1) Gökberk Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Açıkçası 2004 sonrasını komple konuşmak istediğim için biraz genel bir soru ile başlayacağım. 2004 efsane kadronuzdan beri hiç doğru adımları attığınızı düşündüğün bir sezon oldu mu? Malum 15 yıl geçmiş ve NBA için hiç de az bir süre değil.

Asıl benle röportaj yaptığın ve Pistons taraftarı olarak düşüncelerimi aktarma fırsatı yarattığın için ben teşekkür ederim.2004’ten efsane kadrodan sonra 2009 sezonuna kadar zaten hazır takım ve olmuş bir takım vardı ve o jenerasyonun meyvesini yeteri kadar almıştı Pistons. Fakat o jenerasyonun yerine yapılan hamleler hep sağlıksız ve tavanı belli hayal kırıklığı olan hamleler oldu.

2) Sağlıksız hamle deyince Villanueva, Ben Gordon, Josh Smith ve Jon Leuer ilk aklıma gelenler oldu. Özellikle anısı kalacak şekilde nefret ettiğin oldu mu?

Atlanta’dan Josh Smith’i çok sevmeme rağmen şu an bile maaş ödediğimiz için ve sürekli üçlük atmayı düşündüğü için onu diyebiliriz. Açıkçası josh smith hamlesinden nefret ettim diyebilirim. Ama bence esas serbest oyuncu hamlelerinden ziyade draftta yapılan kaçan oyuncular kabusumuz oldu.

3) Peki artık günümüze dönelim. Bu yaz sizin adınıza nasıl bir yaz oldu? Bize şöyle bir yaz dönemini anlatır mısın?

Bu yaz Derrick Rose’u kadromuza katmamız gerçekten sevindiriciydi. MVP olmuş bir oyuncu olan Rose’u Pistons forması ile görmek gerçekten çok hoş ,sezona da çok iyi başladı bence basketbolu seven herkeste bir tebessüm oluşturacaktır performansı. Markieff Morris hamlesi de salary boşluğu düşük olan bir takım için başarılı bir hamleydi. Tolliver’ı kaybettikten sonra o tarz bir 3.5-4 numara pozisyonu için iyi bir hamle oldu. Tim Frazier hamleside Ish Smith gittikten sonra kadroya 1 numara takviyesi için ideal bir oyuncu. Tony Snell’in gelişi bizleri mutlu etti savunma ve özellikle şut anlamında Pistons’ı bir nebze rahatlatacaktır. Ben neden Michael Beasley ile imzaladık ona anlam veremedim.Daha sonra Beasley maça çıkmadan big 3 şampiyonu Joe Johnson’a kadroda yer açmak için sözleşmesi fesih edildi.Johnson ile imzalandı ve o da serbest bırakıldı. Beasley ve Johnson hamleleri ile ne yapılmak istendi gerçekten anlaması çok güç.

4) Beasley ve “iso Joe” hamleleri bence sırf Detroit’in saçma hamle geleneğini devam ettirmek üzere yapılmış olabilir. Peki çaylak Sekou Doumbouya ne zaman oynayacak?

Çaylakların çaylak sezonunda oynamaması bir Pistons geleneğidir. Gençlere önem veren koç Casey’nin bu tercihi gerçekten şaşırtıcı. Senle de daha önce çok konuştuk Ellenson’un filan G liglerde oynamasını… Açıkçası gerçekten bilmiyorum Sekou ne zaman oynayacak. Fakat sanırım onun süresini biraz da Christian Wood alıyor. Hazırlık maçlarında aslında bakarsanız ben Wood’u beğendim tabii ki Sekou’dan belli ölçülerde beklentilerimiz var ve oynamasını istiyoruz ama şuan için biraz daha Wood’u göreceğiz gibi duruyor.

5) Zaten biraz ham gibi geldi bana aslında lig seviyesi için. Takımdan sezon beklentileri ne durumda ? Yine play-off olsun da çamurdan olsun modunda mısınız?

Taraftar olarak yanlış bir yapılanma içinde olduğumuzu düşünüyorum.Bu sebepten dolayı en fazla yine 8. sıradan play-off yapıp 4-1 veya 4-0 eleniriz gibi duruyor play-off a kalabildiğimiz bir senaryoda ama bence bu sene play-off yapamayacak Pistons.

6) Aslında Rose sezona iyi girdi, Drummond müthiş istatistikler yapıyor ve takımın starı Griffin maça çıkamasa bile dereceniz de fena değil. Bu veriler ışığında fazla olumsuz değil misin?

Bu şekilde yazınca haklı olabilirsin fakat Pistons’ta işler öyle olmuyor . Drummond zaten her sene bu istatistikleri yapıyor. Embiid veya KAT gibi topu yere vuran ve şut atabilen bir uzun olmadığı için onlar kadar popüler değil ama gerçekten istatistik konusunda özellikle ribaund konusunda tarihe geçecek bir oyuncu. Rose gerçekten şu aşamada MVP sezonuna benzer istatistikler yaptı fakat maç izlerken Rose’un temaslı turnike attığı anda içim ürperiyor bişey olacak diye. Griffin de keza sakatlıktan çok çekmiş bir oyuncu geçen sene sanırım en çok maça çıktığı seneydi fakat insan geçmişlerini bilince tedirgin oluyor. Hem benim olumsuz olma nedenim pek bu oyunculardan kaynaklı değil de yan parçaların yetersiz olduğunu düşündüğümden kaynaklı.

7) Yan parçalardan söz açılmışken bu sene biraz olsun kendini gösterebilecek birisi çıkar mı? Mesela Kennard bir çıkış yapabilir mi ?

Yani zaten başka çıkış yapma ihtimali olan bir oyuncu pek göremiyorum umarım o çıkışı yapar onun dışında Bruce Brown ufak ufak sürekli olarak gelişiyor ondan da bu sezon bir şeyler bekliyoruz.

8) Peki Casey hakkında işte koç bu adam olmalı diyebiliyor musun şu an için ? Neticede öyle ya da böyle sezonun koçu ödülü kazanmış bir koç ve kendisinden beklenti de var.

Evet diyebiliriz. Koç Casey gerçekten beğendiğim bir koç ve gençlerle çalışıp onların potansiyellerine ulaştırmada başarılı olmuş bir koç. Biz Pistons taraftarı olarak Drummond’dan başka senelerdir draft edilmiş ve şu aşamada franchaise player olma noktasına gidebilecek gençler görmek istiyoruz. Bunun için doğru draft seçimleri uygun bir ortam ve koç Casey lazım .Casey’den beklentimiz tam da bu yönde.

9) Öyleyse bu hedef uğruna önümüzdeki 1-2 sezonu yakmaya ve Drummond-Griffin ikilisini takaslamaya da razı mısın?

Bu sezon bittikten sonra bu soruya kesin evet veya hayır yanıtı verebilirim. Drummond-Griffin-Rose üçlüsünün neler yapabileceği çok önemli bu fikrimde. Geçen sene play-offta Pistons 4-0 ile süpürülmüştü ve Griffin sakat sakat oynamıştı ama sonuç olarak süpürüldük. Bu sezon da böyle olacaksa veya play-off yapılamayacaksa bence Drummond tutulup diğer oyunculardan vazgeçilebilir. Tabii geçmiş draft başarısızlıklarımıza bakınca bizim yapılanma 1-2 sezon ile kalmayabilir. İki türlü de tünelin sonunda ışık yok gibi.

10) Peki klasikleşmiş sorumuzu sormak gerekirse senin adına en iyi Detroit beşi ve en sevdiğin oyunculardan oluşan beşini söyler misin?

Thomas-Dumars-Hill-Rasheed-Big Ben en iyi 5 diyebiliriz. Yaşımdan dolayı 2 sezon üst üste şampiyon olan bad boys’u canlı izleme fırsatı bulamadım. En sevdiğim 5 içinse 2004 şampiyonu olmuş 5’i sayabilirim.

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Taraftarın Gözünden-Brooklyn Nets

1) Oğuzcan röportaj teklifimi kabul ettiğin için çok teşekkür ederim. Röportaja Brooklyn N…