Erkek basketbolda geçmiş iki sezona nazaran çok hızlı girdik bu transfer dönemine. Hatırlayacak olursanız, 2014-15 ve 2015-16 sezonları öncesi oldukça sıkıntılı bir süreçten geçmiş ve hatta bazı transferler için Ağustos sonu/Eylül başını beklemek durumunda kalmıştık. Bu yaz ise, bütçe artışının da verdiği rahatlıkla hamleler art arda gelmeye başladı.

Şu ana kadar 5 transfer resmiyet kazandı, her birinin artıları ve eksileri var ama elbette en büyük temennimiz, yeni takviyelerimizin başarılı olması ve beklentileri karşılaması…

Yeni transferlerimiz;

Nenad Krstic – 33 yaşında – Pivot

Austin Daye – 28 yaşında – Uzun forvet

Alex Tyus – 28 yaşında – Pivot

Jon Diebler – 28 yaşında – Şutör guard

Deon Thompson – 27 yaşında – Uzun forvet/Pivot

****

Krstic: Kariyerini ve kalitesini tartışmaya gerek dahi yok. Fakat geçen sezonu geçirdiği ciddi sakatlık ve ilerleyen yaşı soru işareti. Epey riskli bir transfer olduğu konusunda herkes hemfikir. İkili oyun savunmasında yaratacağı zaaf da şimdiden düşündürüyor.

Daye: Bence sezonun en doğru hamlesi. Tam Ergin Ataman’ın istediği tipte, şutör uzun. Üstelik topu yere de vurabiliyor. Ball-handling’i muazzam.

Tyus: Uzun piyasası bu denli sınırlıyken alınabilecek en iyi alternatiflerdendi bana göre. Atletizmi ve çember koruyuculuğu harika, blokları smaçları ve alley-ooplarıyla Abdi İpekçi atmosferinin ateşini harcalayacak, buna inanıyorum.

Diebler: Geçen yıl bazı maçlarda (Eurocup’ta deplasmandaki Karşıyaka ve içerideki Münih maçları gibi) ceza şutu isabetimizdeki kötü yüzdemizi düşününce, Diebler’ın üçlük isabetleri elimizi çok rahatlatacaktır.

Thompson: Orta mesafe şutu var, ayrıca kuvvetli. Fakat ayakları çabuk ve atletik bir uzun olduğunu söylemek zor. Çabuk PF’lere karşı zorlanabilir.

****

Yeni sezon öncesi resmileşen transferlerimizin kısaca derlemesi bu şekilde şimdilik. Micov’un hal-i hazırda kontratı olduğunu düşünürsek şu an mevcut kadromuzda 6 sözleşmeli yabancımız bulunuyor. Euroleague için yabancı sınırı olmamakla birlikte, Basketbol Süper Ligi’nde yeni kurallara göre 8 yabancıya lisans çıkarılıp bu 8 yabancıdan herhangi 6’sı maç kadrosunda yer alabiliyor (Bu yüzden -kanımca- en sağlıklısı sezona 8 yabancıyla başlamak, 9 yabancılı rotasyon takım içi rollerin belirlenmesinde sıkıntı yaratabilir. Ataman’ın nispeten dar rotasyonla başarıya gittiğini düşündüğümüzde de 8 yabancı tercih sebebim olur).

Şu an için iki hamle şansımız kaldı gibi gözüküyor, sezona dokuz yabancıyla başlayacak olursak ise, üç. Ancak yukarıda da dediğim gibi, şahsi fikrim Schilb’in gönderilip bir guard ve bir combo guard alınması yönünde. Oyunu yönlendiren bir guard ve delici bir combo guard transferinin şart olduğunu düşünüyorum. (Combo guard demişken, Jamont Gordon’un 2012-13 sezonu performansını hayıflanarak anayım!) Rotasyonda Micov-Diebler-Daye gibi şutörlerimiz var, umarım oyunu yönlendiren ve içeri penetre edebilen kısa eksiklerimizi de tamamlarız. Bir bakıma sezonun en kritik hamleleri olacak, satranç inceliğinde…

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Özel Röportaj | Efe Güven

Antrenörlük hayatınız nasıl başladı? Galatasaray ile yollarınız nasıl kesişti? Antrenörlük…