Umarım Usta Aranıyordur!

Bu yazıyı Efes serisi başlamadan yazmıştım. Ama daha ilk maç bile oynanmadan can sıkıcı olmak istemedim.

Basketbol takımını bir inşa süreci olarak ele alırsak binanın/takımın oluşmasında kullanılan çimento, tuğla, demir önemli olmakla birlikte malzemenin karışma ve kullanma oranları daha da önemli olmakta. Yani usta/koç çok önemli. Varsayalım en kaliteli demiri, tuğlayı ve çimentoyu aldık. Binanın en kaliteli bina olmaması mümkün. Mesela dürüst ama yeteneksiz bir usta işin başına koydunuz. Adam dürüst, demirden çalmadı ama ne kadar konacağını yanlış hesapladı. Tüm iyi niyetine rağmen optimalden az ya da çok demir koydu. Keza harcı kardırırken çimento su oranını ayarlayamadı. Vs.. anoloji uzar gider. İşte koçluk da böyle bir şey. Son iki koçumuzun Galatasaraylılığı ve insanlığı (iyiliği) konusunda hiçbir şüphemiz yok. Ama iş ustalığa geldiğinde kazın ayağı pek öyle değil maalesef. Bir de usta kötü olunca iyi niyetli de olsa seçimleri (tuğla, çimento vs..) de yetersiz olmakta. Öyle ki bu sefer eski usta yerine yetkin bir usta da getirseniz elinden gelecek fazlaca bir şey olmuyor. Eski usta ucuz diye deniz kumunu depolamış, temeldeki malzeme deniz kumundan olunca sen ne kadar demir koyarsan koy inşaat çöker. Yani yeni usta iyi olsa da malzeme vasat olunca ortaya vasattan daha iyi bir sonuç çıkmıyor.

Yani en baştan ustanın da malzemenin de iyi olması lazım. Bunu seçecek olan ise para babası olan yönetimdir. Son tahlilde başarısızlıklar çeşitli kişilere fatura edilebilir ama gerçek başarısızlık yönetimindir. Şube açısından bakıldığında bayanlar ve engel tanımayanların Avrupa şampiyonlukları çok önemlidir. Ancak şubenin lokomotifi olan erkek basketbol takımının final oynayamaması ve ezeli rakibimiz fener?in son yıllardaki şampiyonlukları düşünüldüğünde bu durum daha da can sıkıcı olmakta.

Geçmiş senelerde aslında zayıf olmayan bir bütçe ile ama zayıf bir usta ile yola çıkmıştık ve ustanın yaptığı yanlış seçimlerle yola devam etmeye çalışmıştık. Olmamıştı. Bu sene yine zayıf usta ile yola çıktık. Usta bu sefer görece daha iyi bir malzeme seçti. Ama bu malzemeyi kullanamayınca inşaata başka bir usta ile devam etmeye çalıştık. Aslında ikinci ustamızın da birinciden ustalık olarak pek bir üstünlüğü yok. Bari yol yakınken önümüzdeki sene için yeni/yetkin bir usta ile anlaşılsın. O da inşaat malzemelerinde istediği markaları (oyuncuları) seçsin. Tabi yol yakınken bunu yapmak gerekiyor. Önce mevcut kadrodan kimler kadroda kalacak, yerli oyuncu olarak kimler alınacak. Oyun sistemi vs.. belirlenmesi önemli. Vakit kaybetmek, alınabilecek iyi oyunculardan mahrum kalmak demek. Nokta atışlar yapılmalı. Özellikle yabancı oyuncularda. Özellikle de oyun kurucu mevkiinde. Kerem ve Orhun?dan sonra bizim takımda iyi bir oyun KURUCU hatırlamıyorum.

Çok da uzaklara gitmeden aslında ligimizde oynayan EL seviyesinde, örneğin Mire Chatman düzeyinde bir oyun kurucu alınabilir. Graves, Milo ve belki Tolliver takımda kalabilir. Bunlara ek olarak bir pivot bir de 3 numara ile anlaşmamız gerek. Yerli oyuncu olarak evren buker düşünülmeli. ayrıca milli formayı giyen/giyebilecek kalitede bir yerli oyuncu ile anlaşmamız gerekli. Yabancı oyuncu için çok sayıda isim verilebilir ancak uzun oyuncu olarak nicevic kısa forvet olarak ise cibonadan alan anderson düşünülebilir.

dediğim gibi bu yazıyı efes serisinden önce yazmıştım. artık paylaşayım dedim. yol yakınken bizim de önümüzdeki senenin hesaplarına başlamamız lazım.

Geçip giden zamanları
Bir yerlerde bulsam
Sonra üzülsem
Üzüldüğüme üzülsem
Gözyaşıma dalıp dalıp
Seni hatırlarım

F. Kızılok

Ahmet Bey özlettiniz kendinizi ve değerli yorumlarınızı. Sanırım vatani göreviniz sona erdi. Hoş geldiniz.

Bir insanı değiştirmek için işe ninesinden başlamak gerekir derler. Basketbol şubemizin ninesi de tüzüğümüzdür. Tüzüğümüzü değiştirip kongrelerde lisenin etkinliğini azaltamadığımız sürece basketbolda sağlam bir atılım yapmamız zor.

Zihniyet değişmediği sürece yapılacak her atılım başarısız olmaya mahkumdur. Öncelikle sponsoru doğru seçmek gerekir diyeceğim ama bu şartlarda sağlam bir bütçe vaad edecek sponsor bulmak da zor. Bize zirve mücadelesine girebileceğimiz bütçeyi sağlayacak en büyük sponsor adayı olarak T.Telekom görünüyor. Anılan kurum ile bir uzlaşma sağlansa bile başarının geleceğini pek sanmıyorum.

Neyse "zor"larla enseyi karartmayalım ve umutla bekleyeyim 1 Haziran´ı. Pardon o geçen seneydi...

yazıyı sonuna kadar okudum. çok doğru söylüyorsunuz. ya malzemeler kaliteli ustalar kalitesiz oldu, yada usta kaliteli malzemeler kalitesiz oldu. artık iki kaliteyi bir araya getirmek lazım. bunu içinde mütahitin(yönetim) kesenin ağzını açması ve profesyonel bakması lazım. basketbol şubesi yan şube olmaktan çıktı. çünkü Türkiye'de bsaketbol gelişiyor. bizimde buna ayak uygurmamız gerekiyor. Galatasaray futbol kulübü değil spor kulübüdür. artık mütahitlerimizden biraz daha ilgi alaka bekliyoruz.

Evet, malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun usta olmadımı olmuyor işte.

Bu Spormax'de şu an yorumculuk yapan Çetin Yılmaz hoca var, inanılmaz beyefendi birisine benziyor. Radyo spor'da bir programa katıldı dün sabah ve yeniden bir takımın başına geçip şampiyonluk yaşamak istediğini söyledi. Kariyerinede bir göz attım şöyle, gerçekten etkileyici. Kendisi hakkında çok fazla şey bilmiyorum, ama tek bildiğim Koray Mincinözlü'den bin kat daha kariyerli olduğu. Bence kendisi camiamıza yakışacak bir insana benziyor. kariyeride iyi. tabi bilen arkadaşlar daha detaylı bilgi verirse sevinirim. Kendisi hakkında çok detaylı bilgim olmadığı için daha fazla yüceltmek istemityorum. Fenerbahçe'yi şampiyon yapmış, ne bileyim azılı bir Fenerli falan çıkar.

aman diyim :)

Kaan abi, bilmiyorum ironi mi yaptın ama kendisi azılı bir fenerli senin deyiminle. Fener yenilince sesi incelir kelimeler boğazına düğümlenir, fener taraftarı kendisini pek bir sever. En son icraatı ise bir ton yatırım yapılan Beykoz'u 2. lige tekrar göndermektir.

O adamdan nefret ediyorum,tiksiniyorum.O adamın sesini duyunca bütün neşem kaçıyor.Bu adam bütün maç boyunca konuşmk zorunda mı ? Tam bir Fener hastası, Son Telekom maçında 2 dakika boyunca Mirsad 3 lük atabilir 3 lük atabilir 3 lük atabilir ve sonunda attırdı ve Fener maçı kazandı.Ya hiç etkilenmem şu yorumculardan falan ama bu adam deli ediyor beni.

Ali Erdem Güntepe' Alıntı:
O adamdan nefret ediyorum,tiksiniyorum.O adamın sesini duyunca bütün neşem kaçıyor.Bu adam bütün maç boyunca konuşmk zorunda mı ? Tam bir Fener hastası, Son Telekom maçında 2 dakika boyunca Mirsad 3 lük atabilir 3 lük atabilir 3 lük atabilir ve sonunda attırdı ve Fener maçı kazandı.Ya hiç etkilenmem şu yorumculardan falan ama bu adam deli ediyor beni.
birde yorumlarken resmen uykum geliyor İlker Yasın 1 Cetın Yılmaz 2 ikisini dinleken uyumak gelıyor icimden :)

Forumun ustalarından bir tanesi geri dönmüş, Saygıyla selamlıyorum Ahmet Abimi, usta işine gelince ustanın kim olacağı bence belli; Erman Kunter.

Kaan Can Garip' Alıntı:
Demek ki, Çetin Yılmaz'dan bize hoca olmazmış :)

Yok Emre İroni değildi, ama aldım ben boyumun ölçüsünü :)
Kaan iletini okuyunca Mc Rea geldi aklıma ve benden beteri de varmış dedim. : )

Bu arada Zihni Bey bir başka başlıkta paylaşmıştı, gelecek sezon bütçe sıkıntısı olacakmış. Bu şartlar altında ne iyi hoca gelir, ne de iyi oyuncu. Düşük bütçeyle müthiş bir başarıya (!) imza atan Erman Kunter´in gelmesi için tüm şartlar hazırlanıyor.

Enseyi karartmayayım diyorum ama...

Bu takımda Işıl Alben sakatlanınca bir zil takıp oynamadığı kalan Mehmet Baturalp bile koçluk yaptı. Yani para için her kılığa girerler, bir bakmışsınız Çetin Yılmaz en iyi Galatasaraylı olmuş. İki yüzlülere dikkat. gerçek Galatasaraylı hocamızı da kırmadan yollayalım. Murat Özyeri kırdık bari Koray hocayı alkışlarla yollayalım. Lig tam parası kadar konuşulan bir lig oldu çünkü. En iyi dördüncü bütçe bizimdi, bizde dördüncü olduk. Günah keçisi aramaya gerek yok. Ama Fenerbahçeye çerez olmayı kabullenmeyecek bir yönetim istiyorum. Gerekirse ülkerin sponsorluğundan çıksınlar, kendi kaynaklarıyla takım kursunlar.

Onur Yavuz' Alıntı:
Kaan iletini okuyunca Mc Rea geldi aklıma ve benden beteri de varmış dedim. : )

Bu arada Zihni Bey bir başka başlıkta paylaşmıştı, gelecek sezon bütçe sıkıntısı olacakmış. Bu şartlar altında ne iyi hoca gelir, ne de iyi oyuncu. Düşük bütçeyle müthiş bir başarıya (!) imza atan Erman Kunter´in gelmesi için tüm şartlar hazırlanıyor.

Enseyi karartmayayım diyorum ama...

Madem bütçe sıkınıtısı olacak Ülker'den ötürü değil TT'den ötürü olsun.
İlk icraatimiz bu olsun.Gerisini kriz sonrasına ertelemeye tesellimiz olsun.

Ben yine Oktay Mahmudi'den yanayım.

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
doğan sen Türkiye' de hiç krizin bittiğini gördün mü? krize rağmen birşey yapmalıyız.

Selçuk Kahveci' Alıntı:
[quote="Doğan SAĞLAM":r0rz989n]
doğan sen Türkiye' de hiç krizin bittiğini gördün mü? krize rağmen birşey yapmalıyız.[/quote:r0rz989n]

Krizin bittiğini görmedim ama güç odaklarının krizi hissetmediğini çok gördüm.
Bugün bu odaklar ödemelerde zorluk çekiyorsa(ki bunada çok inanmıyorum) bari bu seneki ilk icraatleri iyi bir hoca ve Ülker belasından kurtulmak olsun.
TT bu senede gördükü onların bu yapılanma ile şampiiyon olmaa ihtimalleri yok.Bunun için sponsorluk için çok doğru bir zaman olduğuna inanıyorum.

Galatasaray basketbol şubesinin tek ihtiyacı, kendi Gündüz Kılıç'ını bulmasıdır, yaratmasıdır.

Artık siz ona Usta mı dersiniz, Baba mı dersiniz bilemiyorum.

Doğan SAĞLAM' Alıntı:
Krizin bittiğini görmedim ama güç odaklarının krizi hissetmediğini çok gördüm.
Bugün bu odaklar ödemelerde zorluk çekiyorsa(ki bunada çok inanmıyorum) bari bu seneki ilk icraatleri iyi bir hoca ve Ülker belasından kurtulmak olsun.
TT bu senede gördükü onların bu yapılanma ile şampiiyon olmaa ihtimalleri yok.Bunun için sponsorluk için çok doğru bir zaman olduğuna inanıyorum.
TT olmayacakmış. çünkü TT maçların Ankara'da oynanması şartını koymuş. Kulüp bu yüzden vazgeçmiş. Eğer maçların İstanbul' da oynanması şartı kabul edilirse anlaşma heran sağlanabilirmiş.

Selçuk Kahveci' Alıntı:
TT olmayacakmış. çünkü TT maçların Ankara'da oynanması şartını koymuş. Kulüp bu yüzden vazgeçmiş. Eğer maçların İstanbul' da oynanması şartı kabul edilirse anlaşma heran sağlanabilirmiş.

TBF kabul etse keşke ligde 5-6 maçımızı Ankarada oynasak.Ama hepsini orada oynanmasını istersen bu iş yatar tabiki.
Umarım aşılır bu konuda.

Selçuk Kahveci' Alıntı:
[quote="Doğan SAĞLAM":hsu20aw9]TBF kabul etse keşke ligde 5-6 maçımızı Ankarada oynasak.Ama hepsini orada oynanmasını istersen bu iş yatar tabiki.
Umarım aşılır bu konuda.
ankara'da oynanmasını isteyen federasyon değil, TT istemiyor istanbul'u[/quote:hsu20aw9]
Doğan'da zaten federasyon kabul ederse iç saha maçlarımızın 5-6 tanesini Ankara'da oynasak, TT'ninde gönlü olsa diyor.