Oktay Mahmuti’yi zor bir yaz dönemi bekliyor çünkü Galatasaray basketbolu büyük bir itibar kaybı yaşıyor. Bu itibar kaybında ödeme problemleri elbette ana faktör. Kabul edelim ki, Galatasaray’ın bu bütçelerle yıldız oyuncu getirmesi neredeyse imkansız. Bu yüzden Galatasaray’ın, Avrupa kariyerinin henüz başında olan, potansiyeli/yetenek tavanı yüksek, savaşçı, karakterli bir takım oluşturması gerekiyor. Bu tip hamleler yapıldığında hem taraftarın salona gelmek için bir amacı olacak; hem de Mahmuti elindeki malzemeyle iyi bir pasta yapma şansına sahip olacak. Ben de bu doğrultuda izlediğim ve beğendiğim, Galatasaray için pek pahalı olmadığını düşündüğüm, bir kısmı kariyerinin ortasında olmasına rağmen değeri az bilinen, bir kısmı ise henüz Avrupa kariyerinin başında fakat potansiyelini yüksek bulduğum oyuncuları listeledim.

NOT: Bu bir oyuncu analiz yazısı değil. Geçen yaz yazdığım Ryan Boatright analizinde olduğu gibi “Sağına vurunca çembere gider. Soluna vurunca şut atar.” gibi ayrıntılı analiz yazısı yazmak 25-30 oyunculu bir listede maalesef mümkün olmuyor. Bu yazıda amacımız “neyi iyi yapar? – neyi kötü yapar?” sorularına biraz da olsa cevap bulmak. ARTILAR – EKSİLER – YORUM (Yorum kısmı bazı oyuncularda) bölümünde sezon içinde izlediğim ve beğendiğim birçok oyuncuya değinmeye çalışacağım. Şimdiden iyi okumalar.

GUARD

1) Semaj Christon

ARTILAR: Güçlü ve aşırı atletik. Oyun bilgisi Eurocup seviyesi için yeterli. Pick and roll hücumlarında devrilen uzunu iyi besliyor. Çabuk ayaklarıyla iyi bir delici.
EKSİLER:
Şutu zayıf.
YORUM: Oktay Mahmuti’nin şutu iyi olan kısalardan daha çok verim aldığını fakat kurulacak kadroya göre Semaj’ın mutlaka ilk tercihlerden biri olması gerektiğini düşünüyorum.

2) Mike Dixon

ARTILAR: Saha içi lideri. Şutu kısa bir skorere göre iyi. Kendi şutunu yaratıyor. Aynı zamanda topsuz oyunda da etkili. Eğer gelirse %37-38 üzeri şut atması muhtemel.
EKSİLER:
Savunma. Hayalet gibi olmasa da ortalama altında bir savunmacı.
YORUM:
Eurocup’ta finale giden yolda maç alabilecek kısalara ihtiyaç duyuluyor. Dixon bu sorumluluğu yerine getirebilecek yetenekte. Koçla uyumu iyi olursa iki taraf için de kazançlı iş olur.

3) Tai Webster

ARTILAR: Şutuna güveniyor. Kolejden bu yana gelişen bir şut grafiği var. İkili oyun okuması var. Savunmada mücadele ediyor. İlk tercihlerden biri olabilir.
EKSİLER:
Maç içi inişler-çıkışlar mevcut. Bu sorununu çözerse Euroleague’de oynamaması için önünde bir engel kalmayacak.

4) Brian Roberts

ARTILAR: Yay gerisinden yüksek yüzdeyle oynuyor. Kendi şutunu yaratabiliyor. Tecrübeli. İkili oyunlarda iyi bir pasör. Oyun bilgisi Eurocup seviyesi için yeterli, hatta iyi seviyede.
EKSİLER:
Saha içi liderliği yapabilir mi?

5)
Pierria Henry

ARTILAR: Savunma. Güçlü bir fiziğe sahip. Fazlasıyla agresif. Net olarak saha içi lideri olmasa da, Mahmuti’nin savunmada yüksek eforlu ve hücumda düzene dayalı oyun kurgusunda başrol oynayabilecek kapasitede. Şutunu her sezon geliştiriyor.
EKSİLER:
TOFAŞ sezon ortasında onu kadro dışı bırakmıştı. İlk olarak karakterinin araştırılması önemli. Oyun içine odaklanmak gerekirse, oyun içi devamlılığı ve bu devamlılığı en çok etkileyen faktörlerden karar mekanizması düşündürücü.

6) Justin Cobbs

ARTILAR: Karar mekanizması. Kendisini geliştirmiş. Olgun bir basketbol oynuyor. Topa baskı yapar. Kuvvetli. Mücadeleyi sever. İkili oyunlarda uzunu besliyor. Aynı zamanda ters tarafı da görüyor.
EKSİLER:
Güvenilir bir şutu yok. Takımı daha iyi yapabilir mi? Bu konuda da emin değilim.

7) Chris Kramer

ARTILAR: Eski usül oyun kurucular gibi takımı yönetiyor. Bu sezon asist/top kaybı oranı 3.5. Epey iyi bir rakam. Kramer iyi bir yönlendirici ve iyi bir taşıyıcı. Pick and Roll hücumlarında olsun, topsuz koşu yapan takım arkadaşları olsun, hepsini iyi besliyor fakat elbette seviye yükseldikçe bu yapabildiği işler kısıtlanıyor. Ayrıca çok sert. Mücadeleden kaçmıyor.
EKSİLER: Keskin bir şutu yok. Seviye yükseldikçe saha içinde yapabildiği şeylerde zorlanabilir.

ŞUTÖR GUARD

1) Gerald Robinson

ARTILAR: İyi bir skorer. Çok iyi bir şutör. Hem kendi şutunu yaratıyor, hem de set hücumlarında sabit şut atabilir. Combo guard standartlarında gayet temiz saha görüşü var. Mücadeleyi seviyor.
EKSİLER:
Fizik olarak 1 numara fiziğinde ama 2 numara.

2) Jason Rich

ARTILAR: Saf bir skorer. 2 numaralara göre iyi bir yaratıcı. Takım lideri olabilecek kapasitede.
EKSİLER:
Kariyerinin son dönemleri. Zira Rich 32 yaşında.

3) Kendrick Ray

ARTILAR: İyi bir skorer ve iyi bir şutör. Kendi şutunu yaratıyor. Penetre ederek çembere gidiyor.
EKSİLER:
Oyun içi olgunluğu zayıf. Fazla top kullanıyor. Fizik olarak 1 numara fiziğine sahip ama 2 numarada oynuyor.

4) Yakuba Ouattara

ARTILAR: Atletik. Güçlü. Savunmada çok dirençli ve mücadeleci. 1-2-3 numaraları savunabiliyor. İyi bir şutör.
EKSİLER:
Kendi şutunu yaratamıyor. Hücumda yönlendirici değil.

5) Gabe York

ARTILAR: Saf bir skorer. Oyunu genellikle yay gerisinden oynuyor. 3 sayılık atışlarda başarılı.
EKSİLER:
Çok top kullanıyor. Takıma fayda da sağlayabilir, zarar da verebilir. Riskli bir hamle olur. Oyun aklı zayıf. İkili oyunlarda güvenilecek bir el değil. Savunması problemli.

KISA FORVET

1) McKenzie Moore

ARTILAR: Çembere penetre eden, şutu olan bir oyuncu. Hem kendi şutunu yaratabilir, hem de düzen içinde boş şutu sokabilir. Savunmada savaşçı. 1-2-3 numaraları savunabiliyor. Mücadeleyi seviyor. Oyun bilgisi oldukça iyi. Hem 2, hem 3 oynayabilmesiyle takıma esneklik kazandırabilir. Alt sırada yazdığım Elgin Cook ile beraber alınabilir.
EKSİLER:
Karakteri araştırılmalı.

2) Elgin Cook

ARTILAR: Atletik. 3&D tanımına uyan bir forvet. Topsuz koşularla takıma fayda sağlar. Savunmada direnç koyar.
EKSİLER:
Topla yaratıcı değil. Aslında Mahmuti sisteminde olması gereken oyunculardan biri Elgin Cook.

3) Taylor Braun

ARTILAR: Çok iyi bir savunmacı. Bunun yanında yönlendiricilik de yapıyor. Takımın mücadele düzeyini yükseltebilecek, basketbolun doğrularını uygulayan bir oyuncu. Oyunu Avrupalı kanat oyuncuları kadar biliyor.
EKSİLER:
Kendi skorunu yaratması.

4) Rokas Giedraitis

ARTILAR: Savunmada rakibin karşısında kalıyor. İyi bir şutör. Topsuz koşularla takıma çeşitlilik katabilir.
EKSİLER:
Yetenek tavanı düşük. Üst seviyede ARTILAR’ını istikrarlı bir biçimde yapabilecek mi?

5) Hollis Thompson

ARTILAR: 3&D. Hücumda boş şutları yüksek yüzdeyle cezalandırıyor. En iyi attığı yer köşe üçlükleri. Topsuz koşular yapıyor. Savunmada da ortaya enerji koyuyor.
EKSİLER:
Olimpiakos sezonunda beklentilerin altında kaldı. Penetrelerinde biraz akıl eksikliği yaşıyor. Karar mekanizması topu yere vurduğunda epey zayıf.

UZUN FORVET

1) Stanton Kidd

ARTILAR: 3.5 olarak tanımlayabileceğimiz Kidd, oldukça atlet ve şutör bir oyuncu. Topsuz koşu yapar. Ribaundlarda savaşır. Savunmada da mücadeleci. Takıma esneklik katar.
EKSİLER:
Sırtı dönük hücum tehditi zayıf.

2) Kyle Wiltjer

ARTILAR: 4 numara için çok özel bir şutör. Kadife bilek. Oyun aklı 4 numaralara göre oldukça iyi. Bu açıdan çaylak sezonunu Olimpiakos’ta geçirmesi de ona çok yararlı oldu.
EKSİLER:
Savunmada problemli. Teması pek sevmiyor.

3) Tim Abromaitis

ARTILAR: Şutu çok iyi. Bu sezon İspanya’da %45, FIBA CL’de %56 3 sayı yüzdesiyle oynadı. Oyun aklı var. Topsuz hareketlenen oyuncuyu görüyor. 1-4 ikili oyunlarında çabuk ve doğru açıyla devriliyor. Geçiş hücumlarında da etkili. Açık sahayı iyi koşuyor.
EKSİLER:
Savunmada ters eşleşmelerde sorun yaşıyor.

4) DeSean Butler

ARTILAR: 4 numara olmasına rağmen zaman zaman 3’ten de süre alabilen Butler, çok iyi bir şutör. Rakip forvetle birebir oynar. Savaşçı. Sırtı dönük oyunu da var. Her pozisyonu savunuyor. Aynı zamanda aşırı karakterli bir oyuncu. Takımına sadık.
EKSİLER:
Sakatlık riski var. ULM’de oynadığı 3 sezonda dönem dönem parkeden uzak kaldı. Yine de denenmesi gereken bir 4 numara.

5) Georges Niang

ARTILAR: Sırtı dönük oyunda etkili. Oyun aklı üst düzey. Penetre edebiliyor. Kolejdeyken harika bir şutördü. Avrupa kariyerinde de yay gerisinden %40 civarında şut atabileceğini düşünüyorum.
EKSİLER:
Savunmada vasat.

4.5 NUMARALAR

1) Raymar Morgan

ARTILAR: Birebir oynayabilmesiyle, yüksek yüzdeyle orta mesafe sokabilmesiyle, çember çevresinde mükemmel bitiriciliğiyle hücumda çok yetenekli.
EKSİLER:
Savunması hücumuna göre vasat. Geçen sezon 5 numara oynadığı dönemlerde Jack Cooley gibi, Brian Qvale gibi oyunculara karşı sorun yaşamıştı.
YORUM: Kalın pivotlara karşı yaşayacağı sorunları göz önünde bulundurursak, Morgan’ın yanında oynayacak 5 numaranın savunmada daha ön planda olması gerekiyor.

2) Johannes Thiemann

ARTILAR: Savunma. Elit bir savunmacı. Hem çember çevresinde caydırıcı, hem de ikili oyunlardan sonra adam değişiminde rakip kısanın karşısında çok iyi kalıyor. Yaptığı çıkışla Euroleague oynamayı bile hakediyor. Müthiş bir hamle olabilir.
EKSİLER:
Çember çevresi bitiriciliği vasat.

3) Davide Pascolo

ARTILAR: Yüzü dönük oyunu var. Önemli bir tehdit. Ayakları 4.5 numaralara göre çabuk. Oyun aklı iyi. Topsuz koşuları görüyor. Mücadeleci.
EKSİLER:
Şutu problemli.

4) Jerelle Benimon

ARTILAR: Savunma. Hem güçlü fiziğiyle, hem de savunma bilgisiyle boyalı alanda etkili. Hücumda zekasıyla fark yaratabiliyor. İyi bir pasör. Topsuz koşuları asistleriyle ödüllendiriyor. Çember çevresinde iyi bitirici.
EKSİLER:
Devamlılık. İstikrarlı olmaması sezon içi takımın formunu olumsuz etkileyebilir.

PİVOT

1) Darko Planinic

ARTILAR: Çok güçlü. Savunmada pes etmeyen bir oyuncu. Dayakçı uzun tabirine uyuyor.
EKSİLER:
Hücum gücü zayıf. Bu sezon 17 dakika ortalamayla oynadı. Planinic alınırsa tek uzun olarak yola çıkılmamalı.

2) Gavin Ware

ARTILAR: Kalın bir fiziğe sahip. Güçlü. İyi ribaundcu. Oyun bilgisi çok iyi. Pick and Roll sonrası topsuz koşu yapan oyuncuları görüyor ve besliyor. Orta mesafe tehditine sahip.
EKSİLER:
Dakika problemi. İlk sezonunda 25, bu sezon 21 dakika ortalamayla oynadı. Bizim gibi tek uzunla yola çıkma ihtimali olan bir takımda +25 dakika süre garanti olmalı. Çember çevresinden bitiriciliği vasat.

3) Dario Hunt

ARTILAR: Atlet uzun. İkili oyunlarda iyi devriliyor. 25-30 dakika ortalamayla oynaması 6 yabancılı sistemde çok önemli. 6. yabancı tercihi uzunlardan yana kullanılmazsa bile Hunt tek yabancılı uzun rolünü kaldırabilir.
EKSİLER:
Alçak Post’tan yaratıcı değil. Serbest atışları kötü.

4) Ronald Roberts

ARTILAR: Çabuk ayaklı, iyi devrilen, atlet bir uzun. Pick and Roll sonrası patlayıcılığını konuşturuyor.
EKSİLER:
Sakatlık riski. Tofaş’tayken sakatlanarak takımdan ayrılmıştı. Post-Up tehditi yok.

5) Dustin Hogue

ARTILAR: Çok atlet ve çok güçlü. Güçlü olmasının yanında mükemmel savunmacı. Savunmada pick and roll sonrası adam değişiminde ikili oyun oynatan kısanın karşısında çok iyi kalıyor.
EKSİLER:
Boyu 1.98. Hücum gücü zayıf. Post-Up tehditi yok.

Son olarak epey övüldüğü halde izleyemediğim ve Jamar Smith, Armand gibi tanınan oyunculara özel bir liste yapmanın da doğru olacağını düşündüm.

GUARD

Dominic Waters – KSK

ŞUTÖR GUARD

Aleksa Avramovic – Varese
Billy Baron – Eskişehir
Rasheed Sulaimon – Dijon
Jamar Smith – Unics
Sean Armand – Gaziantep

KISA FORVET

Dominique Sutton – Trento

UZUN FORVET

Kyle Weems – BJK
William Howard – Limoges
Caloiaro – BANVİT
Tyler Cavanaugh – G League
Emanuel Omogbo – Pesaro

PİVOT

Assem Marei – Bayreuth
Jordan Morgan – Olimpija
Jack Cooley – G League
Brian Qvale –  Kuban
Eric Mika – Pesaro

YAZAR: Engin Ağzıdeli

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

GSBasket Konferans #1

GSbasket.org yazarları olarak erkek basketbol takımımızın sezon başından bugüne kadar oyna…