Takımımızın başarısını çekemeyenler

Ahmet Arif' Alıntı:
[quote="Eyüp YILDIZ":2gdllbzo]
Cüneyt'in de kuyruğunu sıkıştırıp savunma yaptığını göreceğiz ama bu onun savunmasının zayıf olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.
[/quote:2gdllbzo]
Ahmet abi bir yanlışlık var burada yada ben anlamadım.SAvunması zayıf olan biri kuyruğu sıkıştığında da savunma yapamaz ki.Hayır mesela Penn kuyruğu sıkıştığında da savunma yapmak istese de neyi ne kadar yapabilir? Topa baskı yapmaya çalışır faul yapar yada perdeden adam kaçırır savunma yapmak istesede.Her oyuncu savunma yapmayı bilmez o oyuncuya zaten savunmasının zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

Ama Cüneyt savunmma yapmasını bilen bir oyuncu.Yani bu sene en az 7-8 maçını izledim köpek gibi savunma yapıyor,hücum faul yaptırıryo,Gilbert perdeden çıktığında ona top aldırmıyor.Bu adamın savunmasının zayıf olduğu gerçeği değiştirmez denmemeli bence.

Şöyle denilebilir kafası kızdığğında,canı savunmaya takılmak istediğinde savunma yapan bir oyuncu.Ama oynadığı takımlarda Darüşşafaka da mesela savunmaya takılmazdı,Efes'te zaten hep sakat sakat oynadı orada da savunma yapmazdı.Ama Galatasaray ve sevdiği bir hoca ile birlikte savunmayı yapıyor ve savunmayı bildiği içinde iyi yapıyor.Fark bu olsa gerek.

Mesela Murat KAya.Sen hepp dersin ya ayakları yavaş her adam onu geçebilir savunma yapmayı bilmez.Murat'ta savunma yapmaya çalışıyor ama genellikle ya faul yapıyor ya da geçiliyor.İşte Murat'a savunma yapmayı bilmiyor gerçeğini değiştirmez ne kadar çabalasa da diyebiliriz.

Ama Cüneyt için bu denmemeli.Denmesi benim açımdan en azından büyük haksızlıktır.

Basketbol bilen kişilerin enfes değerlendirmelerini okurken büyük keyif alıyorum ama "kuyruğu sıkışınca, köpek gibi savunma..." gibi ifadeler biraz sırıtıyor cümlelerin içinde. Teşbihte hata olmaz ama...

Neyse kaldığımız yerden devam edelim.

Onur Yavuz' Alıntı:
Basketbol bilen kişilerin enfes değerlendirmelerini okurken büyük keyif alıyorum ama "kuyruğu sıkışınca, köpek gibi savunma..." gibi ifadeler biraz sırıtıyor cümlelerin içinde. Teşbihte hata olmaz ama...

O yazı benim değil onur bey.

Owens: kosan uzun, atletik, iyi savunmaci, iyi rebountci, orta mesafe sutu var

Gaines: kosan uzun, atletik, iyi savunmaci, iyi rebountci,agresif, hook atislari isabetli, fast breaklerde etkili

Hutson: yumusak bilekli, savunma yapmiyor, orta mesafe sutu iyi,reboundlarda etkili, post up lari iyi, fazlasiyla yumusak ve direncsiz, temposu düsük

Dudley: savunmasi yok, agir, temposuz, müthis bir orta mesafe sutu var, gecen yil hook atislarinin neredeyse hepsini sokuyordu bu yil cemberleri dövüyor, direnci sifira yakin

Hutson savunma yapmasini biliyor olsa bile bunu yapmadigi acikca belli. Dudley zaten bunu yapamiyor. gecen yil Prkacin karsisinda ezildi, Hüseyin karsisinda ezildi, Oguz Savas karsisinda ezildi. Hücumda da gecen yili mumla aratiyor. Bu oyuncularin istatistikleri asagi yukari ayni. Owens biraz öne cikiyor formuyla. Ama Owens ve Gaines de savunma ve mücadele gücü ne Hutson da var ne de Dudley de. Istedigimiz kadar undersized diyelim boyu 2-3 cm uzun diyelim. Gercekler ortada.

Onur Yavuz' Alıntı:

alıntı olduğunu belli etmek için tırnak içine almıştım. hafızam beni yanıltmıyorsa ünsal bey'in cüneyt'e ilişkin benzetmesi idi.

Gökçe doğru bir noktaya parmak bastın. Bende aslında onu demeye çalışıyordum. Savunma yapmayı bilir ama yapmaz. Şöyle diyeyim. Okuma yazman vardır. kitap okuyabilirsin ama okumayı sevmediğinden dolayı okumazsın. Bu kişiye kitap okuru denemez. Okuma yazması olan ama okumayan birisi. Savunma yapmayı bilen ama yapmayan birisi. Ha bu savunma zayıflığı mıdır diye soruyorsan tatlı bir polemik çıkar. Kelimenin semantiğinden giderek bunun zayıflık olduğunu sunabilirim. Ama anlamsız yerlere gideriz.

Harun misali diyelim. Harun da savunmayı yapmayı bilen ama yapmayan bir oyuncuydu. Hadi efes?de sakat diyelim. Ya Ülker de? telekom da? Hatta gençliğine gidelim, Tofaş da?

Ahmet Arif' Alıntı:
[quote="Onur Yavuz":13qywu66]Basketbol bilen kişilerin enfes değerlendirmelerini okurken büyük keyif alıyorum ama "kuyruğu sıkışınca, köpek gibi savunma..." gibi ifadeler biraz sırıtıyor cümlelerin içinde. Teşbihte hata olmaz ama...

alıntı olduğunu belli etmek için tırnak içine almıştım. hafızam beni yanıltmıyorsa ünsal bey'in cüneyt'e ilişkin benzetmesi idi.

Gökçe doğru bir noktaya parmak bastın. Bende aslında onu demeye çalışıyordum. Savunma yapmayı bilir ama yapmaz. Şöyle diyeyim. Okuma yazman vardır. kitap okuyabilirsin ama okumayı sevmediğinden dolayı okumazsın. Bu kişiye kitap okuru denemez. Okuma yazması olan ama okumayan birisi. Savunma yapmayı bilen ama yapmayan birisi. Ha bu savunma zayıflığı mıdır diye soruyorsan tatlı bir polemik çıkar. Kelimenin semantiğinden giderek bunun zayıflık olduğunu sunabilirim. Ama anlamsız yerlere gideriz.

Harun misali diyelim. Harun da savunmayı yapmayı bilen ama yapmayan bir oyuncuydu. Hadi efes?de sakat diyelim. Ya Ülker de? telekom da? Hatta gençliğine gidelim, Tofaş da?[/quote:13qywu66]
Valla abi seninle taartışmayı seviyorum. :)

Valla 2000 yılında yada 2006 yılında savunma yapmıyor ise o takımlar için üzüntü verici.Ama bizim takımda savunma yapıyor.O zaman biz de bunun keyfini çıkarmamız gerekiyor.
Mesele daha demin aklıma geldi.Nba den bir örnek verim.Kobe Bryant.Belki de Lakers'ın izlediğimiz 100 maçının 90ın da savunmanın "s" sini yapmamıştır.Ama şu su götürmez bir gerçektir ki;

Kobe Bryant Nba'in bire bir bazında üst düzey savunmacılarındandır.

Cüneyt'i de biraz öyle görüyorum.Açıkcası bende bukadar iyi savunma yaptığını bilmiyordum ama özellikle TT Net Beykoz maçında ikinci yarıda Gilbert'ı tek başına bitirmesi ve her topuna el gösterilmese onun istediğinde ne kadar üst düzey savunma yapabildiğinin göstergesi ve bunu görmekte beni çok mutlu etti.

Ayrıca Murat hoca da bu özelliğini biliyor ki korkmadan takımların en skorerine Cüneyt'i verebiliyor.Hem tecrübesi,hem savunma bilgisiyle bu işi yapabilecek düzeyde.Biraz da savunma oyuncunun kafasına girmekle de alakalı kanımca.