TBL 5. Hafta | Efes Pilsen 78 - 73 Galatasaray CC

Re: TBL | Efes Pilsen 78-73 GALATASARAY

bu maçı kaybeden yönetimdir. shumbert türk yapılabilseydi yabancı hakkımızı riboundçı bir 5 numara ile kullanabilirdik. fark orada oluştu. yine de mücadele iyi.

Sabit duran Luska Andric'e 5. faulünün çalınmasıyla fark 4e indi ve Efes rüzgarı arkasına tam olarak o pozisyonda almış oldu. Ben bizim benchin arkasındaydım ve pozisyonu net gördüğümü zannediyorum. Televizyondan izleyen arkadaşlara soruyorum yine de. O pozisyon faul muydu?
Yine 37 saniye kala Kerem'e yapılan faulden sonra 4 faul hakkımızı doldurmamıza karşın niye Serbest atış çizgisine gidilmedi ve oyuna kenardan başlandı? O pozisyonun şaşkınlığı içerisinde yine bir 15 saniye kaybettik.
35 dakika biz oynadık ama yılların tecrübesi Efes işi 5 dakikada bitirdi. Bu mücadelenin, çabanın sonu böyle olmamalıydı. Kırılma anlarında biraz daha objektif düdükler gelseydi belki böyle olmayacaktı da.

Salih Coskun' Alıntı:
Taylor'a verilen sans Göksenin'e verilseydi en azindan bir umut olurdu genc oyuncu belki asama kaydederdi ama Taylor Galatasaray'a gelmis en kötü guard, en azindan izledigim su son 6-7 senede daha kötü bir guard görmedim bizim takimda. Washington olsaydi su maci almistik.

Kesinlikle..Dunyada en kotu oyun kurucular bazinda bir liste yapilsa Wishniewskiy ve Rochestie heralde ilk siralari paylasirlar.

Tutku-Evren-Shipp(Caner)-Shumpert-Ermal beşiyle müthiş oynuyorduk. Oktay hoca maç sonu diri kalsın diye haklı olarak bazı oyuncuları değiştirdi. Yerine girenler aslında bir nebze idare etti farkı 10 sayı civarında tuttuk. İşte tam orda Oktay Mahmuti müthiş bir hata yaptı. Rakibi sahadan silen ilk beşi maçın heyecanıyla benchde unuttu(Eğer daha önceden oyuna alsaydı banko kazanırdık hatta 15-20 fark atardık). Hatalar zinciri o dakikalardan sonra başladı ;

1) Skor 69-60 iken Dağlı bom boş bırakıldı en sevdiği yerlerden basketi yaptı.
2) Skor 69-62 iken bu sefer Ermal bir PG gibi kendi yarı sahasında rakibiyle yalnız bırakıldı. O pozisyonun hiç bir açıklamasını yapamaz kimse. Bu sadece bir rezalettir. Amatör takımlarda bile bu hata yapılmaz. Saf bir Pivot dan oyun kuruculuk yapmasını beklemenin hiç bir mantığı yoktur. O bölümde de PG, Rochestie idi.
3) Skor 69-64 iken saçma sapan bir ribaunt verdik ve Sinan gibi kötü bir sutörden deliksiz bir üçlük yedik.

Evet sadece şu 3 hata. Hiç kimsenin yapmayacağı hatta yapamayacağı hata yüzünden elimizle verdik maçı. Şanssızlıklarımız ve hakem hataları var ki biz o hatalara rağmen bir ara eziyorduk Efes'i.

Bu üzüntüyle sadece bu kadar yazabiliyorum.

Son olarak bu takıma ve hocaya çok güveniyorum. Sadece yapılması gereken 3 şey var;

1) Rochestie yerine savunmacı,oyunu okuyabilen,delici bir guard (Şutu o kadar önemli değil)
2) Rancik yerine hoplayan zıplayan en azından ribaunt alabilen bir uzun.
3) Olası bu 2 transferde yeni oyuncularımızı takımın havasına katmak.

Sadece yapmamız gereken 3 önemli iş var.

Eğer sahiden hedef sampiyonluksa tazminatlar bile göze alınmalı.

Başta Ermal,Shipp,Tutku,Evren,Caner olmak üzere tüm takımın canı sağolsun.

herkes üzgün.ama merak etmeyin arkadaşlar ikinci yarıda 10 bin kişilik abdi ipekçiye gelecekler bakalım bu kadar kolay çıkabilirler mi görürüz efes pilseni. ;) :)

DOğrusunu isterseniz maçtan önce hiç umudum yoktu ancak gerçekten 33-35 dk iyi oynadık ve Efes Pilsen'i sindirdik. Çetin Yılmaz'ın güzel bir yorumu vardı, 1 ve 5 numaralar önemli (onlar kadar konuşabilirsine getirdi) ve G.Saray'da bu pozisyonlardaki zayıflıktan bahsetti. Maçın yorumu buydu. 69-62'de prese başladılar ve Rochestie topu almak yerine ileri gidince topu çıkartmak Ermal'e kaldı !!! ve o da topu kaptırdı... Buradan donra da doğru dürüst sayı atamadık çükkü oyun kurucuda problem var.

Yanılıyorsam beni düzeltin ama sanırım Schumpert'ın biraz daha sorumluluk alması lazım, bu takımdaki Euroleage oyuncusu, ancak bence halen daha yeterli verimi alamıyoruz.

Mücadele iyi eğer söyledikleri gibi GS ekolünü yaratmak adına 2-3 sene beklemek gerekiyorsa iyi yoldayız. Bu sene 3-5 arası bir yer edinip play-off'a gireriz. Sorun 4 olmamakta, bu durumda yarı finalde Fener ile eşleşiriz (bence kesin 1 olurlar) ve işin sonu. Ancak diğer durumda Efes'i bu oyuna bakarak eleme şansımız var. İyimser olabilirim ama kontrol bizdeyken çok iyiydik. Bu şekilde üst düzey maç oynamaya pek alışkın değiliz. Tecrübe ile bunu elde edeceğiz. Seneye de nemce Avrupa'da Euroleage yerine Eurocup'ta kalmak daha avantajlı olabilir. Gençler de bu şekilde tecrübe kazanabilir. Bu kadro ve mücadele ile bu sene Avrupa'da iyi işler yapıp adımızdan söz ettirebilirsek o zaman daha iyi oyuncular da gelebilir.

İhale taylor'a kalmış gene..

3.periyotta farkı açarken çok da iyi oynuyordu halbuki.

Yukaridaki yazida Sinan gibi kotu bir sutorden sayi yedik...cumlesine katilmiyorum.Sinan Guler bu ulkenin en onemli sutorlerinden biridir.Az oynatildigi icin kenarda curumeye resmen pas tutmustur..Milli takimda 15-20 dakika sure aldigi ve 15 dakikada 12 14 sayi attigi maclari biliyoruz.Hemde 4 te 5 te 3-4 isabetli uc sayilarla.. Bir nevi Omer Onan'in atletik versiyonu. Evren Buker'den kat ve kat daha iyi bir oyuncudur.

Tugay EREN' Alıntı:
herkes üzgün.ama merak etmeyin arkadaşlar ikinci yarıda 10 bin kişilik abdi ipekçiye gelecekler bakalım bu kadar kolay çıkabilirler mi görürüz efes pilseni. ;) :)
Valla biz böyle oynamaya devam edersek ve buna karşılık basit-bireysel hatalar yapmassak bırakın Efes'i Barca bile çıkamaz Abdi İpekci'den.

Bu kadar güveniyorum bu takıma.

Kerem TUNÇERİ'nin Efes Pilsen için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu bugün bir kere daha gördük. Önder gibi savruk bir oyuncu ancak belirli dakikalarda oyuna hükmediyor oysa Kerem 35 dk. sürekli oyunu elinde tutan, takımını çok iyi yönlediren bir guard, hücum ve savunması da artı yanları. Eğer bugün oynasaydı bizim Taylor bu kadar ön plana çıkar mıydı? Tartışılır. Çünkü Kerem gerçek bir lider maçı daha önce de koparabilirlerdi...

Bize gelecek olursak Ermal'in muazzam bir oyunu vardı, Efes uzunlarını çok iyi zorladı. Savunma da hücum da müthişti...

Ama yine Taylor+Luksa bu seviyelerin oyuncuları olmadıklarını gösterdiler. Hadi LUksa hareketli Efes uzunları karşısında ayakları biraz yavaş kaldı ama Taylor, Ender ve Wisniewski gibi vasat oyuncular bile üstünlük sağladı. Bizlere de ki zaten biz bu izlenimleri çok daha önceden edinmiştik bizi taşıyamayacaklarını tekrar tekrar gösterdiler umulirki teknik heyet ve idareciler de artık bu işin en azından 1 numaranın Taylor ile gitmeyeceğini bilmeleri gerekir...

Israr etmenin anlamı yok! Böyle maçlar kaybedilmemeli hele böyle bir Efes yakalamışken!..

Emeklere yazık oluyor, sonra iyi basketbol oynamak gibi zühürt tesellileri ile kalıyoruz, avunuyoruz...

Ya bu kadar uzatmanin anlami yok Efes biraz isi sıkınca 3 dakikada bitirdi isi. Andric'e calinan faul calinmasaydi kazanacak miydik? Sacma sapan is yaptik 1 tane dogru hücum yapamadik son bölümde rakip savunma sertlesince.

Çok üzüldüm çok yazık oldu, Ribaundlardaki fark biraz daha normal jabul edilebilir olsaydı bu kadar zorlanmazdık. Gene de piskolojimiz tam oturmadığı için kaybettik, son iki dakika çok basit top kayıpları oldu. Uzun, uzun, uzun.

Helal olsun takımımla gurur duydum, önümüz çok aydınlık Oktay hoca ile beraber.

Şimdi maçtan geldim 10 dk kala maça zorda olsa girdik ve takıma hiç susmadan destek verdik sebo reis falan da salondaydı biz inanmıştık ama yine olmadı maç oyuncuları çağırıp mücadeleden dolayı alkışladık güzel maçtı ama işte yine boynumuz bükük kaldı...Ses yayına nasıl yansıdı acaba valla bizde gırtlak kalmadı

Taraftar olarak çooooook iyidik çook.
Susmadan 40dk bağırdık olmadı.Gelenlerin ayağına sağlık..
Takıma gelince CANLARI SAĞOLSUN.
AH ShumperT'IN 3lüğünü verseydi hakem.(doğru karar mı blmiyorum)

Okan Alaşalvaroğlu' Alıntı:
Taraftar olarak çooooook iyidik çook.
doğruymuş..şerefsiz hakem keremin kendini yere atmasına faulleri falan acımadan yapıştırdı ...Bi de maç sonunda deplasman takımıyız diye bizi 15 dakka beklettiler içerde o garibime gitti ne bizi asıl onlar deplasmandaydı :)

Ayhan Çelebi' Alıntı:
[quote="Okan Alaşalvaroğlu":ds3pvo8a]Taraftar olarak çooooook iyidik çook.
doğruymuş..şerefsiz hakem keremin kendini yere atmasına faulleri falan acımadan yapıştırdı ...Bi de maç sonunda deplasman takımıyız diye bizi 15 dakka beklettiler içerde o garibime gitti ne bizi asıl onlar deplasmandaydı :)[/quote:ds3pvo8a]
İşimiz gücümüz yok efesin Küçük çocuklarıyla kavga edicez sanki :)

maçtn önce söylemiştim 3 sayıyla veya 15 sayıyla bu maçı bir şekilde kaybedeceğimizi! elimizde ROC gbi bir bidon guard oldukça bunlar normal şeyler. bir takım oyun kurucu kadar oynar heleki son dakikalarda bu daha belirginleşir.

Maçı kaybettik ama takımın oyun olarak çıkışa geçmeye başladığını net bir biçimde gösteren bir maç da oldu aynı zamanda. Tabii ribaund sıkıntısı hala belimizi bükmeye devam ediyor ve mutlaka birşeyler yapılmalı. Oktay hocayı eleştirmek haddime değil tabii ama son çeyrekte molaları daha iyi kullanabilirdi bence. Onun dışında son anlardaki topları iyi kullanamayışımızı takımın yeni yeni birbirini tanımasına ve bu tip büyük bir maçı ilk defa oynamasına bağlıyorum. Shipp de bu takımın çok önemli bir silahı olabileceğini gösterdi. Ermal ve Caner de ona eşlik etti. Maçın kırılma noktası 69-60 öndeyken Shumpert'in çizgiye basması ve 3lüğün heba olması ve akabinde gelen faul düdüğü idi. Umarım bu maç gelecek adına önemli bir kazanım olur.

Çok yazık oldu.Taraftar maçta süperdi benim olduğum yer Efeslilerin yanında idi.Onlar bile deplasmanda biz miyiz diye soruyorlardı bir de ben onların yanıda sesim çıktığı kadar bağırmaya,takımı desteklemeye çalıştım.
Maçın sonuna doğru Okta Hoca Shıpp Evren ile değiştirdi bir hata yaptığı için. Ama belkide büyük hatalardan biri buydu.Takımızda ribant alan tek oyuncuydu Shıpp.Maç içinde bir pozisyonda da Luksa ile Rancik"e o kadar çok bağırdı ki Oktay Hoca.Stumpert çok etkisizdi,etliye sütlüye pek karışmadı.Nerde o geçen yılki Rancik mumla arıyoruz.Taylor ise bildiğimiz gibi evlere şenlik.

Taraftar yinede maç sonunda takımı çağırıp alkışladı,bu da çok güzeldi.Verilen emeğe gerçekten çok yazık oldu.Uzun zamandır deplasmanda yenemediğimiz bir Efes"i yenip,arkamıza iyi bir rüzgar alacaktık.

Gecen seneki Rancik'i unutalim derim artik o gecen sene serbest oyuncu konumunda hücuma dayali sistemle basarili oldu ve tabiki gecen seneki malum durumun getirdigi etkiden pozitif anlamda yararlanarak bunu ekstra motivasyona cevirdi ve cok önemli isler yapti, ama hepsi gecen seneydi. Bu sene isimize yaramaz Rancik.