Oyuncu Önerileri

Bu başlık altında, önermek istediğimiz oyuncuların detaylı bilgilerini paylaşarak bir havuz oluşturabiliriz.

David Stockton (1991 PG, 1.80)

NBA efsanelerinden John Stockton’un oğlu. Gonzaga çıkışlı.

4 yıllık kolej kariyeri ve 2 yıllık D-League kariyerinin ardından direksiyonu Avrupa’ya kıracağı söylenen Amerikalı guardın en büyük handikaplarından birisi oyunun hücum yönünde fazla
gözükmemesi. Oyun görüşü ve asist özelliğiyle tipik bir “pass-first” guard olan Stockton’un, Avrupa’da neler yapabileceği merak konusu.

NCAA ortalamaları nispeten düşük görünse de, NBDL’de geçirdiği 2 sezonun ortalamaları;

2014-15 | 43 maç 20.9 sayı – 4.1 ribaund – 9.3 asist – 2.4 top çalma – 3.3 top kaybı (%46 FG %39 3FG)
2015-16 | 45 maç 17.9 sayı - 3.1 ribaund – 7.1 asist – 1.1 top çalma – 2.5 top kaybı (%44 FG %35 3FG)

Oyuncunun en büyük sıkıntılarından birisi top kayıpları. Görülebileceği üzere yüksek bir top kaybı oranı var.
Savunma konusunda çok baskıcı bir savunmacı olmasa da uzun kolları ve oyun okuma becerisiyle savunmada sağlam durduğunu söyleyebilirim. Nasıl bir PG aradığımızı şuan için kestiremesem de bütçeye göre alternatiflerimiz arasında görmek isterim.

[video=youtube;vUQWyl9Zqwg]https://www.youtube.com/watch?v=vUQWyl9Zqwg[/video]

Raphael Putney (1990 PF, 2.08)

2014 draftında seçilemedi. Massachusetts çıkışlı 2.08 boyundaki Amerikalı oyuncu uzun forvet mevkiisinde görev yapıyor.

Gelişim ligindeki ilk yılında istediği süreleri bulamadı. İkinci yılda ise takımın önemli oyuncularından biri haline geldi ve All Star seçildi.

Hücumda ki en büyük özelliği, genelde tercih ettiğimiz streç 4 numara profiline uygun olması. Ball handling’i sayesinde çembere de gidebilen Putney, çok güçlü bir oyuncu olmasa da atletizmi sayesinde önemli bir pota altı oyuncusu olarak kabul ediliyor.

2014/15 | 6.5 sayı – 2.7 ribaund – 0.4 asist – 0.4 top çalma – 0.9 blok – 1.1 top kaybı (10 dakika - %53 2FG, %42 3FG)
2015/16 | 17.1 sayı – 8.1 ribaund – 1.9 asist – 1.1 top çalma – 2.3 blok – 2.4 top kaybı (30 dakika - %53 2FG, %36 3FG)

[video=youtube;NX8mEXjSpW8]https://www.youtube.com/watch?v=NX8mEXjSpW8[/video]

Raymar Morgan (26, 2.03 PF)ULM'nin Almanya Ligi'nde finale çıkmasında kilit rol alan oyunculardan biri. Çok kısa süreli bir Karşıyaka deneyimi var ancak son 2 yıldır önemli bir çıkış yakaladı.4 numara pozisyonunda görev yapan Morgan, atletikliğiyle dikkat çekiyor, dış şutunu çok kullanmasa da üzerine düşüldüğü taktirde bir dış şut tehditi olabilir.2015/16 ULM | 15.5 sayı - 6.7 ribaund - 1.5 asist - 0.4 blok - 0.7 top çalma - %57 2FG %39 3FG[video=youtube;o1ENikHenDs]https://www.youtube.com/watch?v=o1ENikHenDs[/video]Coty Clarke (1992 SF, 2.01)2014 yılında drafta girdi ancak seçilemedi. Profesyonel basketbol kariyerine 2014-15 sezonunda Hapoel Kazrin’de başladı. Bir yıllık Avrupa deneyiminin ardından Boston Celtics’in D-League takımına transfer oldu ve burda gösterdiği performansla Boston Celtics’den iki kez 10 günlük kontrat aldı. Sezonu D-League’de tamamladı.Savunmada kuvvetli ve hızlı ayaklara sahip olduğu için 2-3-4 numaraları savunabileceğini söyleyebilirim. Ceza şutörlüğü de yapabilecek seviyede. Atletik bir oyuncu ve bizim aradığımız “ara oyuncu” rollerinden birine oldukça yardımcı olacaktır.2015-16 | 26.2 dakika – 16.3 sayı – 7.5 ribaund – 2.8 asist – 1.1 top çalma – 0.6 blok – 1.9 top kaybı (%51 FG %40.1 3FG)[video=youtube;bQsT6EzknvI]https://www.youtube.com/watch?v=bQsT6EzknvI[/video]Brandon Paul (1991, SG-SF, 1.93)Son zamanlarda sıkça dile getirdiğim. ACB’de Joventut Badalona forması giyen ABD’li guard-forvet Brandon Paul 2013’de Illinois’den mezun oldu ancak draftta seçilemedi.Profesyonel basketbol kariyerine Nizhny Novgorod’da başladı ancak parlak bir performans sergileyemedi. 2014-15 yılında D-League’de oynadıktan sonra tekrar Badalona formasıyla Avrupa’ya döndü.Oyunun iki tarafında da çok yetenekli bir oyuncu olduğunu ancak doğru takımda oynamadığını söyleyebilirim. Ball handler olarak değil, daha çok ceza şutörü olarak ve açık alanda penetre ederse daha verimli olacaktır.2009-10 Illinois | 18 dakika 7.8 sayı – 3.1 ribaund – 1.3 asist – 0.8 top çalma – 0.1 blok - %33 FG %27 3FG2010-11 Illinois | 22 dakika 9.0 sayı – 3.1 ribaund – 2.1 asist - 1.1 top çalma – 0.4 blok - %39 FG %36 3FG2011-12 Illinois | 33 dakika 14.7 sayı – 4.7 ribaund – 2.9 asist – 1.4 top çalma – 0.8 blok - %39 FG %33 3FG2012-13 Illinois | 32 dakika 16.6 sayı – 4.4 ribaund – 2.7 asist – 1.2 top çalma – 0.6 blok - %40 FG %32 3FG2014-15 D-League | 26 dakika 15.0 sayı – 4.4 ribaund – 1.8 asist – 1.1 top çalma – 0.5 blok - %54 FG %38 3FG2015-16 ACB | 23 dakika 13.2 sayı – 2.7 ribaund – 1.4 asist -1.0 top çalma – 0.4 blok – 1.8 top kaybı %44 2FG %35 3FG[video=youtube;ezO-RYSUMzY]https://www.youtube.com/watch?v=ezO-RYSUMzY[/video]

Son düzenleme:
Bence bu başlık, detaylı (istatistik-video vs.) oyuncu önerileri için olmalı..İsim yazmak için transfer başlığı var zaten...O şekilde bir devamlılık sağlanırsa harika bir konu olur.

Cem Abi'nin de söylediği gibi detaylı oyuncu analizi yapacağımız başlık burası. İsim önerileriniz için transfer başlığı mevcut.

Brandon Paul gelecek vaad eden bir isim. Mehmet (Beygirci) 3 yıldır takip ediyor, zamanında o söylemişti bana da. Paul kötü ceza şutörüdür, tek sağa dribling üzerinden attığı şutlarda çok daha başarılı. Yani statik şutu zayıf. Mücadeleci ruhu ve atletizmi ile öne çıkan bir oyuncu bu dönemlerde. Sıkıntılarından birisi; sakatlık geçmişi. Nizhny'de de sakatlık sıkıntıları dolayısıyla çok tutunamadı. Euroleague'den önce Eurocup düzeyinde 1 yıl geçirmeli ve atılımına devam ederse Euroleague mecrasına girebilir. Ama şu anda kolay değil henüz.

David Stockton'ı Nba'de tuttuğum takım olan Kings'in ilgisi dolayısıyla bir çok kez izledim. Herşeyden önce çok ince ve çelimsiz. Ayrıca bu fizikten beklenebilecek çeviklikte de asla değil. Top çalma içgüdüsü var ancak buna kapılıp yerini kaybediyor savunmada. Savunmada yapabildiği tek şey de zaten pas arası yapmak.Savunmada sağlam filan durduğu yok. Ayak çabukluğu elit seviyede olmayan , çelimsiz , kısa , çevik de olmayan bir oyuncunun savunmada nasıl sağlam durduğunu ise anlamak zaten imkansız.

Hücumda ise gayet aktif bir adam ancak bunu yaparken genel olarak uzunu üstüne çekmeye çalışarak bir şey üretmeye çalışıyor. Yani kenara çekilme gibi bir durumu yok aksine topu gayet seven bir hücumcu profiline sahip. Ancak o fiziğiyle bunu burada yapması imkansız. D-League'deki blok vurma sevdalıları ile Avrupa aynı değil çünkü. EL seviyesinde uzunlar arkasını düşünmeden direkt oalrak kısayı karşılamaya gelmez çünkü blok yapmak için. Mesela bunları Rondo yapabiliyor ama çeviklik gibi çok önemli bir faktör burada devreye giriyor. Stockton bu çevikliğe sahip değil.

İlerde kendisini tabiki geliştirebilir ancak asla kapanmayacak bir çok açığı var fiziksel yetersizliği yüzünden. O yüzden bu sene asla EL seviyesinden olamayacak bir oyuncu olduğuna inanıyorum.

David Stockton'ı Nba'de tuttuğum takım olan Kings'in ilgisi dolayısıyla bir çok kez izledim. Herşeyden önce çok ince ve çelimsiz. Ayrıca bu fizikten beklenebilecek çeviklikte de asla değil. Top çalma içgüdüsü var ancak buna kapılıp yerini kaybediyor savunmada. Savunmada yapabildiği tek şey de zaten pas arası yapmak.Savunmada sağlam filan durduğu yok. Ayak çabukluğu elit seviyede olmayan , çelimsiz , kısa , çevik de olmayan bir oyuncunun savunmada nasıl sağlam durduğunu ise anlamak zaten imkansız.

Hücumda ise gayet aktif bir adam ancak bunu yaparken genel olarak uzunu üstüne çekmeye çalışarak bir şey üretmeye çalışıyor. Yani kenara çekilme gibi bir durumu yok aksine topu gayet seven bir hücumcu profiline sahip. Ancak o fiziğiyle bunu burada yapması imkansız. D-League'deki blok vurma sevdalıları ile Avrupa aynı değil çünkü. EL seviyesinde uzunlar arkasını düşünmeden direkt oalrak kısayı karşılamaya gelmez çünkü blok yapmak için. Mesela bunları Rondo yapabiliyor ama çeviklik gibi çok önemli bir faktör burada devreye giriyor. Stockton bu çevikliğe sahip değil.

İlerde kendisini tabiki geliştirebilir ancak asla kapanmayacak bir çok açığı var fiziksel yetersizliği yüzünden. O yüzden bu sene asla EL seviyesinden olamayacak bir oyuncu olduğuna inanıyorum.

Yineliyorum uzun bir analiz yapmadım fikirlerin için teşekkür ederim ama... Ayrıca ben EL seviyesinde olduğunu da iddia etmedim. Alternatiflerimiz arasında olabilir dedim.

Gereksiz ve agresif bir çıkış yapmışsınız, sanırım o anda yan sekmede başka bir yazı okuyordunuz karıştı.

Hücumda aktif bir adam olduğunu iddaa etmişsiniz ama D-League'i baz alarak söylemişsiniz bunu kolej kariyeri ise tamamen aksini söylüyorken.

Puttney de aşırı ince.Raporlarını okuma fırsatı buldum,değişik özellikleri de var ama 80 kiloymuş.McCollum ile aynı kiloda bir 4 numara ile Euroleague'de pota altı sertliğini sağlamak zor olur.
Çoğu maçta post savunmasında ince kalan Kenny Gabriel'dan bile 15 kilo eksiği var

Puttney de aşırı ince.Raporlarını okuma fırsatı buldum,değişik özellikleri de var ama 80 kiloymuş.McCollum ile aynı kiloda bir 4 numara ile Euroleague'de pota altı sertliğini sağlamak zor olur.
Çoğu maçta post savunmasında ince kalan Kenny Gabriel'dan bile 15 kilo eksiği var

Raphael Putney'i bu yıl çok izledim. Bilmiyorum ülke sınırlarında benden daha fazla izleyen, D-League'de full match izlemeye tahammül edebilen var mıdır? D-League'ten çok iyi oyuncular çıkabilmesine karşın genel olarak "yalan,dolan ligi". Venezuela, Arabistan, Avustralya geçmişleri olan bir oyuncu yani çok acayip tercihleri var. Maçlarını izleyince kariyerindeki bu anlamsız tercihlerinin kendi oyununa da sirayet etmiş olduğunu görebiliyorsun. Çok potansiyelli ve yeteneklerine ihanet eden bir adam Putney, başta bunu söylemek gerek. Ama oyun içi devamlılığı, maç motoru gibi hususlarda eksiklikleri var.

Daha önce de söyledim, Miller'ın iş yaptığı Euroleague'de Putney de iş yapamaz mı sorusuna cevap aradım onu izlerken. Ama onu alıp takımın direk 4 numarası yapmak acayip gereksiz bir risk, buna gerek yok. Eğer biraz yetenekliyseniz ve sizden savunma beklenmiyorsa D-League'te adınızı istatistiksel olarak duyurmanız çok da zor değil. Putney de öyle, Avrupa mecrasına başlayacaksa bir kere kariyer planlamasını ve oyun aklını değiştirmek zorunda. Avrupa'ya düşsün isterim ama Euroleague sezonumuza düşmesini kesinlikle istemem. Ergin Ataman'ın oyuncuda "Avrupa tecrübesi" aramasını da yabana atmamak gerekiyor. Zamanında koçu bu konuda çok fazla katı olmakla eleştiririrdim ama sezon önü planlamasını yaparken yabancı kontenjanını da düşününce koça hak vermemek elde değil.

Yineliyorum uzun bir analiz yapmadım fikirlerin için teşekkür ederim ama... Ayrıca ben EL seviyesinde olduğunu da iddia etmedim. Alternatiflerimiz arasında olabilir dedim.

Gereksiz ve agresif bir çıkış yapmışsınız, sanırım o anda yan sekmede başka bir yazı okuyordunuz karıştı.

Hücumda aktif bir adam olduğunu iddaa etmişsiniz ama D-League'i baz alarak söylemişsiniz bunu kolej kariyeri ise tamamen aksini söylüyorken.
Furkan 3 satır şey yazmışsın ama çoğunluğu hatalı işte bunda yazdığın şeyin 3 satır olmasının veya 7 sayfa olmasının önemi yok ki. 3 defa izleyip de savunmada sağlam duruyor yazarsan ben de doğrusunu söylemek zorunda kalırım. Savunması kötü olan bir oyuncu için savunmada sağlam duruyor demenin ne alakası var yazdığın yazının detayıyla uzunluğuyla?

Ncaa kariyeri hücum yönü için aksini filan söylemiyor çünkü Ncaa kariyeri backup guard olarak geçti Kevin Pangos'un altında. Heralde istatistiklerine şöyle bir göz gezdirdiğin için o yıllardaki Gonzaga kadrosundan haberin yok. Çünkü takip etseydin hücumda fazla gözükmüyor demezdin.

Değişik başlıklarda paylaştığım ve beğenerek izleyip takımımıza faydası olabileceğini düşündüğüm oyuncuları bir başlıkta topladım.

( Bu oyuncuları 2 sezondur takip ediyorum. Maçlarını da canlı izleme imkanım oldu ) .

Denzel Bowles

James Madison çıkışlı. İlk Avrupa deneyimini Litvanya ligi takımlarından Siauliai' da yapmış. Daha sonraları kariyerine Çin liginde devam etmiş. Çin ligi bitiminde boş kalmamak için Filipinler ve Venezuella liglerinin playoff maçlarında oynamış. Bu sene ise Porto Rico liginde oynadı. Kendisini hem Çin liginden hemde diğer liglerde canlı izlemişliğim var. 2.08 boyunda 27 yaşında. Pota altında oldukça etkili. Orta mesafe şutları yüzdeli. İzlediğim maçlarda dikkatimi çeken yaptığı bloklar,pota altında mücadeleyi bırakmayıp aldığı hücum ribaundları ve basket faulleri. Takım hızlı hücuma çıkarken boyu ve size a rağmen en önde koşanlardan biri oluyor. Böyle bir adamı Lasme' nin yanında görmek isterim.

Denzel Bowles- Siauliai
[video=youtube;oBRDevgcjEg]https://www.youtube.com/watch?v=oBRDevgcjEg[/video]

Brandon Costner

North Carolina çıkışlı. Nba' de yaz liginde şansını denedikten sonra ilk profesyonel deneyimini 2009-2010 sezonunda Belçika' da yaşadıktna sonra 2 sene D-League' de oynuyor. Daha sonra Fransa' ya Limoges' a gidiyor. Limoges' dan sonra tekrar 1 yıl daha D-League' de oynayıp sırasıyla Çin ve bu senede Porto Rico liginde oynuyor. 2.06 boyunda, 28 yaşında. Oyun stili bakımından Schilb' e benzetiyorum. Ama izlediğim kadarıyla Schilb' den artı yönleri daha fazla. Boyunun verdiği avantaja rağmen pota altından ziyade orta ve uzun mesafeli şutları tercih ediyor. Şut yüzdesi de oldukça yüksek. Ayrıca savunması da gayet iyi. Schilb' in yerine takımda olmasını istediğim oyunculardan biri.

Brandon Costner-Ncaa
[video=youtube;2SmvDMhBSrg]https://www.youtube.com/watch?v=2SmvDMhBSrg[/video]

Brandon Costner - D-League
[video=youtube;u6C_oTDp5CI]https://www.youtube.com/watch?v=u6C_oTDp5CI[/video]

[video=youtube;t4kWX50Sf2k]https://www.youtube.com/watch?v=t4kWX50Sf2k[/video]

Brady Heislip

Kanadalı oyuncu. Uzun yıllardır takip ettiğim oyunculardan biri. 2014 Nba yaz liginde şansını denedikten sonra 1 sene D-league' de forma giymiş. 2015 senesinde Sırbistan liginde İgokea takımında ilk Avrupa deneyimini geçirmiş. Buradaki iyi performansı Cantu' nun dikkatini çekmiş ve bu seneyi de İtalya' da geçirdi. Oyun kurucu özelliklerinin yanında yüksek yüzdeli dış atışlarıyla dikkat çekiyor. Belkide son zamanlarda izlediğim hareketli pozisyonda üçlük yüzdesi en iyi oyunculardan biri.Çok iyi ceza kesiyor. 25 yaşında 1.88 boyunda. Aynı zamanda Canada milli takımında da oynuyor.

Brady Heislip- D-League
[video=youtube;QmfljoReexA]https://www.youtube.com/watch?v=QmfljoReexA[/video]

Brady Heislip- İgokea
[video=youtube;uJJm2_QqVd0]https://www.youtube.com/watch?v=uJJm2_QqVd0[/video]

Roland Freimanis

Kariyerine yetiştiği kulüp Riga' da başlayan Freimanis, 2008-2012 yılları arası İspanya' da forma giydikten sonra 1' er yıllık Khimik ( Ukrayna) ve Unics Kazan maceralarından sonra son olarak Estonya takımlarından Kalev' de forma giyiyor. 28 yaşında 2.08 boyunda. Pota altında hırslı ve mücadeleci oyunuyla dikkat çekerken aynı zamanda orta ve uzun mesafeli şutlarda oldukça yüzdeli atıyor. İzlediğim maçlarda gördüğüm en önemli özelliği takımı için skor ne olursa olsun savaşmayı seviyor. Bana Colton İverson' u anımsatan bir oyuncu. Ondan artısı yüzdeli dış atışları. Böyle savaşçı bir oyuncunun faydasının olacağını düşünüyorum.

Roland Freimanis- Kalev

[video=youtube;ixzseK6LWdc]https://www.youtube.com/watch?v=ixzseK6LWdc[/video]

Ekstra külfet olabilir ama belki analiz yapan arkadaslar neye dayanarak analiz yaptıklarını yazarlarsa okuyanlar için daha yararlı olur ( 3 yıldır takip ediyorum ,bir kaç full maç izledim,kısa videolarını izledim,netten okuduklarıma dayanarak vs )

Furkan 3 satır şey yazmışsın ama çoğunluğu hatalı işte bunda yazdığın şeyin 3 satır olmasının veya 7 sayfa olmasının önemi yok ki. 3 defa izleyip de savunmada sağlam duruyor yazarsan ben de doğrusunu söylemek zorunda kalırım. Savunması kötü olan bir oyuncu için savunmada sağlam duruyor demenin ne alakası var yazdığın yazının detayıyla uzunluğuyla?

Ncaa kariyeri hücum yönü için aksini filan söylemiyor çünkü Ncaa kariyeri backup guard olarak geçti Kevin Pangos'un altında. Heralde istatistiklerine şöyle bir göz gezdirdiğin için o yıllardaki Gonzaga kadrosundan haberin yok. Çünkü takip etseydin hücumda fazla gözükmüyor demezdin.

Savunmada sağlam durmasından kastım Arroyo gibi savunmada sandalye çekmesi değil abi iyi bir savunmacı olmadığını söylüyorum zaten. Hücumda gözükmüyordan kastım skorer bir oyuncu olmadığıydı. Ataman kendisi söylüyor benim aradığım guardın hücumda sayı potansiyeli olacak diye.

Ayırca istersem iki maçını izlerim istersem hiç izlemem. Kimse benim dememle oyuncu almıyor ben kendimce bildiğim bir kaç oyuncuyu yazıyorum.

Sergey Karasev Avrupa'ya dönecekmiş. NBA'de izlemiş olanlar biraz bilgi verebilirler mi? Savunması, atletizmi vb. nasıldır? Bizim takıma faydalı olur mu?

Gutierrez'i bu yıl epey izledim Canton Charge'da. O takımın en iyi oyuncusu Quin Cook'tu, dönem ortasında istediğimiz Cook. Şİmdi Cook'u alır mısın deseniz önce bi piyasayı yoklayalım, olmazsa en son bakılabilir derim. Gutierrez, Cook kadar etkili değildi. Bu açıdan tartabilirsiniz, yani Euroleague sezonumuzun guardı değil.

Gün içinde manevi evladım sayılacak Brandon Paul'un adı geçmiş. Hatta Oğuzhan'da kendisi hakkında konuştuklarımızın bir kısmını yazmış. Öncelikle kendisini 3 yıldır takip ettiğimi söyleyeyim. Nizhny Novgorod senesinde iken sezon önü katıldığı Pınar Cup'ta izleyip etkilenmiştim kendisinden. O günden beri de kariyer gelişimini takip ediyorum. Nizhny'de yaşadığı omuz sakatlığı sonrası dönemin koçu Lukic ile de yıldızı pek barışmayınca-Geçtiğimiz yıl Banvit'i çalıştıran Lukic'tir kendisi- ayrılmak durumunda kalmıştı. O sene katıldığı Chanton Charge'da ise nükseden sakatlığı sebebiyle sezonu tamamlayamadı. Ertesi sezona Chanton Charge'da devam etti, sezon boyunca iyi performans sergilese bile yanlış hatırlamıyorsam Şubat ayından sonra -Mart'ta olabilir- omuz sakatlığı yeniden nüksetti ve sezonu yine tamamlayamadı. Bu sezon ise Badalona ile anlaştı ve 3. profesyonel sezonunu ilk defa sakatlık yaşamadan tam şekilde oynadı. Oyunu ile ilgili scout raporu tadında ki görüşlerim ise şu şekilde..

• Şutör guard için çok iyi fiziği var. Atletizmi üst seviyede. Güçlü üst gövdesi ve ayakları, uzun kolları var. Kısa forvet olarak oynamaya müsait.
• Skor gücü yüksek. Kendi skorunu üretebiliyor. Top hakimiyeti pozisyonuna göre iyi. Ancak arkadaşlarına yaratmaktan çok kendi skoruna giden bir oyuncu. Dribling özelliği var. Fundemantalı ve gücüyle potaya kadar gidip dengeli bitirebiliyor. Sağa yöneldiğinde daha iyi bitirici. Sola yöneldiğinde genelde hata yapabiliyor.
• Şutu ortalama. Çok net bir üçlük tehdidi yok zaman zaman yay gerisinden sorun yaşayabiliyor. Dribling üzerinden pull up shoot atabiliyor. Burada yüzdesi daha yüksek. Catch and shoot’larda ise yüzdesini yükseltti ancak hala net bir tehdit değil. Yani ceza şutörü diyemeyiz hatta oyununda istikrar getirmesi gereken noktalardan birisi ceza şutu. Dribling üzerinden attığı şutlarda yüzdesi çok daha iyi. Her şeye rağmen şut konusunda yükselen bir çizgisi var.
• Topsuz cut işlemede önemli bir opsiyon. Özellikle tepe ikili oyunu oynanırken backdoor cutlarda etkili. Güçlü fiziğiyle hareketliyken durdurulması zor.
• Fizik olarak savunma yapmaya çok müsait. Uzun kolları ve atletizmiyle iyi bir top çalıcı. Savunmada geri adım atmıyor. Topa baskı konusunda iyi. Bazen topsuz savunmada konsantrasyon kaybı yaşayabiliyor. Genel pozisyon bilgisini arttırması gerekli. Savunmada iyi ama yeterli değil, daha iyi olması şart.
• Savaşçı bir oyuncu. Karakter olarak hep daha iyisini istiyor. Sahada da savaşmaktan kaçmıyor. Gelişime açık. İyi bir potansiyel
• Geçmişinde çok fazla sakatlık geçirdi. Bu yönden soru işareti barındırıyor. 3. profesyonel yılında ilk defa tam bir sezonu tamamlayabildi.

Bütün bunlardan sonra genel olarak bir değerlendirme yaparsam, kumaşının kaliteli olduğu çok açık. Ancak henüz Euroleague'de hedefi yüksek olan takımlarda ilk beş başlayacak veya büyük sorumluluk alacak seviyede değil. Bir sene daha baş altı takımlarda mücadele edip oyununu iyice oturtması gerektiğini düşünüyorum. Bu yaz bir Euroleague takımına transfer olursa şaşırır mıyım şaşırmam. Ancak bence net verim verip, elit seviyeye doğru basamak atlaması için 1 yıla daha ihtiyacı var baş altı seviyede. Herkese iyi akşamlar..

Gutierrez izleyebildiğiniz bir oyuncu mu Deniz ? Alternatif olabilir mi GS için ?

Abi Oğuzhan baya güzel özetlemiş ben de Cook'un daha Ergin Ataman profiline yatkın bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Özellikle son Duke sezonunda saha içinde olmasa bile takımın lideri olarak Cook gözüküyordu. Ki Coach K genelde daha kendisinin lider olacağı , hatta günümüze göre bağnaz gelebilecek bir takım yapısı kuruyor saha dışında. Böyle bir ortamda da kolay kolay kimseye liderlik vermiyor. Buna rağmen Cook'un liderliği herkes tarafından kabul görmüştü. Winslow - Okafor gibi yüksek nba potansiyelleri için bile bu geçerliydi.

Gutierrez ise katıldığı uluslararası turnuvalarda bile net bir fark yaratamadı Meksika adına. Herşeyi yapabilen gözüken ama hiçbirşeyi tam yapamayan oyuncuların da Ataman için çok kıymetli olmadığı geçmiş örneklerden ortada. O yüzden ben Gutierrez'e olumlu yaklaşmıyorum . Bir de Gutierrez'in çok net bir şut sorunu var. Açıkcası şut stilinin de kötü olduğunu ve kolay geliştirilebilir olmadığını düşünüyorum. Bu açılardan da Cook bana daha cazip geliyor. Ancak onun bile şu durumda öncelikli tercih olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer iki tane 4 numara olacaksa biri bu tipte olmalı.Ayrıca 3 oynayabilecek yapıda.Diğeri de şutör olur zaten.Böyle enerjik adamları seviyorum.(Csk'daki Hines gibi) Bu oyuncunun 17 sayı-8 riband ortalaması varmış tanıyanlar daha iyi anlatabilirler
[video=youtube;qbfuB93g1DI]https://www.youtube.com/watch?v=qbfuB93g1DI[/video]