TBL 20. Hafta | Efes Pilsen 79 - 75 Galatasaray CC

Re: TBL | Efes Pilsen: 79 - Galatasaray: 75

Merhaba sevgili gsbasket forum üyeleri forumu uzun süredir takip ediyor olmama rağmen üye olamamıştım birtürlü mart ayına kısmetmiş ilk mesajım..

Neyse gelelim takımımıza son zamanlarda erkek şubesindeki beklenen hareketliliğin sonucunda gerekli transferler yapıldı 4-4,5 numarada Jankunas, Bonsu Bonsu gibi hayali şu zamanda gelmeyecek isimler telafuz edilirken gelen isim Tolliver oldu Bonus'ta Hosley.. Sonuçta Tolliver ve Hosley'i dünde gördük ki ikiside isteklerimizi karşılayacak kalitede.. Ama şu dakikadan sonra şampiyonluğun en büyük adaylardan biriyiz ve kadroyu bozmak büyük risk olacaktır Evt Gurovic gerçekten sorun ve bu savaşan başarıya aç takımda sırıtıyor, yakışmıyor.

Ama son yıllarda TBL'e gelmiş en kariyerli oyuncuyu bu kadar kolay harcamak doğrumu sizce eminim koray hoca'da böyle düşünüyordur bu saaten sonra bu kadro 6-7 yabancıda olsa bozulmaz. Tufanda geldikten sonra Play-off'ta bazen Milo bazende Gurovic dışarda kalacak gibi ama
Gurovic'e öyle bir yerde ihtiyacımız olacak ki bütün sezon hiç bir şey yapmasa bile o anda sazı eline alacak ve ip gibi şutlarına muhtaç olacağız. Henüz göremedik ama MILAN GUROVIC ÖNEMLİ ANLARIN OYUNCUSUDUR. Play-Off'ta Mutlaka kendine gelecektir.
Saygılar..

Gökce Başaran' Alıntı:
[quote="Arda Öztürk":1qip9eio]Lider ile kafa maça çıkıyoruz.Efes'i bu kadar kötü yakalamışız bu kadar kötü günümüzde olmamıza rağmen kafa kafaya götürmüşüz maçı 15/24 faul atışı nedir abi Allah aşkına nedir ya yazık günah değilmi?Hiç mi konsantrasyon yok Efes maçını bırakmak bu kadar kolaymı ya...
Tüm mesajları okudum da bu mesaj dikkatimi çekti.

1. niye Efes'i bu kadar kötü yakaladık denir ki? Biraz takımın hakkını verelim. Herifler son haftallarda çat çat her takımı eziyorlar, biz onları sindirince Efes'i kötü yakalamış mı oluyoruz? Vay be.

2. Faul bu kaçar. Konsantrasyon eksikliği ile alakası yok. Bir gün birer bir gün girmez. Kısmet değilmiş. Geçen yılda sokamıyorduk bazı maçlarda ama konsantrasyon eksikliği olmuyordu ne hikmetse. (Büyük maçlar)

3. Maçı bıraktığımızı nereden anladın? Geriye düştüğümüz her anda bir şekilde cevap verip oyunda kaldık. Kalmadık mı?

Pisi pisine kaybettik maçı ama kimsede konsantrasyon eksikliği yoktu diyebilirim.

Ergin Ataman o açıklamaları da sadece bizden çekinmesindendir. Rotasyonunu bile rahatlıkla yapamadı. Hep bir korku vardı zaten bunu hakemlere durmadan tepki vererekte belli etti.

Açık ve net söylemek isterim. Bu takım Efes'te ki herkesi korkuttu. Onlarda ne kadar zor kazandıklarının farkındalar bu maçı.

Hakemler ise bilindik.[/quote:1qip9eio]

Faul konsantrasyon işi değilde ne işi çok merak ediyorum.Atkin'in Erdemir maçında en kritik faul atmaya geldiği sahneyi bir göz önüne getir birde dünki faul atmaya geldiği sahneleri..

Biz nasıl kötü değildik bilmiyorum.2.Ligde ki takımların yapmıyacağı top kayıpları yaptık.C.Smith 2.yarı en azn 3 tane top çaldı 6 sayı eder bunu başka hangi takım yapar?En kritik yerlerde en kırılma anlarında hiç bir zaman takım oyununu seçmedik hep bireysel yıldız olma çabaları hep te Atkins vardı bu pozisyonlarda.Önceki yazılarımda söylemiştim Atkins oynatmaya dayalı oynadığında 10 numara adam oluyor.Ama dün aklında sadece kendisinin oynaması vardı.

Hı birde Efes'in iyi olma durumu var.Öncelikle şunu soruyorum.Efes kupadaki Fener maçında oynadığı oyunun kaçta kaçını oynadı?
Her maç onlarca dış şut sokan Efes bu maç bunun ne kadarını yapabildi?Gördüğümüz ve alıştığımız Efes savunmasının yüzde kaçını gördük gibi sorularla burada doğruları bulabiliriz sanırım.

Ufaktan iğnelemeye çalışmışsın ama olmamış.Sezon başı diyerek filan olmaz bu işler.Biz Murat hocada kalmadık Gökçe.Kim gelirse gördüğün gibi desteğimizi veriyoruz.Senle taa yazın başında konuşuyorduk.Erman Kunter gelirse onada tam destek vermek zorundayız demiştik.Aynısı Koray hoca içinde geçerli.Tabi bu ara transfer dönemi olmadığı için pek görüşemiyoruz ama sen yine de benim düşüncemi biliyorsun.

Aynı Smith sene başında Jasikevicius'un elinden 3 top çalarak madara etmişti Arda. Yani en basitinden PAO yapıyor, dünyaca ünlü guardıyla. Adamda oyun bilgisi, sezgi, uzun kollar var. Yapacak bir şey yok.

Ayrıca yaptığımız savunma Efes'i bozmuş olamaz mı? Dış şutlarının çoğunda el vardı.

Atkins'i sorgulamadan önce sene başındaki guard ve sistem tercihini sorgulamak lazım aslında. Sezon ortasında Atkins gibi adamı bulduğumuz için duacı olmak lazım. Atkins bana göre asla takımı çok iyi organize edebilecek bir guard değil, topu fazla tutuyor, seti geç başlatıyor. Bu sıkıntıyı sene sonuna kadar çekeceğiz.

Ayrıca, maçı benchin arkasından takip ettik, kimse maçı bırakmadı, zaten maçı bıraksak son dakikada farkı ikiye kadar indirmez, son hücuma kadar getiremezdik.

Arda, Efes bizim maçı pek önemsemedi ozaman. Çok konsatre olmadılar bizi pek rakipleri gibi görmediler diyorsun. Fenerbahçeyi ezdiler, bizi kasmadan yendiler gibi bir sonuç çıkıyor. Valla böyle düşünmen üzer beni. Efes gibi gaza 140'la basan bir takım bu maçta gaz kesmez, aksine lig 2.sine de gösterecekleri birşeyler olmalıdır diye düşünür. Neyse.

Serbest atışların konsantrasyon işi olamdığını söyledim. Hala da aynı kanıadayım. El titremesi, yürek çarpıntısı herşey kaçırmaya neden olabilir bana kalırsa. Bu da neden olduğu açık oyuncular üstündeki stresten dolayı. Stres çok kötü birşeydir. Bu top kayıpları, ufak hatalarda bu yüzden meydana gelmiştir bence. Tabi buna yorgunluğuda katabilriiz. 2 yeni transfer, Çarşamba gecesi dönülen bir İtalya deplasmanı v.s v.s... Playoff zamanı çok daha küvvetli olcağımıza eminim bu konularda.

Yok be Gökçe bu sporu yapmış biri olarak söyliyorum bunu serbest atışın %80 i kesinlikle konsantrasyon işidir.
Kendimden biliyorum o topun kıymetinin farkında olmadan o çizgiye geldiğinde o atışları atarken elinde titrer,kalbinde atar.
Fakat tam olarak odaklandığın maçlarda ne yorgunluğu hissedersin o çizgide ,ne küfredenleri duyarsın,nede elini titretirsin.

Onun dışında dünkü maçta hiç bir zaman pes ettiğimizi pek düşünmüyorum.Maçın sonuda bunu gösterdi.

Fakar Guroviç'in şortunda cep olsa elini cepene sokup oynayacak nerdeyse bu durumda yeni gelen 2 oyuncumuzu heleki Hosley fazla oynadı ee antrenman eksiği olan bir oyuncunun top kaybı yapması normaldir.

FAKAT ne uyum sorunu nede antrenamn sorunu olmayan Atkins'in bu denli berbat oynaması 3lük atamaması,top kaybetmesi fual kaçırması bu tamamen konsantrasyon eksiğinin eseridir.

Yürekten oynayan oyuncularımızı kutluyorum.
Saçma sapan top kayıpları yapmasaydık(Hüseyin)
3 e 1 yakalayıp zor olanı yapıp turnikeleri kaçırmasaydık( atkins)

maçı kazanabilirdik.

Tolliver ve Hosley de nokta transferler.Henüz hazır değiller yakında çok daha iyi olacaklardır.
Bu takıma Tufan ve Graves de dönünce bence Efes ten daha iyi takımız.

Dipnot:Hüseyin hücumda iyiydi ama yorulunca garip top kayıpları yapıyor bu yüzden eleştirdim.

Samet Semiz' Alıntı:
Yürekten oynayan oyuncularımızı kutluyorum.

maçı kazanabilirdik.

Tolliver ve Hosley de nokta transferler.Henüz hazır değiller yakında çok daha iyi olacaklardır.

Dipnot:Hüseyin hücumda iyiydi ama yorulunca garip top kayıpları yapıyor bu yüzden eleştirdim.
Top kaybı istatistiklerine bir daha bak istersen.

Bu maçtan sonra lig 2.liğini kovalamamız lazım ve bundaki rakiplerimiz Telekom ve F.Ülker.

Önümüzdeki 3 maçı kazanırsak ki kazanmamız gayet normal,bu yolda büyük avantaj sağlarız.Bu 3 hafta içinde F.Ülker-Efes,Beşiktaş CT-Telekom ve Telekom-F.Ülker maçları var.

faruk girit' Alıntı:
[quote="Samet Semiz":2mo044eh]Yürekten oynayan oyuncularımızı kutluyorum.

maçı kazanabilirdik.

Top kaybı istatistiklerine bir daha bak istersen.[/quote:2mo044eh]

Top çalma olarak algılanmış olabilir.Maçı izleyen görmüştür.

acaba finalde efes pilsenle karşılaşırsak 1-0 yenik mi başlayacaz yoksa bayanlardaki gibi seri 0-0 dan mı başlayacak.

@Gökçe

Yazımda önemsemedi gibi cümle veya bu sonucu çıkaran birşey demedim.Efes kötü gününde dedim bu cümledende bunu çıkarmak biraz zor olsa gerek.
Serbest atış konusunu fazla tartışmaya gerek yok sanırım,ayrı düşüncelere sahibiz.

@Emre Sarp

Evet Sarunas'ta yapmış olabilir.Ama o bu hataları Pana'da yapıyor ve maç kaç skorla bitiyor belli.Efes bizden güçlü bir takım ve bizim böyle hatalar yapma lüksümüz yok.Pana'da bu hatalar çok çabuk telafi ediliyor ama bizim en az 2 düzgün savunma ve 2 sonuca giden hücum oynamamız gerekiyor.

bu sene geçen seneye oranla çok daha sağlam gidiyoruz...
şampiyonluk şansımız geçen seneye göre daha yüksek...
bu sene en az final oynayacaz orası kesin ama şampiyonluk istiyoruz...

bu sene şampiyon biziz...

Emre Satır' Alıntı:
acaba finalde efes pilsenle karşılaşırsak 1-0 yenik mi başlayacaz yoksa bayanlardaki gibi seri 0-0 dan mı başlayacak.

hangi turda karşılaşırsak karşılaşalım 1-0 geride başlıcaz final de dahil

ben maçın tamamına bakamadım ama izladiğim bölümlerdeki top kayıplatı ve hızlı hücümlardaki son bitirişlerdeki etkisizlik dolayısıyla en az 6-7 basketten olduk ama efesi acaipde zorladık yeni tarnsfelerlerin uyumu grevsin olmayışı dolayısıyla bu maç bana çok umut verdi her nekadarda yenilsek önümüz açık bence büyük ihtimal 2 bitireceğimiz içinde efesle finalde karşılaşırız o finalin havasıda başka olur tufanda iyileşirse final oynarız

Uzun zaman sonra takım heyecan verdi. Yeni katılan oyuncuların takıma adapte olması ve sakatların düzelmesiyle üst düzey bir takım olacağız.

İlk defa şampiyonluğa inandım.

macta en cok dikkatimi ceken konu Huseyin Besok'un 23 sayisina ragmen 4-5 tane hizli hucumda pasi Shumperta atip sayiyi bizim yememize sebep olmasiydi. Ben kilit pozisyonlar onlardi. 4 pozisyon bize +8 Efes'e -8 desen 16 sayi eder... Sampiyonluga oynarken bu kadar ucuz top kaybi yapmamaliyiz. Sayi atacakken yiyorsun... yazik oldu alabilecegimiz bir macti.

1-0 geride baslayacagimiz icin uzulmuyorum eger finale gelebilirsek efesle zaten kendi sahamizda oynayacagiz butun maclari. supururuz gibi geliyor. Ama ilk 2 icin cok onemli olan bir galibiyeti kaybettik ona uzuluyorum...

mazharozsoy' Alıntı:
macta en cok dikkatimi ceken konu Huseyin Besok'un 23 sayisina ragmen 4-5 tane hizli hucumda pasi Shumperta atip sayiyi bizim yememize sebep olmasiydi. Ben kilit pozisyonlar onlardi. 4 pozisyon bize +8 Efes'e -8 desen 16 sayi eder... Sampiyonluga oynarken bu kadar ucuz top kaybi yapmamaliyiz. Sayi atacakken yiyorsun... yazik oldu alabilecegimiz bir macti.

1-0 geride baslayacagimiz icin uzulmuyorum eger finale gelebilirsek efesle zaten kendi sahamizda oynayacagiz butun maclari. supururuz gibi geliyor. Ama ilk 2 icin cok onemli olan bir galibiyeti kaybettik ona uzuluyorum...
Senin mantığına göre Hüseyin toplamda:23+(8R*2)+(1A*2)+(1B*2)-(3TK*2)=37 sayı attı diyebilir miyiz?

faruk girit' Alıntı:
mazharozsoy' Alıntı:

Senin mantığına göre Hüseyin toplamda:23+(8R*2)+(1A*2)+(1B*2)-(3TK*2)=37 sayı attı diyebilir miyiz?

Demek istedigimi anlatamadim galiba fast break e cikarken attigi hatali paslari soylemeye calisiyorum. Biz atacakken topu kaptirip fast break yedik...