Oyuncu Önerileri

Transfer başlığında çok kaynayacak ondan buraya yazmak daha doğru geldi.
Sizce Samuels bizim takıma nasıl olur? Ataman sisteminde iş yapar mı? Ben takıma esneklik kazandıracağını düşünüyorum esasen.

Transfer başlığında çok kaynayacak ondan buraya yazmak daha doğru geldi.
Sizce Samuels bizim takıma nasıl olur? Ataman sisteminde iş yapar mı? Ben takıma esneklik kazandıracağını düşünüyorum esasen.

Samuels, takımdan çok taraftarın hırsını ve coşkusunu görünce 2. Lasme olur bizde. Şahsi görüşüm Samuels henüz performansının %100' ünü sahaya yansıtacak bir takımda oynamadı. Bizde süresi de çoğalınca Cleveland günlerine dönüp harikalar yaratır diye düşünüyorum.

Samardo Samuels benim de beğendiğim bir oyuncu profiline haizdir. Güçlü, sırtı dönük oyunu bulunuyor, agresif ve içeri devrilmesi de biliyor; güçlü uzunlara karşı arkasında durmakta güçlük çekmez ve şayet Lasme kalacaksa, çok iyi ikili olabilir lâkin tek endişem: potadan seken toplarda çok fazla iyi değil sanırım, rakamlarında 5-6 civarında görünüyor!

Chris Goulding

Fırsat buldukça internet üzerinden izlediğim Avustralya liginde en çok dikkatimi çeken oyunculardan biri. Melbourne United oyuncusu.Oyun stili son yıllarda büyük gelişme gösteren Ryan Broekhoff' a çok benziyor ama bana göre onun bir tık daha iyisi savunma yönünden. Hücum gücü yüksek bir oyuncu ve ceza atışlarında çok iyi. Yüksek yüzdeli dış atışlarının yanı sıra içeriye penetreleri de etkili. 27 yaşında 1.92 boyunda. Ülkesi dışında 2014' te Dallas' ın yaz ligine katılmış ve o sezonda Acb' de Zaragoza' da 1 sezon oynayarak tekrar ülkesine dönmüş. Halen Avustralya milli takımında da oynamakta. Maliyeti yüksek olmayan ve skor gücüne ihtiyacı olan takımımıza faydalı olabileceğini düşündüğüm oyunculardan biri.

[video=youtube;CYvERGiSmh0]https://www.youtube.com/watch?v=CYvERGiSmh0[/video]

[video=youtube;uBRKTYuBUjc]https://www.youtube.com/watch?v=uBRKTYuBUjc[/video]

Chris Goulding

Fırsat buldukça internet üzerinden izlediğim Avustralya liginde en çok dikkatimi çeken oyunculardan biri. Melbourne United oyuncusu.Oyun stili son yıllarda büyük gelişme gösteren Ryan Broekhoff' a çok benziyor ama bana göre onun bir tık daha iyisi savunma yönünden. Hücum gücü yüksek bir oyuncu ve ceza atışlarında çok iyi. Yüksek yüzdeli dış atışlarının yanı sıra içeriye penetreleri de etkili. 27 yaşında 1.92 boyunda. Ülkesi dışında 2014' te Dallas' ın yaz ligine katılmış ve o sezonda Acb' de Zaragoza' da 1 sezon oynayarak tekrar ülkesine dönmüş. Halen Avustralya milli takımında da oynamakta. Maliyeti yüksek olmayan ve skor gücüne ihtiyacı olan takımımıza faydalı olabileceğini düşündüğüm oyunculardan biri.

[video=youtube;CYvERGiSmh0]https://www.youtube.com/watch?v=CYvERGiSmh0[/video]

[video=youtube;uBRKTYuBUjc]https://www.youtube.com/watch?v=uBRKTYuBUjc[/video]

Savunma ve hücum yönünden çok daha iyi Ryan Broekhoff'a göre bence.
Müthiş bir şütör gibi gözüküyor.
150-200 bin dolara 8.yabancı olarak kadroya dahil edilebilir...

Goulding'i bu sezon Torino aldı ve küme düştü. 3-4 sayı ortalamayla oynadı ve oldukça da vasattı. Avustralya dan alınacak bir Childress vardı ama o da çok yaşlandı, bir de Oglivy fena değil ama savunması problemli. İstatistiklere bakınca Daniel Kickert filan da fena değil ama tanımıyorum açıkçası. Warrick i Oly aldı zaten.

Torino'nun yine sezon ortası Çin den getirdiği D J White'ı öneririm ben. Biz Bernard James i almadan bir kaç hafta önce onu getirdiler ve iyi de verim aldılar. Biz getirseydik James in yerine belki şampiyonduk. Dış şut tehditi olan kalıplı bir uzun. Lasme giderse yerine düşünülebilir. Bana kalsa gitmese de düşünürdüm.

Goulding'i bu sezon Torino aldı ve küme düştü. 3-4 sayı ortalamayla oynadı ve oldukça da vasattı. Avustralya dan alınacak bir Childress vardı ama o da çok yaşlandı, bir de Oglivy fena değil ama savunması problemli. İstatistiklere bakınca Daniel Kickert filan da fena değil ama tanımıyorum açıkçası. Warrick i Oly aldı zaten.

Torino'nun yine sezon ortası Çin den getirdiği D J White'ı öneririm ben. Biz Bernard James i almadan bir kaç hafta önce onu getirdiler ve iyi de verim aldılar. Biz getirseydik James in yerine belki şampiyonduk. Dış şut tehditi olan kalıplı bir uzun. Lasme giderse yerine düşünülebilir. Bana kalsa gitmese de düşünürdüm.

Yanılmıyorsam geçen sene Caja Laboral getirdi sezon ortasında gönderdi. Pek de iş yapmadı Euroleague sertliğinde

Son 9 maç için getirildi Goulding. Torino' nun kadrosu zaten çok kötüydü. Elle tutulur bir Jerome Dyson vardı zaten takımda. Oda bildiğiniz gibi istatistik kasan bir oyuncu olduğu için sonradan takıma katılan bir oyuncunun ne kadar katkısı olabilirdi ? Torino' ya ligin 21. haftası transfer edildi ve o tarihe kadar sadece 6 galibiyet almışlardı. Sezonu da 11 galibiyetle tamamladılar. Torino aldı ve küme düştü sözünüzü yanlış buluyorum bu yüzden.

Berkan Bey, yazdıklarımdan Goulding Torino yu küme düşürdü gibi bir anlam çıkıyorsa kendimi yanlış ifade etmişim. Torino Dyson sakatlanana kadar iyi gidiyordu, sonra olan oldu ve Dyson ın dönüşü ve White ın gelişi de kurtaramadı onları. Ben de Torino nun kadrosunun çok kötü olduğuna katılmıyorum, hatta kötü veya vasat da değil iyi bir kadroları olduğunu düşünüyorum. Mancinelli, Dawkins, Eyenga, Ivanov gibi oyuncular İtalya ligi için gayet yeterli. Goulding iyi şut atan bir oyuncu olsaydı azimli savunması yüzünden isteyebilirdim ama şutu bence vasatın da altında.

Furkan Bey, Laboral macerası pek parlak değildi ama ikinci Bobcats dönemi iyiydi bence. Avrupa açısından Randolph, White gibi oyuncular önemli hücumcular diye düşünüyorum. Mesela ben uzun zamandır Reyshawn Terry'yi neden kimse denemiyor şaşıyorum. Sertlik, şut ritmi her şey var adamda, üzerine bir de çatlak :)

Artem Klimenko

Basketbola başladığı Avtador Saratov kulübünde kariyerini sürdürmekte. 22 yaşında ve 2.14 boyunda. Son 2 senede büyük çıkış yakaladı. Bu sene VTB liginin en iyi genç oyuncusu ödülünü kazandı.Uzun boyuna rağmen ayakları çabuk ve özellikle hücum ribaundlarında mücadeleci,savaşçı özelliğiyle dikkat çekiyor. Vesely' nin ilk yılları hatırlatıyor. Tek eksiği orta mesafe şutlarındaki istikrarsızlığı. Onuda zamanla geliştireceğini düşünüyorum. Csk' nın veya Kuban' ın çökmesini beklerdim ama şu zamana kadar herhangi bir transfer haberini bulamadım. Abartı bir maliyeti yoksa takımımıza faydalı olabilecek bir isim.

[video=youtube;8w0mKUZZykU]https://www.youtube.com/watch?v=8w0mKUZZykU[/video]

[video=youtube;LPucZCHTiC8]https://www.youtube.com/watch?v=LPucZCHTiC8[/video]

Jabari Brown

1.93 boyunda 24 yaşındaki guard.2014 Nba draftlarında seçilemedikten sonra yaz liginde Houston Rockets tarafından denenmiş. Yaz ligi sonrası Lakers ile kontrat imzalamış. Lakers ile sezon öncesi hazırlık maçlarına çıktıktan sonra, Lakers' ın D-League takımı LA Fenders'ta sezonu geçirmiş. Sezon sonlarına doğru Lakers ile 10 günlük kontrat sonrası oynadığı maçlarda 11.9 sayı ortalaması tutturmuş. 2015-2016 sezonunda Çin ligi takımlarından Foshan Lions' la sözleşme imzalamış. Çin liginde 27 maçta 32.4 sayı, 3.8 ribaund,2,5 asist ve 1,1 top çalma ortalamasıyla oynamış. Mart 2016' da D-League' e geri dönmüş. Nisan ayındaki sakatlığından dolayı sezonu kapamış. Twitter' da takip ettiğim kadarıyla sakatlığı tam olarak geçmiş. Hesabından anladığım kadarıyla Çin'den dönüş sebebi babasını Şubat ayında kanserden kaybetmesi. McCollum gibi topu seven bir oyuncu ama onun daha güçlüsü olarak dikkat çekiyor. Saha görüşü ve top hakimiyeti daha iyi bence.Değerlendirilmesi gereken isimlerden biri.

[video=youtube;1dQ2QWziJK4]https://www.youtube.com/watch?v=1dQ2QWziJK4[/video]

[video=youtube;21oiJ7X6k-M]https://www.youtube.com/watch?v=21oiJ7X6k-M[/video]

Jabari Brown

1.93 boyunda 24 yaşındaki guard.2014 Nba draftlarında seçilemedikten sonra yaz liginde Houston Rockets tarafından denenmiş. Yaz ligi sonrası Lakers ile kontrat imzalamış. Lakers ile sezon öncesi hazırlık maçlarına çıktıktan sonra, Lakers' ın D-League takımı LA Fenders'ta sezonu geçirmiş. Sezon sonlarına doğru Lakers ile 10 günlük kontrat sonrası oynadığı maçlarda 11.9 sayı ortalaması tutturmuş. 2015-2016 sezonunda Çin ligi takımlarından Foshan Lions' la sözleşme imzalamış. Çin liginde 27 maçta 32.4 sayı, 3.8 ribaund,2,5 asist ve 1,1 top çalma ortalamasıyla oynamış. Mart 2016' da D-League' e geri dönmüş. Nisan ayındaki sakatlığından dolayı sezonu kapamış. Twitter' da takip ettiğim kadarıyla sakatlığı tam olarak geçmiş. Hesabından anladığım kadarıyla Çin'den dönüş sebebi babasını Şubat ayında kanserden kaybetmesi. McCollum gibi topu seven bir oyuncu ama onun daha güçlüsü olarak dikkat çekiyor. Saha görüşü ve top hakimiyeti daha iyi bence.Değerlendirilmesi gereken isimlerden biri.

[video=youtube;1dQ2QWziJK4]https://www.youtube.com/watch?v=1dQ2QWziJK4[/video]

[video=youtube;21oiJ7X6k-M]https://www.youtube.com/watch?v=21oiJ7X6k-M[/video]

Topa hakimiyeti ve şut mekaniği Eric'e göre daha sağlam.
Ama asist özelliği pek yok gibi.
Savunması nasıldır ? İkili oyun becerisi nasıldır ?
Daha iyi tanıyan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim...

Roland Freimanis- Kalev

Roland Freimanis

Kariyerine yetiştiği kulüp Riga' da başlayan Freimanis, 2008-2012 yılları arası İspanya' da forma giydikten sonra 1' er yıllık Khimik ( Ukrayna) ve Unics Kazan maceralarından sonra son olarak Estonya takımlarından Kalev' de forma giyiyor. 28 yaşında 2.08 boyunda. Pota altında hırslı ve mücadeleci oyunuyla dikkat çekerken aynı zamanda orta ve uzun mesafeli şutlarda oldukça yüzdeli atıyor. İzlediğim maçlarda gördüğüm en önemli özelliği takımı için skor ne olursa olsun savaşmayı seviyor. Bana Colton İverson' u anımsatan bir oyuncu. Ondan artısı yüzdeli dış atışları. Böyle savaşçı bir oyuncunun faydasının olacağını düşünüyorum.

[video=youtube;ixzseK6LWdc]https://www.youtube.com/watch?v=ixzseK6LWdc[/video]

Roland Freimanis dün Uşak Sportif' le anlaşmış...

Florida Gators'ta oynayan Dorian Finney Smith bu sene drafta katılacak.Drafta son 2. ya 3. sırada seçilmesi bekleniyor.Ancak draft edilmezse avrupa takımları için ciddi bir alternatif olabilir.Bu seneki istatistikleri şöyle:
36 maç 31 dakika 14.7 sayı 8.3 ribaunt 2.1 asist 1 top çalma 1 blok %50 2'lik %37 üçlük %73 ft.

Asıl pozisyonu 3 numara ancak boyu 2.07.Bu nedenle ncaa'de bazen 4 oynadı. 4 için gayet çabuk bir oyuncu.Uzun kolları sayesinde özellikle ribauntlarda etkili olabiliyor.Ancak en önemli özelliği 2 den 5'e kadar her pozisyonu savunabilmesi,hem de savunuyor derken blok kovalamıyor basbaya savunma yapıyor.Yani tabi ki aradaki kalite farkı çok olsa da dreymond greene benziyor bu yönü.

Atletikliği nba standartlarına göre normal ancak eğer avrupa'ya gelirse muhtemelen bu kıtanın en elit atletleri arasında olur.Savunması ile öne çıkarken hücumu ise ortalama düzeyde.İstikrarlı bir üçlüğü var aslında bu sezon son 5-6 maç öncesine kadar yüzdesi 42-43 civarındaydı.Eğer hissederse çok uzak mesafelerden bile üçlük isabeti bulabiliyor.Ancak kendi şutunu yaratabilme özelliği hiç yok.Penetrelerle sayı bulabiliyor,karşısındaki savunması zayıf ve güçsüz bir oyuncuysa potaya çok rahat gidip sayı bulabiliyor ancak eğer karşısındaki fizik olarak kuvvetli bir oyuncuysa potaya giderken çok kolay top kaybı yapıyor.Pas konusunda ise vasatın üstünde ikili sıkıştırmalarda gayet dengeli şekilde doğru arkadaşına topu atabiliyor.

Yani genel olarak gayet iyi bir 1v1 savunmacı, her pozisyonu savunabilecek bir oyuncu, pure shooter olmasa bile orta mesafesi ve çizgi gerisinden sayı bulabiliyor,belli bir pas yeteneği var.Avrupa'ya gelirse çok önemli bir oyuncuya dönüşebilir ama çok cüzi kontratlarla nba takımlarında rol oyuncusu olabileceği söyleniyor.

1 ay önce bunları yazmıştım ama başlık bayan basketle ilgili başka bir başlığa çevrildi.Ayrıca bu gece draft edilmediği için güncelleme babında buraya da yazıyorum

Wichica State'de bu sezon son senesini geçiren Ron Baker drafta giriyor.Seçilme olasılığı %50.Ancak seçilse bile 59 ve ya 60. sıradan seçilip d-league yolları gözükecek.Bu kardeşimiz oyun stili ve tip olarak broekhoff ve korver karışımı bir adam.

Gayet iyi bir şutör gayet iyi bir savunmacı,sürekli oyunun içinde sadece birebir savunmada değil pas yollarına giden pasları da çalan bir isim maç başına 1.5 top çalmayla oynuyor.%50 ile 2'lik %78 faul atıyor.3'lük yüzdesi 35 ancak sezon başında yüzde 16 ile oynadığı maçlar olmasa yüzdesi daha fazla olabilirdi.Skorer bir oyuncu olmasına rağmen bencil değil tam tersi ekstra pasları ,uzuna top indirmeyi çok iyi yapıyor ve seviyor.

Tabii bu kadar dengeli bir oyuncu neden seçilmeme tehlikesi ile karşı karşıya sorusu var?Çünkü bu kardeşimiz atlet değil pozisyonuna göre ağır bir oyuncu.Ağırlık dezavantajını savunmada pozisyon bilgisi sayesinde kapatıyor ancak hücumda bu çok bela oldu başına ncaa'de.

Nba'de yapamıyacağı bence çok belli bu kardeşimizin bu fiziksel özellikleriyle ancak bench ısıtır nba'de ancak avrupa'ya gelirse ki ben draft edilmezse kesin gözüyle bakıyorum çünkü çin takımlarının tercih edeceği bir oyun stili yok.Avrupa takımlarında iki halde verimli olabilir.
1-Jaycee Carroll gibi üzerine set çizilip benchten gelmesi.
2-Tempolu oynayan geçiş hücumlarını seven takımlarda çünkü tempoyu seven bir oyuncu.

https://www.youtube.com/watch?v=PBckdsSgug0

Aynı şekilde bu kardeşimiz de draft edilmedi.

Geçen yıl Spurs'un 2.tur 52.sıradan draft ettiği, D-League oyuncularından Cady Lalanne.

[video=youtube;pUSzy89A2EQ]https://www.youtube.com/watch?v=pUSzy89A2EQ[/video]