SuperClásico River Plate - Boca Juniors Rekabeti

Bence Dünyanın 1 numaralı derbisi, hazır Pazar günüde maç varken artık bu konuyu açmamızın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Rekabetin Başlangıcı :

Zenginlerle fakirlerin mücadelesinin yeşil zemine yansımasının ardında aslında ilginç bir detay var. Bu iki takımda başkent Bueno Saires'in La Boca bölgesinde kuruluyor, o zamanlar öyle zengin fakir muhabbeti yok haliyle, zaten aynı semtin çocukları. Bir süre sonra bu iki takımın taraftarları bir birlerine horozlanmaya başlıyolar iş bu duruma gelince Aynı çöplükte iki horoz olmaz, bir koltuğa iki karpuz fazla vs. vs. . Bu durumu çözmek için aralarında bir maç yapmaya karar veriyorlar, Kaybeden La Boca'yı terkeder.
Sonuç Boca'nın çocukları River'ı 2-0 yeniyor, River'a da La Boca'yı terketmek düşüyor delikanlı gibi.
la Boca'yı terkeden River Nehrin üst tarafına liman işçilerinin, tüccarların yaşadığı daha doğrusu daha varlıklı insanların yaşadığı Nunez bölgesine taşınıyor.

Yani Zengin Fakir muhabbetinin çıkış noktası budur esasında.

River Plate Maçlarını yaklaşık 65.000 kapasiteli "Estadio Antonio Vespucio Liberti / Monumental"
1819023monumental.jpg

Boca ise maçlarını yaklaşık 55.000 kapasiteli Estadio Alberto J. Armando / La Bombenera da oynuyor.
[imghttp://bocajuniors.yaia.com/bombonera.jpg[/img]

İki takımda dünya futboluna çok önemli Yıldızlar kazandırmıştır. Bunlardan River Plate de oynamış Di Stéfano, Kempes, Ortega, Aimar, Crespo, Sorin, Higuain.

Boca forması giymiş Maradona, Riquelme, Tevez.

Onlara ne mutlu ki iki takımın da yıılardır giydiği hiç bozmadığı klasik formaları vardır.
River beyaz üstüne Kırmızı Çapraz bantlı forması Boca ise Lacivert üstüne göğüs kısmında yatay sarı bantlı forması ile bilinir.
superclasico-river-plate-1-1-boca-juniors-sporlog-october-2009.jpg

Daha yazacak çok şeyim vardı esasında ama sıkıldım sonra eklerim artık. Bu arada Allah kimseyi kırmızıdan ayırmasın, Laciverti tutanın da aklına şaşarım. Pazar deplasmanda alacağız maçı inşallah.

Şamil Turançiftçi' Alıntı:
Daha yazacak çok şeyim vardı esasında ama sıkıldım sonra eklerim artık. Bu arada Allah kimseyi kırmızıdan ayırmasın, Laciverti tutanın da aklına şaşarım. Pazar deplasmanda alacağız maçı inşallah.

Şamil abi'ye katılıyorum.Allah kimseyi kırmızıdan ayırmasın ! 8)

Aynen ya bu iki takımı tanıdığımdan beri hep River Plate bana daha yakın gelmiştir.Heralde denildiği gibi renklerden dolayı bu durum.Ayrıca River,2004'ten beri deplasmanda yenemiyormuş Boca'ı.Kime çekmişse :) .

Spor Ekranı kısmına yazmıştım buraya da yazayım önemine binaen. River taraftarı 4000 bileti 2 dakikada tüketmiş.İki takımında ligdeki durumları felaket olsa da bu maç izlenmeye değer.

Geçen hafta River Plate evinde Huracan'ı 2-0 yenerken Boca da deplasmanda Tigre'ye 3-0 yenildi.

River 27 puan ile 8. sırada Boca 22 puan la 14. sırada.

Bu aralar iki takımında durumu içler acısı esasında.

Bunu bende duydum, doğru sanırım.

Bu arada taraftar demişken biraz bahsetmek lazım. Arjantinde genelde tribün holiganizm üzerine yürüyor. Daha geçen sezon Newells taraftarları antremanı basıyorlar ve pankart açıyorlar "adam gibi oynayın kafanıza sıkarız" diye.

Arjantinin Yüzde 80 i ya River'lıdir ya Boca'lıdır. Bence gerek tribünde üretkenlik olsun besteler ne bileyim görsel şovlar gerekse holiganlıkta River Plate taraftarının üzerine tanımam. Gerçi Tribün liderlerinden Gonzalo Acro'nun öldürülmesi ile biraz bölünmeler olmadı değil Los Borachos del Tablon da ama gene de tek geçerim. Arjantinde maç izliyosanız helede tribündeyseniz çok dikkat etmeniz gerekir.

Bu arada Forbes dergis mutlaka görülmesi gereken 10 spor olayına River-Boca maçını da koymuş.

İnşallah bizede nasip olur la bombenero ya deplasman yapmak. Valla en büyük dileklerimde birisi, hazır arjantin vize de uygulamıyoken.

trabzon-galatasaray maçı biter bitmez ntvspor'u açtım..
baktım nefret güntekin onay orada..
dedim maça ne oldu..
ntv ve ntvspor aynı anda yüzde yüz futbolu veriyor..
meğerse yağmurdan tatil olmuş..
insan bir alt yazı falan geçer..
bir köşeye yazar..
yine de river tabii ki..
renkleri sarı lacivert olan hiç bir şeyi tutmam, sevmem..
neymiş boca fakirlerin takımıymış..
binlerce mil uzaktan arjantin'deki gelir dağılımını düşünmek bana mı kalmış..
maradona'yı da şahsen hiç sevmediğim için boca bana daha da uzak..

Emre Yuksel' Alıntı:
renkleri sarı lacivert olan hiç bir şeyi tutmam, sevmem..
neymiş boca fakirlerin takımıymış..
binlerce mil uzaktan arjantin'deki gelir dağılımını düşünmek bana mı kalmış..
maradona'yı da şahsen hiç sevmediğim için boca bana daha da uzak..

İşte budur Emre abim yaa, daha güzel anlatılamazdı :) .