TBL 6. Hafta | Galatasaray CC 85 - 76 Mersin BŞB

Re: TBL | GALATASARAY C.C.: 85 - Mersin BŞB.: 76

Galibiyet almamiza ragmen takimdan zevk alamadim. Taylor'u begenmedim. Evet gayretli savunmasi iyidi. Rakip takimda Hakan Koseoglu berbat oynadi, ona ragmen maci basa bas goturduler. Taylor maca etki edemiyor, Tutku ediyor mesela, 1-2 assist yapiyor kritik dakikalarda. Takimi yonetiyor. Taylor takimi yonetemiyor. Takima set oynattigini gormedim henuz.

Mersin'de Hakan iyi oynayabilse kazanbilirlerdi. Bu takima acil bir guard ve uzun lazim. Seneye eurolig'e dahil gidemiyecek pozisyona gelebiliriz. Ard arda maclar kaybetmeye basliyabiliriz. Gecen sezon ki takim yok.

Misal Darius gibi iceriye drive eden kisamiz yok. Darius gibi dizginleri eline alabilecek, winner diye nitelendirdigimiz oyuncumuz yok. Shumpert 1 kere yapabildi deplasmanda Spartak'a karsi. Durum pek ic acici degil. Bu sene gecen sene yakaladigimiz yabanci karmasini, oyuna etki eden yabanci karmasini yakalamadik. Gecen sezon Darius,Jasaitis,Wilkinson,Rancik'in oyuna etkileri buyuktu. Bu 4 oyuncu sirtliyordu bizi. Bu sene yabancilarimiz savruk.

Seneye sadece Shumpert'e tutarim, Turk yapilacagini var sayarsak. Digerlerini tutmam sahsen. Daha iyilerini bulabilirz. Bu sene bu kadro ile 3'uncu olursak, euroleague on elemesine katilabilirsek opup basimiza koyalim. Transfer yapilaccagini sanmiyorum umudumu kestim artik.

Tutku'nun takım içindeki önemi ve hocanın Göksenin'e güvenmesi benim için de önemli Gazanfer. Ama bu sene de en azından üçüncü olmak daha önemli. Banvit'in karşısına gelen EL şansını düşününce haksız sayılmam sanırım.

Bir de benim için en önemli nokta şu; Maçları kazanıp kaybetmekten çok sezon sonuna kadar her maçta zorlanırsak takımın kondisyonu buna yetmeyebilir ve sezon sonu oyundan düşebiliriz. Maç sonları hem fiziki hem de manevi yorgunluk bırakıyor üzerimizde. Mesela Hollanda takımını rahat geçmiş olsak bu maçta oyuncularımız daha dinç olacaktı belki de ve maçı daha rahat koparacaktık ama oyuncular maçlardan moral ve fiziki açıdan çok iyi çıkmıyorlar malesef. Kazanma alışkanlığını kazanmak önemli ama rahat kazanma alışkanlığını edinmek de önemli.

Sonuç olarak takımdaki potansiyel şu ankinden daha fazla ve ben bunu artık göstermelerini bekliyorum.

Bugün maçın son anlarında oyunda olmasada yine maçın kritik anlarında Radoslav Rancik vardı. Bugün onun oyuncu değil sanatkar olduğunu anladım. Adam yeri geliyor savunmada en kritik anda topu çalıyor, yeri geliyor en kritik anda asistini yapıyor, yeri geliyor son saniyede topu alıp sayı yapıyor. Allah başımızdan eksik etmesin derler ya aynı o misal. Sadece 2 kelime: " RADOSLAV RANCIK" !

Bugün savunmada iyi değildik. Hücumda ise zorlanmaya başladığımız anlarda Luksa Andric bize yardımcı oldu. Oyun kurucu pozisyonunda Tutku?nun bugün dinlendirilmesi bizi zorladı. Taylor her zaman olduğu gibi topu arkadaşlarına yönlendirmek yerine potaya nasıl ulaştırırımı düşündü. Böyle olunca zaman zaman hücumda sıkıntı çektik. Taylor orta sınıf bir takımın guardı olabilir ancak. Onun dışında Göksenin ilk 5 çıktı. 2 tane kritik yerde hata yaptı ama neticede maçı kazandık o yüzden bu onun adına tecrübe oldu. Takımımızı 10 saat süren yolculuk sonrası aldığı bu galibiyetten dolayı kutluyoruz. Yürüyedir Aslanım !

Mersin tehlikeli bir takım olabilir ; ufak bir operasyonla. Grier'ın yerine Bosman 3 ; Stimac'ın yerine Amerikalı uzun lazım. Uzunlarda çok ciddi bir atletizm eksiklği var, böyle olunca rebound gelmiyor, tempo yapılamıyor, kısalar sete sette ciddi baskı altına giriyor falan. Atletik bir uzun ve kafası çalışan bir bosman 3 Mersini play-off takımı yapar.

Aslında Mersin takımında ribaund sorunu yok, bizim takım gibi dış oyuncuların katkısı daha çok. Uzunlarının ribaund sorunu var desek daha doğru bir tabir olabilir. Ben kısalara endeksli ribaund olayına sıcak bakamıyorum. Mesela bugün Rancik'in aldığı ribaundlarla rahatladım yemin ederim.

Kerem , sorun şu ben severim ribaunda giren kısaları ama kısa ribaundu üzerinden tempo yapmak zordur , ribandu uzunun aldığından bir hamle fazla yapmak zorunda kalırsın ; uzun ribaundu aldığında gard ortaya girip ilk pası alır; wingler hızlı açılır daha akıcı olursun; ama ribaundu wing gelip aldığı zaman , o ilk pası verecek , ve sonra kenara çıkmak zorunda , o da en azından bir 5-6 metre geriden gelmesi demek ; böylece tempo yapabilmek için 1.5 -2 saniye kadar gecikmiş oluyorsun. Ki şöyle bir etkisi de var; eğer top havuza inmiyorsa, yani başka bir deyişle kısa ribaundu kovalayarak alıyorsa ; özellikle forvetler ona uygun şekilde gömülü kalmak zorunda , özellikle man-to man da ; savunmacıların sırtına gerektiğinden fazla bir yük biniyor. Bu sayede de Rochestie, Rancik gibi oyuncularda defalarca boş orta mesafe yediler. Uzuna güvenemediklerinden kendilerini gömülü kalmak zorunda hissediyorlar. O noktada dediğim gibi ; Grier şu takım için biraz lüks kalıyor Scales transferinden sonra; o noktada kafası biraz çalışan ; biraz da topla driplingi olan bir bosman 3 bulup ; içeriye de atletik ; sertlik yapabilecek bir 4-5 bulabilirlerse- iki pozisyonu da oynayabilmesi sistem dinamikleri adına önemli- baya tehlikeli bir rotasyon olurlar. Ha bir de yerli bir yedek gard fena olmaz ; ama çok şart da değil , Közeoğlu 30-32 dakika civarı oynamaya alışkın; scales kalan 7-8 dakikayı götürür.

Avrupa maçının yorgunluğuyla tutuktu bugün takım.Üstelik Tutkuda oynamayınca bir hayli zorlandık.Ama Her şeye rağmen kazanmak güzel.
Tebrikler..

Son 5dk'yı izleyemedim buna gore yazmak gerekirse, genel olarak iyi oynadıgımız söylenemez. Zayıf ve kuvvetli noktaları bariz şekilde açık olan, kadrosu kısıtlı Mersin takımına karşı, daha geniş bir rotasyona sahip olmamıza ragmen gerekli oyun esnekliğini gösterip rakibin zaaflarına göre bir oyun ortaya koyamadık. Hatta maçın çoğu bolumunde oyunda ipleri eline alan taraf Mersin'di. Maçı kazandıysak, yine ısrarımız ve ilk kez karşımızda ribaund zaafımızı cezalandıramayan bir rakip oldugu içindir.

Yazılanlara genel olarak katılıyorum. İçeride sert, baskın bir uzunumuz olsa maçı çok daha rahat, fazla efor sarfetmeden kazanabilirdik. Ama yine kısaları sonuna kadar kullandık, zorladık bakalım nereye kadar?

Seyrettiğim bolumde Andric ve Rancik dısında ara sıra one cıkan olmadı. Shipp ve Taylor fena değildi ama gözümüzü yükseklere dikecek kadar da guven vermediler bana.

Taylor'un istikrarsız oyunu bence taraftarda kendisine karşı mesafeli bir duruş getirdi...
yani 13 sayı 6 Ribaund 5 asist yaptığı bir maçta bile pek çok taraftar Taylor'un yanlışlarını cımbızla maç içinden çekip biraz övenlere karşı hemen koz olarak kullanıyor aslında bunun temelinde bir sonraki maç endişesi var...
çünkü Taylor hakkında olumlu 2 kelam etsek bir sonraki maçta öyle kötü işler yapabilir ki sözümüzü yemek durumunda kalabiliriz...
Taylor bu duruma kendi kendini getirdi istikrarsız performansı ile aslında iyi kumaşı var, basketbolu bilerek ve görerek oynuyor, yumuşakta bilekleri var ama mental sıkıntısı yeteneklerine pranga takıyor resmen...

Taylor bugün oyunu kurmayı genellikle Evren'e bırakıp 2 numara gibi oynadığı bölümlerde iyiydi,bu şekilde ondan daha fazla katkı alabiliriz.

Umut Gokgoz' Alıntı:
Taylor'un istikrarsız oyunu bence taraftarda kendisine karşı mesafeli bir duruş getirdi...
yani 13 sayı 6 Ribaund 5 asist yaptığı bir maçta bile pek çok taraftar Taylor'un yanlışlarını cımbızla maç içinden çekip biraz övenlere karşı hemen koz olarak kullanıyor aslında bunun temelinde bir sonraki maç endişesi var...
çünkü Taylor hakkında olumlu 2 kelam etsek bir sonraki maçta öyle kötü işler yapabilir ki sözümüzü yemek durumunda kalabiliriz...
Taylor bu duruma kendi kendini getirdi istikrarsız performansı ile aslında iyi kumaşı var, basketbolu bilerek ve görerek oynuyor, yumuşakta bilekleri var ama mental sıkıntısı yeteneklerine pranga takıyor resmen...
Abi cımbızla yanlışını seçmeye gerek yok. Adam 1 numara olamaz bizim takıma. Yoksa top kaybetmiş hatalı pas vermiş zerre mühim değil. Sabaha kadar 2 numara oynasın razıyım ama başlattığı bir set. adam akıllı bir ikili oyunu yok. Çoğu zaman tepeden uzun oyuncu kurdu pasları. Yanlış açıdan bakıyor olabilirim ama Shumpert tepeye çıkıp pas vermekten her maç 3-4 defa oynadığımız dip oyununu oynayamadık. Taylor 1 numara oldukça hücümda akıcılık yok. Tutku 15 dakika oynasa çok rahat alırdık maçı.

Taylor 2 numara gibi oynadığı için bugün diğer maçlara göre nispeten başarılı gözüktü izlediğim bölümde,Son anlara yakın Andric'in bitiriciliğide gözüme çarpan başka bir durumdu,gerçi yine karşısında adam olduğunda denge problemi yaşadığını gösterdi,savunma konusunda yine son anlarda iyi bir görüntü verdi...Maçın hepsini izleyemedim,sanırım 1,30'da tekrarı varmış benim gibi kaçıran arkadaşlara duyurulur...

Evren'i daha pg gibi, Taylor'ın daha sg gibi oynanması teknik bir tercihti..
Taylor'dan yararlanabilmenin yolları aranıyor.

benim yazımdan Taylor'u koruduğum anlaşılmasın ben sadece tesbit yaptım...
gerçekten iyi kumaşı var ama mantalite zayıf...
konsantrasyonu düşük istikrarı yok...
ama hakkını yememek lazım bu maç iyi oynadı...
haftaya ne olur belli değil belki 0 sayı ile bitirir maçı belki 20 sayı atar...
böyle ne olacağı belli olmayan oyuncular Galatasaray'a fayda sağlayamaz bize belli bir standartı olan PG lazım...

bazilarinda takinti haline gelmis artik Taylor'a sallamak. bu takimdaki en iyi sutör Rochestie.Pas kabiliyeti ve rebound özelligi var. bu cocugun sorunu tecrübe. daha surda 2. yilini oynuyor avrupada. ilk yili almanya gibi rezil bir lig de gecmis. kim ne derse desin ben bu cocugun basketbolunu begeniyorum. her an skor üretebilecek kapasitede, kendi sutunu yaratiyor ve skorer bir oyuncu. bukadar kolay harcanacak bir oyuncu degil. kaldi ki buralari okuyan bu takimda PG sorunu oldugunu düsünür. bence bizim en bölgemiz PG pozisyonu. kim ne derse desin. adam gibi pivotumuz olsa her takima kafa tutariz.

Andric'le ilgili daha önce bahsettiğimiz temasa maruz kalınca dağılma sorununu saha içinden maçı izlediğimiz için daha net görüyoruz. Adam iyi devriliyor içeriye; ama içeride birisi suratına üflese 360 derece dönüyor havada ne yazık ki.

Taylor konusunda gelince, bugün fena oynamadı eyvallah da, böyle SG gibi oynayacaksa bizim kadro için büyük lüks demektir. Umut'un da dediği gibi bize ne yapacağı belli PG lazım bence de.

Göksenin'i beğeniyorum. Öncelikle, iyi bir fiziğe sahip ve baskı konusunda hiç fena işler yapmıyor.

Kerem'in söylediklerine katılıyorum genel olarak. Staff takımı hazırlıyor; ama transfer haricinde düzeltilemeyecek sorunlar var. İnsan da üzülüyor elbette, Shumpert yerli yapılsaydı, daha homojen bir yapıya sahip olsaydık diye.

andric'in savrulma sorununun tek ilacı 5-10 kg arası kas almasıdır, bu da yogun mac temposunda(lig ve eurocup,playoff,avrupa şampiyonası)şimdilik zor gibi, aynı sorun semih ve omer icin(ozellikle semih) nba'de de gecerli cok zayıf kalıyorlar, bu sorunu halledebilirse hem hucumda savrulmayacaktır hem de savunmada saglam duracagı icin yaptıgı fauller en az 1 tane azalacaktır. ornek olarak kambala verilebilir(abartı ornek ama) ayakları cok cabuk ve tersten donerek atan bir adam nasıl savrulmadan dengeli atabiliyorsa andric te biraz daha kaslanarak bunu basarabilir(hatta sertaç'ı da dahil edebiliriz bu gruba)

bugün adına nadir sayılabilecek olumlu durumlardan biri skor dagılımı oldu bence. 85 sayı attıgımız bir maçda en skorer oyuncumuzun 13 sayısı var