TBL 4. Hafta | Banvit 79 - 77 Galatasaray CC (Ceza nedeniyle 20-0)

Re: Banvit : 79 - GALATASARAY : 77

Ben takımın iyi oyun oynadığını düşünen arkadaşlara katılamayacağım. Belki takım şu an %100 değil ama karşımızdaki takımlarda aynı şekilde. O yüzden bu tür bahanelerle kendimizi avutmayalım. 5 numara oynayabilen 2 oyuncumuz Rancik ve Cemal'in attığı toplam sayı 9 gerçekten insanın kahrolmaması mümkün değil. Cemal Nalga'dan hala bir şeyler bekleyen arkadaşlarımız mutlaka olacaktır ama Cemal bana bugüne kadar savunması dışında hiçbir anlamda ümit vermiyor. Özellikle ilerleyen günlerde oynayacağımız Avrupa kupası maçlarında bu durum daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır. Rancik Türkiye Kupası maçları sonrası istenilen düzeyde oynayamıyor bir türlü umarım önümüzdeki haftalarda daha iyi konuma gelecektir. Önümüzdeki hafta için bir şeyler söylemek gerekirse işimiz zor ama imkansız değil...

Sn.Ahmet Salih forumdaşıma,şimdi yapmış olduğunuz analizleri takip ediyorum.Şimdi son Banvit maçına yapmış olduğunuz analizlere pek katılamıyorum.

Şimdi ben size,bir kaç soru sormak istiyorum.Öncelikle alınan mağlubiyette hocayı suçlamışsınız.

İlk sorum size göre hoca wilkinson'u kenarda fazla tuttuğu için alınan mağlubiyetin sebeblerinden biri olarak göstermişsiniz.Yediğimiz sayıların yüzde %85'i içerden yediğimiz sayılar acaba hoca Wilkinso'un yaptığı savunmayı beğenmemiş olabilirmi,bu yüzden savunma direnci için onun yerine,başka bir oyuncu seçmiş olamazmı?kaldıki oynadığı sürede pek yararlı olduğunu söyleyemeyiz.

İkinci sorum:Acaba hoca washingtonun hem hücum organizsayonundaki ,hemde savunduğu adam karşısındaki dağınıklığı vede konsantrasyon kaybından dolayı onu kenarda tutmayı düşünmüş olabilirmi?

Üçüncü sorum ise hocanın aldığı molalar yüzünden erken biten mola hakkında.Acaba hoca bu molaları takımı oyunun sonuna kadar,oyunda tutmak için almış olamazmı?

Kısaca sizin bakış açınızdan bakılan olaylar basketbol benchinde aslında daha farklı yorumlandığından dolayı sizin bu suçlayıcı eleştiriniz biraz yanlış,olmuyormu?

Önümüzde zorlu bir maç var.Ezeli rakibimizle kendi sahamızda oynuyacağız,bu maçların havası farklı olur.Bunu çok iyi bilen biri olrak ben bu maçı kazanacağımı,ancak alınacak bu galibiyetin forumdaki arkadaşlara bahar havası getirmemesini,bu takımın önünde çok zorlu kış şartlarının bizi beklediğini unutmamalarını temenni ediyorum.

Sorularıma cevap verirseniz,çok sevinirim.

Malesef size katılmak durumundayım Kamil Bey. Gerçekten çok üzülüyorum elden birşey gelmiyor. Pivot diye tüm forum haykırıyor ama koskoca yöneticiler bu gerçeği görmek istemiyor. Yani şunu desinler arkadaş pivot en pahalı mevkidir. Bizimde paramız yok o yüzden pivotsuz sadece play off a girme mücadelesi vereceğiz. Bir iki tane de genç oyuncu yetiştireceğiz amenna kabulüm ama adamlar diyorki hedefimiz final uleb cupta final 8 felan bütün kızdıgım mesele odur.

Eger 4uncu periyodun basinda kacirdigimiz arka arkaya 4 ucluk denemesinden biri girse kazanmistik. Kaldi ki kim ne derse desin Turk oyuncu kalitemiz cok dusuk ve de cozumu cok zor. Zaten az oyuncu yetisiyor bizde oynayacak kalitede, onlar da efes ve fulkerde oynuyor. Onlara gidemezlerse telekomda. Alin iste huseyin ornegi gibi. Dun huseyin olsa bu mac acaba ne olurdu.. Tam futboldaki orta siralara oynayan anadolu takimlarina donduk.

Yigit sardan 2 senedir su basketbolda ne yapmis cok merak ediyorum. Surekli fulker ve efes bize butce olarak cok buyuk demek disinda. GS kulubunde hicbir yoneticinin boyle ezik ozurlere siginma hakki bence yoktur. Ben de bir kongre uyesiyim ve de bunu kendilerine martta soracagim. GS kulubunde yonetici cozum uretilmek icin secilir mazeret ve basarisizlik icin degil.

Son çeyrekte maçın bitmesine üç dakika kalana dek sadece üç sayılık atış kullandık, fazla söze gerek yok.

Okan Hoca'nın maçtan sonra verdiği röportajda Banvit maçının şu ana kadar oynadığımız en iyi maç olduğu ve doğru yolda olduğumuz kanısına varmış hocamız. İnsanları göz göre göre kandırmasını tahammül edemiyorum.

Doruk Gölbaşı' Alıntı:
Okan Hoca'nın maçtan sonra verdiği röportajda Banvit maçının şu ana kadar oynadığımız en iyi maç olduğu ve doğru yolda olduğumuz kanısına varmış hocamız. İnsanları göz göre göre kandırmasını tahammül edemiyorum.

Ona göre doğru bize göre yanlış.Herkesin kendi doğrusu vardır.Bu nedenle insanları kandırdığını düşünmüyorum.

Mithat Duran Bey, polemiğe girmeyelim... Esasında yazdıklarım son derece açık ve sorularınıza cevapları bir öceki mesajımın satırlarında görebilirsiniz ama, daha fazla detay vereyim...

Wilkinson'un ilk dakikalarda ne kadar verimli olduğunu maçı izleyen basketbolseverler görmüştür. İlk çeyrekte 7 sayısı vardı, top içeriye indirildiğinde ve takım spacing'i iyi yaptığı anlarda etkiliydi. Oyundan çıktıktan sonra uzun süre kenarda kaldı ve etkinliği kayboldu, zira etkili olacağı bölgelerde top alamıyordu. Onun oyunda olduğu dakikalarda Banvit uzunlarının attığı sayılara bakın, sahada olmadığı dakikalarda attıkları sayılara bakın... Ayrıca uzun savunmasında "yardım" çok önemlidir. Dün de yazdığım gibi, bu maçta savunma yardımlaşması kötü yapıldı.

Washington oyunda kaldığı sürede etkiliydi, Barış Ermiş'e bire-birde hem savunma performansı olarak, hem de hücum performansı olarak üstünlük kurdu. Son pozisyonda yaptığı hata ve ilk yarı sonunda son hücum olarak kullanması gereken pozisyonda süreye bakmayıp rakibe hücum şansı bırakmasının haricinde oyunu müspetti.

Okan Çevik takımı oyunda tutmak için aldığı molaların bir tanesini maç sonunda "kazanmak" için kullansa daha doğru olmaz mıydı?! Maçın muhtelif zaman dilimlerinde aldığı molalar ne kadar işe yaradı?!

Mithat Duran' Alıntı:
Kısaca sizin bakış açınızdan bakılan olaylar basketbol benchinde aslında daha farklı yorumlandığından dolayı sizin bu suçlayıcı eleştiriniz biraz yanlış,olmuyormu?

Üzerinde durmak istediğim esas husus bu satırlar...

Kendi bilgim ve bakış açım doğrultusunda maçları/olayları yorumlamam, staff'ın saha içi yorumlarıyla aynı paralelde değilse bu bir yanlış olamaz. Tenkit yaparak forum yöneticilerinin bana verdiği hakkı kullanmış olurum. Yorumlarım hakaret içermediği, kurallara aykırı olmadığı sürece beni bağlar, isteyen katılır, isteyen katılmaz.

Benim yanlış yapıyor olmamın ispatlanması için, takımın koçu olmam ve kaybetmemem gereken maçları kaybetmem gerekir. O zaman beni yaptığım yorumlardan/verdiğim kararlardan dolayı eleştirme hakkına sahip olursunuz.

Camia içinde kimseyle kişisel çıkar bağım olmadığı için gördüğüm herşeyi olabildiğince sarih bir izahla ve yaranma kaygısı gütmeden aktarmaya çalışıyorum. Türkiye'de basketbola bakışın, Litvanya gibi, Sırbistan gibi, İspanya gibi üst düzey basketbol kültürü olan ülkelerden çok farklı olduğu kanaatinde olduğumu söylüyorum. Biz de ribaunt sorunu yaşanan, asist sorunu yaşanan her maçın ardından transfer konuşulur. Çünkü kolay olan budur, analiz gerektirmez. Oysa bu işin salt transfer yaparak yürümediğinin ispatı Avrupa'nın birçok iyi organize edilen takımında mevcut. Hatta geçen sezonki Galatasaray basketbol ve futbol takımları da buna örnektir.

Son dört yılda Euroelague'de final-four yapan CSKA Moskova, kadrosundaki kilit oyuncuları koruyor ve Rus Milli takımındaki oyuncuları transfer ediyor olmasına rağmen neden saha içindeki performansı çok büyük düşüş gösterdi?

Herkese bir soru: Şu an Avrupa'nın en iyi pivotu konumundaki Nikola Pekovic'i Galatasaray transfer etse ne değişir? Galatasaray mevcut oyun düzeninde Pekovic'i ne kadar verimli kullanabilir? Ona pozisyon hazırlayamaz, verim alamazsanız lig sıralamasındaki yerinize ne kadar etki eder?

Milojevic'i kullanamadık, Gurovic'i kullanamadık, bugün Efes Kasun ve Santiago'yu ne kadar kullanabiliyor? Kasun veya Santiago bizde olsa ne kadar kullanabileceğiz?

Biz de herşey o kadar günlük yorumlanıyor ki, önce kalıplı/uzun boylu pivot lazım deniyor, oyuncu alınıyor; verimsiz olunca bu kez kalıplı uzunların devri geçti, Avrupa basketbolu ayakları hızlı uzunlarla oynanıyor söylevleri türüyor. Kalıplısı da lazım, atletiği de lazım, şutörü de lazım, tamam ama, bu işin doğru sistemle, azami verim almakla, mevcut potansiyeli tam kapasite kullanmakla alakalı olduğu ne zaman fark edilecek?!

Okan Hoca madem çok beğenmiş takım'ı söyleyecek birşey yok benim için.Takım olarak 16 ribaunt almışız o maçta ve o takımın antrenör'ü takımını beğenmiş benim adetim değildir birilerini istifaya çağırmak falan ama çok yakındır Okan Hoca'nın takım'dan ayrılışı yazın bir kenar'a ;)

Bayram Kurtulmuş' Alıntı:
Okan Hoca madem çok beğenmiş takım'ı söyleyecek birşey yok benim için.Takım olarak 16 ribaunt almışız o maçta ve o takımın antrenör'ü takımını beğenmiş benim adetim değildir birilerini istifaya çağırmak falan ama çok yakındır Okan Hoca'nın takım'dan ayrılışı yazın bir kenar'a ;)
Ben bu şekilde bir ayrılışı kastetmemiştim ama :oops: