2015-16 sezonunun tamamlanmasıyla beraber gelecek sezon Euroleague’de mücadele edecek takımlar yeni sezon planlaması için harekete geçti. Lig usulü denebilecek yeni formatla birlikte “geniş rotasyon” da bir lüksten çok bir ihtiyaç/zaruret haline geldi ve kadrolar şekillenmeye başladı… EL’deki rakiplerimizin resmileşen hamleleriyle ilgili bir derleme yapmak istiyorum. Keyifli okumalar…


-CSKA MOSKOVA-

Takımdan ayrılanlar

Demetris Nichols

Sözleşmesi yenilenenler

Dimitris Itoudis (coach), Nando De Colo, Victor Khryapa, Cory Higgins, Vitaly Fridzon, Ivan Lazarev

Yeni transferler

Semen Antonov, James Augustine

Yorum: Uzun yıllardır hedeflediği Euroleague şampiyonluğuna hak ederek ulaştı bu sezon CSKA. Başarıya götüren kadrolarını muhafaza edip iki değerli takviye daha yaptılar. Kimya aynı şekilde devam ettiği sürece -ki Itoudis, verimini “pick n roll”den alan istediği düzeni oturttu tamamen- yine Euroleague’in en büyük favorilerinden biri olacaklar. Teodosic-De Colo uyumunu izlemekse apayrı bir keyif, söylemeden geçmek olmaz.


-OLYMPIACOS-

Takımdan ayrılanlar

DJ Strawberry, Othello Hunter, Hakim Warrick

Sözleşmesi yenilenenler 

Vassilis Spanoulis

Yeni transferler

Erick Green, Khem Birch

Yorum: Geçen sezon yaşadıkları büyük hayal kırıklığından sonra bu yıl EL’ye çok daha fazla asılacaklardır. Young-Birch pota altı fazlasıyla atletik ve güçlü, yaşı iyiden iyiye ilerleyen Spanoulis’in yükünü omuzlama konusunda Mantzaris ve Green’in vereceği katkı ise belirleyici olacak onlar adına. Printezis ve geçen sezon ortasında takıma katılan Papanikoloau ise her daim güvenebilecekleri hücum ve savunma silahları. Güçlü basketbol geleneklerini de düşünürsek, en azından top 8 yapacaklarını düşünüyorum.


-MACCABI TEL AVIV-

Takımdan Ayrılanlar

Zan Tabak (coach), Trevor Mbakwe, Ike Ofoegbu, Brian Randle, Dragan Bender

Sözleşmesi yenilenenler

Yeni Transferler

Erez Edelstein (coach), Sonny Weems, DJ Seeley, Quincy Miller, Maik Zirbes

Yorum: 2015-16 sezonu Maccabi için kabustan da öteydi. Euroleague’de Top 16 dahi yapamadan elendiler, Eurocup’ta da varlık gösteremediler. PG ve pivot rotasyonlarında bir türlü kimya tutturamadılar ve takım çorba görüntüsündeydi koca yıl. Bu sezonsa yeniden çok ciddi hamlelerle eski günlerine dönüş yolu arayacaklar. Weems ve Zirbes çok değerli transferler, DJ Seeley Gran Canaria’da benchten iyi bir hücum silahı olabileceğinin sinyalini vermişti, o da gayet önemli bir hamle. Miller da hakeza Maccabi’nin klasik hücum planları için öyle(ydi) ama sezon öncesi yaşadığı ciddi sakatlık (en az 6 ay uzak kalacak) büyük hayal kırıklığı yarattı Maccabi cephesinde.


-PANATHINAIKOS-

Takımdan ayrılanlar

Dimitris Diamantidis, Ognjen Kuzmic, Miroslav Raduljica, Sasha Pavlovic, Marquez Haynes, Vince Hunter, Elliot Williams

Sözleşmesi yenilenenler

James Feldeine, Antonis Fotsis

Yeni transferler

Mike James, Ioannis Bourousis, Chris Singleton, KC Rivers

Yorum: Pao da geçen sezon Euroleague’de hayal kırıklığı yaratan takımlardan biriydi. Bu yıl -bence- sezonun en değerli iki transferini yaptılar: Mike James ve Bourousis. Singleton, ayrıca, 4-5 rotasyonu için kayda değer bir hamle; atletizm ve güç katacak Pao’ya. Djordjevic’in -özellikle hücumda üretkenlikten uzak- hantal takımına göre ciddi değişiklikler var, KC Rivers eğer rolü iyi belirlenirse Pavlovic’in veremediği skor katkısını verecektir. Anlamadığım tek hamleleri ise Elliot Williams’ı serbest bırakmaları.


-REAL MADRID-

Takımdan ayrılanlar

Sergio Rodriguez, Maurice Ndour, KC Rivers

Sözleşmesi yenilenenler

Jonas Maciulis, Gustavo Ayon, Trey Thompkins, Jeffrey Taylor, Andres Nocioni

Yeni transferler

Anthony Randolph, Dontaye Draper

Yorum: Real Madrid geçen sezonu takım kimyasını kurmaya çalışarak geçirdi. Uzun rotasyonunda ne Ndour ne Lima gereken katkıyı verebildi, kısa rotasyonunda Rudy ve Taylor’un sakatlığı, KC Rivers’ın geri çağrılması derken devamlı değişen rotasyon dolayısıyla savunmada taşlar yerine oturmadı hiç ve top 8’de süpürüldüler. Bu yıl Randolph transferi 4-5 için onlara ilaç olacaktır, atletizm ve direnç demek. İkili oyun konusunda EL’nin en etkili pivotu Ayon’u da takımda tutmaları çok değerli. Draper’ın savunmada çizgiyi yukarı çekeceği aşikar ama Rodriguez’in hücum katkısını veremeyeceği de malumunuz. Llull ve Rudy’nin direksiyonda olduğu bir düzen izleyeceğimizi düşünüyorum. Pablo Laso hakkında yorumum ise, “gölge etmese yeter”. İşler yolunda gider ve taşlar yerine oturursa bu yıl çok daha iyi olacaklar hiç şüphesiz.


-BARCELONA-

Takımdan ayrılanlar

Xavi Pasqual (coach), Tomas Satoransky, Carlos Arroyo, Alex Abrines

Sözleşmesi yenilenenler

Yeni transferler

Georgios Bartzokas (coach), Victor Claver, Tyrese Rice

Yorum: Xavi Pasqual’in ayrılması esasında en büyük transfer denebilir Barcelona için. Rotasyonun suyunu çıkarmaya bayılıyor, izleyenleri bayıltıyordu. Bartzokas son yılların yükselen değerlerinden, bir EL şampiyonluğu ve bir de final four’u var. Claver 3-4 için enfes hamle, Kuban’da harika bir yıl geçirdi. Satoransky’nin boşluğunu Tyrese Rice transferiyle doldurdular ki durgun guard piyasasını düşündüğümüzde mükemmel bir adım. Yaşı ilerleyen Navarro’nun artık boşluğa düşen “gözyaşı damlaları”nı nasıl kapatacakları en büyük soru işareti. Tomic’in de bu sezon toparlaması gerektiği notunu düşelim.


-ANADOLU EFES-

Takımdan ayrılanlar

Ahmet Çakı(coach), Birkan Batuk, Dario Saric, Nenad Krstic, Alex Tyus, Jon Diebler, Ahmet Düverioğlu, Okben Ulubay, Emircan Koşut

Sözleşmesi yenilenenler

Oğulcan Baykan, Doğuş Balbay

Yeni transferler

Velimir Perasovic (coach), Alen Omic, Deshaun Thomas, Tyler Honeycutt, Berk Demir

Yorum: İki sezonluk Ivkovic dönemi beklendiği gibi geçmedi Efes’te. İki kez TBL play-off finali yaptılar ama ikisinde de şampiyonluğa ulaşamadılar. Bir Türkiye kupası ve bir Cumhurbaşkanlığı kupası ise pek tatmin etmedi basketbol kamuoyunu. Özellikle Euroleague’de iki sezonda da final four görememeleri Ivkovic döneminin sonunu getirdi. Kısa süren Ahmet Çakı dönemi sonrası, geçtiğimiz yıl Laboral’de efsane bir sezon yaşayan Perasovic’i takımın başına geçirdiler. Perasovic aynı Laboral modelinde olduğu gibi atletik/savunma yönü kuvvetli 3-4 ve hücum katkısı alabileceği pivot transferleri yaptı. Kimya şimdilik başarılı gibi ama kadroda şutuna güvenebileceği bir kısa daha bulması ve Heurtel/Granger ikilisini “rayına oturtması” gerekiyor başarılı Hırvat coach’un.


-FENERBAHÇE-

Takımdan ayrılanlar

Ricky Hickman

Sözleşmesi yenilenenler

Bogdan Bogdanovic, Jan Vesely, Ekpe Udoh

Yeni Transferler

Yorum: Obradovic yönetiminde oldukça başarılı bir sezon geçirdi Fenerbahçe. Lig ve Türkiye kupası şampiyonluğu yanı sıra EL’de de finale kadar ilerlediler ve (özellikle) son periyodu ile uzatma devresi kıran kırana geçen finalde CSKA’ya yenildiler. Bu yıl en büyük amaçları yine EL final four’u olacak şüphesiz. Vesely ve Udoh’u astronomik rakamlarla da olsa kadroda tuttular, Bogdanovic de NBA çıkışını kullanmayıp takımda kaldı. Henüz resmileşen yeni transferleri yok ancak 1-2 hamle yeterli onlar için, takım iskeletleri belirli durumda çünkü.


-DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ-

Takımdan ayrılanlar

Oktay Mahmuti (coach), Oğuz Savaş, Ender Arslan, Jamon Gordon, Manuchar Markoishvili, Serhat Çetin, Milko Bjelica, Emir Preldzic

Sözleşmesi yenilenenler

Mehmet Yağmur

Yeni transferler

David Blatt (coach), Birkan Batuk, Brad Wanamaker, Adrien Moerman, Dairis Bertans, James Anderson

Yorum: David Blatt önderliğinde, çok ciddi bir bütçeyle yepyeni bir yapılanmaya girdi Daçka. Wanamaker EL’nin en çok taliplisi olan guardlarından biriydi, büyük iş yaptılar transferiyle. James Anderson’un muazzam Zalgiris macerası hepimizin aklında. 1 ve 3 numaralar için en iyi alternatifleri kadrolarına kattıklarını söyleyebiliriz. Potansiyelleri önemli olmakla birlikte Dairis Bertans ve Moerman’ın üst seviyede nasıl katkı vereceklerini kestirmekse şimdilik zor. Kadroya bir PG ve bir C hamlesi daha gelecek. Neredeyse yeniden kurulan bir yapı var ortada, Darüşşafaka’nın performansı taraflı-tarafsız herkesin ilgi alanında olacak.


-BROSE BASKETS BAMBERG-

Takımdan ayrılanlar

Bradley Wanamaker, Gabe Olaseni

Sözleşmesi Yenilenenler

Janis Strelnieks

Yeni transferler

Maodo Lo, Louis Olinde

Yorum: Geçen sezonun en unutulmaz hikayelerinden biri Trinchieri önderliğindeki Brose’ye aitti. Onları izleyen herhangi bir basketbolseverin keyif almaması mümkün değildi, son ana kadar top 8 iddialarını sürdürüp beklentilerin çok çok üstüne çıktılar. Bu yıl en önemli parçalarından Wanamaker’ı kaybettiler, kontratı kapalı olan Nicolo Melli için de teklifler olduğu söyleniyor. Bunun yanı sıra Causeur’ün transferinin resmiyet kazanması ise an meselesi. İşleri daha zor olmakla birlikte, yine hem keyif verip hem de başarılı bir tablo çizmek için her şeyi deneyeceklerine eminim.


-LABORAL KUTXA BASKONIA-

Takımdan ayrılanlar

Velimir Perasovic (coach), Mike James, Ioannis Bourousis, Davis Bertans, Alberto Corbacho, Darko Planinic

Sözleşmesi yenilenenler 

Yeni transferler

Sito Alonso (coach), Rodrigue Beaubois, Johannes Voigtmann, Rafa Luz, Andrea Bargnani

Yorum: Basketbol sporunun en güzel organizasyonlarından biri Laboral benim için. Çok da yüksek olmayan bütçelerle her zaman “cevher”i bulup işlemesini ve parlatmasını bilmişlerdir. Oyuncular büyürken, takım da EL’nin devlerine olabildiğince kafa tutar. Geçen sezon Perasovic’le birlikte “çizgi”lerinin de ötesine fırlayıp hiç kimsenin beklemediği bir çıkış yaptılar. Seyirlik basketbol nedir, cevabını Brose ile birlikte tüm Avrupalı basketbolseverlere  kusursuz verdiler. Savunmacı 2-3-4 ve skor gücü yüksek 1-5 numaralarıyla sonuna kadar hak edip final four oynadı bu güzel takım. Çok çok küçük nüanslar sebebiyle de finalin kapısından döndüler. Şimdi yeniden yapılanmanın eşiğinde, yeni bir koç ve yeni transferlerle yola devam edecekler. Savunması defolu ama hücum gücü muazzam Bargnani’nin yanında Hanga ve Shengelia’yı takımda tutabilirlerse yine tüm basketbolseverlerin dikkatini çekmeyi başaracaklarına eminim.


-KIZILYILDIZ-

Takımdan ayrılanlar

Tarence Kinsey, Quincy Miller, Maik Zirbes,

Sözleşmesi yenilenenler

Dejan Radonjic(coach), Nemanja Dangubic, Marko Simonovic, Vladimir Stimac

Yeni transferler

Charles Jenkins, Ongnjen Kuzmic

Yorum: Geçen sezonun flaş takımlarından biri de Kızılyıldız’dı, özellikle yaptıkları kötü başlangıçtan sonra çoğu kişi toparlanıp ayağa kalkacaklarını beklemiyordu. Takımın iskeleti hala derli toplu olmakla birlikte, bu yaz Miller ve Zirbes’i kadroda tutamadılar. Kuzmic ve Jenkins hamleleri mantıklı ve katkı verecek türden. İç sahada rakiplerine yine “arıza” çıkarmaya potansiyelli bir takım olacaklarına eminim.


-EMPORIO ARMANI MILANO-

Takımdan ayrılanlar

Oliver Lafayatte, Charles Jenkins, Stanko Barac, Bruno Cerella

Sözleşmesi yenilenenler

Jasmin Repesa (coach)

Yeni transferler

Ricky Hickman, Zoran Dragic, Miroslav Raduljica, Simone Fontecchio, Davide Pascolo, Awudu Abass

Yorum: Hackett-Jerrells-Langford üçlüsünün efsane uyumu ve top 8 başarısından sonra bir türlü toparlayamadı Milano. Farklı şeyler denediler fakat EL’de başarı getirmedi. Bu sezon yine iddialı bir kadro kuruyorlar. Cinciarini-Kalnietis rotasyonuna combo guard diyebileceğimiz Hickman’ı eklediler. Dragic ve Simon da EL referansı bakımından gayet iyi. Kısa rotasyonu göz kamaştırırken uzunlarda Macvan-Raduljica-McLean’in neler yapabileceği soru işareti. Performansını merakla beklediğim takımlardan biri olacaklar.


-UNICS KAZAN-

Takımdan ayrılanlar

Arturas Milaknis, Petr Gubanov

Sözleşmesi yenilenenler

Evgeny Pashutin(coach), Keith Langford, Quino Colom, Latavious Williams, Kostas Kaimakoglou, Vadim Panin

Yeni transferler

Coty Clarke, Pavel Antipov, Evgeny Voronov, Aleksandr Karpukhin

Yorum: Kazan, hatırı sayılır bütçesiyle her zaman tehlikeli bir ekip olmuştur. Geçen sezonki iskeletlerini korumayı başardılar, Colom ve Langford önderliğinde top 8 yapmaya çalışacaklar. Kadroda bir çok kaliteli isim ve geniş bir rotasyon var. Neden olmasın?


-ZALGIRIS KAUNAS-

Takımdan ayrılanlar 

Olivier Hanlan, Jerome Randle, Ian Vougouikas,

Sözleşmesi yenilenenler

Sarunas Jasikevicius(coach), Renaldas Seibutis, Robertas Javtokas

Yeni transferler

Leo Westermann, Kevin Pangos

Yorum: Mütevazi bütçesiyle, işi en zor olan takımlarda biri şüphesiz Zalgiris. Yıllardır sınırlı harcayarak ilerliyorlar, elbette bu şartlarda başarının gelmesi de zorlaşıyor. Büyük bir gelenek ve EL’nin rengidir Zalgiris ama başarı? Zor.

 

  • ANALİZ: SCOTTY HOPSON

    Yeni koç, yeni oyuncular, yeni sistem ve yeni hedefler… Galatasaray Erkek Basketbol Takımı…
  • Analiz | Ryan Boatright

    OYUNCU PROFİLİ BOY: 1.80 KİLO: 80 YAŞ: 25 / 27 Aralık 1992 KOLEJ: University of Connecticu…
  • Bruno Fitipaldo

    Birçok kişiden farklı olarak Fitipaldo’nun ağırlıklı olarak milli takım maçlarını iz…
Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Özel Röportaj | Efe Güven

Antrenörlük hayatınız nasıl başladı? Galatasaray ile yollarınız nasıl kesişti? Antrenörlük…