ve Banvit maçlarını alıp ligi 10. sırada bitireceğiz.

bu hafta fb maçında ahmet cömerti doldurup takımımıza destek verelim...ben bu maçı kazanacağımıza gönülden inanıyorum... :claps ki mrsiç in rahatsızlığı dolayısıyla en az 2 gün daha kendine gelemiyeceği ve biyolojik olarak hem antremansız hemde hastalığın bünyesinde oluşturacağı güçsüzlüğüde düşündüğümüzde ii bir performans göstermesi zor bize karşı..bu durumda bence ibre çıkışa geçmiş olan galatasarayımıza dönmüş görünüyo...özellikle son 2 maçta ardanın performansı beni umutlandırıyo...yapılan olasılıklara gelirsek bence kilit maçlar banvit-gs ,tekel-itü ,b.kolej-daçka maçları... ama genede biz fb yi yenersek bu hafta kurtulacağımızı düşünüyorum...çünkü itü-tekel maçını kaybedecek takımın diğer maçlarda galibiyet alması zor görünüyo...:atki