Mustafa Cengiz Yönetimi ve Basketbol

Galatasaray kredi kullanmak istedigi zaman hicbirsey yapmadan da o krediyi alir, mesele o degil. Asil mesele transfer yasaginin kaldirilmasi icin ne bekleniyor ?

Iceriden surekli bilgi alan, sununla gorusuyoruz bunu aldik aliyoruzlari bir kenara birakip, bilgi aldigi kisiye bu soruyu sorsun lutfen. Transfer yasagi ne durumda !

Bildigim kadariyla Tanju Bey ve Doruk Bey fazlasiyla ic iceler yonetime yakin kisilerle veya bizzat yoneticilerin bir bolumuyle.

Vallahi bekliyoruz. Transfer yasagini kaldirmak icin ne bekleniyorsa ogrenip donebiliyorlarsa cok mutlu olacagiz.

Galatasaray kredi kullanmak istedigi zaman hicbirsey yapmadan da o krediyi alir, mesele o degil. Asil mesele transfer yasaginin kaldirilmasi icin ne bekleniyor ?

Iceriden surekli bilgi alan, sununla gorusuyoruz bunu aldik aliyoruzlari bir kenara birakip, bilgi aldigi kisiye bu soruyu sorsun lutfen. Transfer yasagi ne durumda !

Bildigim kadariyla Tanju Bey ve Doruk Bey fazlasiyla ic iceler yonetime yakin kisilerle veya bizzat yoneticilerin bir bolumuyle.

Vallahi bekliyoruz. Transfer yasagini kaldirmak icin ne bekleniyorsa ogrenip donebiliyorlarsa cok mutlu olacagiz.

Galatasaray kredi kullanmak istediği zaman hiçbir şey yapmadan o krediyi alamaz. Alamıyor da zaten. O yüzden başkan ve yöneticiler kendi şahsi kefaletlerini ortaya koyuyorlar. Bu bütün kulüpler için geçerli. Bankalar kredi vermez yoksa çünkü hepsi batık durumda teorik olarak. Hatırlarsanız geçen günlerde haber çıktı Aziz Yıldırım'a ve eski yöneticilere haciz geldi diye. Aynı konu, onların da şahsi kefaleti var. 121 milyon kredide de Mustafa Cengiz ve Albayrak'ın kefaletleri var. Yoksa hiçbir banka Mustafa Cengiz çapında bir adama tek başına 121 milyon kredi vermez. Veriyorsa bana da bir 50 milyon falan çıksınlar. Oradaki sihirli isim Albayrak. Onun kredibilitesi var çünkü.

Transfer yasağı konusunda ise aynen katılıyorum. Kendilerinin de ne yapacaklarını bildiklerini sanmıyorum aslında. Esen rüzgara göre davranıyorlar.

İlk oyuncu ödemeleri kampın başladığı ayın sonunda yapılıyor genelde. Yönetim ısrarla Oktay Hoca'ya Ağustos ayını işaret ediyordu transferler için sanırım bu stopaj ödemesi alınınca transfer yasakları da kalkacak. Burda asıl sorun şu bu konuyu netliğiyle açıklamak varken dolaştırarak açıklamaları, maalesef iletişim becerilerinin zayıflığından kaynaklanıyor. Yani biz bir ay önce de takım yapsak parayı yine sezonun açıldığı ayın sonunda ödeyecektik stopaj ödemesini bütçe olarak geri almak bu yönetimin başarısı değil, devletin kulüplere kıyağıdır. Yani yönetim stopaj ödemesi olmasa nasıl, hangi bütçeyle kadro yapacaktı asıl sorulması gereken soru bu.

Adaylık sürecinde bu borçlardan sıkça bahsetmesi doğal, ancak başkan olduktan sonra bundan sürekli bahsetmesi negatif bir etki yapıyor. M.C'nin çözmesi gereken yegane problem iletişimdir.

Bu yönetim maalesef Galatasaray'ı ileriye taşıyacak vizyonda değil. Artniyetli değiller ama yerinde saydırır mı orası da muamma. Kar açıkladık deniyor evet ama nerdeyse futbolcu maaşı dışında gider bile yapmadın transfer gideri yok eski yönetimin getirdiği oyuncular ve eski yönetimin getirdiği Terim varken zaten futbol şubesinde bir şeyler ilgilenemiyorsunuz. Acil olarak listelerinde değişime gitmeleri gerekiyor.

Son düzenleme:

Mehmet abi, basketbolda sesimizi çıkardığımız için en son şube yöneticisi tarafından tehdit edildik :) Özgür beyde rica etti beni bu işe sokmayın basketbol şubesi o 3 arkadaşta devam etsin diye o yüzden konuşacak bir şey kalmadı ki daha önce de yazmıştım bu ekip Erol Can için verilen 20 bin TL'yi bile icraattan sayıyor. Transfer yasağı Ağustos'un 15'in de kaldırılacak dese misal güven olmadığı için net bilgi hiçbir zaman alamıyorsun.

Stopajın durumu önemli bu arada. Direk tüm parayı mı ödedik yoksa taksit taksit mi veriyoruz o çok önemli. Taksit geri dönüyorsa anca erkek basketbol rahatlar herhalde ama tüm para geri dönüyorsa (9-10 milyon euro) tüm amatör şubeler rahatlarlar.

Şampiyonlar liginden gelecek ayakbastı parasını teminat mektubu vererek kredi olarak kullanıldığı söyleniyor camia içinde. Bunu da herkes bilsin bu arada.

Bİldiğim kadarı ile teminat mektubu verilmesi için ya gayrimenkul gösterilir, ya da hesapta ki para gösterilir ki oda hacizli olmaması ya da temliksiz olması kaydıyla . Gelecek olan gelirler üzerinden teminat verilmez de alınmaz da . Ne bankacılıkta ne ticaret kanunun da böyle bir şey yok ha faktoring işi ise bilemiyorum

Son düzenleme:
Basketboldaki ilgisizlik üstüne süper kupa kaybedilince hemen çatlak sesler yükselmeye başladı. Bu sene futbol takımı başarısız olursa 3 senesini tamamlayamaz.

Bİldiğim kadarı ile teminat mektubu verilmesi için ya gayrimenkul gösterilir, ya da hesapta ki para gösterilir ki oda hacizli olmaması ya da temliksiz olması kaydıyla . Gelecek olan gelirler üzerinden teminat verilmez de alınmaz da . Ne bankacılıkta ne ticaret kanunun da böyle bir şey yok ha faktoring işi ise bilemiyorum

Teminat mektubu değil de başka bir teknik ismi olabilir bilemiyorum. Şampiyonlar liginden gelecek bir kısım para net. Yönetmelik değişmediyse Fener'in durumuna göre artış gösterecek. Atıyorum Fener elenirse 3 alacağımız yerde 5 alacağız. Her şartta 3 garanti ona göre bir kredi verebilir bankalar. Riva'dan gelecek para nasıl kırdırıldıysa mesela öyle düşünün...

:) :)

İlk yazdığın yoruma cevaptı sonradan döneceğini düzelteceğini bilseydim yazmazdım merak etme. Bu işler böyledir

İşi kişiselleştirme çabası net hissediliyor ama sıkıntı yok renklerimiz aynı saygı duyuyorum size.

Kastettiğim anlaşıldı sanırım. Böyle bir iddia var, yüzde yüz doğrudur diye yazmadım sadece bunları da bilelim diye yazdım. Yönetim bizim kulüp bizim sıkıntı yok. Keşke daha iyi yönetilse diyoruz biz de.

Doruk o zaman o direk temliktir... Temlik gelecek diye teminat mektubu düzenlenmez. O şekilde bir gayri nakdi kredi kullanılmaz.

Farketmez evet temlik de olabilir. Buradaki esas nokta basketbola katkısı olur mu diye konuşulan bu gelir kaleminin de önceden harcandığı iddiası. Doğru veya yanlış böyle bir iddia söz konusu.

Biraz evvel YK yedek üyemiz Özgür Savaş Özüdoğru ile bir görüşme gerçekleştirdim. Basketbol konusunda sorunların stopaj geldiği anda çözüleceğini yineledi. Malzeme sponsorluğu konusunda anlaşma var ama açıklanmadan söylemem doğru olmaz dedi. Bu konuda da çok soru geliyor cevaplamak için öğrenmek istedim ama maalesef açıklanmasını bekleyeceğiz...

Ben başkanın iletişim probleminin basketbol şubesi dışında da olduğunu düşünüyorum. Dün mesela Fatih Terim Gomis'in maaşında iyileştirme yapılmasının kulübün maddi şartları sebebiyle mümkün olmadığını söylerken başkan bu iddianın yalan olduğunu dile getirdi. Başkan bence iyi niyetli ama ya muktedir değil ya da koordinasyon problemi var.

Burada tartışılan başarılı mı başarısız mı konusunun belli olmasına en az iki yıl var. İki sene sonra mali duruma bakılır, diğer kulüplerle karşılaştırılır ve sonra sportif başarıyla birlikte değerlendirilebilir. Tesisleşme, mevcut problemlerin çözümü noktasında neler yapılmış incelenir ve ancak o zaman kesin bir şey söylenebilir. Elbette Dursun Özbek'e yeğlenir genel olarak ama bu olumlu bir durum değil ki! Dursun Özbek rahmetli Canaydın ile beraber gördüğüm en kötü başkan, üstelik Canaydın'ın insani vasıfları çok iyiydi, tam bir beyefendiydi, Özbek hem başarısız hem de çirkef bir adam. Cengiz'i ben de savundum çok ama Dursun Özbek'ten daha iyi olmak başarı göstergesi değil. Mali işlerden az çok anlayan kişi başkanın bazı konularda algı kastığını fark ediyor zaten.

Başkanın basketbolla ilgili ifadelerinin ana hattı güzel bence, zaten ne kadar kötü olabilir, sonuçta sürdürülebilirlik ve gençleşmeden filan bahsediyor. Ancak biraz özele indiğinde hep ağır saçmaladı. Benzinlikten alınan ABD'liler, yok 11. sıradan ancak 9. sıraya gelebilme vs... O beğenilmeyen Dursun Özbek bile ehven-i şer Can Topsakal'ı bulurken Cengiz şubenin başına üç adam koymuş, top görseler bomba zannederler. Geçmiş yönetimin ayıbı haline gelen Ömer Yalçınkaya aynen duruyor, basketbolda ekstra hiçbir kaynak bulunamıyor. Dikkatli para harcamak elbette önemli ama yönetimden asıl beklenen çözüm bulması, kaynak yaratması, sürekliliği sağlaması, bir yapı kurmasıdır. Yoksa bir muhasebeci bir de kaliteli genel menajer bulsanız çok daha iyi yürütür bu işleri.

Kulüp içi dinamikler ve görüştüğümüz genel kurul üyeleri Ocak ayında olağanüstü seçimli genel kurulu işaret ediyorlar. Maalesef istikrarı yakalamak isterken hepten battık...

Fatih Terimin artık başkanlığa aday olması gerekiyor..Bayern Münih tarzı bir yaklaşım bizim kulüp geleneklerimize uyabilir..Karl-Heinz Rummenigge nasıl spordan gelmiş ise Terime de başkanlık uyacaktır..Spordan gelen isimlerin profesyoneller ile çalışması lazım artık..Şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki Terim ile taraftar arasındaki bağı hiçbir gelecek olan başkan yakalayamaz..Tabi bizim genel kurul üyelerinin buna sıcak bakacaklarını düşünmüyorum birini oraya yerleştirirler yine..

Kulüp içi dinamikler ve görüştüğümüz genel kurul üyeleri Ocak ayında olağanüstü seçimli genel kurulu işaret ediyorlar. Maalesef istikrarı yakalamak isterken hepten battık...

Bu güzel haber işte.
Haluk Ulusoy ile gorüşülsün güçlü bir ekip kurulsun.
Ali Dürüst, Abdurrahim Albayrak, Haldun Üstünel, Sedat Doğan, Hakan Üstünberk, Naci Cansun, Mete İkiz gibi güçlü isimler yeni yönetimde olmalı.
Umarım bu haber doğrudur Doruk Bey...

Bu güzel haber işte.
Haluk Ulusoy ile gorüşülsün güçlü bir ekip kurulsun.
Ali Dürüst, Abdurrahim Albayrak, Haldun Üstünel, Sedat Doğan, Hakan Üstünberk, Naci Cansun, Mete İkiz gibi güçlü isimler yeni yönetimde olmalı.
Umarım bu haber doğrudur Doruk Bey...

Ulusoy'lar Arda Turan'ın tarafında yer alıp İmparator'a defalarca saygısızlık yaptılar. Hiçbir yere aday olabilecek desteği bulabileceklerini sanmam.

Çeşitli çalışmalar yapılıyor, finansal tablo Mayıs ayından berbat olmazsa bir aday kesin şu an.

Ulusoy'lar Arda Turan'ın tarafında yer alıp İmparator'a defalarca saygısızlık yaptılar. Hiçbir yere aday olabilecek desteği bulabileceklerini sanmam.

Çeşitli çalışmalar yapılıyor, finansal tablo Mayıs ayından berbat olmazsa bir aday kesin şu an.

Malesef bizde Fikret Orman ve Ali Koç gibi güçlü karizmatik bir aday yok.
Gelen gideni hep arattı.
Ünal Aysal da bir daha düşünmez.
Bakalım neler olacak...