Murat ÖZYER Röportajı -Gsbasket.org-

Gsbasket.org:Galatasaray taraftarının size olan sevgisini ve takımın başında olmanızın verdiği memnuniyeti ileterek başlamak istiyoruz.

Gsbasket.org: İlk sorumuz herkesin merakla beklediği transfer konusu.Mesela Hosley'nin ismi konuşuldu.5 numara konuşuluyor.

Murat ÖZYER : Benim kafamda şu var.Bizim takım her ne kadar Aralık ayında çıkışa geçeceğiz demiş olsakta henüz tam oturmadı.Daha iyi oynamamız ve devamlılığın olması gerekiyor. Maç içerisinde de maçtan maçada. Bana göre bütün oyuncular tam performans sergilemiyor.
Öncelikle bunu bekliyorum. Bu bana 1- Tam nerede eksiğim olduğunu gösterecek. 2. olarakta Efeslede oynadıktan sonra ligde herkesle oynamış olacağız. Fakat lig şu an yapı olarak statik bir yapıda değil. Haftalar içerisinde sürekli takımlar değişiyor.10 Ocakta Türk oyuncuların kiralık olarak yer değiştirmesi için son gün. Yabancılar içinse play-off?un başlangıcına kadar süre var.
Yani maksimumumuzu gördükten ve play-offta eşleştiğimiz rakipleri gördükten sonra belki bir takviye yapabiliriz. Bu biraz satranç gibi bir şey. Ben açıkçası 5. Yabancıyı geç aldığım için maç kaybedeceksem ben bunu kabul ediyorum. Çünkü ben lig içinde maç kazanmak için oyuncu alırsam ben başka şeyleri kaybederim. Benim bu son hamlemin satranç hamlesi gibi olması gerekiyor. Rakiplere göre analiz edip en doğru tercihi yapmayı düşünüyorum.

Gsbasket.org: Bu dönemde yapılan Cenk transferi için düşünceleriniz ve beklentileriniz nelerdir acaba?

Murat ÖZYER: Cenk?in önce yüreğini ve enerjisini sahaya koyması gerekiyor. Fundamentali çok yüksek bir oyuncu. Sonuçta Efes gibi bir okuldan yetişmiş durumda. Ama yetenekli olmak artık 1. Ligde aranan bir şey değil, öncesinde sahaya %100 ünü vermesini bekleniyor artık oyunculardan. Mesela bazı oyuncular çok yetenekli değildir, takımına direk katmayı düşünmezsin ama takımdaki her işi yapar. Bir nevi takımın çöpçülüğünü yapar. Kısacası yetenek çok önemlidir ama her şey değildir.

Gsbasket.org: Fatih SOLAK?ın rotasyonda gereken süreyi almadığı söyleniyor.

Murat ÖZYER: Fatih?in bu takımda bir görevi var. Öncelikle müdafaa. Kulaç boyu ve blok timingi çoğu oyuncuda bulunmayan bir özellik. Daha sonra istediğimiz hücumda gelen asistleri tamamlaması. İdmanlarda bunlarda başarılı olduğu sürece hiç korkmadan süre veriyorum. Beşiktaş maçında Hüseyin?le beraber süre verdim mesela. Fener maçında da aynı şekilde. Maç maç düşünüyoruz. Rotasyonda 12 kişiyi aynı maçta oynatmak gibi bir durum yok. Bir maçta Cemal-Fatih süre alıyor bir maçta Murat-Erdem. Hüseyin şimdi bir süre yok. Cemal?ide Fatih'ide hazırlıyorum. Bu ikisi içinde çok büyük bir fırsat.

Gsbasket.org: Son 6-7 senede özellikle yabancı oyuncularda sürekli bir sene bitiminde değiştirme söz konusu.2 sene üst üste oynayan yabancı oyuncu bulunmamakta.Geçen seneki oyuncular neden değişti ve bu seneki oyuncuların kontrat durumları nedir acaba?

Murat ÖZYER: Basketbol doğru-yanlış, matematik gibi değil. Bazen takımı değiştirmekte de fayda var. Benim için Türk oyuncular daha önemli. Çünkü Türk oyuncular sabit sayıda. Hüseyinlin 2 senelik kontratı var. Tufan, Murat, Cemalin devam edecek. Cüneyt?in bir yıllık fakat takım kaptanı olarak takımda tutabiliriz.
Yabancılar konusunda ben sadece geçen senenin hesabını verebilirim. Geçen seneki yabancıları tutmak istemedik. Çünkü geçen sene belli bir bütçeyle oyuncuları aldık. Gerçi bu sene bütçemiz artmış gibi gözükse de yukarıdaki takımlarında arttığı için yerimiz değişmedi aslında. Ama bu seneki takım kurulumunda geçen seneki oyuncuları tutma şansımız yoktu. Hüseyin, Cüneyt gibi isimlere uyum sağlayamayacaklarını düşündük.

Gsbasket.org: Peki çok konuşulan Fitch uyum sağlayamaz mıydı?

Murat ÖZYER: O ayrı bir konu. O hala bile aramızda tartışma konusu ama diğer yabancıları ben bu takıma istemezdim. Sene başında düşündüğümüz bütün yabancılar İtalya?ya gitti. Çoğu da şu anda klüpleriyle sorunlar yaşıyor.
Asıl sorun oyuncular sizi tanımıyor. Bizi bir Hollanda, Letonya takımı gibi görüyorlar. Bu nedenle bu senede son anda aldık oyuncuları. Biz şimdi ULEB de bir derece yaparsak Ligde beklenenden yüksek bir derece yaparsak bu da seneye alacağımız oyunculara etki edecektir tabii ki. Daha tecrübeli oyuncu alma şansımız olur.
Bizim şu anda iki tecrübeli iki de ilk defa Avrupa?da oynayacak olan oyuncumuz var. Dee ve Hite yeni öğreniyorlar Avrupa basketbolunu. Ters tarafından yardım olsun, Pick and Roll savunması olsun hayatlarında görmedikleri şeyler. Zamanla öğreniyorlar.
Seneye Galatasaray?ın iskeleti oluştu. Hüseyin olsun Cüneyt olsun Murat olsun. Galatasaray?ın yapacağı atılıma göre oyunculara bakılacaktır. Spor kulüplerindeki yönetim anlayışı nedeniyle bunu kurmak çok zor.2 yılda bir seçim oluyor yönetim değişiyor. Ama şunu söyleyebilirim. Seneye belki 3-4 kişiyle oynamak lazım ama 7-8 kişiyi değiştirmemek lazım.

Gsbasket.org: Dee Brown?un sözleşmesi 1+1. Bu artı opsiyon hangi şartları kapsıyor acaba?

Murat ÖZYER: NBA?den kesin garanti kontrat yapmadığı sürece bizim oyuncumuz olacaktır. Summer League ya da opsiyonlu sözleşmeler geçerli değil.

Gsbasket.org: Sene başında birçok yabancı denedik. Şu an kadromuzdaki yabancılarımız ilk tercihleriniz miydi?

Murat ÖZYER: Biz bir fikirle yola çıktık.1 numara, 3 numara ve 4-5 oynayabilen bir oyuncu almayı düşünüyorduk. İstediğimiz oyun kurucuyu alamayınca uzun bir 3 numara aramaya devam ettik. Bu süreçte Dee bize geri döndü. Bu nedenle B planına geçtik. Bu planın devamında sıkıştığımızda şut atabilecek, savunma yapabilecek ve ribaunt alabilecek bir oyuncu aradık. Bu durumda da Hite?a yöneldik.

Gsbasket.org : Owens'ı geçen sene EL maçlarını Eurosporta yorumlarken mi fark ettiniz?

Murat ÖZYER : Evet Alba Berlin?den takip ediyordum.

Gsbasket.org: Sayın Recep Şen?in ayrılmasını bekliyor muydunuz? Mert Uygum tercihinin nedeni neydi?

Murat ÖZYER: Recep Şen geçen sene ve bu sene bana çok destek verdi. Bu sene başında antrenörlük yapmak istedi ve bunu belirtti. Ben beraber çalışmayı çok istedim ve baskı yaptım. Daha sonrasında Mert UYGUÇ benim çok eskiden beri çalıştığım bir isimdi. Altyapıda görev alıyordu yani Kulübün bünyesindeydi. Önerdik ve kabul edildi şu anda da beraber çalışıyoruz.

Gsbasket.org: Seneye EuroLeague?e katılan takımların sayısının artacağı konuşuluyor.Galatasaray açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Murat ÖZYER: Bu biraz askerlik gibi. Çay içerken biri gelir şunlar erken terhis edilecek der sonra bu yayılır. Türkiye?deki siyaset gibi birazda. Euroleague şu an nabız ölçüyor. Eylül ayında toplanıp karar verecekler. Galatasaray için konuşmak gerekirse şu an için erken. Önce bir ULEB?te pişmemiz gerekiyor.10 sene sonra ULEB?e girmişiz ve saygıdeğer bir organizasyon olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.Mesela Dinamo Moskova ULEB?te şampiyon oldu Euroleague e aldılar.Ama bir sene dayanabildi, geri gönderdiler. Rusya?daki para kaynağının belirsizliği nedeniyle çok kredileri yok Rus takımlarının. Türk takımlarının ise sorunu seyirci çekmekte. Euroleague her şeyin farkında. Liselere dağıtılan biletler den bile uyarı gönderiyorlar.

Gsbasket.org: Sene başındaki hedeflerimize göre değişiklik var mı şu anda?

Murat ÖZYER: ULEB için şu an için bir değişiklik yok çünkü kura geliyor. Ve kura nedeniylede şans giriyor işin içine. Şu an için ilk 2 diyorum. Bir tek buradaki hedefim değişti. İlk 3 diyordum ama artık 2 yapabileceğimizi görüyorum. Türkiye Ligine gelirsek şu an lider olmak tabii ki çok güzel ama ben sezon sonunda lider olmayı daha çok isterim.

Gsbasket.org: Efes maçını dönüm maçı olarak görüyoruz.Bu maçı da kazanırsak ne değişir sizce?

Murat ÖZYER: Efes maçını eksik kazanmak çok önemli. Bizim takım geri adım atmıyor bir defa. Telekom maçında 7 sayı öndeyken 8 sarı geri düştük. Normalde yıkılırsın ama yıkılmıyorsun çünkü taraftar desteği var arkanda. Bir Oyak maçında tribünde 4.000 kişi oldu mu bir oyuncu inanıp geri adım atmıyor, 2 kişilik oynamak zorunda hissediyor. Demin bahsettiğimiz yetenek arka plana düşüyor bir anda. Kaybetmeyi kabullenmemek ortaya çıkıyor. İnatçılık ve savaşçılık çıkıyor.

Gsbasket.org: Tufan ERSÖZ?ün durumu nedir?

Murat ÖZYER: Dün son iğnesini oldu. Takımla birlikte koşulara başlıyor artık. Ben Tufan?ı 1,5 ay bekledim. Takım idmanı yapmadı. Ben onu tam güçlenmeden oynatmayı düşünmüyorum. Tufan?ın bana göre en az 2 haftası var.

Gsbasket.org: Cemal NALGA?nın gelişimini nasıl görüyorsunuz?

Murat ÖZYER: Cemal geldiğinden bu yana bir gelişim gösterdi. Geçen sene rolü daha fazlaydı. Ama bu sene içeriye 3 oyuncu almamız nedeniyle süreleri azaldı. Cemal 87 li çok atletik bir oyuncu. Gözünü hiç sakınmayan bir oyuncu. Kaya PEKER?de bu yollardan geçti zamanla gelişecektir. Önü açık bir oyuncu.

Gsbasket.org: Gaines-Owens ikilisini kadroya dahil etmek A planımıydı?

Murat ÖZYER : A planıydı öncelikle.Owens A planı değildi açıkçası, başka planlarımız vardı öncelikle. Owens?ı da çok beklettim. Neredeyse 1 ay beklettim. O da hedefleri çok yüksek olan ve çıkış arayan bir oyuncuydu. Kolejde son senesinde büyük bir sakatlık geçirmesine rağmen sakat olmasına rağmen seçilmiş bir oyuncuydu.
Gaines topa çok değmek isteyen bir oyuncu değil. Ribaunt almaktan ve koşmaktan keyif alıyor. Fast Break atmayı seviyor. Owens ise skorer bir oyuncu. Arkası dönük sayı atabilen bir oyuncu. Bu nedenle birbirlerini tamamlıyorlar. Aslında ben ikili değil üçlü bir kombinasyon düşündüm. Hüseyin-Owens-Gaines olarak düşündüm. Amacım yüksek bütçeli takımları yüksek tempoyla oynayarak yenebileceğimi düşündüm. Bunun içinde uzunların agresif ve koşan oyuncular olması gerekiyordu. Hüseyin?in ise sonradan gelmesi bize çok farklı bir boyut kattı.

Gsbasket.org: Hüseyin olmasa yabancı bir 5 mi düşünüyordunuz yani?

Murat ÖZYER: Evet içerden sayı atabilecek bir uzun düşünüyorduk. Geçen sene bu canımızı çok yaktı.

Gsbasket.org: Sizinde bu sene kontratınız bitiyor.Yönetimden herhangi bir teklifte bulundu mu?

Murat ÖZYER: Ben şu an açıkçası gelecek sene naparım diye hiç düşünmüyorum. Bu seneyi bir defa yaşamak gerekiyor. Bu sene zaten istedikleri şeyi verirsek yönetimde bir teklifte bulunur. Benim bir defa kalbimde Galatasaray?la bir kupa almak var. Evde eşimin bir sürü kupası var bizim daha bir kupamız yok. Umarım bu sene olur. Olmazsa da Galatasaraylılığımız zaten değişmez. Ama kendi kurduğumuz bu organizasyonda devam etmek isterim. Ama bunu zaman gösterecek.

Gsbasket.org: Taraftar için düşünceleriniz?

Murat ÖZYER: Benim için en güzel özet şu. Ben hayatımda böyle bir şey yaşamadım eşiminde yaşadığını düşünmüyorum. Beşiktaş ve Fenerbahçe maçları. Benim için o ana kadar en değerli şey Ülkerde yaşadığım şampiyonluktu, o anı hiç unutmuyordum. Ama şimdi ben ne zaman bu iki maçı anlatsam tüylerim diken diken oluyor. Öyle bir şey kimse yaşamayaz kolay kolay. Bizim böyle bir taraftarımız olduğu için ne kadar gurur duysak azdır.
Bugüne gelirsek Oyak maçına çıktığımızda dolu olması çok etkiledi. Son 10 seneye baktım ilk defa bir oyak maçında bu kadar dolduğunu düşünüyorum salonun. Artık Galatasaray?ın seviye atlaması için salon şart.

Gsbasket.org: Salon demişken Aslantepe?ye salon hakkında ne düşünüyorsunuz?

Murat ÖZYER: Ben buraya ilk geldiğimde ne istersin diye sorduklarında salon dedim. Beşiktaş bunu sağladı. Öyle ya da böyle bir final gördüler. Bu organizasyon devam ederse bir gün şampiyon bile olabilirler. Galatasaray ise göçebe gibi bir sene o salonda bir sene bu salonda oynuyor. Ayrıca salonla anlaşsan da sorunlar nedeniyle eziyete dönüşüyor durum. Bu sene daha ULEB maçından önce idman yapamadık. Haftada 2 idman ancak yapabiliyoruz. Sürekli idman yaparsan çember senindir ve bu çok önemli bir psikoloji oluyor oyuncular için. İlk geldiğimde Florya?ya oyuncuları sokamadım. Galatasaray?la ilgili en ufak bir şey yoktu salonda. Ülker?de daha çok sarı kırmızı vardı yani.

Gsbasket.org: Gelir arttırıcı ve taraftara yönelik projeler var mı?

Murat ÖZYER: Şu an çalışmalar var. Kombine alanlarla ilgilide onların mağdur edildiğinin farkındayım. Bir organizasyon yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Gsbasket.org: Gsbasket.org?u takip ediyor musunuz?

Murat ÖZYER: Geçen sene mümkün olduğunca takip ediyordum. Bu sene biraz daha yoğun geçtiği için takip etmeye çalışıyorum.

Gsbasket.org: Vakit ayırdığınız için teşekkürler.Hep beraber daha güzel ve başarılı günlere ilerlemek dileğiyle..

Re: Murat ÖZYER Röpotajı -Gsbasket.org-

Çok kaliteli ve içten bir röportaj olmuş hem sorularıyla hem de cevaplarıyla.Merak ettiğimiz bütün sorular sorulmuş ve Murat hoca da samimi bir şekilde cevaplamış.Teşekkürler Gsbasket.org.

Birde fotoğraf koyalım :)

dsc01780qv7.jpg

"Amacım yüksek bütçeli takımları yüksek tempoyla oynayarak yenebileceğimi düşündüm. Bunun içinde uzunların agresif ve koşan oyuncular olması gerekiyordu"

ayrlardir Ahmet Arif abiye antlatmak isteyipte anlatamadigim sey :p uzunlar agresif ve kosan oyuncular. Murat hocanin aradigi buydu. Bu oyuncular zaten zor bulunan oyuncular. Size'li versiyonlar Haislip, Massey gibi oyuncular. Bunlari bize kimse yedirmez. Slaughter de var, ama ben Owens ve Gaines'in avrupa basketbolunu ve savunmayi daha iyi bilmelerinden dolayi daha yararli görüyorum.

ben murat hocayı çok seviyorum gercektende. cok efendi ve çok içten bi insan. zaten röportajı okurken de bu içtenliği ve samimiyeti hocanın cevaplarında görüyoruz.

teknik konulara, oyuncu transferlerine, stratejilere ve kafasındaki planlara cok güzel cevap vermiş hoca. onu yaptığı transferlerden, oyun sisteminden eleştirenler umarım kafalarındaki sorulara cevapları almışlardır.

benim en begendiğim kısım "eşimin çok kupası var benim hiç yok" dediği yer. hoca çok istekli gercekten de ve galatasaraylılıgını çok iyi vurguluyo heryerde.

taraftarı çok seviyo, gecen seneki bjk ve fb maçlarını unutamadıgı gibi çok sevdiği taraftarı da en az bi kupayla ödüllendirmek istiyo.

umarım hersey hocanın ve bizim istediğimiz gibi olur. seneler sonra basketbolda gercekten de hepimizi heyecanlandıran bi adım atıldı ve bu takımın basında murat hocayı görmek çok güzel.

Röportaj için çok teşekkürler ...
Murat Hoca'nın tüm sorularımıza cevap vermesi biz taraftarları oldukça mutlu etti.

Sanırım tartıştığpımız sorunların birazının cevabını aldık.Röportajda emeği geçen herkese teşekkürler.Ve devamının gelmesi arzusuyla .....

Bir kaç soru sormak isterdim Murat Hocaya.Zamanında yapmadığı 5 numara transferi yapmadığı için bu maçı malesef kaybettik.Abdi İpekçi'de ki 7bin kişiye teşekkürler ederim

Burak Barut' Alıntı:
Bir kaç soru sormak isterdim Murat Hocaya.Zamanında yapmadığı 5 numara transferi yapmadığı için bu maçı malesef kaybettik.
Sorunun cevabi burada sakli sormana gerek yok.

Yani maksimumumuzu gördükten ve play-offta eşleştiğimiz rakipleri gördükten sonra belki bir takviye yapabiliriz. Bu biraz satranç gibi bir şey. Ben açıkçası 5. Yabancıyı geç aldığım için maç kaybedeceksem ben bunu kabul ediyorum. Çünkü ben lig içinde maç kazanmak için oyuncu alırsam ben başka şeyleri kaybederim. Benim bu son hamlemin satranç hamlesi gibi olması gerekiyor. Rakiplere göre analiz edip en doğru tercihi yapmayı düşünüyorum.

Bence satranç hamlesi ile yapılacak transferi arasında ilişki kurmak pek doğru bir eğretileme değil takımın bir eksiği varsa vardır en kısa zamanda da en uygun oluncu alınmalıdır . Satranç hamlesi doğru eğretileme olsa idi bile Satrançda marifet rakibin sonraki hamlelerini önceden kestirip önceden önlem olmaktır rakip hamleyi yaptıktan sonra geç kalınabilir çünkü . Ayrıca alınacak oyuncunun takıma ,ülkeye, ABD'den gelecekse avrupaya alışma süreci de var

su denmemelı bence 5 yabancı almadıgımız için kaydeceksek ben bunu kabulenıyorum... Murat hoca bunu kabul edebılır ama galatasaray bole bir ımkanı varken 5 yabancıyı alıp kazanması lazım... GALATASARAYIN kaybetme lüksü yoktur bole bir cevaba karsılık tabı ama sabretmek lazım nasıl kı
sezon bası bu takım 4 5 oynar dedık bızı yanıltı bekleyelım murat hocanında her halde bekledıgı bir zaman vede kafasında hiç sorun cıkarmadan galatasaray gelıcek oyuncu varkı bole rahat konusuyo

Murat hocanın düsüncelerine saygı duyuyorum ve oldukçada mantıklı buluyorum. Transfer konusunda zamanı gelince en çok ihtiyacımız olan yere en iyisini alacaktır eminim.

Murat Hoca gerçekten ne yaptığını bilen bir antrenör kimse transfer konusunda birşey söylememeli bence ve zamanı geldiği zaman en gerekli anda yapacaktır transferi yada yapmayacaktır fakat Murat Hoca'ya güvenim sonsuzdur ve güvenmemekte yanlış olur takımı buraya kadar getirdi ilk yarı için ;) '' HERŞEYE RAĞMEN '' Murat Hocam...

Murat hocaya güven konusunda bir problemim yok ama takımın 5 numarada oynayacak bir oyuncuya olan ihtiyacı çok açık değil mi? Play off'lara kadar da bunun değişeceğini sanmıyorum. Eğer play offlara kadar bekleyip çok iyi bir isim alınacaksa (mevkisi önemli değil Murat Hoca o zamana kadar karar vereceğini söyledi zaten) beklemek bizim için kayıp sayılmaz, önemli olan play off'lar...

(Tekrar okuduğumda biraz garip geldi ama umarım söylemek istediğimi anlatabilmişimdir :D )

ben en son duyduğumda başka takımların yaptığı transferlere göre bizde transfer yapıcakmışız...aslında fener ve bjk yaptı hatta efeste yaptı ama...ben 5 numarada çok sıkıntı çektiğimizi düünüyorum bu yüzden illaki transfer şart